Čitateľský mesačník XXXV.

Je tu december a Vianoce už pomaly klopú na dvere. Ak ste bezradní s blížiacim sa termínom odovzdávania darčekov, určite vám pomôžeme. Tipy na prípadné darčeky pre svojich najbližších (alebo aj pre seba) nájdete napríklad v špeciálnom článku, ktorý zostavili sami vydavatelia. Ak by vám to bolo málo, môžete sa pozrieť na ponuku nášho obľúbeného Funtastiku. A samozrejme, je tu ešte čitateľský mesačník, ktorý má čím prispieť do diskusie. Ak vás chytá nálada, v ktorej máte chuť urobiť dobrú vec, neprehliadnite našu každoročnú charitatívnu činnosť. Tento raz sme pripravili opäť niečo výnimočné a v spolupráci so skupinou výtvarníkov sme pre vás vytvorili špeciálnu sadu vianočných kartičiek. A práve jej kúpou podporíte dobrú vec. Jednoduché, však?

Juraj Búry

(Popkast)

Ďalší – Michael Crichton (Ikar, 2007)

Michale Crichton bol v prvom rade doktor, potom vedec a až potom spisovateľ a scenárista. Viac ho fascinovali vedecké problémy a ich dopad na spoločnosť. A tak isto bol akosi neskryto zaujatý voči nadnárodným korporáciám zneužívajúcim vedecký pokrok a bezškrupúlny kapitalizmus. O tom je aj kniha Ďalší (Next).

Nemá jednotnú zápletku. Je to skôr „zbierka“ rôzne prepletajúcich sa príbehov na tému genetickej manipulácie a kríženia ľudí so zvieratami. Dejové linky sa v závere šikovne prepoja. Viac ako príbeh sú zaujímavé rôzne aspekty, ktorým sa Crichton venuje; či už ide o to, kto je vlastníkom génu, alebo ako sa budeme správať k modifikovaným zvieratám. Príde aj na napätie, ale v knihe skôr prevláda právnický a vedecký jazyk. Je to teda trochu iný triler, než na aké ste zvyknutí.

To znamená, že to nedokáže čítať každý. Len pokiaľ vás zaujíma téma, alebo ste naozaj Crichtonovi fanúšikovia, zvládnete knihu celú. Iných môže nudiť. Je to jednoducho poctivé sci-fi, ktoré chce, aby ste premýšľali. Žiadne oddychové čítanie.

Knihu si môžete kúpiť napríklad na Martinuse.

 

Janka „Casion“ Kolenová

(Fantasy knihy, blogerka)

 

Hraničiarov učeň : Ruiny Gorlanu – John Flanagan (Egmont SK, 2010)

S blížiacimi sa sviatkami rada siahnem po starších, overených tituloch, ktoré sú už takpovediac klasikou. Možno menej známa, no výborná séria Hraničiarov učeň od austrálskeho spisovateľa Johna Flanagana je výbornou voľbou. Možno sa v prvom momente zľaknete štrnástich dielov v sérii, nemusíte sa však báť – jednotlivé sú dlhé tak akurát a prečítate ich na jedno posedenie.

Ruiny Gorlanu, úvodný diel, nás zoznámia s mladíkom menom Will. Chce sa stať rytierom, avšak osud ho zavedie do učňovstva k tajomnému hraničiarovi. Hraničiarsky zbor sa stará o pokoj v kráľovstve, rieši spory a ľudia veria, že sú to čarodejníci… Ako inak by sa mohli pohybovať tak, že ich nik nevidí, a strieľať z lukov s takou desivou presnosťou? Kniha nám prináša napätie a dobrodružstvo, ale aj silu priateľstva. John Flanagan nám ukazuje, že hrdina nemusí byť vždy veľký a svalnatý. Stačí, keď je šikovný a rýchlo mu to myslí.

Knihy v slovenčine znovu vychádzajú s novými obálkami a dostupné sú aj ako e-knihy a tiež v audiopodobe. Tak si už len vybrať spôsob, ktorý vám vyhovuje…

Knihu si môžete kúpiť napríklad na Martinuse.

 

 

Dominika Jelínková

(fantasy knihy)

Cressida Cowell – Ako si vycvičiť draka (Slovart, 2010)

Čím lepším si spríjemniť vianočný čas než rozprávkami? Ponúka sa vám skvelý príbeh o malom chlapcovi z kmeňa Vikingov, ktorí chytajú a cvičia draky. Štikút, tak sa volá hlavný detský protagonista, by mal byť udatný a silný. Ale opak je pravdou. Je to nesmelý bojko. Chlapci z kmeňa sú donútení podstúpiť skúšku, ktorá určí ich osud – vyhnanstvo alebo nie. No a prvá časť pozostáva práve z chytenia si draka. Štikútovi sa podarí chytiť si najmenšieho. To je jeden z prvých motívov, ktoré pekne vykresľujú charakter postavy. Asi aj v tomto prípade sa uplatňuje pravidlo: aký pán, taký pes, len v trochu modifikovanej verzii – aký pán, taký drak.

Kniha vás nesie cez neskutočné údolia fantázie a mnohých žartov. Rozhodne v nej nechýba veselosť a dopĺňajú ju veľmi sympatické ilustrácie akoby kreslené malým dieťaťom. Pekné a originálne.

