Čo zatiaľ vieme o filmovej Dune?

Nebudem myslím vôbec preháňať, keď označím knihu Duna od Franka Herberta za kultovú záležitosť a niečo, čo by si mal prečítať asi každý fanúšik žánra. O adaptáciu románu z roku 1965 sa už v polovici 70. rokov neúspešne pokúšal Alejandro Jodorowsky, o čom v roku 2013 vyšiel americko-francúzsky dokument Jodorowsky’s Dune. V roku 1984 sa tejto látky zhostil David Lynch a dočkali sme sa filmu, ktorý už síce trochu zostarol, ale napriek tomu ide o kvalitnú adaptáciu, ktorá dostala napríklad Oscara za najlepší zvuk. Ďalšou adaptáciou bola trojdielna televízna miniséria, ktorá však zišla z očí a zišla z myslí. Relatívne dlho bolo ticho, ale potom sa začalo dianie pomaly hýbať. Približne rok dostávame pravidelné informácie o tom, kto bude súčasťou ďalšej snahy o adaptáciu legendárneho diela, a tak sa pozrime na všetko podstatné, čo sa o Dune doteraz povedalo.

Dune (1984)

Réžia

Prvý, kto sa stal súčasťou rodiaceho sa projektu, bol režisér Denis Villeneuve. Tohto už etablovaného režiséra dostali do prvej ligy filmy ako Sicario (2015) alebo Arrival (2016). Fanúšikom sci-fi bude určite známy aj vďaka filmu Blade Runner 2049. Je držiteľom jednej nominácie na Oscara za réžiu (Arrival) a niekoľkých nominácií na BAFTA Award, tiež za réžiu (Blade Runner 2049, Arrival). Meno je to teda zvučné a podľa môjho názoru je skvelé, že sa pod réžiu Duny podpísal. Villeneuve sa už stihol vyjadriť, že vidí Dunu vo svojom poňatí ako akési Star Wars pre dospelých. Už teraz je potvrdené, že príbeh knihy sa rozdelí na minimálne dva filmy, čo je vzhľadom na komplexnosť témy vcelku logický krok. Na záver iba poznamenám, že v istom bode sa o réžiu zaujímal aj Peter Jackson.

Denis Villeneuve

Scenár

Po obsadení režisérskej stoličky je vždy dôležitá aj tá scenáristická. A na ňu si sadol tiež veľmi zaujímavý človek. Eric Roth je ako scenárista podpísaný pod filmami ako Munich (2005), The Curious Case of Benjamin Button (2008), The Insider (1999) alebo Forrest Gump (1994), za ktorý dostal dokonca Oscara. Za všetky spomenuté filmy má nomináciu na Oscara tiež a najnovšie aj za nedávny hit A Star Is Born (2019).

Paul Atreides

Hlavného hrdinu, Paula Atreidesa si zahrá americký herec Timothée Chalamet. Paul je člen aristokratickej rodiny, ktorá sa však vinou intríg dostane do veľmi zlej pozície. Jeho otec je zavraždený a Paul sa rozhodne pomstiť jeho smrť. Ako dianie neskôr určite ukáže, nebude to jeho jediná úloha. Timothée Chalamet je herec, ktorý bol prvýkrát súčasťou väčšej produkcie v roku 2014 vo filme Interstellar. Najväčším úspechom jeho kariéry je ale určite hlavná úloha vo filme Call Me by Your Name (2017), za ktorú bol aj nominovaný na Oscara. Skúsenosti teda má a vizuálne je tento 24-ročný herec určite vhodný typ do úlohy osloboditeľa púštnej planéty.

Lady Jessica

Veľmi dôležitou postavou v živote mladého Paula Atreidesa zohráva jeho matka a zároveň mentorka Lady Jessica. Do tejto úlohy bola obsadená rodený Švédka Rebecca Fergusson. Jej najväčším úspechom je doteraz nominácia na Zlatý glóbus úlohu v minisérii The White Queen (2014), avšak najviac si ju bežný divák môže pamätať z zo série Mission Impossible – Roque Nation (2015) a Fallout (2018). V rámci žánrových filmov má na konte aj sci-fi Life (2017), ale aj knižnú adaptáciu The Snowman (2017). Rebecca je sympatická a má aj dostatok skúseností, preto dúfame, že jej táto dôležitá úloha sadne.

Baron Vladimir Harkonnen

Najväčšia kastingová pecka je nepochybne Stellan Skarsgard. Ďalšieho Švéda na palube filmovej Duny určite poznajú fanúšikovia MCU ako Erika Selviga z Avengers a Thora. To je však len špička ľadovca kariéry tohto už takpovediac veterána. Filmy ako Mamma Mia! (2008), Good Will Hunting (1997), Amistad (1997) alebo Nymphomaniac (2013) asi hovoria sami za seba. Stellan Skarsgat je skvelá voľba aj keď zoberieme do úvahy fakt, akou postavou barón Harkonnen je. Postava krutého a nemilosrdného vladára mu podľa môjho názoru sadne ako uliata.

„Beast“ Rabban

Čo by to bol barón Harkonnen za zlosyna, ak by nemal k dispozícii horu svalov, ktorú v prípadne potreby pošle riešiť problémy. Sadistického synovca si menom „Beast“ Rabban si zahrá Dave Bautista, ktorý tiež patrí medzi hercov, s ktorými sa diváci zoznámili najmä prostredníctvom MCU. Postava Draxa z Guardians of the Galaxy, respektíve z hitu Avengers: Infinity War, je asi jeho najúspešnejšia. A v rámci kastingu ide tiež o super voľbu. Na túto postavu totiž asi veľké herecké umenie potrebné nebude a ak si zoberieme fyzické parametre tohto profesionálneho wrestlera – 198 cm a 130 kg – postava „beštie“ mu určite sadne.

