Čitateľský mesačník XXXVIII.

V minulom čísle som v úvode písal, že Multiverzum sa stalo spoluorganizátorom prestížnej poviedkovej súťaže Martinus Cena Fantázie 2020. Nie je to však ojedinelá literárna súťaž, v ktorej máme prsty. Jediná vec, ktorá tento rok prežila zrušenie Slavconu, bola poviedková súťaž a Multiverzum malo svojho zástupcu v porote. Súťaž už bola vyhodnotená a určite vám odporúčam prečítať si práce, ktoré sa umiestnili sa popredných miestach. V aktuálnom čísle čitateľského mesačníka tiež hrajú prím prispievatelia neodmysliteľne spojení s literárnymi súťažami. Máme tu víťazov, porotcov, organizátorov, aktívnych autorov a samozrejme prispela aj naša redakcia. A na čo by nám boli všetky tie knihy a komiksy, ak by sme si ich nemali kde kúpiť? Preto tu máme aj zástupcu predajcov. Začítajte sa teda do nášho mesačníka a nechajte sa inšpirovať.

Juraj Thal

(autor série Leo Legen, porotca literárnej súťaže Slavcon)

Bestie – Mark E. Pocha (Carcosa, 2020)

Vraždy. Vždy sa to začína vraždami, píše sa v knihe. A presne o tom to je. Bolesť, trýznenie, pocit nadradenosti. Psychopatia. Mark E. Pocha sa pustil do neľahkej úlohy – vykresliť psychiky beštiálneho vraha a popritom vyrozprávať JEHO príbeh. Ako vzor mu poslúžil Štefan Svitek, posledný odsúdený na smrť v bývalom Československu. A Markovi sa to podarilo vynikajúco.

V diele nám ponúka viacero dejových línií, čo oživuje čítanie, nespadá do nudy, núti čitateľa rýchlo napredovať a neodložiť knihu. Pre mňa najzaujímavejšia bola práve línia celého prerodu Štefana – od týraného chlapca, cez nepochopeného tínedžera až po reálneho zabijaka. Toto vykreslenie Mark skutočne zvládol bravúrne. Vlastne každej postave vdýchol osobitý charakter (ale to sme už u Marka zvyknutí). Markova vypísanosť je úplne citeľná, remeselná práca s textom očividná, drží napätie (až priveľké) do samotného konca. Osobne považujem Bestii za autorovu najlepšiu knihu. Good job! Vysoko odporúčané!

Knihu Bestie si môžete kúpiť napríklad na Martinuse.

Silvia Zeumerová

(organizátor literárnej súťaže Slavcon)

Kosec – Neal Shusterman (Slovart, 2018)

Smrť bude pre žijúcich vždy opradená tajomstvom. Vo fantasy príbehoch azda ešte viac než v tých sci-fi. Príbeh o katoch, ktorý sa však odohráva vo svete, čo je taký podobný našej každodennej rutine, je skvelou voľbou na to, aby vám po chrbte spustil zvonkohru zimomriavok.

Kosec ma upútal svojím jednoduchým, čistým štýlom. Mladšiemu čitateľovi a jeho na všetky strany vnímavej pozornosti bude iste vyhovovať striedanie kapitol príbehu s úvahami z denníkov. Napriek tomu, že kapitoly nečítate, ale doslova listujete, nejde Shustermanov príbeh len po povrchu. Preniká pod kožu všetkým hrdinom a prebúdza vo vás škálu emócií, vrátane vzdoru, ľútosti, zvedavosti, vášnivej túžby či úzkosti. Pochváliť musím aj fakt, že autor je nenútený majster dejových zvratov. Ak si radi v duchu predpovedáte vývoj udalostí, tu na to dostanete mnoho príležitostí. Či sa však zhodnú s autorom… Tipujem, že skôr nie, lebo Shusterman vie prekvapiť. Dopraje vám hocičo. Hocikedy. Nečakane. A pritom presne. Všetko do seba dokonale zapadne – či sa vám to páči, alebo nie. Je ťažké sympatizovať so smrťou. Ale dá sa sympatizovať s ľudskosť, ktorú majú aj kosci. Teda väčšina.

Okrem strhujúceho príbehu kniha ponúka najmä mnoho úvah. Nabáda k premýšľaniu o živote, o spôsobe života, o našich vlastných hodnotách a cieľoch. Núti nás trochu zastaviť a pohybovať sa – čo i len v myšlienkovej sfére – mimo našej komfortnej zóny. Preto podľa mňa určite stojí za prečítanie. A teraz viac než inokedy.

