Čitateľský mesačník XXXVII.
Už je to pár rokov, čo vám v našej pravidelnej rubrike prinášame množstvo tipov od známych, ale aj neznámych tvorcov. Všetci majú spoločné to, že museli niekde začínať. Pre slovenský literárny fandom je dlhodobo pôdou pre debuty aj vylepšovanie svojho štýlu súťaž Martinus Cena Fantázie. Mnohí autori, ktorí sa do súťaže zapojili, sa v tejto rubrike objavili so svojou knihou alebo aj ako prispievatelia. Dokonca aj v tomto čísle máme reprezentatívny výber slovenskej fantastiky, ktorý je pretkaný účastníkmi tejto súťaže. Sme preto veľmi radi, že Multiverzum sa stalo súčasťou tohto projektu a stalo sa jeho spoluorganizátorom. A možno sa časom dočkáme toho, že niekto z ročníka 2020 sa so svojou tvorbou objaví v našom mesačníku. Ale to už príliš predbieham. Teraz tu máme pre vás množstvo tipov na čítanie do tejto komplikovanej doby. A ak sa vám už nebude chcieť čítať, tak píšte. 😉
Ďuri Búry
(Popkast)
Černá orchidej – Neil Gaiman, Dave McKean (Crew, 2014)
Pred Sandmanom bola Orchidea. C-čkový DC hrdina, ktorého Gaiman prerobil po svojom. Vytvoril lyrický príbeh o žene, ktorá je neobyčajná a hľadá svoje miesto vo svete. Surrealistická snová kresba Davea McKeana jej dodala ten správny tvar. Oboch autorov to vystrelilo ešte vyššie – Gaiman dostal možnosť písať Sandmana a McKean potom mohol kresliť Arkham.
Ale ako sa to číta? Ťažko. Príbeh je trochu slabší, naťahovaní, kresba vyrušuje. Teda vyrušuje v dobrom – stratíte sa v nej, sledujete ju a zabúdate na text. Skôr než komiks na oddychové čítanie je to autorské dielo, ktoré je zaujímavé v kontexte tvorcov a ich tvorby. Prípadne autorského výrazu. Alebo inými tými umeleckými nuansami, len nie príbehom. Niežeby bol zlý, práve naopak, ale je to poviedka rozťahaná na celú knihu.
Takže Čiernu orchideu odporúčam prečítať, ale práve kvôli tomu, že to nie je bežný komiks.
Komiks Černá orchidej si môžete zakúpiť napríklad vo Funtasticu.
Adam Olejár
(Multiverzum)
Drsná magie – Larry Correia (FANTOM Print, 2015)
Berlín patrí nemŕtvym, Amerika je na pokraji občianskej vojny a japonské vzducholode ozbrojené Teslovými zbraňami hrozia, že ovládnu celý svet – taká je realita 30. rokov 20. storočia v trilógii Grimnoirských kroník.
Jake Sullivan je vojnový veterán a bývalý trestanec, no zároveň je to mág s mocou ovplyvňovať gravitáciu. Do problémov ho však dostáva jeho zmysel pre spravodlivosť, ktorý ho zavedie až doprostred tajnej vojny medzi rytierskym rádom mágov a japonským impériom na čele s nesmrteľným kancelárom.
Drsná magie je krásny feelgood príbeh o boji dobra so zlom v prostredí, ktoré rozhodne nie je len čierne a biele. Politické, magické a dokonca kozmické intrigy, rodinné súboje a hrozné osudy, to všetko spracované skrz oči zaujímavých a realistických postáv.
Knihu Drsná magie má v ponuke napríklad predajňa Funtastic.
Janka „Casion“ Kolenová
(Fantasy knihy, blogerka)
Čas hrdinov II. – kolektív autorov (Artis Omnis, 2019)
Čas hrdinov II. je antológia, teda poviedkový výber slovenskej fantasy tvorby. Ak sa obávate, že samostatné poviedky nie sú pre vás, odložte predsudky. Čas hrdinov prináša rôznorodé námety a 13 odlišných autorov, pričom každý svoju poviedku ladí odlišne. Nachádzame tu známe autorské mená: J. Červenák, A. Pavelková, L. Štiblaríková, K. Soyka, J. Girovský, M. Holecyová, L. Hlavačková, A. Olejárová, I. Molnárová Dubcová, M. Kandriková, R. Hric, Z. Jašek a J. Gálik. Vďaka tomu si na svoje príde každý fanúšik fantasy. Príbehy nám ponúkajú mágiu, boje, láskavý aj satirický humor, v niektorých prípadoch ľahkú rozprávkovosť a inde zasa temnotu a pochmúrnu atmosféru. Niektoré príbehy možno zaujmú viac a iné menej, krása je však práve v tej rôznorodosti a navyše je to výborná možnosť objaviť kvalitných autorov.
Výhodou je aj pomerne rýchle čítanie, ak nemáte veľa času, zhltnete jednu poviedku a neskôr sa môžete ku knihe pokojne vrátiť. Pochvala patrí aj krásnej obálke, ktorá jasne odrzkadľuje fantasy tému celej knihy.
Čas hrdinov nájdete v ponuke predajne Funtastic.
Filip Šula
(Multiverzum, Obrazor)
Osvícení – Stephen King ( Laser, 1993)
Filmové adaptace Stephena Kinga jsou dobré většinou jen do chvíle, než si přečtete knihu. Kubrickova adaptace Osvícení je po přečtení předlohy pořád stejně dobrá, ale je mnohem snáze pochopitelné, proč Kubrickův hororový opus zvedá plodnému spisovateli tlak. Knižní Osvícení jde mnohem dál, než k příběhu o izolaci a následném šílenství.