Leto Atreides

Rodinu Atreidisov bude zastupovať aj Paulov otec, Leto Atreides. Zahrá si ho rodák z Guatemaly, Oscar Isaac. Tiež ide o veľmi známu tvár, najmä vďaka postave Poe Damerona v rámci nových Star Wars. Má ale na konte aj ďalšie žánrovky ako napríklad Ex Machina (2014), Annihilation (2018) či X-Men: Apocalypse. Najväčším úspechom jeho kariéry je zisk Zlatého Glóbusu za úlohu v televíznej sérii Show Me a Hero (2015). V tomto prípade nie som úplne presvedčený o tom, že je to pre Isaaca dobrá úloha, ale nechám sa prekvapiť.

Mother Mohiam

Tajomná spoločnosť Bene Gesserit je neoddeliteľnou súčasťou sveta, v ktorom sa Duna odohráva. Hlavná postava tejto organizácie je Helen Mohiam, a nebude chýbať ani v pripravovanom projekte. Postavu, ktorá sa snaží mať na všetko dosah a z pozadia chce riadiť všetko dôležité, si zahrá Charlotte Rampling. Jej najväčším úspechom je nominácia na Oscara za hlavnú úlohu v dráme 45 Years (2015). Vo filmovom priemysle sa pohybuje už dlho a v poslednom čase sme ju mohli vidieť napríklad vo filme Red Sparrow (2018) alebo Assassin´s Creed (2016).

Gurney Halleck

Josha Brolina asi nie je nutné fanúšikom Marvelu predstavovať. Postavy Thanosa a Cablea mu sadli a fanúšikovia si ho v nich obľúbili. Okrem toho má tento herec na konte aj iné úlohy, ako napríklad film Milk (2009), kde za vedľajšiu úlohu dostal nomináciu na Oscara. Známejšia je ale napríklad snímka Sicario, kde spolupracoval s režisérom Denisom Villeneuvom. V Dune si zahrá postavu Gurneyho Hallecka, ktorý by sa dal opísať ako vojensky zameraný mentor mladého Paula Atreidesa. Zaujímavosťou je, že túto postavu stvárnil v Lynchovej Dune Patrick Stewart.

Chani?

V tomto prípade je obsadenie stále s veľkým otáznikom. Chani, Paulovu lásku, by si mala podľa posledných správ zahrať Zendaya, avšak vraj stále len prebiehajú rokovania. Zendaya sa pomaly zbavuje nálepky Disney hviezdičky. V roku 2017 sme ju mohli vidieť v úspešnom filme The Greatest Showman a v tom istom roku sa stala aj parťáčkou Spider-Mana vo filme Homecoming. Úlohu si zopakuje aj v pokračovaní Far From Home.

Stilgar

Keď si už hovoríte, že kasting nemôže byť lepší, objaví sa správa, že do hereckej zostavy by sa mohol pridať Javier Bardem! Tento držiteľ Oscara (No Country for Old Men, 2007), by podľa môjho názoru dokázal zahrať aj púštneho červa, ale producenti pre neho majú inú úlohu. Ak sa šumy potvrdia, zahrá si Stilgara, veliteľa jedného z Fremenských kmeňov, ktoré obývajú púštnu planétu Arrakis.

Duncan Idaho?

Do kastingu by sa mohol pripojiť aj havajčan Jason Momoa. Toho si fanúšikovia posledné roky spájajú najme s úlohou Aquamana, či už v minuloročnej sólovke, alebo v nepodarenej tímovke Justice League. Momoa by sa mal stať súčasťou tohto filmu ako Duncan Idaho, čo je zbrojmajster a pravá ruka Leta Atreidesa. Dúfajme, že ak sa tieto správy potvrdia, naučí sa Momoa do začiatku filmovania aspoň trochu hrať.

Piter De Vries

Tvár Davida Dastmalchiana vám je určite známa, ak ste fanúšikom komiksových fimov. A nemyslím iba filmy Ant-Man a Ant-Man & Wasp. David si zahral aj vo filme The Dark Knight, kde stvárnil jedného z Jokerových pomocníkov. V Dune si zahrá postavu menom Piter De Vries. Ide o tzv. Mentata, čo sú špeciálne vycvičení ľudia, ktorí veľmi zjednodušene povedané, získavajú schopnosti počítačov na kognitívnej a analytickej úrovni. Dovolím si tvrdiť, že sa na túto úlohu naozaj hodí.

Hudba

Hans Zimmer je pojem, ktorý netreba príliš predstavovať. Legenda, pri ktorej ak by sme chceli vymenovať všetko podstatné, čo vytvorila, článok by to rozsahom znásobilo. Za všetko teda spomeniem Oscara za hudbu k filmu The Lion King (bude robiť hudbu aj pre novú verziu) a ďalších deväť nominácií na túto prestížnu cenu. Myslím si, že v lepších rukách to naozaj skončiť nemohlo.

Aktuality

18. marec 2019 – Ohlásený bol začiatok natáčania. Natáčať by sa malo v Budapešti a v Jordánsku.

POZNÁME DÁTUM PREMIÉRY!!!

Duna bude premiérovať na Benátskom filmovom festivale 3. 9. 2021.

Viac toho zatiaľ o tomto projekte známeho nie je. Akékoľvek nové informácie budeme určite priebežne dopĺňať!

zdroj: imdb, legendary ent., oscars

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
24 + 2 =