Čitateľský mesačník XXIV.
Nový rok vždy prináša priam klasickú atmosféru. Ľudia plánujú zmeniť rôzne aspekty svojho života, snažia sa schudnúť alebo sa začať učiť cudzí jazyk. Čitateľská obec je zase typická rôznymi výzvami o počte alebo téme prečítaných kníh a komiksov. Pre vydavateľov sa zase začínajú prejavovať v praxi nové edičné plány, aby mohli spomínané výzvy plnohodnotne zásobovať novými titulmi. Čo ale nový rok znamená pre Čitateľský mesačník, jeho tvorcov a fanúšikov? Ak vám popri jazykových kurzoch a permanentkách do fitka ostanú nejaké voľné prostriedky, dúfame, že ich investujete do kníh a komiksov! My si dáme predsavzatie, že aj tento rok sa vám pokúsime každý mesiac prinášať rôznorodé knižné a komiksové tipy od širokého spektra čitateľov z rôznych sfér popkultúry. A potom je to už len na vás, či sa našimi odporúčaniami necháte inšpirovať. Želáme vám úspešný štart do nového roka a veľa príjemných čitateľských zážitkov.
Eva „Efken“ Piarová
(Multiverzum)
Neil Patrick Harris: Iluzionisti (Fragment, 2018)
Moja nová srdcovka má roztomilú, skoro animovanú tvár a humor, ktorý je… legen… wait for it… DARY! Zamilovala som sa v prvom momente, ako som knihu Iluzionisti zbadala, a po prečítaní sa to len utvrdilo. Vitajte vo svete, kde hrajú kúzla prvé husle… ach, nie, nie, poporiadku. Vitajte v ponurom svete Cartera, ktorý žije so svojím podlým strýkom na ulici. Má rýchle ruky, je očarujúci, rodený zabávač. Ale kradnúť odmieta, aj keby nemal čo jesť a kde počas ďalšej noci prespať. V živote plnom útrap a ťažkostí Cartera teší len to, keď môže ľuďom svojimi trikmi vyčariť úsmev na tvári. A jedného dňa má toho dosť – od nehanebného strýka sa rozhodne utiecť. Dostáva sa do mestečka Mineral Wells, ktoré má preňho pripravené mnohé magické dobrodružstvá.
Vedeli ste, že Neil Patrick Harris miluje mágiu? Dokonca že bol prezidentom Svetovej asociácie kúzelníkov? A túto svoju lásku, ktorá vznikla už v jeho detstve, sa rozhodol šíriť do sŕdc detí celého sveta. Ak o ňom niečo viete, v knihe cítiť veľa z jeho osobného inputu. Príbeh sa vyznačuje ľahkosťou rozprávania, neustálym búraním 4. steny a láskavým humorom i vážnymi témami. Hlavné postavy detských kúzelníkov si určite hneď zamilujete. Kniha je značne interaktívna, Neil čitateľov nielenže učí kúzliť a vysvetľuje im zákulisie známych trikov, pripravil si pre nich tiež skryté a tajné odkazy. A celé je to naozaj maximálne rozkošne ilustrované a skrýva sa to v krásnej knihe. Jednoducho čistá láska!
Abrakadabra, nech je čím skôr vydaná druhá časť (zo štyroch ohlásených)!
Knihu si môžete kúpiť napríklad na Martinuse.
Matúš Hrmo
(fanúšik)
Immortal Hulk (Marvel Comics, 2018 – )
Doktor Bruce Banner sa vrátil. Všetci sme to čakali, keďže smrť v komikse už dávno nie je permanentná. Ak však očakávate návrat Hulka ako najsilnejšieho Avengera, ktorého ovláda Bruce, budete prekvapení. Séria od začiatku sleduje Brucea, ktorý sa opäť vrátil k živím a snaží sa skrývať pred svetom. Hulk mu v tom ale práve nepomáha. Po svete sa postupne začnú šíriť chýry o tom, že Hulk je živý a robí neplechu niekde v Novom Mexiku. Objavuje sa tu novinárka Jackie Mcgee, ktorá sa ho snaží nájsť a podať svetu dôkazy o tom, že znova žije. Počas svojho vyšetrovania sa snaží nájsť ďalšiu stopu k nájdeniu Hulka, a tak sa jej ozve Bruceov bývalý spolubývajúci Walter Langkowski alias Sasquatch, ktorého však ovláda niečo iné, nie potreba nájsť starého priateľa. Po Hulkovi sa teda spustí veľké pátranie, do ktorého sú zapojené viaceré organizácie či skupiny od Avengerov až po Shadow Base. Každý s ním má vlastné plány. Hulkova nová schopnosť, pohlcovať gama žiarenie z iných osôb mu prinesie nielen výhody, ale aj nemalé problémy. Bude sa musieť postaviť viacerým výzvam: súboju svojich osobností, Avengerom, Alpha Flight či dokonca duchom z minulosti a samotnému peklu.
