Čitateľský mesačník XXVIII.

Chodíte radi na popkultúrne podujatia? My z redakcie áno. Nedávno sme absolvovali našu srdcovku – Slavcon. Aktuálne je väčšina redakcie na Světe knihy a samozrejme, plánujeme navštevovať aj ďalšie zaujímavé podujatia. Je to totiž jedinečná možnosť, ako sa dozvedieť novinky z prvej ruky: či už knižné a komiksové, vydavateľské plány alebo iné, zaujímavé, zákulisné informácie.  Zároveň sa máme možnosť stretnúť s vydavateľmi, spisovateľmi, ilustrátormi a prekladateľmi, čo je vždy veľmi príjemný zážitok. A samozrejme, stretávame sa aj s vami, našimi čitateľmi. Je vždy veľmi milé, keď nás oslovíte a prehodíte s nami slovko-dve. Takže sa nás nebojte a oslovujte nás aj naďalej. A môžeme sa porozprávať aj o tom, čo dobré ste naposledy čítali. A ak chcete spoznať naše čitateľské zážitky teraz, prečítajte si ďalšie vydanie vašej obľúbenej rubriky. 😉

Filip „Tayshren“ Darida

(Multiverzum)

Anna Smith Spark – The Court of Broken Knives (HarperCollins, 2017)

Anna Smith Spark je britská autorka, pre ktorú je tento fantasy román prvotinou. Jedná sa o jeden z najlepšie hodnotených debutových románov silného roka 2017. Aj keď je autorka nová, na štýle jej písania to nie je vidieť. Ten je trochu poetický, trochu lyrický a pre fantasy veľmi zvláštny. Zložitá angličtina a občas zvláštna vetná skladba tomu tiež nepomáha. Veľa čitateľov sa cez neho nedokázalo prehrýzť a knihu odložilo. Ja som s tým tiež mal celkom problém, ale zhruba po tretine som si zvykol. A nakoniec som celkom rád. Kniha patrí do subžánru takzvanej “grimdark” fantasy a obsahuje všetko, čo by ste od nej čakali. Zrady, násilie, sex, vraždy, antihrdinov, ktorým fandíte aj napriek tomu, že ich nemáte radi. Je to vidieť najmä na hlavnej postave. Marith je väčšinu času neznesiteľný, zároveň ale tak dobre a pútavo napísaný, že chcete o ňom čítať viac. Nie že by ostatné postavy neboli dobré, ale Marith je predsa len špeciálny. Postavy a príbeh s dostatkom zvratov na udržanie pozornosti sú najväčšími pozitívami tejto knihy. Má ale aj negatíva. Jedným z nich je práve ten zvláštny štýl písania. Je si naň treba zvykať a nie každému sa to podarí. Ako ďalšie negatívum som vnímal aj príliš veľa expozície, najmä v prvej tretine knihy. To spôsobovalo, že príbeh šiel zo začiatku dopredu len pomaly. Každopádne, pokiaľ nemáte problém čítať v angličtine a zároveň ste fanúšikmi subžánru “grimdark” (napr. Mark Lawrence, Joe Abercrombie), určite do tejto knihy choďte. Osobne predpokladám, že práve táto séria sa do češtiny/slovenčiny prekladať nebude, takže nemusíte vôbec ľutovať kúpu knihy v angličtine. Akurát sa treba pripraviť na to, že sa bude občas čítať trochu ťažšie.

Liborius

(Multiverzum)

Alan Moore, Kevin O’Neill: Nemo – Srdce z ledu (Argo, 2018)

Moore s O’Neillem se vrací do viktoriánské literatury, konkrétně navazují oklikou na Ligu výjimečných. Rozhodli se rozvinout příběh Nemova rodu, když na stránkách komiksu zhmotnili osudy jeho dcery Janni Dakkarové. Ta v roce 1925, patnáct let po smrti svého otce, podniká nebezpečnou misi na Antarktidu, později se dostane do křížku s náckama a roboty, a dokonce se utká s exotickými tyrany.

To vše napříč časem, takže tři uzavřené příběhy čtenáři de facto přiblíží celý život obávané pirátky, za kterou by se otec určitě nestyděl. Však na ní symbolicky shlíží v její kajutě, tedy aspoň jeho lebka.

