Čitateľský mesačník XXXI.

Aj vy sa v lete trasiete, nie však od zimy, ale do strachu pred vydavateľskou uhorkovou sezónou? Sme si takmer istí, že vám prípad „nemám čo čítať“ nehrozí, no vždy vás zachránia stránky Multiverza a Fantasy kníh. Ak by ste mali chuť na neobyčajný polokomiksový doják, práve vychádza Eliza a more príšer, ak radi podporíte pôvodnú slovenskú tvorbu, potom si určite prečítajte o pripravovanej knižke Mareka Lennera, a ak by ste si radi sadli na kávu či drink so známym a neskutočne sympatickým autorom, sprostredkuje vám to Tayshren v rozhovore s Nicholasom Eamsom, ktorý o svojej tvorbe (Králové Wyldu) tvrdí, že je ľúbostným listom hudbe, filmom a hrám. A nakoniec viete, že každý mesiac sa môžete spoľahnúť na Čitateľský mesačník, kde si určite vyberie každý.

Janka „Casion“ Kolenová

(Fantasy knihy, blogerka)

 Vážka v jantári – Diana Gabaldon (Zelený kocúr, 2017)

Druhá kniha zo série Cudzinka od Diany Gabaldon nám prináša pokračovanie príbehu Claire, ktorá nešťastnou náhodou či riadením osudu cestovala v čase. Tým, že vstúpila do kamenného kruhu, urobila veľký skok v čase. Zažíva škótsku občiansku vojnu na vlastnej koži a zisťuje, že minulosť nie je  vždy veselá a voňavá ako to býva v mnohých historických románoch. Vážka v jantáre nás tentoraz zavedie do Francúzska, kde spoznávame nové zvyky a módu, ale aj spletitú sieť lží a intríg. Povstanie v Škótsku sa blíži, a tak Claire a Jamie rozohrajú nebezpečnú politickú a vojenskú hru. Využívajúc známeho v Paríži prenikajú do kruhu vysokopostavených šľachticov a my spolu s nimi odhaľujeme ich tajomstvá a pohnútky.

Čítanie bolo rovnako ako pri prvej časti pútavé a dej rýchlo ubiehal napriek značnej hrúbke knihy. Autorka ide do hĺbky postáv, nechýbajú súboje, ale aj taktika a plánovanie spolu s láskou a ľúbostnými problémami. Pri čítaní si prídu na svoje najmä fanúšikovia historických románov, a ak sa vám páčila úvodná časť, pokračovanie vás rozhodne nesklame.

Knihu si môžete kúpiť napríklad na Martinuse.

Alexandra „Saška“ Návratková

(Fantasy knihy)

Kateřina Šardická – Zmizení Sáry Lindertové (Fragment, 2019)

Sára vošla jedného dňa do metra… a už z neho nevyšla. Čo sa jej stalo? Kde je? Na tieto a ďalšie otázky sa snažia odpovedať Sárina sestra Klaudia, jej priateľ Oliver aj detektív Ehler. Sára však nie je jediná, ktorá zmizla. Čo sa deje v metre? Čo číha v tme?

Zmizení Sáry Lindertové vyhralo súťaž Hvězda inkoustu v roku 2018, ktorú usporadúva český Fragment. Musím konštatovať, že vyhrala právom. Je to mysteriózny mrazivý príbeh , ktorý vás nepustí, dokým nedočítate poslednú stránku. Úctyhodných 400 strán som prečítala za jediný deň, lebo som jednoducho musela vedieť, čo sa stalo so Sárou. Po dočítaní sa už nikdy nepozriem na vrany bez podozrenia a nepreveziem sa metrom bez zimomriavok. Čo ak v tme predsa len niečo striehne?

Knihu si môžete kúpiť napríklad na Martinuse.

Míša „Maath“ Pexová

(Crew)

Mýty 15: Růženka (Crew, 2019)

Neznáte sérii Mýty? Tak patnáctým dílem nezačínejte! Znáte sérii Mýty? Tak jak je možné, že ještě nemáte přečtenou Růženku?

Mýty jsou vlastně pohádkové bytosti, které byli nucené opustit Domovinu a usídlit se v centru moderního New Yorku.  Většinu série sváděly Mýty boj proti UPS, SPOILER ALERT Geppetovi a jeho armádě dřevěných vojáčků, v posledních dílech se ale musí spojit a čelit společnému nepříteli, který je mnohem temnější než cokoli, co do té doby Mýty poznaly.

