Čitateľský mesačník XXVI.

Marec – mesiac knihy – je klišé, ktoré sa nedá v čitateľskom mesačníku, ktorý vychádza v tomto období, nespomenúť. Dôvod, prečo marec získal toto označenie, si môžete prečítať v minuloročnom mesačníku, a preto sa nebudem opakovať. Nech ale toto označenie vnímame akokoľvek, je prakticky všadeprítomné. Vydavatelia sa pomaly prebúdzajú, pribúdajú rôzne knižné diskusie a akcie a celkovo sa knižné dianie dáva opäť do pohybu. Pripomína zviera po zimnom spánku. My sme ale cez zimu nelenili a tak sa práve teraz finalizuje jeden z najväčších projektov, od začiatku našej existencie. A skvelé je, že je táto veľká, zatiaľ tajná akcia, spojená najmä s knihami. Preto nás pozorne sledujte ďalej a už čoskoro sa dozviete viac. A aby sme nemali tých knižných motívov málo, máte možnosť podporiť vydanie knihy Jany Plauchovej, ktorej celá redakcia veľmi fandíme.

Klaudia Bulantová

(ilustrátorka)

Katherine Arden: The Bear and The Nightingale (Del Rey Books, 2017)

Debutová kniha Katherine Arden z jej trilógie Winternight nám približuje tajuplné narodenie a neľahký život mladej Vasilise. Polosirota, ktorá má schopnosť vidieť a rozprávať sa s nadprirodzenými bytosťami a nad ktorou visia proroctvá, vôbec nezapadá do tradičnej ženskej roly dcéry ruského bojara. Jej divokosť a podivné priateľstvá s rusalkami a vodníkmi sa jej otec rozhodne skrotiť pomocou novej macochy.

Jej príchod je skúškou nielen pre Vasilisu, ale aj pre zvyšok rodiny a dedinčanov, ktorých tradičné zvyklosti a folklór čelia invázii fanatického kresťanstva. Na pozadí svetského diania sa v temnote mytologického sveta zvádza boj o Vasilisu medzi ľadovým démonom Morozkom a jeho strašným bratom jednookým Medveďom. Samotná Vasilisa nechce nič iné, len byť sama sebou. To sa však javí ako ten najväčší boj zo všetkých. The Bear and The nightingale je prerozprávaním a rozvinutím príbehu Mrázika, zlej macochy a odvážnej Marušky a vďaka autorke zisťujeme, ako sa jednotlivé postavy stali, kým sú. Máme možnosť sledovať budúce kladné aj zaporné postavy od ich samotného začiatku a to je zaujímavý uhol pohľadu, ktorý rozširuje obzory.

Knihu si môžete kúpiť napríklad na Bookdepository.

Ivan Kučera

(Multiverzum, autor hororových kníh)

Bill Mantlo, Edward Hannigan, Rick Leonardi: NHM #052: Cloak and Dagger 

Nemohli byť odlišnejší. A predsa sú si súdení. Dvaja mladí ľudia, ktorí by si zaslúžili lepší život plný lásky, ale boli vhodení do pekla. A tak sa aspoň rozhodli pomáhať iným, slabším, takým, akí boli kedysi oni. A na konci ich čakalo rozhrešenie. Možno.

CloakomDagger som sa prvý raz stretol v 90. rokoch, keď nielenže šokujúco vychádzali aj v slovenskej mutácii, ale ešte šokujúcejšie bolo, že na pokračovanie v Záhadnom Spider-Manovi od Semic-Slovartu (konkrétne v číslach 26 – 34). Pritom príbeh temného Cloaka a jeho „sestry“ Dagger je mimoriadne temný, ponurý a bezvýchodiskový ešte aj na rok 2019. A rozhodne, rozhodne, rozhodne sa nehodí k optimistickému Spideymu. Je to svet bezdomovcov, stratených, drog, násilia a smrti. Svet pozostávajúci z nevinných obetí a z toho vyplývajúcej krutej pomsty. Tá je síce zaslúžená, zároveň ale kladie otázky o morálke. Má niekto, ktokoľvek, právo brať spravodlivosť do vlastných rúk, keď systém zlyhá?

Marvel v minulosti už vymyslel pár poriadne temných charakterov (Blade, Punisher), ale toto je ešte drsnejšia liga. Nečudujem sa, že to Cloak a Dagger v minulosti mali ťažké. Neustále bojovali o právo na život pod komiksovým slnkom a ani omylom sa nedá povedať, že šlo o hit. Keď to u nás vychádzalo, bol som tínedžer a zanechalo to vo mne podobne hlbokú stopu, ako horory Stephena Kinga, ktoré mi z knižnice, z dospeláckeho oddelenia, pašovala staršia sestra.