Po tom, ako v Hulkovei hlave skončil adamantiový šíp (Civil War II), sa v ňom niečo zlomilo. Nebol to šíp, ale boli to práve osobnosti Brucea a Hulka. Fanúšikovia boli roky zvyknutí, že Bruce dokázal ovládať Hulka, či už vedome, alebo aspoň v najhorších situáciách, no v tomto komikse mu to akosi nevychádza a začína si uvedomovať, že nad ním stráca kontrolu. Od autora Ala Ewinga teda dostávame staronový pohľad na legendárnu postavu ako na monštrum, ktoré ožíva v noci a robí, teda ničí, čo sa mu zachce. Ako sa ale Hulk dostal do pekla? To už musíte zistiť sami.
Séria stále vychádza. Aktuálne je vonku 11 zošitov a objednať si ich môžete buď na Comixology, alebo v súbornom vydaní na Bookdepository.
Liborius
(Multiverzum)
Ursula Poznanski – Erebos: Hra, která zabíjí (Fragment, 2010)
Po mánii, kterou spustil Ready player one, spousta lidí fandům této knížky doporučovala Erebos. Tak jsem se do něj taky konečně pustil a vskutku, pokud se vám líbil Ready player one, přečtěte si i tento videoherní napínák.
Kniha vypráví o jedné londýnské škole, na které místní žáci začnou hrát podivnou počítačovou hru, která má striktní pravidla, prazvláštní přesah do skutečného života, a navíc se zdá, že o vás ví všechno. Jenomže je tak návyková!
Podobně jako tato kniha. Erebos se čte skutečně snadno. Uzavírá kapitoly způsobem, že chcete hned číst další, dokážete si rychle oblíbit hlavní postavu a fandit jí a víc a víc vás zajímá, jaké že to tajemství se za výjimečností této hry skrývá. Až nakonec přichází jediný kámen úrazu. Rozuzlení nenabízí podle mě dostatečné uspokojení, protože je mnohem jednodušší a přímočařejší, než bych si jako čtenář přál.
Přesto Erebos, který lavíruje na pomezí kvalitní young adult, sci-fi i thrilleru s klidným svědomím doporučuju.
Knihu si môžete kúpiť napríklad na Martinuse.
Martin „Benky“ Benkovič
(Multiverzum)
Peter Heteša: Žádná chvíle není poslední (Brokilon, 2018)
Pustil som sa do najnovšieho výtvoru od Petra Hetešu a tak som sa na to tešil, až som bol sklamaný. V princípe ide o klasickú Hetešovku, ale tento nový príbeh u mňa akosi nefungoval. Viac sa kecalo, ako konalo, a keď sa konalo, tak sa nedarilo. Hlavná postava príliš arogantná, namyslená. Záver ma dostal asi najviac a chvíľu som rozmýšľal, či bude aj pokračovanie. Keďže ale autor knihy na pokračovania doposiaľ nepísal, silno o tom pochybujem. Vykľula sa z toho teda najslabšia Hetešovka, čo som čítal.
Knihu si môžete kúpiť napríklad na Martinuse.
Steven Erikson: Rejoice, a Knife to the Heart (Gollancz, 2018)
Náladu mi ale vylepšila nová kniha od Stevena Eriksona, známeho fantasy autora. Rejoice, a Knife to the heart by som zaradil do kategórie politicko-sociálno-filozofické sci-fi, ak taká subkategória vôbec existuje. Je to jeho tretí sci-fi príbeh. Prvé dva boli zaujímavé a vtipné paródie. Nový počin je o First Contact. Problém je v tom, že k žiadnemu reálnemu kontaktu nedošlo. Z ničoho nič sa začnú objavovať zóny, do ktorých majú ľudia zákaz vojsť – prevažne oblasti na ochranu flóry a fauny a miesta, kde sa ťažia nerastné suroviny. Takisto nastal koniec násilností. Ľudia nie sú schopní ublížiť jeden druhému, iba samému sebe. Autor rozoberá, ako by to ľudstvo prijalo, ako by to prijali vlády, cirkev či jednotlivé národy. Viaceré názory mi prídu kontroverzné a nie každému sa budú páčiť, ale to je vlastne aj celá téma knihy. Kniha je zatiaľ len v anglickom jazyku, ale dúfam, že ju čoskoro preložia a prečítam si ju znova.
