Čitateľský mesačník XXXIII.

Miestnosť bez kníh (a komiksov 😉 ) je podľa Cicera ako telo bez duše. Tento výrok sa dá aplikovať aj na web Multiverum.sk. Kde by sme boli bez kníh a komiksov? Komiksy sú s naším webom prakticky od začiatku. Knihy pribudli až časom, ale stali sa jeho neoddeliteľnou súčasťou. Neodmysliteľne tieto médiá patria aj na rôzne pop-kultúrne akcie, čoho sme boli nedávno svedkami na skvele zorganizovanom Comics Salóne. A kde by bol bez týchto médií Čitateľský mesačník? Asi by vôbec nevznikol. Vy ale máte k dispozícii už 33. číslo a môžete si tak prečítať ďalšie tipy, ktoré vás možno inšpirujú a vaša miestnosť tak určite nebude bez duše.

Liborius

(Multiverzum)

Punisher MAX 2: Bullseye – Jason Aaron, Steve Dillon (BBart, 2019)

Společně se Stevem Dillonem a Jasonem Aaronem jedeme dál v rychlém tempu pěkně z kopce. Takže se připoutejte a užívejte si tuhle MAXimální sérii plnými doušky. Jenom mějte na paměti, že sklenice bude plná krve a na talíři budete mít vyhřezlá střeva a vystřílené mozky.

Do města totiž přichází Bullseye. Jestli jste si mysleli, že Kingpin svým ambiciózním a brutálním nástupem k moci nasadil laťku vysoko, šílenec s vytetovaným terčem jí hravě přeskočí a odrazí se k dalšímu skoku. Jeho osobní posedlost Frankem Castlem nakonec totiž začne děsit i velkého bosse. Punisher zase bude muset hodit za hlavu své přesvědčení, že nezabíjí poldy. Protože co s těmi zkorumpovanými?

Takže vy, co holdujete říznějšímu čtení, ani tentokrát nebudete zklamáni. Tahle řežba jede ve vysokých obrátkách.

Komiks má v ponuke e-shop Nekonecno.sk

Martin „Sancho“ Lukáč

(Multiverzum)

Stratený svet v podzemí – Roderick Gordon a Brian Williams (Fragment, 2008)

Len zopár kníh mi zostalo naozaj dlho v hlave aj po tom, čo som ich prečítal. Séria Podzemie sa síce možno nevyznačuje rozprávačskou genialitou, perfektne prepracovanými postavami, ale určite zaujme svojou jedinečnosťou miesta, kde sa príbeh odohráva, a určitým hororovým nádychom, ktorý umocňuje skvelý pôžitok z čítania. Stratený svet v podzemí je prvou knihou tejto série a mapuje úplné začiatky príbehu dvoch kamarátov, ktorí postupne odhaľujú tajomstvo v hlbinách Zeme. Vzhľadom na to, že sa príbeh odohráva v súčasnosti, naskytá sa tu aj určitý priestor na menšie konšpiračné fantazírovanie a uvažovanie, či sa náhodou, predsa len, niečo alebo niekto nenachádza pod nami.

Príbeh je zasadený do súčasného Londýna a točí sa okolo dvoch kamarátov Willa a Chestera. Will je synom doktora Burrowsa, zberateľa starých vecí vykopaných spod zeme. Jedného dňa však doktor Burrows zmizne a na chlapcoch zostane bremeno nájsť ho. Veľmi rýchlo objavia prvé stopy, ktoré ich zavedú do podzemia, ktoré obýva spoločenstvo ľudí, ktorí sa zriekli slnečného svetla v záujme určitej snahy o nájdenie čistého, neznečisteného domova. Títo ľudia vytvorili v podzemí celé mestá a vytvorili spôsob žitia, nepodobný tomu na povrchu. Will začne postupne zisťovať, že ho s podzemím spája niečo oveľa silnejšie, ako je túžba po kopaní, a že nie každý, koho predtým poznal na povrchu, bol naozaj tým, za koho sa vydával. V podzemí a aj na povrchu striehnu sily, s ktorými sa neradno zahrávať.

Kniha vás určite zaujme, ale niekedy vás začne nudiť naozaj veľmi očividné naťahovanie príbehu a uvedomíte si, že by sa zmestil aj do polovičnej knihy. Starších čitateľov trochu zamrzí orientovanie knihy hlavne pre mladšie publikum, ale to však takému skvelému príbehu neuberá na kvalite a myslím, že je to skvelý začiatok dnes už veľmi úspešnej a dnes už ukončenej série. Ak sa do nej predsa len pustíte, čaká vás ďalších päť kníh. Takže určite bude čo čítať, a ak by vám to nestačilo, možno sa dočkáme aj sfilmovania. To však bolo už párkrát zrušené a nikto si už dnes netrúfa povedať, ako sa to skončí. Napriek tomu všetkému je séria Podzemie skvelým príbehom a táto kniha povinnou vstupnou bránou do neho.

