Site icon Multiverzum

Čitateľský mesačník XXXIX.

Svrček a mravce. Koho zjedla Miki-Myška. Ťap ťap ťapušky. Ľadový medvedík. Toto sú tituly, ktoré u nás doma aktuálne čítame dookola. Vždy si ich chvíľu čítame a následne na ne zaútočia ústa, ktoré chcú literatúru doslova zjesť. Beriem ako istotu, že aj medzi čitateľmi Multiverza sa nájdu takí, ktorí knihy žerú, aj keď len obrazne. A práve pre vás tu máme nový Čitateľský mesačník s ďalšou várkou tipov na zaujímavé čítanie.

Martina Lili Urbanová

(blogerka)

Petr Jaroněk – Ospalá slovanská díra (Argo, 2019)

Vždy ma dokáže zaujať prostredie vo fantastike, ktoré by nepripomínalo nejakú verziu anglického vidieka. O to viac, ak je to miesto činu zemepisne blízke a tak trochu, aspoň pre mňa, doteraz nevidené – a pritom je to Zlín 13. storočia, hoci v tom čase pripomínal onú ospalú slovanskú dieru, o ktorej sa hovorí v názve.

Na stránkach som dostala možnosť sledovať starnúceho rytiera Henslina, ktorý väčšinu života strávil v službe svojmu pánovi a dokonca aj teraz, keď sa vracia do domoviny, to robí len preto, aby splnil ďalšiu úlohu. Tentoraz o niečo netradičnejšiu, pretože má za úlohu polapiť démonického zahaleného vraha – ktorý navyše svojim obetiam zráža hlavy a následne nimi máva vo vzduchu ako trofejami. Na prvý pohľad by sa teda mohlo zdať, že ide o historickú detektívku s niekoľkými paranormálnymi prvkami. Čoskoro som sa však presvedčila o tom, že sa v skutočnosti hrozne mýlim a od tejto knihy by som mala očakávať viac.

Zarážajúce je, že je vlastne vo svojej podstate úplne klasická. Striedajú sa tu obrazy poverčivých dedinčanov a dokonca aj starých božstiev slabnúcich hlavne vďaka neustále silnejúcemu vplyvu kresťanstva. Nakoniec ale Henslin skĺzne k úplne najstaršiemu námetu – vyberie sa totiž na dobrodružnú výpravu s cieľom zachrániť nielen seba, ale hlavne ľudstvo. Teda prichádza otázka, či má táto kniha vlastne čo čitateľovi ponúknuť. A mohla by som vlastne povedať len krátke áno, ale to by bolo až príliš jednoduché. Myslím, že táto kniha funguje vďaka zaujímavej temnej atmosfére, či už vďaka poverčivosti dedinčanov, alebo pre prítomnosť toho očividne diabolského vraha. No a práve nálada vystrašenej populácie bola tým kľúčovým, čo výborne fungovalo pri gradácii a nakoniec ma zdarne prenieslo až k stretnutiu s bohmi, ktorí mali svoje očividné plány. Keď sa k tomu ešte pridal jazyk, ktorý tak očividne pripomínal staré báje a hrdinské eposy, skrátka som len čítala a na nejakú inovatívnosť sa vykašlala. Táto kniha ju rozhodne nepotrebuje na to, aby dokázala zaujať.

Knihu si môžete zakúpiť napríklad na Martinuse.

Ettelwen

(blogerka, instagram)

Scott Lync – Lži Lockeho Lamory (Laser, 2009)

Camorr, město vystavěné na spletitých kanálech pyšnící se honosnými paláci a nádhernými mosty. Camorr, město v mnoha ohledech výstřední i tradiční ovládané do jisté míry výkvětem camorrské smetánky, ale také camorrským podsvětím. A uprostřed toho všeho stojí bezvýznamný zlodějíček Locke Lamora.

Úvodní díl plánované sedmidílné ságy Páni parchanti získal formu městské fantasy se všemi jejími zákoutími. Locke Lamora nicméně o něco více než prostředím zaujme především neskutečně špinavým a drsným jazykem městské spodiny. Tento rázný, sarkasticko upřímný a odzbrojující styl psaní slouží jako opora a odrazový můstek pro všechny ostatní aspekty knihy, které fungují pouze jako celek. Všechno do sebe hladce zapadá a šlape to. Tak jako vzájemně funguje atmosféra s prostředím, tak funguje i vývoj postav, jejich vztahy, a do toho zároveň skvěle zapadají i skoky do minulosti, jež se proplétají s přítomností. Jeden bez druhého nemůže fungovat.

Prostředí navozuje atmosféru renesančních Benátek. Postavy mají hodně daleko od hrdinů a sám autor je rozhodně nešetří. Nechybí jim formování, nechybí jim lidskost a postupné budování, které ale z lidské podstaty, není stabilní. Nechybí tu drsnější a nečekané zvraty, které se místy vyvažují s předvídatelností. Postupná gradace, napětí, dynamika, myšlenky, příval emocí, to všechno je vyvedeno v jednom hořkosladkém závěru. Páni parchanti jsou rozhodně návykovou záležitostí.

