Comics Salón 2018 – Festival popkultúry

V dňoch 21. – 23. septembra sa v bratislavskom dome kultúry Ružinov uskutoční už 31. ročník medzinárodného festivalu popkultúry Comics Salón 2018. Festival organizuje nezisková organizácia OZ AnimeCrew v spolupráci s generálnym partnerom 365.bank, Veľvyslanectvom Japonska v Slovenskej republike, SECTOR.sk a s ďalšími partnermi.

Zdroj: FB Comics Salon 2017 – Butterfly Creative

Od svojho vzniku v roku 1988 (IstroCON) sa festival venuje komiksu, anime, hrám, japonskej kultúre, K-POP-u, sci-fi, fantasy a hororu. Súčasťou festivalu je bohatá ponuka prednášok, workshopov, súťaží, najnovších filmov, fantastickej literatúry, hudby a umenia. Ponúka stretnutia so spisovateľmi, krsty kníh a rôzne kreatívne súťaže. Výstavná časť je venovaná počítačovým hrám, videohrám, spoločenským a kartovým hrám, retro hrám a technológiám.

Zdroj: FB Comics Salon 2017 – Richard Adame

Comics Salón sa teší veľkej obľube a každý rok víta 12-tisíc návštevníkov. Práve preto sa snaží zaujať jedinečným programom. Cieľom festivalu je poskytnúť návštevníkom edukáciu, priblížiť a podporiť fenomén popkultúry a ponúknuť tvorivú alternatívu trávenia voľného času, ako aj priestor na sebarealizáciu a prezentovanie sa.

Program

Comics Salón 2018 ponúkne v priebehu troch dní atraktívny program. Dominuje mu veľmi obľúbená kostýmová súťaž Cosplay, ktorej víťaz pocestuje na európske finále Eurocosplay v Londýne. Tento ročník prináša niekoľko zásadných noviniek a prvou je generálne partnerstvo s 365.bank, vďaka ktorému sa na festival počas najbližších rokov budú dostávať zahraniční herci z filmov a seriálov. Na Comics Salóne 2018 hostíme Vladimíra Furdíka, ktorý v seriáli Game of Thrones stvárňuje Nočného kráľa. Tento herec si zahral v mnohých filmoch ako Skyfall, Sherlock Holmes 2, Prometheus alebo Vojnový kôň. Druhou je veľké rozšírenie programu smerom do vonkajších priestorov v podobe výstavných stanov, kde nájdete nové technologické spoločnosti ako Microsoft s Xboxom, Asus ROG a Virtuálnu Realitu. Vonkajšok sa taktiež rozširuje o nové atrakcie ako ázijské jedlá a Pavilón čínskej animácie.

Zdroj: FB Comics Salon 2017 – Butterfly Creative

Treťou novinkou je nová rozšírená Cosplay sekcia, kde sme pozvali 10 významných hostí-cosplayerov zo zahraničia, ktorí okrem autogramiád budú mať vlastné expertné prednášky o cosplay tvorbe a budú odbornou porotou našej cosplay súťaže. Štvrtou novinkou je Festival bojových umení, kde počas soboty a nedele na pódiu niekoľkokrát vystúpi 12 klubov bojových umení. Tešiť sa môžete na karate, aikido, judo, kendo, iaido, ninjutsu, takewondo a mnohé ďalšie.

Piatou novinkou je špeciálny program od nášho partnera iHRYsko, ktoré oslavuje 10. výročie svojho vzniku a pri tej príležitosti prekvapí rôznymi atrakciami, ako sú nadrozmerné verzie spoločenských hier a podobne. Taktiež rozširujeme festival o ďalšie kreatívne foto súťaže ActionPlay a PhotoCon pre šikovných fotografov s použitím akčných figúrok a živých objektov. Treťou novou súťažou je CMV – Cosplay Music Video, ktorá je určená práve tvorcom krátkych filmov za použitia cosplayerov a hudby.

Zdroj: FB Comics Salon 2017 – Jirka Karasek

Program sa ďalej silne zameriava na prednášky od spisovateľov a odborných prednášajúcich. Tento rok nás poctí svojou hojnou účasťou skupina spisovateľov Daniel Hevier, Juraj Červenák, Františka Vrbenská, Mark E. Pocha, Martin Hatala, Jana Plauchová a Roland Oravský. Chýbať nebude ani lukostreľba, vystúpenie sokoliarov a jazda na koňoch. Návštevníci sa môžu tešiť aj na najnovšie filmové trháky, medzi ktorými nájdete filmy ako Star Wars EP8, Star Wars: Solo, Avengers 3, Ready Player One, Deadpool 2, ale aj množstvo filmov s komiksovou, fantastickou alebo anime tematikou.

Čo eš­te náj­de­te na Comics Salón 2018?

Sú­ťaž o naj­lep­šie kres­le­né di­elo v ka­te­gó­riách Fa­nArt a Ori­gi­nal Art.

Sú­ťaž o naj­lep­ší kos­tým hr­di­nu z fil­mov, hier a ani­me Cos­play a EuroCosplay.