Takže si asi viete predstaviť, akú radosť mi urobilo, keď táto kultová, megatemná pecka v roku 2018 vyšla v NHM. Hoci to mám ako súčasť Záhadného Spider-Mana, MUSEL som to mať aj ako samostatnú knižku, čo je predsa len luxusnejšia záležitosť. Navyše to má viacero bonusov zoznamujúcich nás s (komplikovanou) minulosťou Cloaka a Dagger. A, na rozdiel od príbehu, ktorý vychádzal v rámci Záhadného Spider-Mana, sa v ich samostatnej knižke dočkáme aj príbehu, ktorý v Spideym nebol. A tým je ich stretnutie s, nuž, áno, práve so Spideym. Spidey sa k nim však naozaj vôbec nehodí, sú to dva diametrálne odlišné svety, trochu akoby ste spojili Mlčanie jahniat s Teletubbies. Bolo len a len dobre, že si Cloak a Dagger následne išli svojou vlastnou cestou.

Komiks je dostupný len v bazároch.

Míša „Maath“ Pexová

(Nakladatelství Crew)

Kaiu Širai, Posuka Demizu: Zaslíbená Země Nezemě 1 (Crew, 2019)

Mangu jsem nikdy moc nečetla. Všichni okolo mě měli nosy zabořené v Narutovi a já si v poklidu četla Stephena Kinga. Když ostatní šíleli po anime, já koukala na Draculu. Vše se změnilo tehdy, když jsem poprvé sáhla po Tokijském ghúlovi. Zhltla jsem ho jako malinu a pořád jsem neměla dost! Těžko se mi pak hledala podobná tématika. Čarodějova nevěsta je na mě moc sladká, Naruto moc dlouhý.

A pak se to stalo! Zaslíbená Země Nezemě! Příběh, který na první pohled vypadá jako idylický příběh o dobrodružstvích nadprůměrně nadaných sirotků. Ale nic není tak, jak se to zdá na první pohled! Pozn.: Jestli nemáte rádi spoilery, radši si jděte číst něco jiného!

Jednoho dne kdosi adoptuje šestiletou holčičku, která miluje svého plyšového králíčka. Zapomene si ho ale vzít při odjezdu s sebou a děti se rozhodnou porušit jedno z přísných pravidel sirotčince – přiblížit se k bráně, která je zasazena do široké zdi, jež obklopuje pozemek sirotčince, a donést jí ho dříve, než stačí dívenka odjet. Ke vší hrůze ale najdou dívku mrtvou na korbě náklaďáku! Jejich mamá, opatrovnice ze sirotčince, tam dokonce vyjednává cenu dalšího dítěte s příšernými démony, kteří se, jak je vidno, živí mozky nadaných dětí!

V tuto chvíli začíná hra na kočku a na myš. Děti musí utéct dřív, než na ně přijde řada s „adopcí“. Kolik dětí ale může utéct najednou? Ví mamá o jejich plánu k útěku? A jaký čeká svět za velkou zdí, která obklopuje sirotčinec? Je snad plný lidožravých démonů? Přežili lidé? A jak přežijí děti, když opustí sirotčinec? Bohové, už aby byl další díl! Proč manga musí vždycky končit tak šíleným cliffhangerem?!

Komiks si môžete kúpiť napríklad vo Funtasticu.

IntrOvert

(Multiverzum)

The Freeze (Image Comics, 2018 – 2019)

Bol to úplne bežný deň v živote bežného človeka menom Ray Adams. Pár minút pred jedenástou hodinou doobeda bol Ray povolaný do kancelárie svojho nadriadeného. Šlo o rutinnú opravu počítača, ktorá sa však zo sekundy na sekundu zmenila na mrazivo podivuhodnú. Ray si v priebehu niekoľkých nasledujúcich minút uvedomí, že svet okolo neho nie je s kostolným poriadkom a všetci ľudia navôkol ostali nehybne stáť. Nasleduje zdesenie a panika, ktorá vyvrcholí fyzickým dotykom Raya a jednej zo „zmrazených“ osôb. Rayov dotyk ako zázrakom vdýchol do tejto osoby život. Po pár nasledujúcich „oživeniach“ okolitých kolegov si Ray a skupina prebratých ľudí začne uvedomovať, že práve on je potrebným riešením.