Kosec je prvou časťou trilógie Žatva smrti a hlad, ktorý vo vás spôsobí, sa dá na slovenskom trhu dosť rýchlo uhasiť hneď druhou časťou pod názvom Nimbus a v tomto roku už aj treťou, ktorá nesie názov Posol. Všetky u nás vydáva vydavateľstvo Slovart.

Recenziu na túto knihu nájdete na našom portáli Fantasy knihách.

Knihu Kosec si môžete zakúpiť napríklad na Martinuse.

Drackula

(Multiverzum,porotca literárnej súťaže Slavcon)

Incredible Hulk: Future Imperfect – Peter David, George Pérez (Marvel, 1992)

V nie práve ďalekej budúcnosti sa Zem zmenila na nukleárnu pustatinu. Ľudia prežívajú a bojujú o život. Ale niekto z tejto situácie vyťažil. Zmenila ho na nepoznanie. Ten niekto je Maestro a vládne posledným zvyškom civilizácie.

Future Imperfect je príbehom, ktorého hlavným hrdinom, ale aj záporákom, je Incredible Hulk. Do istej miery ide o alternatívnu príbehovú líniu, ale len do tej miery, že sa odohráva v budúcnosti, ktorá nie je až taká nereálna. Budúcnosť je krutá a nemilosrdná a rovnaký je aj tento komiks. Keďže vyšiel v roku 1992, nečakajte žiadne cukríkové príbehy. Maestro je zlosyn toho najhrubšieho zrna. Všetka jeho beštialita je tu znázornená, a ak nie ste na toto komiksové obdobie zvyknutí, možno vás prekvapí. Maestro trhá ľudí na kusy, žien sa zmocňuje násilím a neváha obetovať svojich sluhov v desiatkach. Peter David, ktorý toho s Hulkom preskákal množstvo, sa naozaj utrhol z reťaze. A veľmi dobre ho dopĺňa kresba Georga Péreza, ktorá je neskutočne detailná. Prvá dvojstránka prvého zošitu sa odohráva na trhu a garantujem vám, že sa v tejto pasáži na nejaký čas zdržíte, keďže sa v nej dá doslova vizuálne „hrabať“.

Príbeh je to krátky, keďže má rozsah iba 2 zošity, ale naozaj stojí za to. Uvidíte to najlepšie, ale aj najhoršie, z obľúbenej postavy, akou Hulk určite je. A Maestro, toho budete nenávidieť, ale budete mať radosť vždy, keď sa ukáže na scéne.

Janko Iša

(autor knihy Temnota z Pressburgu, Víťaz Martinus Cena Fantázie 2015)

Miroslav Žamboch: Bakly – Armáda (Triton, 2020)


Svet, v ktorom za sebou Bakly zanecháva dlhé krvavé brázdy, patrí pravdepodobne k tomu najlepšiemu fantasy, čo v Československu máme. Je ako armáda jedného muža, obrovský a nezastaviteľný – telo do špiku kostí nasiaknuté mágiou, nenávisťou a chuťou konečne umrieť v boji. Ale zadarmo to nebude.

Armáda je päť fantastických poviedok, ktoré vychádzali v priebehu rokov všade možne (okrem jednej úplne novej), konečne krásne zjednotené v jednej vcelku objemnej zbierke. To, čo je pre Žambochových fanúšikov povinnosť, si naplno vychutná aj niekto, komu sa táto zbierka dostane do rúk len úplnou náhodou.

Ponuré prostredie príbehov mapujúce temnú myseľ stelesneného démona Baklyho nás zavedie do prostredia tvrdých súbojov gladiátorov v aréne aj intríg prebiehajúcich na ich pozadí či hlbokých studených lesov zoči-voči bojovým mágom. Bakly musí siahnuť na úplne dno svojich síl s jediným cieľom – zachrániť svoju dcéru.

Poviedky sú parádne akčné oddychovky, napísané tak precízne, že na svoje si príde úplne každý. Kiežby ich bolo viac!

Kniha Bakly – Armáda je dostupná napríklad na Martinuse.