Moorova imaginace opět nezklamává a zápletky, které dokáže vymyslet, jsou fascinují. Zároveň je to ale sadista, který třeba německé dialogy hrne na čtenáře v němčině bez překladu, ti hůře jazykově vybavení si tedy užijí Google překladač. Tím chci jemně naznačit, že komiks se ne vždy čte lehce. Vyjma takovýchto jobovek jsem měl občas problém s přehledností všeobecně.

Jinak srovnání s Ligou výjimečných se člověk neubrání, přeci jen jde o navazující vyprávění v jistém smyslu, a v tomhle ohledu je Srdce z ledu fajn doplněk do sbírky, ale na své předchůdce zkrátka nemá.

Janka Casion Kolenová

(Multiverzum, Blogerka)

Terry Pratchett, Neil Gaiman: Dobrá znamení (Talpress, 2008)

Mená autorov Neil Gaiman a Terry Pratchett sú v žánri fantasy dobre známe. Ak by ste ich náhodou nepoznali, odporúčame príbehy týchto pánov, ktoré sa vynačujú vysokou kvalitou a hodnoteniami. Spoločne vytvorená kniha Dobrá znamení má teda viacero predpokladov na skutočne vydarené čítanie.

Príbeh sa točí okolo Armagedonu, teda konca sveta a záverečnej vojny Dobra a Zla, ktorá sa má rozpútať. Ako bolo predpovedané, všetko sa má začať príchodom Antikrista a práve v tomto momente sa dostávame do deja. Sledujeme najmä dve nadprirodzené postavy, démona milujúceho rýchle veterány Crowleya a anjela vášnivo zbierajúceho knihy Azirafala. Obaja sú na Zemi už niekoľko storočí ako spiaci agenti, ktorí majú ovplyvniť Veľký plán.

V knihe nechýba humor a veselé scény, hoci sa to vzhľadom na tému konca sveta nemusí zdať pravdepodobné. Odľahčený štýl a vyobrazenie bežného ľudského života – a teda aj paradoxov, ktoré v našich životoch sú – spôsobuje, že strany ubiehajú jedna radosť. Jemné filozofické presahy sú nenásilné a nezdržujú dej, ktorý je zamotaný. Občas zasiahne náhoda, občas niektoré z nadprirodzených síl a my sledujeme osudy viacerých hráčov tejto veľkej hry.

Dobrá znamení rozhodne stoja za prečítanie, obzvlášť, ak nechcete brať život (a boj o záchranu či koniec sveta) tak úplne vážne.

Drackula

(Multiverzum)

Siri Pettersen: Ódinovo dítě (Host, 2016)

Fantasy, ktoré spadá do kategórie YA nečítam často. Keď som však narazil na knihu Ódinovo dítě, urobil som výnimku. Mal som najmä dva dôvody. Prvým bol prísľub prítomnosti severskej mytológie a druhým myšlienka, že niekto, kto je z nášho pohľadu normálny, bude niekde vyvrheľ. Po prečítaní neľutujem, že ma tieto do istej miery marketingové ťaháky presvedčili.

Hlavnou hrdinkou prvej knihy zo série Havraní kruhy je Hirka, ktorá sa od všetkých svojich rovesníkov odlišuje. Nemá totiž chvost, ktorý jevo svete Ymslandy úplne bežný. Hirka je iná aj z ďalších dôvodov, ale tie sa odkrývajú postupne a z príbehu nechcem prezrádzať príliš. Celkovo má ale s týmto hendikepom viacero starostí a vo svete, ktorý dogmaticky uctieva Vidoucího, sa odlišnosti príliš netolerujú. Všetko iné je totiž spájané so slepými, ktorí sú hrozbou, ktorá tu kedysi bola a mnohí ju považujú už len za mýtus na strašenie detí. Avšak povráva sa, že sa vrátili. Okrem vnútorného sveta mladej hrdinky sledujeme aj politické centrum celej krajiny a tam sa na plné obrátky odohráva boj o moc. A celú situáciu, respektíve pokoj v krajine, okrem zvestí o slepých, komplikuje aj rebelujúci Ravnhov, ktorý sa už nechce podriaďovať príkazom Rady.