Mne osobne by toto bohato stačilo. Lenže The Freeze pokračoval ešte ďalej. Skupina oživených, ktorý riešia, koho oživiť a koho naopak nie. Kto je potrebný pre novovzniknutú komunitu, kto naopak nie? Na to nadväzujúci vnútorný boj a následný rozpor hlavného hrdinu. A áno, dočkáme sa aj náboženských fanatikov, rôznych morálnych aj nemorálnych rozhodnutí. Napriek tomu, že som mal v istých momentoch pocit, že čítam Walking Dead, tak ma séria zatiaľ baví. V čase písania tohto článku boli oficiálne vydané tri čísla. Štvrté na nás čaká už 13. 3. 2019.

Komiksy si môžete kúpiť napríklad v Komiksovom raji alebo na Comixology.

Alberto

(zberateľ, Multiverzum)

Rick Remender: Deadly Class (Image, 2014)

Pre Remendera je príznačných zopár vecí, ktoré neobišli ani tento komiks: mnoho popisných rámčekov – ten človek jednoducho musí každú scénu čitateľovi predstaviť. Lebo zjavne sme asi podľa jeho mienky všetci retardovaní, ale ok. Ďalej levitujúce múreny – potreba dokázať, že jeho talent siaha za hranice bežných koncepcií – tých sa v tomto komikse síce nedočkáte, ale drogy, sex, brutalita a postavy s vnútorným konfliktom, prípadne traumou – toho si tu užijete až-až.

V príbehu spoznávame Marcusa – teenage hobo (bezďák), ktorý sa miesto života v sirotinci rozhodol skúsiť svoje šťastie na ulici. Už v prvom zošite ho však dobehne minulosť a pred guľkou do hlavy ho zachráni jeho nová „rodina“, ktorú nájde v útrobách tajnej školy pre talentovaných zabijakov. Škola je utajená a vedie ju starý týpek, z ktorého budete mať neustále pocit, že to bude asi riadny sráč. V úvodnom príhovore k študentom uvedie vždy iba tri základné pravidlá: žiadne drogy, žiadny sex, žiadne násilie medzi študentmi – takže vám musí byť jasné, že študenti tu vlastne ani nič iné robiť nebudú, lebo v 15 vám nenapadne iné ako „fuck authority“. Marcus sa počas svojich prvých dni pasuje so svojím najväčším nedostatkom – je apatický sociopat bez štipky empatie voči svojmu okoliu a najväčšie problémy sú, samozrejme, len tie jeho. Zaujímavý detail nastane v prvom arcu, ktorý bude mať dosť podstatnú váhu v neskoršej časti príbehu. Marcus dostane zvláštnu šatuľu s obsahom, ktorému nerozumie, ale v podstate predurčí jeho status i budúcnosť.

Ako na každej strednej škole, či už je to americká tajná asasínska, alebo hotelovka v Piešťanoch, aj tu máme skupiny či gangy. Marcus si nájde ten svoj, respektíve skupinu zloženú z rôznych typov ľudí, vrátane jeho handlerky. Spolu zažijú kopec srandy (rozumej, drogy, vraždy, sex) aj problémov s milostným trojuholníkom či faktom, že minulosť raz dobehne každého.

Prvý arc má 6 zošitov a slúži na zoznámenie sa s postavami, uvedenie deja a jeden gigantický trip na LSD vo Vegas, počas ktorého sa roztočí kolotoč udalostí, s ktorými sa potom ďalej vezú všetky postavy. V druhom arcu sa naša skupina snaží dostať z problémov z prvej časti a zároveň zakryť stopy minulosti – ako inak vraždou všetkých proti nim. Tretí arc potom privedie hrdinov do vyvrcholenia krízy, kde mimo milostných prehreškov musia riešiť aj nasraného mafiána, ktorému synovi „čistou náhodou“ odrezali hlavu. 🙂 (Btw, plne si to zaslúžil.)

Ako už dosiaľ napísaný text napovedá, nejde o komiks, s ktorým by sa stotožňovali moralisti. Násilie, brutalita, sex, zbrane, drogy, slovník… všetko máme v jednom balíčku. Prvý rok na škole ubehne v prvých 4 arcoch (21 issues), kde najmä koniec 3. a všetkých päť zošitov posledného 4. arcu sú akčná jazda, ktorú som zhltol na šupu. A ten koniec… vau… to som ozaj nečakal.

Komiks vychádza v 2 formátoch: paperback a oversized hardcover. Každý TPB obsahuje jeden arc a sú pomerne lacné. Ak ste zberateľ, siahnite po krásne spracovaných oversized HC s kvalitným papierom, ktoré sú veľkosti DC absolute a dajú sa zohnať za cca 35 € bez problémov.