Sú­ťaž o naj­lep­ší vlastný neinšpirovaný kostým Original Costume.

Sú­ťaž o naj­lep­šie­ho spe­vá­ka v súťaži Karaoke.

Sú­ťaž tanečných skupín K-POP World Festival.

Sú­ťaž o naj­lep­šie fotografie v ka­te­gó­riách ActionPlay a PhotoCon.

Sú­ťaž o naj­lep­ší krátky film v ka­te­gó­riách Animated Music Video a Cosplay Music Video

Sú­ťaž o naj­lep­ších ta­neč­ní­kov v Dan­ce Dan­ce Re­vo­lu­tion.

Pre­zen­tá­cia naj­nov­ších ani­me, fan­ta­sy, sci-fi či komiksových fil­mov.

Sek­cia Pop­kul­tú­ra, kto­rá bu­de ve­no­va­ná ob­ľú­be­ným se­riá­lom a kul­to­vým fil­mom.

Pred­náš­ky a be­se­dy so zná­my­mi spisovateľmi.

Fa­nú­ši­ko­via ja­pon­skej ani­mo­va­nej tvor­by sa na­ba­žia vy­ni­ka­jú­ce­ho anime, pred­ná­šok na té­mu ani­me.

Herná sekcia

Veľkej popularite sa teší aj herná sekcia festivalu, kde ponúkame veľké množstvo súťaží, prednášok a predstavujeme mnohých vystavovateľov a herných hostí. Novinkou hernej sekcie bude súťaž GAME JAM, kde vopred prihlásené tímy vývojárov sa na mieste festivalu dozvedia tému a budú mať 30 hodín na vytvorenie funkčnej hry. Výsledky sa budú prezentovať v piatok na festivale.

Významnými herným hosťami festivalu budú tvorcovia hier, ktorých prednášku budete môcť navštíviť a nechať sa možno motivovať k hernej tvorbe. Tento ročník redakcia SECTOR.sk privedie napríklad hostí ako Byzwa Dher, ktorý predstaví pripravovanú fantasy RPG Alaloth – Champions of The Four Kingdoms, ktorá bola jednou z najzaujímavejších na hernej výstave Gamescom. Byzwa nás zavedie do tajov konštrukcie obrovského živého sveta pre RPG hru. Druhým zaujímavým vývojárom je Philipp Kapusta z Nemecka, ktorý bude na svojej hre Cubiverse ukazovať, ako sa dá v dnešných podmienkach vymyslieť nová originálna 3D puzzle hra na základe tradičných hier ako Rubikova kocka. A tretím významným hosťom bude Michal Ivan so svojou prednáškou a názornými ukážkami, ako navrhuje postavy pre herné svety a celý charakter design.

Zdroj: FB Comics Salon 2017 – Butterfly Creative

V hernej sekcii nebude chýbať Nintendo s pestrou ponukou hier pre ich aktuálnu hybridnú konzolu Switch a ich revolučný koncept LABO, kde z kartónov vyrábate netypické herné ovládače. Nebudú chýbať stálice ako Zelda a Mario, množstvo chytľavých multiplayerových titulov (ARMS, Pokkén DX, Mario Kart 8 Deluxe), tanečníci sa zabavia pri Just Dance 2018 a taktiež si budete môcť vyskúšať novinku Kirby Star Allies, ktorá bude ešte čerstvá a umožní hrať viacerým hráčom. No to je len zlomok z toho, čo si budete môcť zahrať v konzolových sekciách.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na PC turnaje League of Legends, Heroes of the Storm a Counter Strike. Na konzolách sa bude súťažiť v hrách Tekken 7, DragonBall FighterZ, Super Smash Bros 4, Mario Kart 8DX, Bomberman R, FIFA 18, Mortal Kombat X a Naruto Ultimate Ninja Storm 4.

Čo určite nebude chýbať v hernej sekcii?

Výstava japonských herných automatov.

Najnovšie herné konzoly.

Retro sekcia s historickými konzolami Nintendo, Sega a Sony.

&sekcie výstava, počítačové hry, spoločenské stolové hry, kartové hry a L.A.R.P.

Prezentácia vývojárskych štúdií a výstava histórie počítačových hier.

Odborné prednášky, besedy a príspevky na tému hier.

Turnaje a hranie najnovších počítačových hier.

Workshopy o tvorbe počítačových hier

Hranie kartových hier (MTG, World of Warcraft, Pokémon, Yu-Gi-Oh!).

Hranie stolových hier (Hobit, Smallworld, Lovci noci, Dixit, a iné).

Casual hry (Guitar Hero, DDR, SingStar, EyeToy, a iné).

LaserGame aréna.

Detaily

Comics Salón 2018 sa uskutoční v dňoch 21. až 23. septembra 2018 v priestoroch DK Ružinov, Ružinovská 28 v Bratislave. Začína sa v piatok (21. 9.) od 13.00 a končí sa v nedeľu (23. 9) o 17.00.

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 − 28 =