Knihu si môžete kúpiť napríklad na Bookdepository.
Tomáš „Collector“ Angst
(zberateľ, fanúšik Multiverza)
Moon Knight by Brian Michael Bendis & Alex Maleev (Marvel Comics, 2018)
Som DC-čkár a jednoducho ma bavia drsnejšie a dospelejšie príbehy z tohto univerza. Niečo podobné sa snažím nájsť aj v Marveli a Moon Knight od Bendisa je ten pravý príklad toho, že drsné príbehy robia tiež a robia ich skvelo. Ja som čítal OHC verziu, ktorá obsahuje 12 zošitov, a listovaním týchto strán som si uvedomil, že Marc Spector je úplne špecifická a jedinečná postava, ktorá pripomína skôr akéhosi sympatického „motáka“ a nie superhrdinu s nadhľadom a pripravenosťou. Jeho nazvime to „jedinečnou schopnosťou“ nie je teleportácia ani super rýchlosť, ale schizofrénia.
Už na obálke sa dočítate, že ho počas dobrodružstiev bude sprevádzať Wolverine, Cpt. America a Spider-Man, ale je tu háčik, a to ten, že všetci traja sú len v jeho hlave. Mňa práve toto prinútilo komiks otvoriť, pretože som si vôbec nevedel predstaviť, ako to môže fungovať a o čom to bude. Dej bol jednoduchý (nečakajte nijakú „Tarantinovskú zápletku“), ale tempo bolo svižné. Keďže sa nachádzame v Marvel univerze, je dôležité pripomenúť, že sa tu objavia aj iné, veľmi známe tváre, ale niekedy je dosť problém rozoznať, či je to realita alebo len Marcov výplod fantázie, no na nasledujúcich stránkach sa to vždy vysvetlí. Prezradím, že na záver vás čaká poriadne prekvapenie! Tento komiks vrelo odporúčam všetkým Marvelákom aj DC-čkárom kvôli super atmosfére, fungujúcemu čiernemu humoru a taktiež aj vynikajúcej kresbe.
Komiks si môžete kúpiť napríklad na Bookdepository.
Drackula
(Multiverzum)
Gideon Falls Volume 1: The Black Barn (Image Comics, 2018)
Komiks Gideon Falls hrá od prvých stránok so svojim čitateľom tak trochu ruskú ruletu. Zatiaľ som sa totiž stretol iba z dvomi extrémami. Ľudia tento komiks buď zbožňujú, alebo ledva dočítali do konca prvý zošit. Prečo je to tak? Jeff Lemire rozbehol príbeh, ktorý potrebuje o niečo viac priestoru nato, aby čitateľa vyslovene pohltil. A čitateľ mu to musí, samozrejme, dovoliť. Kresba Andrea Sorrentina tiež nie je úplne bežný mainstream a vôbec nemusí sadnúť každému. K príbehu sa však neskutočne hodí.
Čo sa príbehu týka, sledujeme dve línie. Na jednej strane je kňaz, ktorý príde do ospalého zapadákova Gideon Falls, aby tu prebral miestnu komunitu po svojom mŕtvom predchodcovi. Ako to už ale býva, začnú sa objavovať skutočnosti, ktoré mu našepkávajú, že tu nie je všetko tak, ako mu je prezentované, respektíve ako sa na prvý pohľad zdá. Čo sa vlastne stalo s jeho predchodcom? Čím je Gideon Falls také zvláštne? Druhú líniu príbehu tvorí pošuk, ktorý sa hrabe v odpadkoch, lebo má pocit, že v nich nachádza stopy k niečomu väčšiemu. Má pocit, že mesto k nemu prehovára. Ak si ťukáte na čelo, ste na tom zhruba rovnako ako jeho psychologička, ktorá sa mu snaží pomôcť. Vyvinie sa to ale tak, že aj ona sama zažije veci, vo svetle ktorých jej pacient nemusí byť tak úplne mimo. Alebo je už mimo aj ona? Obe línie krásne gradujú a v závere sa do seba úžasne prepletú. Zahrávať sa s „čiernou stodolou“ totiž nie je len tak.
Lemirovu okultnú jazdu plnú náznakov a zaujímavých zvratov som si fakt užil. Ale ako som už napísal v úvode, ak chcete zažiť niečo podobné, musí vám to sadnúť. Ak sa teda nebojíte experimentovať, určite Gideon Falls skúste.
Komiks si môžete kúpiť napríklad na Bookdepository.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.