Ako už správne predpokladáte, Hirka sa postupne dostane do centra diania a globálna politika si z nej vytvorí nástroj, strašiaka, možnú zbraň a z prostej bylinkárky sa časom stane jeden z hlavných dejateľov celej Ymslandy. YA vložka bola citeľná a niekedy mi trochu prekážala, ale nebolo to zase prehnané. Čítal som knihy so ženskými hrdinkami od ženských autoriek, ktorých vnútorný svet (chaos) bol oveľa masívnejší. Tu sa to obmedzilo na občasné „Ach Rime“, a to sa dalo zvládnuť. 🙂

Veľmi sa mi páčili odkazy, respektíve využívanie severskej mytológie. Nejde o doslovné prepisy alebo nejaké explicitné vysvetľovania á la Hviezdna brána. Skôr sú tu náznaky a čitateľ sa tak teší z každej drobnosti, ktorú zachytí. Tento element bol príjemným prekvapením a som zvedavý, ako bude využívaný v ďalších knihách. Po pokračovaní totiž siahnem určite, keďže koniec si to priam pýta. Ak máte chuť na jemnú YA s prímesou búrania náboženských dogiem, Ódinovo dítě bude dobrou voľbou. A Kolkagga je strašne cool.

Martin Lukáč

(Fantasy knihy)

Neal Shusterman: Bez šance (Knižní klub, 2016)

Čo sa stane s dušou a vedomím človeka, ak sa jeho telo rozdelí na milióny malých kúskov? Je duša skutočná alebo je to len zbožné želanie ľudí, ktorí chcú byť niečím viac ako ostatné živé bytosti na Zemi? Toto vedecko-fantastické dielo nám predkladá podobné otázky ohľadom samotnej existencie a ľudskosti.

Autor nás prenesie do sveta neďalekej budúcnosti, v ktorom sa dve znepriatelené frakcie dohodli na kompromise, ktorý zahrňuje možnosť rodičov rozhodnúť sa, či po dovŕšení 13. roku až do 18. roku života nechajú svoje deti rozpojiť a jednotlivé časti ich tiel dajú iným ľuďom, ktorí majú na ne podľa všeobecnej mienky väčšie právo. Príbeh sa začína prerozprávaním osudov troch hlavných hrdinov, ktorí sú postupne odosielaní na rozpojenie. Súhrou určitých udalostí sa im podarí uniknúť. Počas úteku pred prenasledovateľmi sa dozvedajú svoje príbehy a spoznávajú pravú podstatu života a zlobu sveta, ktorá dopustila, aby sa niečo podobné stalo. Zaujímavou stránkou týchto hrdinov je aj fakt, že sú to osoby, ktoré majú množstvo chýb a ktoré v žiadnom prípade nie sú dokonalé. Sú však o to reálnejšie a ľahšie sa s nimi stotožníme.

Dielo priamo neodpovedá na otázky o samotnom bytí. Necháva nám priestor na to, aby sme sami posúdili existenciu duše a hodnotu života.  Príbeh je popretkávaný výňatkami z článkov novín, ktoré popisujú čierne udalosti našich dejín, v ktorých sme ako ľudia sklamali a pre záchranu jednotlivcov sme sa rozhodli obetovať iných. Do podobných situácií sú postavení aj hlavní hrdinovia.  No aj napriek tomu všetkému čo prežili, si zachovávajú svoju tvár. Dokonca aj vtedy, keď ich spoločnosť pošle na pretvorenie sa do náhradných dielov pre iných ľudí. Na istú smrť jednotlivca v prospech spoločnosti.

Nie je úplne časté, aby sa autori zaoberali témami, ktoré sú pre nás tak nepríjemné a pred ktorými si každodenne zatvárame oči, aby sme o nich nemuseli rozmýšľať. Autor sa vo všeobecnosti vyhýba fungovaniu tohto utopického sveta a zameriava sa na myšlienku veci. Vzhľadom na tému prispôsobil aj celú atmosféru príbehu, ktorá je po väčšinu deja pochmúrna až beznádejná. Ku koncu však vidíme záblesk nádeje, ktorý je podľa môjho názoru určený aj pre nás a spoločnosť, v ktorej žijeme. Dielo je po stránke posolstva veľmi ťažké. Niekedy mierne zaostáva v rozprávačskej rovine a niekedy skĺzava k určitej triviálnosti až ťažkopádnosti. Najmä preto, že si neviem predstaviť rodiča, ktorý by poslal v 13. rokoch svoje dieťa na smrť. Väčšinu času je však dielo dynamické a zaoberá sa prežitím v spoločnosti, ktorá vás odsúdila. Určite by som ho odporučil každému fanúšikovi dobrodružnej literatúry s tým, že hlavné posolstvo je ukryté medzi riadkami.

Ktorý z uvedených titulov by ste si prečítali?

Ukáž výsledky

Loading ... Loading ...

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 − 9 =