Čitateľský mesačník XXXII.

Charles Dickens, autor Olivera Twista, sa svojho času vyjadril, že sú knihy, ktorých najlepšou časťou je predná a zadná obálka. S týmto tvrdením sa dá určite súhlasiť, keďže niekedy je prečítanie ambicióznej novinky naozaj utrpením. Naši recenzenti z Fantasy kníh by o tom vedeli rozprávať. Aby sa vám ale niečo podobné nestávalo, sme tu my a náš Čitateľský mesačník. Žánrová pestrosť a kvalita ide ruka v ruke s touto rubrikou, a tak sa na základe našich odporúčaní môžete zahryznúť do príbehu, na ktorom si určite nevylámete zuby.

Michaela Demková

(Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove)

Časodejovia – Natalja Ščerba (Fragment, 2016)

Som rada, že konečne môžem bez výčitiek povedať, že už aj slovenský čitateľ si našiel cestu k fantasy literatúre. Kto by dnes nepoznal už ikonické knihy o mladom čarodejníkovi s jazvou na čele, alebo o prsteni, ktorý vládne všetkým. Rovnako o dračích jazdcoch či nekonečných upírskych denníkoch, ktorých autorom by už mohli „zhabať“ tie ich perá … ale ja ich mám naozaj rada). Otvorene sa priznávam, že v našej knižnici často zablúdim do detského oddelenia a siahnem po nejakej fantasy knihe pre deti. Vnímam to ako miesto, kde naozaj „uletím“ do svojej fantázie a nemusím uvažovať o reálnom svete. Fantasy je pre mňa doslovne útekom z reality.

Naposledy som ostala zaskočená z knižného titulu, ktorý k nám nemusel cestovať z ďaleka. Autorka Natalja Ščerba totižto dlhé roky žije u našich východných susedov. Rusky píšucej spisovateľke sa stala domovom Ukrajina. Tam vznikla aj jej šesťdielna fantasy séria Časodejovia. Detskí čitatelia si k nej našli cestu takmer ihneď a ja som z nej nadšená rovnako.

Po časoch čarodejníkov s paličkami a “lektvarmi”, lesov plných rôznych magických zverov nám predstavuje Ščerba svet čarodejníkov, ktorí kúzlia s časom. Hrdinkou kníh je mladá gymnastka Vasilisa, ktorej jediným cieľom je stať sa skvelou športovkyňou. Keď nazrie do iného sveta plného mágie a čísel, stojí pred rozhodnutím, ktoré navždy zmení jej život. A potom trochu záporákov, verných priateľov, štipka nových magických bytostí a záchrana Ostaly a Eflary. Napriek faktu, že knihu nájdete v regáli medzi detskou literatúrou, má všetky potrebné atribúty, aby zaujala každého milovníka fantasy príbehov bez ohľadu na vek.

Knihu Časodejovia si môžete kúpiť napríklad na Martinuse.

Dominika Jelínková

(Fantasy knihy)

Tretie oko – Stephen King (Práca, 1992)

Vytvoríte si pseudonym a pod ním začnete vydávať knihy. Sú to vaše najlepšie diela, no po čase vás táto, aj tak už nie príliš tajná, identita omrzí a rozhodnete sa s ňou rozlúčiť. Hlavný protagonista tohto príbehu to urobil naozaj veľkolepo. Svoju druhú identitu pochoval. Doslova a do písmena. Keďže Thad Beaumont sa stal naozaj slávnym spisovateľom, novinári sa išli potrhať o to, kto bude skôr pri pochovávaní jeho mena. Na cintoríne bol dokonca vytvorený náhrobný kameň, kde mal už navždy odpočívať pomyselný George Stark, ktorý existoval iba v Thadovej hlave.

Táto kniha nás privádza do naozaj spletitého príbehu o autorovi bestsellerov, ktorého pseudonym naozaj ožíva a začína sa mstiť každému, kto stojí za jeho smrťou. Šialené, nie? Ale čo iné od Stephena Kinga čakať. Takže vážení, poprosím vás, utvorte koridor. Prichádza majster.

Dielo Tretie oko radím k najlepším od tohto autora a rozhodne k jednému z najlepších, aké som mala možnosť v živote prečítať. Dokonalé situácie, zvládnuté v majstrovských opisoch, napätie, ktorým dýcha celá kniha, a naopak čitateľ, ktorý nemôže lapiť dych, a perfektná sčítanosť spisovateľa vám ukážu, čo znamená nemôcť sa odtrhnúť od knihy. Verte mi, že túto knihu neodložíte len tak a bude vás mátať ešte dlho po tom, ako s ňou skončíte. Po nej však príde len naozaj málo lepších kníh, takže túto si vychutnajte. Aj viackrát, ak to, samozrejme, zvládnete.