Henka Lakatošová

(Nekonecno.sk)

Walking Dead – Robert Kirman (Image, 2003 – 2019)

Každý, kto aspoň raz za čas navštívil stránky Multiverza, musel už niekedy počuť slová Walking Dead (Živí mrtví). A ak nie, ste tu omylom!

Nebudem sa preto rozpisovať o notoricky známych veciach. Že ide o epickú zobiádu z pera Roberta Kirkmana, v ktorej sa snaží partička okolo hlavnej postavy Ricka Grimesa prežiť v celkom novom svete bez telky, Wi-Fi či McDonaldu, to vieme všetci. Tak prečo o tom písať v mesačníku? Lebo jedna vec je „počul som, že vraj je to dobré“ a druhá vec je skutočne chytiť komiks do rúk a prepadnúť mu. To sa stalo v poslednom čase nielen mne. A začalo to celkom nevinne. Poznáte to, korona, sedím doma, niečo si pozriem, čo také? Niečo aktuálne k téme, čo takto Walking Dead. Keď na tom fičali všetci, tak nejak nebol čas. Tak to zapni – A ideš. Prvá séria, druhá, tretia… siedma. Negan, OMG. A ste v tom až po uši.

Prvé asi štyri (možno aj viac) časti komiksu som čítala pradávno. To ešte dokonca Keram robil neoficiálny slovenský preklad, ešte predtým než sa pustilo do tejto série vydavateľstvo Crew. Matne som sa rozpamätala, že niektoré postavy zomreli v komikse inak alebo skôr, prípadne v seriáli stále žijú, pričom v komikse už nie, atď. Takže netrvalo dlho a pustila som sa aj do komiksovej verzie, čiže predlohy k seriálu. A môžem len odporúčať.

Ak čakáte masaker, pochody mŕtvych, akciu, striekance krvi, brutalitu – je to tam. Ale nebudete sklamaní ani z osobnejších, dojímavých a pomalších pasáží, ktoré naznačujú, akým smerom sa bude uberať ďalší dej. A niekde na pozadí budete rozmýšľať nad tým, kto sú vlastne živí mŕtvi? Mŕtvoly, ktoré ožili, alebo živí, čo prežili, ktorých život, ako ho poznali predtým, je mŕtvy? Budete mať striedavý pocit hlbokej beznádeje a zároveň nádeje s tým, že čoskoro sa aj tak zase objavia problémy. To, čo sa zo začiatku javí ako skvelá oddychovka, vás postupne prinúti premýšľať aj nad tým, či sú najväčším nepriateľom človeka len zombíci alebo samotní ľudia…. Odpoveď asi tušíte, ale aj tak si skúste pričuchnúť ku komiksu.

Walking Dead samozrejme kráčajú aj na Nekonecno.sk.

Zuzana Timuľaková

(multiverzum.sk)

Salt Slow – Julia Armfield (Picador, 2019)

V tejto debutovej zbierke poviedok autorka umne striera hranicu medzi skutočným svetom, ako ho poznáme, a akýmsi fantastičnom, inakosťou. Niektoré z poviedok sú zvláštne už od prvej strany – keď celý svet začne odrazu bdieť a Spánok sa začne manifestovať ako prízrak, ktorý s vami sedí celú noc na gauči, alebo keď dievčine na dvere uprostred noci zaklope jej mŕtva frajerka. No pri niektorých sa podivnosť priplíži nenápadne, ako keď príliš dlho sedíte na nohe a odrazu si uvedomíte, že vám stŕpla, no stŕpnutie už nikdy nepovolí – zmena oproti tomu, čo je normálne je priveľká.

Julia Armfield má skvelé nápady; sú znepokojujúce a jej poetický štýl písania to len podčiarkuje. Naliehavosť z poviedok takmer bytostne cítiť. Podivnosť ale nie je jedinou témou, ktorá spája poviedky a ktorá autorku zaujíma. V poviedkach sa odklon od normálu týka tiel, telesnosti.

Bohužiaľ som niekedy mala pocit, akoby autorke šlo práve o to, ako to napísať, než prekvapiť čitateľa skvelou pointou. Často som pri poviedkach odhadla, ako sa skončia, no nepokoj, ktorý vyvolali, som v niektorých prípadoch nevedela ľahko striasť.

No a ako to pri zbierkach poviedok často býva: niektoré sa páčili viac, iné menej, niektoré vôbec.

Knihu Salt Slow nájdete napríklad na Bookdepository.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 − 22 =