Knihu si môžete zakúpiť na Martinuse.

Janka „Casion“ Kolenová

(Fantasy knihy, blogerka)

Príbeh čarodejnice – Deborah Harkness (Ikar, 2011)

Trilógia príbeh čarodejnice nás v úvodnej časti zavedie do Oxfordu, kde sa zoznámime s profesorkou Dianou. Na prvý pohľad je všetko normálne, vyučujúci sa pripravujú na začiatok semestra a Diana pokračuje vo svojom výskume. Až kým sa jej do rúk nedostane začarovaný alchymistický rukopis, ktorý dokáže prečítať. Napriek tomu, že odmieta svoje dedičstvo, je čarodejnica. Deborah Harkness nám vytvára svet, v ktorom spoločne s ľuďmi žijú ešte tri druhy – čarodejnice, upíri a démoni. Prepojenie fantasy s reálnym svetom je výborné, rovnako ako zápletka s tajomným rukopisom. Príbeh nie je žiadna young adult, postavy sú dospelé a správajú sa na svoj vek, či už je to Diana, alebo staroveký upír Mathew. Nechýba akcia, mágia, ale aj ľúbostná zápletka a v knihe sa stále niečo deje. Spoznávame fascinujúci svet, jeho pravidlá a zákonitosti, čím sa príbeh stáva zložitejším a rozvíja sa viacero dejových línií.

Skutočne vydarené čítanie pre dospelých čitateľov, ktorí chcú zmenu oproti tradičným fantasy alebo young adult knihám.

Saška Návratková

(Fantasy knihy)

Stepsister – Jennifer Donnelly (Scholastic, 2019)

Kto by nepoznal Popolušku. A jej macochu a dve hnusné nevlastné sestry, ktoré si aj prsty odfikli, len aby sa zmestili do črievičky a ukradli jej princa.

Stepsister je tzv. retelling, ktorý sa začína presne v tomto bode. A nesústredí sa na Popolušku, ale práve na jej nevlastné sestry. Čo prežívali po tom, keď vyšlo najavo, čo urobili Popoluške, a aký bol ich život a osud po tejto udalosti. Ukáže sa, že sestry možno neboli až také zlé a samy si užili týrania až až. Nehovoriac o doživotnom zmrzačení.

Vlna prerozprávaní známych rozprávok a príbehov śa nekončí. Niektoré sú lepšie, niektoré horšie. Táto rozhodne patrí medzi tie lepšie. Začína sa scénou, kde si práve obe sestry odrežú palce, a teda fuh! To je riadna pecka. Až som zimomriavky mala. A aj príbeh potom je veľmi dobrý. Všetko má svoj zmysel, je to pekne naviazané na známu rozprávku, ale autorka nám predostrela vlastný twist. A teda bolo to mega. Ja som to prečítala v priebehu pár dní, nevedela som sa od toho odtrhnúť. Stepsister som zatiaľ čítala len v angličtine, ale môžete sa tešiť aj na slovenský preklad od CooBoo v priebehu budúceho roka.

Knihu si môžete kúpiť napríklad na Books etc.

Joja Pevčíková

(Multiverzum)

Neal Shusterman – Žatva smrti 2: Nimbus (Slovart, 2019)

K druhému dielu série Žatva smrti som sa dostala s miernym oneskorením a do ruky som ho brala aj s obavou – predsa len, druhý diel… o to príjemnejšie bolo zistenie, že Nimbus si drží úroveň prvého dielu, čo sa týka zápletky, dynamiky, psychológie postáv… a je to vysoká úroveň. Dejové línie Citry a Rowana sa striedajú tentoraz nie s úryvkami denníkov iných koscov, ale so zápiskami umelej inteligencie – Nimba. Shusterman jeho prostredníctvom uvažuje o dosť vážnych témach ako historická pamäť, sloboda, súkromie… umelá inteligencia a jej dosah na fungovanie človeka. Hovorím to každému: „Dobrodružstvo myslenia“ je mottom Artfora, ale absolútne platí aj v tomto prípade. Užívať si príbeh, premýšľať nad Nimbom (a s Nimbom) je radosť – navyše podporená (opäť) skvelým prekladom. Teším sa na záver trilógie.

Obšírnejšiu recenziu si môžete prečítať tu.

Knihu si môžete zakúpiť na Martinuse.

 

www.martinus.sk

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
15 + 24 =