Commanders in Crisis #1 – Latex a reprezentácia

Commanders in Crisis od Image Comics sa (asi) pokúša pozrieť na superhrdinský žáner z trochu iného, modernejšieho uhla. Podaril sa však komiksu tento rozhodne ambiciózny zámer? Alebo máme v rukách len diétny DC?

Prvý diel komiksu sa sústredí na predstavenie nášho superhrdinského tímu, ich schopností, pováh a problémov. Nielenže nám ukáže, ako hrdinovia pracujú spolu, no každý z nich dostane aj priestor zažiariť mimo tímových akcií. Zároveň sledujeme linku vraždy neznámeho muža, ktorého smrť môže mať pre celý svet ďalekosiahle následky.

Je prekvapivé, koľko „klasických“ superhrdinských komiksov nezvládne tieto úplné základy. Predstaviť tím, svet, dať každému hrdinovi trochu priestoru zažiariť. Nechať ich byť hrdinami. Avšak Commanders in Crisis zároveň predstavuje vlastný nový svet s originálnymi schopnosťami i prekážkami. Navyše sa autori snažia (asi) niečo povedať i o svete, v ktorom žijeme, a o… superhrdinskom žánri?

Tu niekde narážame na hlavný problém komiksu. Po technickej stránke má klady i zápory. Na jednej strane zvláda takmer všetko, čo by taký in medias res prvý diel zvládať mal. Predstavil hrdinov, naznačil (i keď neukázal) hrozby a na konci dodal poriadny cliffhanger. Na druhej strane je ťažké odhadnúť, či sa snažia autori o žánri niečo povedať, keďže scenár miestami hraničí s paródiou. Máme diverzný tím hrdinov, o ktorých sa však dozvieme, že sú (asi) diverzní úplne zámerne. Máme konceptuálne schopnosti, hrozby a divokých kvantových záporákov, avšak pritom máme dej, ktorý má až nepríjemne blízko filmu Abraham Lincoln: Lovec upírov. Ako čerešnička je tu potom starý dobrý americký egocentrizmus. Ten by možno v inej dobe pôsobil len otravne, avšak aj kvôli načasovaniu sa na jazyk tlačia slová ako „cringe“ či „pandering“.

Po vizuálnej stránke je komiks rozhodne nadpriemerný. Štýl plný detailov, farieb a práce so svetlom je skvelým médiom pre takto divoký príbeh. Hrdinovia aj ich schopnosti tu vynikajú, no panely pritom nie sú neprehľadne zapratané zbytočnými detailmi či efektami. Jedinou slabou stránkou je dizajn postáv. Pre komiks, ktorý sa (asi) snaží povedať niečo moderné, sú nepraktické kostýmy z priliehavého latexu päsťou na oko (technobrnenie ženskej postavy s extra hrudným štítom tiež nepomáha).

Dokopy teda máme komiks, ktorý je zvláštnou kombináciou ambícií, vízie a nie úplne zlého stvárnenia. Commanders in Crisis rozhodne má mnoho dobrých prvkov, ktoré pre niektorých čitateľov budú stačiť. Zlyháva vo veľmi dôležitom bode: konzistencia medzi myšlienkou autora a jej podaním. Pretože chyby a nedostatky tohto komiksu netkvejú v ňom samotnom, ale skôr v metanaratíve, ktorý autori na svoj komiks dobrovoľne vypustili. Autori očividne chceli ukázať moderný pohľad na žáner, avšak kvôli niekoľkým zlým rozhodnutiam vyzerá prvý diel skôr ako paródia na ich vlastnú tvorbu.

  • Vydavateľstvo: Image Comics
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Steve Orlando
  • Kresba: Davide Tinto
  • Dátum vydania: 10/2020
  • Dátum vydania pokračovania: 11/2020

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
24 − 20 =