Zuzana Timuľaková

(multiverzum.sk)

Jeff VanderMeer – Borne (Argo, 2019)

Rachel žije v postapokalyptickom bezmennom meste, ktoré spustošila tajomná Spoločnosť a bližšie nešpecifikovaná živelná pohroma. Mestu vládne hrôzostrašný lietajúci medveď Mord, ktorého (rovnako ako ostatné biotechnológie) stvorila Spoločnosť. Rachel a ostatní ľudia, ktorým sa doteraz podarilo Mordovo besnenie prežiť, sa snažia pretĺkať ako sa len dá – hlavne ako zberači. Pri jednej takej výprave sa Rachel podarí nájsť zvláštnu rastlinku? alebo živočícha? ktorého si domov donesie namiesto zvyčajnej koristi a pomenuje ho Borne. Ale… kto alebo ČO je Borne a aké je jeho poslanie?

Román Borne je plný absurdných obrazov, predstáv a situácii. Postapokalyptický svet, ktorý VanderMeer vymyslel, je bezútešný a depresívny, no aj v ňom sa nájdu záblesky hravosti a krásy. VanderMeerova predstavivosť je úchvatná, rovnako aj jeho schopnosť písať o absurdných veciach typu lietajúci medveď s takou presvedčivosťou, že sa ho budete báť rovnako ako postavy v knihe. Podsúva mnoho etických a morálnych otázok, čo nie je v knihe o biotechnológiách a rozpade spoločnosti/základných ľudských vzťahov až tak prekvapivé, no dopad, ktorý vo vás zanechajú, je.

O tejto knihe premýšľam odkedy som ju dočítala. Možno za to môže aj táto zvláštna doba, v ktorej som ju čítala, alebo aj nie. Jedno je ale isté – Borne sa vám dostane pod kožu. A čím menej toho o príbehu budete vedieť, keď sa do neho pustíte, tým lepšie, pretože je to fakt sila.

Knihu si môžete zakúpiť napríklad v Martinuse.

Jan Drbušek

(Fantasy knihy)

Gauntovi Duchové 2: Stvořitel Duchů – Dan Abnett (Polaris, 2007)

Pokračování Prvních a jediných je stejně jako první díl této dlouhé série (15 knih plus 4 nebo 5 povídek) naprosto skvělým military sci-fi z první linie univerza Warhammeru 40.000, kde je pouze válka. Zároveň je tato série skvělými knihami pro nové fanoušky univerza. Prakticky kombinace světových válek ve vzdálené budoucnosti.

Tato kniha je psána trochu jiným stylem, hned si to vysvětlíme. Regiment Imperiální Gardy zvaný Tanithští První a jediní se nachází na bitevním poli planet Mondax. Velitel regimentu, komisař-plukovník Gaunt, kontroluje stanoviště svých vojáků, rozmlouvá s nimi a zároveň vzpomíná jak je poprvé potkal a jak se chovali při zničení své planety a vytvoření svého jedinečného regimentu. Postupně tyto příběhy vyvrcholí v přítomnost a džungli, kde čekají na nepřátelský útok.

Dan Abnett je právem jedním z nejlépe hodnocených autorů univerza Warhammeru 40k a v této knize rozvíjí své hlavní postavy a dává jim hloubku, pohnutky a historii.

Gaunt a jeho duchovia na váš čakajú napríklad na Martinuse.

Drackula

(Multiverzum)

Harry Harrison – Na západ od ráje (Laser, 2019)

Čo by sa stalo, ak by pred 65 miliónmi rokov nezlikvidoval dinosaurov meteorit? Harry Harrison a jeho kniha Na západ od ráje prináša možnú odpoveď. Vznikli by Yilané, najinteligentnejšia a najvyspelejšia rasa na Zemi. Potomkovia dinosaurov, ktorí ovládajú génovú manipuláciu a žijú v obrovských mestách. Yilané majú ale problém a tým je zmena klímy, ktorá ich vyháňa mimo ich územie na miesta, kde sa stretávajú s Tanu.

Tanu sú oveľa jednoduchší. Sú to zberači a lovci. Používajú luky a oštepy a chovajú iba mastodontov. Yilané ich považujú za zvieratá. Sú to však predchodcovia ľudí.

Konflikt dvoch absolútne rozdielnych kultúr a spôsobov života Harrison opísal tak, že počas knihy chápete emócie oboch strán. Väčšinu knihy si nejde vybrať favorita. Obe civilizácie sa dopúšťajú odporných činov a na oboch stranách barikády sú aj normálni a mierumilovní jedinci. Odveká nenávisť je ale silnejšia a boj je tak nevyhnutný.

Harrison vytvoril komplexný svet s dvoma odlišnými kultúrami, jazykom, náboženstvom, hierarchiou… Yilané a Tanu skrátka nemôžu byť rozdielnejší a všetko je vymyslené do najmenších detailov.

Okrem takmer 600-stranového príbehu kniha ponúka desiatky strán bonusov, ktoré vám vysvetlia aspekty jednotlivých kultúr ešte podrobnejšie. Kniha je síce trochu drahšia – na paperback – ale neľutujem. Dúfam tiež, že Laser-books vydá aj pokračovania tejto epickej trilógie. Príbeh ma jednoducho vtiahol a skrátka chcem vedieť, ako život Tanu a Yilané pokračuje.

Knihu si môžete zakúpiť napríklad na Martinuse.