Aby ste si však užili prvý rok príbehu, potrebujete mať obe HC, ktoré doposiaľ vyšli. Tie pokrývajú prvých 6 arcov po číslo 31. Séria stále vychádza a je momentálne niekde okolo čísla 37. Ja v nej určite budem pokračovať, pretože Remender dokazuje, že napísať komiks, ktorý je zábavný, pohlcujúci a dobre sa číta, preňho nie je problém. Nejde o hĺbavú jazdu za zmyslom života, skôr o také Beverly Hills pre notorických psychopatov, ktorí sa utápajú v drogách a všetky problémy riešia násilím, lebo všetci sú blázni, len oni sú (bojové) lietadlo.

Komiks si môžete kúpiť v deluxe vydaní napríklad na Bookdepository, alebo na Books etc.

Drackula

(Multiverzum)

Alias Omnibus (Marvel, 2014)

Jessica Jones je v našich končinách známa najmä vďaka seriálu na Netflixe. Ak by ste ale chceli túto postavu spoznať aj v inom ako seriálovom médiu, jasnou voľbou je séria Alias. Tá sa s prehľadom umiestňuje vo všetkých rebríčkoch top sérií s touto postavou veľmi vysoko, ak nie úplne najvyššie. Prečo je to tak?

„Street level“ hrdinovia sú kapitola sama o sebe. Nemajú žiadnu schopnosť, ktorá by im výraznejšie zjednodušovala život. Nie sú bohatí, geniálni a ani neomylní. A práve pre tú ľudskosť, ktorú v sebe majú, ich mám veľmi rád. Skvelý príkladom je napríklad Hawkeye od Matta Fractiona, ktorý sa musí poctivo vyliečiť z každej modriny. Ale aj napriek svojej sile a odolnosti do tejto sféry zapadá aj Jessica Jones v už spomínanej sérii Alias. Nie je bohatá, je tak trochu alkoholička, má problémy s hnevom, jej osobný život je tiež veľká katastrofa, ale detektívka je to znamenitá.

Jej detektívna kancelária je otvorená všetkým a zväčša tam zablúdia najmä ľudia, ktorých inde odmietli. Prípady, ktoré Jessica rieši, sú často bizarné a rieši ich niekoľko naraz. V závere arcov do seba ale všetko skvele zapadá. Tu by som chcel zdôrazniť, že zháňanie stôp a motívov nefunguje ako s priateľom na telefóne. Nemôže zavolať Iron manovi alebo Thorovi, aby jej pomohli. Respektíve môže, ale nedostane sa ďalej ako za odkazovač alebo bránu sídla Avengers. Jej interakcia s Avengers je minimálna, ale vo svete, v ktorom žije, ich je cítiť. Občas mi to pripomínalo legendárny komiks Marvels.

Ak by som mal z tohto komiksu vyextrahovať jednu vec, boli by to dialógy. Ale nie také tie bežné, ale komorné a súkromné. Vypočúvanie na policajnej stanici, ktorému Jessica čelila, považujem za vrchol celého runu. Bendis skvele ovláda svoje remeslo a niekoľkostránkové posedenie pri káve má väčšie grády a dynamiku ako väčšina intergalaktických bitiek. A takýchto dialógov je tam hneď niekoľko a niekedy to zachádza do sféry konverzačnej drámy. Fakt som si to užíval a to som sa niekoľko strán pozeral na stále dokola ten istý panel alebo dvojicu panelov.

Akcia, samozrejme, funguje tiež a záver úžasne vygraduje najmä vďaka fialovému kámošovi z minulosti. Ten je chladnokrvný a brutálny a na pár stránkach je schopný rozpútať peklo. A stačí mu nato jedna veta. O minulosti Jessicy sa, samozrejme, tiež čo-to dozvieme a pridá to jej záverečnému zápasu na naliehavosti. Ak sa vám Jessica páčila na televíznej obrazovke, túto sériu určite skúste. Dostanete komplikovanú, často uhundranú, agresívnu, ale zato veľmi bystrú detektívku pri práci, ktorú robí naozaj dobre. A je skvelé ju pritom sledovať.

Omnibus je už nedostupný, ale komiks si môžete kúpiť ako paperback napríklad na Bookdepository alebo na Books etc.

Ktorý z uvedených titulov by ste si prečítali?

Ukáž výsledky

Loading ... Loading ...

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
10 ⁄ 2 =