Příběh rodiny Torranceových začíná jmenováním její hlavy Jacka do funkce zimního správce honosného horského hotelu Overlook a postupuje zdánlivě tak, jak příběh znají filmoví diváci. Ne však tak lineárně. Příběh je odkloněn četnými flashbacky do doby před hotelem, které nás seznamují s vývojem situace rodiny Torrancových od seznámení až do bodu, kdy do života Jacka, jeho ženy Wendy a malého Dannyho vstoupil hotel. Zatímco flashbacky ukazují rodinu, jak překonává překážky v podobě Jackova alkoholismu, Wendyiny tyranské matky a Dannyho uzavřenosti, a stmeluje tak své vztahy, přítomná linie v hotelu nás provází jejím rozkladem.
Střídáním minulosti a přítomnosti nás divák seznamuje s pozadím postav během jejich aktuální situace. Díky tomu je linie ve strašidelném hotelu o to intenzivnější a čtenář si k postavám vytvoří o to pevnější vztah. Zároveň příběh drží čtenáře v napětí postupným odhalováním tajemného zla, které na hrdiny působí a jeho postupné zintenzivňující se projevy. Kingovou slabinou obvykle bývají pasáže, kdy se má čtenář bát. V případě Osvícení si ale s pasážemi dokáže poradit díky počáteční nejednoznačnosti; postavy si zpočátku nejsou jisté, jestli prožívají halucinaci. Čím víc se ale hotel projevuje, tím víc jsou postavy i čtenář vtahování do surrealistické noční můry. Osvícení tak právem platí za jeden z Kingových nejlepších románů. Nejen díky nastavené hrůze, ale i díky způsobu, jakým pracuje s postavami a jak je dokáže přiblížit čtenáři stejně, jako rozvinout hororovou zápletku.
Osvícení v dostupnejšom vydaní nájdete napríklad vo Funtasticu.
Jan Drbušek
(Fantasy knihy)
Gauntovi Duchové 2: Stvořitel Duchů – Dan Abnett (Polaris, 2007)
Pokračování Prvních a jediných je stejně jako první díl této dlouhé série (15 knih plus 4 nebo 5 povídek) naprosto skvělým military sci-fi z první linie univerza Warhammeru 40.000, kde je pouze válka. Zároveň je tato série skvělými knihami pro nové fanoušky univerza. Prakticky kombinace světových válek ve vzdálené budoucnosti.
Tato kniha je psána trochu jiným stylem, hned si to vysvětlíme. Regiment Imperiální Gardy zvaný Tanithští První a jediní se nachází na bitevním poli planet Mondax. Velitel regimentu, komisař-plukovník Gaunt, kontroluje stanoviště svých vojáků, rozmlouvá s nimi a zároveň vzpomíná jak je poprvé potkal a jak se chovali při zničení své planety a vytvoření svého jedinečného regimentu. Postupně tyto příběhy vyvrcholí v přítomnost a džungli, kde čekají na nepřátelský útok.
Dan Abnett je právem jedním z nejlépe hodnocených autorů univerza Warhammeru 40k a v této knize rozvíjí své hlavní postavy a dává jim hloubku, pohnutky a historii.
Knihu Stvořitel Duchů nájdete napríklad vo Funtasticu.
Drackula
(Multiverzum)
Hellboy Library Edition vol. 1 (Dark Horse Comics, 2008)
Seed of Destruction
Príchod Hellboya na náš svet je zastrený rúškom tajomstva. Nedozvedáme sa príliš veľa, a aj keď vieme, ako sa to všetko stalo, nevieme prečo. To si Mignola nechal pre seba a fragmenty, ktoré nám to vysvetlia, nám bude dávkovať postupne.
Príbeh nie je výnimočný, avšak na každej stránke je cítiť, že niekde v pozadí sa deje niečo väčšie. Ako už v úvode poznamenal ultimátny zlosyn Rasputin – do pohybu sa dalo niečo, čo sa už nedá zastaviť ani zvrátiť. A je to práve Rasputin, kto ťahá za nitky a ide si trpezlivo podľa svojho plánu. Táto postava ma neskutočne bavila. Nie je však jediným zaujímavým elementom. Paranormálne javy, okultizmus, nacisti a agentúra plná skvelých postáv, ktorej je Hellboy súčasťou, vytvárajú zaujímavý koktail, ktorý ako celok dokonalo funguje. Seed of Destruction je skvelý úvod do sveta Hellboya.
„How the hell could everything go this wrong?“
Wake the Devil
Kým v prvom príbehu sa dianie len rozbiehalo, v druhom už poriadne šliape do pedálov. Máme tu hneď niekoľko tímov, z ktorých sa každý stretáva s rozdielnym problémom. To, čo sa zo začiatku tvárilo ako „obyčajná“ honba za upírom, sa kvalitne zamotá a opäť v tom má prsty Rasputin. A nielen on. Na svetlo sveta sa vynárajú dávno pochované božstvá a príšery, ktoré dajú Hellboyovi poriadne zabrať. V istom momente som mal pocit, že je tých postáv a nových elementov už trochu veľa, avšak teším sa na budúce príbehy, kde sa postavy, ktoré sa tu len mihli, oveľa viac rozvinú. A samozrejme, opäť je tu tá atmosféra diania niečoho väčšieho. Niečoho, čo ohrozuje celý svet.
Spracovanie – podľa mňa je library editon s prehľadom najlepšie možné spracovanie. A píšem to aj s ohľadom na české vydanie. To považujem za zbytočne veľké. A čo je dôležitejšie, táto edícia je neustále dostupná za naozaj sympatické peniaze. A samozrejmosťou je obrovské množstvo bonusov. Preto určite neváhajte!