Liborius

(Multiverzum)

UKK 45 – Veční – Neil Gaiman (Hachette, 2014)

Eternals představují asi nejtajemnější film, který Marvel v současnosti chystá. Budou v něm doposud nepředstavené postavy, starobylé a vládnoucí nepředstavitelnou silou. Dokonce stojí asi i za tím, že se na Zemi vůbec rozvinul život. Za jejich vznikem zase stojí Nebešťané, mezi které patří třeba Ego, který se objevil v druhých Guardians of the galaxy.

Pokud si ale chcete udělat do tohoto světa exkurzi dříve, v češtině de facto neexistuje jiná možnost než sáhnout po Ultimátním kompletu 45. V něm se můžete s tzv. Věčnými seznámit skrze příběh Neila Gaimana, který Vám o nich ale řekne vše, co potřebujete nyní vědět.

Seznámíte se v něm se zajímavými postavami, pochopíte, kým jsou, a věřím, že stejně jako já se na film začnete těšit. Protože do MCU přinese opět další vrstvu, věnující se takřka neomezeně mocným bytostem, které reprezentují v současnosti třeba zmíněný Ego, či Thanos nebo třeba Sběratel. A abych neutekl od komiksu samotného, ten přináší svým způsobem klasického Gaimana, který na komiks a jeho vyprávění nahlíží vždy ojedinělým stylem, přesto třeba závěr přináší tradiční superhrdinskou rubanici. Vypíchnout musím ale především prokreslení hlavních charakterů, které je o to zajímavější, že Věční pojednávají o tom, že žádný z hrdinů si vlastně nevzpomíná, kým doopravdy je. A jejich cesta za sebepoznáním i bez příslibu dalšího filmu stojí za to.

Drackula

(Multiverzum)

Zlato Arkony I. – Juraj Červenák (Artis Omnis, 2012)

Prednedávnom som narazil na FB Juraja Červenáka na status, v ktorom vyhodnocoval súťaž o knihy s Roganom v hlavnej úlohe. Okrem iného tam skonštatoval, že podľa komentárov zistil, že množstvu ľudí, ktorí poznajú a čítajú príbehy o černoknažníkovi, často chýba v zbierke séria Zlato Arkony. Pobavilo ma to, keďže relatívne nedávno som ich doma nemal ani ja a prečítané tak neboli tiež. A tak som sa rozhodol to napraviť.

Ak už čitateľ absolvoval trilógiu Černokňažník a prípadne aj zbierku poviedok Vojna s besmi, vie do čoho pri knihe Zlato Arkony ide. Menšie zmeny však oproti predošlej tvorbe nastali. V prvom rade Červenák trochu ubral z mágie a zameral sa skôr na politickú linku. Samozrejme, mágie je tu stále dosť, keďže aj hlavná zápletka sa točí okolo magickej Arkony, avšak spojenectvá, zrady, intrigy a plány hrajú prím viac, ako to bolo zvykom. Taktiež sa zmenil samotný hrdina. Ako  Červenák píše v úvode knihy, Rogan sa posunul z polohy slovanského Geralta do pozície Merlyna, ktorý ťahá za nitky. Zaujíma sa totiž o väčšie problémy a dá sa povedať, že sa viac angažuje v geopolitickom dianí. Ak je však treba, nemá problém sa opäť zmeniť na krvavého besa, ktorý ide cez mŕtvoly. Doslova.

Príbeh Zlato Arkony je rozdelený do dvoch kníh, a keďže v tej prvej sa Rogan a jeho spojenci a druhovia na Arkonu ani nepozrú, dá sa považovať prvý diel za úvod. Ale je to logické, keďže každá výprava má mať predsa dobrý plán a prípravu. Druhý diel je teda viac ako nutné čítanie, keďže sa dianie určite ešte nafúkne a všetkého bude viac a všetko bude mať oveľa väčšie obrátky.
Ak máte radi Rogana a patríte do skupiny, ktorú Arkona doteraz obchádzala, treba to napraviť. Čaká vás mágia, krvavé bitky a súboje, skvelé prostredie, mytológia, explicitný jazyk a obľúbený hrdinovia. Dostanete teda všetko na čo ste zvyknutý a ešte o niečo viac.

Knihu Zlato Arkony I. si môžete kúpiť napríklad na Martinuse.