Ja len dúfam, že poznáte minimálne animovanú rozprávku Ako vycvičiť draka, a pokiaľ nie, tak práve nadchádzajúce vianočné sviatky sú to pravé obdobie na čítanie a sledovanie rozprávok. Táto kniha je perfektná na rozvíjanie detskej fantázie, ale čo si budeme klamať, ani dospelí nikdy nie sú príliš starí na rozprávky. No nie?

Knihu si môžete kúpiť napríklad na Martinuse.

Míša „Maath“ Pexová

(Nakladatelství Crew)

Klára Smolíková: Začarovaný hvozd (Pikola, 2019)

Pokud hledáte vhodný příběh, který byste mohli dětem předčítat ve dnech vánočního okouzlení, rozhodně doporučuji sáhnout po příběhu Začarovaný hvozd od skvělé spisovatelky Kláry Smolíkové.

Bolech a Luna, děti žijící v zapadlé vísce Končina, kde končí všechny cesty a začíná tajuplné místo zvané Hvozd, jsou na první pohled obyčejné děti. Opak je ale pravdou. Bolech, opuštěný sirotek i Luna, dívka se znakem Měsíce na čele, se brzy vrhnou do dobrodružství, díky kterému odhalí tajemství o svém původu a zachrání jak Končinu, tak celý Hvozd.

Příběh je pohádkově vykreslené fantasy, které pracuje s tematikou lesních duchů, magie a dávno zapomenutých pohanských tradic. I když je kniha pro děti, při čtení jsem ocenila právě to, s jakou grácií je tento tajuplný svět vykreslen. Celý příběh, který je pro děti velice napínavý, čtivý a hlavně poučný, doprovází nádherné kresby Ester Kuchynkové. Ta zachytila duši celého Hvozdu přesně tak, jak jsem si ji při čtení představovala.

Celou knihu jsem slupla jako malinu a ještě teď si po ní mlsně olizuji své čtenářské prstíky. Jsem nesmírně ráda, že se na našem trhu najde originální fantasy, které dětem nabízí neotřelý příběh a pevně doufám, že to není poslední kniha z tohoto světa. Jen tak dál! 🙂

Knihu si môžete kúpiť napríklad na Martinuse.

Drackula

(Multiverzum)

New X-Men Omnibus – Grant Morrison (Marvel, 2016)

X-Meni sú aktuálne v kurze. Po udalostiach v rámci House of X sa vďaka Jonathanovi Hickmanovi dostali mutanti opäť na vrchol. Veľmi plodné obdobie ale zažívali aj v ére, keď ich mal pod palcom Grant Morrison. A dosť často sa v udalostiach House of X spomínajú momenty práve z jeho runu.

New X-Meni nie sú v našich končinách úplne neznámym úkazom. Prvý arc vyšiel s podtitulom G ako Genocída a pojednával o katastrofe, ktorá postihla mutantov na ostrove Genosha. Nasledoval druhý príbeh s podtitulom Impérium, v ktorom zase sledujeme súboj X-Menov s Cassandrou Nova a viac-menej aj s ríšou Shi’ar. Tu sa však vydávanie v češtine skončilo a fanúšik tohto tímu musel siahnuť po alternatíve. A s prehľadom najlepšou možnosťou, ako pokračovať, je kúpiť si omnibus, ktorý pokrýva kompletnú éru Granta Morrisona.

Morrison svoj príbeh rozbehol doslova apokalypticky. Ako som už spomínal, mutantov stretla katastrofa obrovských rozmerov a mŕtvi sa počítali v miliónoch. Konfrontácia s ríšou Shi’ar zase ukázala, že na kozmickej škále sú X-Meni relatívne slabí, avšak o to húževnatejší. Máme možnosť sledovať osvedčené ťažké kalibre ako Wolverine, Beast, Charles Xavier, Jean Grey, Cyclops alebo Emma Frost. Veľmi príjemným spestrením sú študenti, ktorí sú v Morrisonových rukách veľmi nevyspytateľní a často vedia prekvapiť. Jasnou demonštráciou toho je príbeh venujúci sa vzbure v inštitúte pre nadanú mládež. Dosť výrazný priestor dostane aj Fantomex, ktorý si v zošite #128 odbije svoj debut. Aj vďaka nemu sa dostaneme na stopu projektu Weapon Plus a tu si, samozrejme, najviac užijeme Wolverina. V záverečnej tretine už si Morrison trochu ulieta a niektoré zvraty sú trochu pritiahnuté za vlasy. Napriek tomu sa aj záver, ktorý má opäť číro apokalyptické črty, čítal dobre a mal množstvo zaujímavých momentov.

Vizuálne je táto séria nádhera. Na kresbe sa spolupodieľalo množstvo umelcov. Za všetkých spomeniem napríklad mená ako Frank Quitely, Chris Bachalo, Marc Silvestri alebo Leinil Francis Yu. Ak si chcete X-Menov užiť a prečítať si zaujímavý, koncepčne zvládnutý príbeh, New X-Meni sú určite správna voľba. A omnibusové vydanie je tou najlepšou voľbou.

Omnibus si môžete kúpiť napríklad na Books etc.

 

www.martinus.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
4 + 13 =