V patnáctém díle s názvem Růženka se podíváme na rodinnou historii sester Sněhurky a Růženky. Odhalíme skrytá tajemství, vyřešíme spoustu depresivních mindráků, nakopeme pár temných zadků, budeme se radovat a zase znovu ztrácet naději a tradičně depkařit.

Mýty jsou série, která mi jako dospělácké čtení zcela vyhovuje. Nejde o klasické pohádky, je tam dost násilí, sexu, vztahů, intrik a politiky. Ale celé je to zasazené do světa, který známe snad všichni. Postavy musíte někdy složitě rozklíčovat, protože ne všechny pohádky jsou známé v tom našem českém rybníčku. Nicméně i tak si myslím, že pokud máte rádi fantasy a zajímavé zápletky, Mýty jsou pro vás jako dělané!

Komiks si môžete kúpiť napríklad vo Funtasticu.

Liborius

(Multiverzum)

František Kotleta – Bratrstvo Krve: Hustej nářez, Fakt hustej nářez, Mega hustej nářez, Vlci (Epocha)

Když vychází Stalingrad, další prequel k trilogii Bratrstva krve, tak jsem se rozhodl Bratrstvo Krve od řezníka z Bruntálu taky konečně přečíst.

Akční jednohubka, jejíž tři díly a jeden nášup v podobě předcházející krátké novely jsem četl asi 6 dní, mě potěšila atributy, kterými mě Kotleta bavil už v jiných knížkách. Jeho bibliografií se teď zpětně začnu prokousávat asi ještě víc. Splatterpunkové knížečky nabité krví, erotikou a ulítlými nápady mi přicházejí skutečně k chuti.

A chápu, proč zrovna příběh o válce, kde na jedné straně stojí upíří a na druhé podivní mimozemšťané, pomohl tomuto tajemnému autorovi (kašli, kašli, Kyša…) tak penetrovat českou knižní scénu. Kromě zábavy totiž nabízí především výtečné postavy, které mě nejenom bavili, ale já se nad nimi dokonce zvládl dojímat. Jestli vám tedy představa, že ve vampýra proměněný Jan Bezzemek, bývalý rytíř vojska Jana Lucemburského, vede s pomocí přátel – mezi něž patří třeba germánský válečník, gotická teenka, zapálený fanoušek FK Teplice, či brazilský transvestita – pozemní odboj proti armádě šmejdu z vesmíru, připadá zajímavá, tak co ještě řešíte?

Knihu si môžete kúpiť napríklad na Martinuse.

Eva „Efken“ Piarová

(Multiverzum)

Philip Pullman – Hodinový strojek aneb Příběh na jedno natažení (Argo, 2019)

Táto útla knižočka ma hneď zaujala svojím spracovaním – zaujímavá obálka, vnútri rôzne fonty a farby, a ilustrácie… S blížiacou sa seriálovou adaptáciou z Pullmanovho sveta Temné hmoty som si chcela pripomenúť jeho naratív.

Keď natiahnete strojček, dostanete príbeh ukrytý v príbehu, a tieto dva sa navzájom ovplyvňujú. V miestnom nemeckom hostinci sa obyvatelia zídu na pravidelný večerný príbeh, ktorý im rozpráva Frizt. Často sú to strašidelné príbehy, no tento je zo všetkých najstrašnejší. V ňom sa totiž jedného večera prirútili domov sane, na ktorých sa viezol princ-nemluvniatko a kone hnal jeho mŕtvy otec, ktorý okrem švihania rukou s bičom neprejavil nijaké známky života. Rozprávanie pokračuje doktorom Kalmeniom, ktorý… zrazu vstúpi do hostinca. Keď všetci kvôli vypätým nervom ujdú, doktor sa dá do reči s Karlom, miestnym hodinárskym učňom, ktorého na druhý deň čaká najväčšia skúška jeho života a on na ňu vôbec nie je pripravený. Doktor Kalmenius mu však ponúkne neuveriteľné, no desivé riešenie.

Je to rozprávanie o láske, obete, charaktere aj o sile príbehu. Do textu sa zapájajú autorove vysvetlenia či vsuvky, pokiaľ mu na to nestačia línie príbehu. Na to, ako rozprávkovo knižka začala, sa dočkáme viacerých drastických scén, krvi a ľudskej ohavnosti. No úprimne povedané, bolo to jedno veľké a nie práve najoriginálnejšie spracované klišé zasadené do prekombinovaného a ako celok neladiaceho príbehu.

Knihu si môžete kúpiť na Martinuse.

www.martinus.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
16 − 15 =