Tereza Vršková

(Multiverzum)
Berserk Deluxe 1 & 2 – Kentaro Miura (Dark Horse Manga, 2019)

Berserk je hodně slavná manga. V mezinárodní databázi My Anime List je dokonce na prvním místě v oblíbenosti. Drsný fantasy příběh o životě muže, který si prošel všemožným osobním i fyzickým peklem dneska čítá 40 svazků a stále není u konce. Berserk je totiž slavný také díky nekonečným autorovým pauzám a „lehkým zoufalstvím“ fanoušků, zda někdy bude příběh Gutse a Griffitha dokončen.

Manga si svou pozornost a popularitu rozhodně zaslouží a v letošním roce se dočkala i nového vydání v podobě hardbacků. Oproti klasickému manga formátu je tato deluxe edice (momentálně jsou k dispozici 2 edice) zhruba trojnásobně větší, v pevné vazbě a s kvalitním papírem. Každá „deluxka“ navíc obsahuje rovnou tři svazky. Pro fanoušky, kteří mají rádi vymazlené edice svých oblíbených příběhů, je tohle vydání doslova povinností. Co jiného nám zbývá, při čekání na nové kapitoly, než si zopakovat důvody, proč je Berserk jedna z nejlepších mang, co existuje.

Manga Berserk je dostupná napríklad na Bookdepository.

Filip Šula

(Multiverzum)

Nightflyers – George R. R. Martin (Laser-books, 1992)

Než byl George R. R. Martin znám hlavně jako autor fantasy, zkusil to na poli sci-fi s novelou Nightflyers. Nyní, když je znám jako autor fantasy, rozhodla se televize SyFy novelu adaptovat do podoby televizního seriálu. Bizarně vystavěný a vypointovaný seriál představuje perfektní příležitost sáhnout i po předloze o sto stránkách. Její příběh se odehrává v daleké budoucnosti, kdy lidstvo osídlilo velkou část galaxie, prošlo kontaktem i válkami s jinými mimozemskými rasami a kdy je určité procento nadáno telepatií. Stále má ale své problémy, Idealistický vědec Karoly D’Branin věří, že je vyřeší kontaktem s mimozemskou rasou volcrynů, kteří cestují galaxií velmi, velmi dlouho. Dá dohromady vědecký tým a najme přepravní vesmírnou loď, která ho má k volcrynům dovést. Problém je, že tým sestává z neurotiků, alkoholiků, paranoiků a vůbec lidí, se kterými je nesnadné pracovat. Klidu nepřidává ani samotný kapitán Eris, jediný člen posádky lodi Nightflyer, jenž tráví celou cestu zavřený na nepřístupné části lodi a s týmem komunikuje jen s pomocí hologramů. A to ještě není zdaleka to nejhorší, co výpravu potká.

Nightflyers umí navodit dost protichůdné pocity. Na jednu stranu je novela výborně čtivá a ukazuje, jak umí Martin pracovat pouze se střípky rozsáhlého fikčního světa, který postavy obklopuje. Z dialogů si poskládáme obraz toho, jak to ve vesmíru Nightflyers vypadá, ale přesto jsou důležitější dysfunkční postavy a v podstatě detektivní zápletka na prostoru lodi hluboko v kosmu, než meziplanetární války a genetické inženýrství. Problém nastává, když má novela dávkovat důležité informace o postavách nebo konkrétní hrozbě. Málokdy vyplynou z děje nebo z přirozených dialogů. Informace o postavách nám většinou sdělí pouze vypravěč a přímo v příběhu se s nimi nijak dál nepracuje. Co se dozvíme o manželském páru lingvistů, počítačové expertce Lommie nebo psycholožce Agatě, má velký potenciál pro slibné příběhové linie, ale v relativně krátkém hororovém příběhu to nehraje moc roli. O Melantě, produktu genetického inženýrství, víme, že je silnější a chytřejší než ostatní, a každé dvě stránky zmiňuje, „že je vylepšený model,“ ale nic z toho není důležité pro řešení hlavní zápletky. Pro příběh stačí, že tým je dysfunkční a mezi sebou si nevěří, což stěžejně určuje směr, jakým se zápletka ubírá.

Oproti tomu odhalení ústřední hrozby sice hraje pro příběh důležitou roli, ale ani tady není dávkování úplně perfektní. Hlavní problém má totiž několik vrstev, několik důležitých aspektů. Vyprávění nám je odhalí v jeden moment všechny najednou, bez postupné eskalace, a v tu chvíli to vypadá, že je toho prostě moc. Přesto si ale Nightflyers drží vysokou úroveň coby působivý vesmírný horor o partě vyšinutých individuí na strašidelné lodi.

Knihu Nightflyers si môžete kúpiť napríklad vo Funtasticu.

www.martinus.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
18 − 6 =