Čoskoro nadíde čas morfovania!

Čo je to za partiu Iron Manov? Myšlienka, ktorá mi prebehla hlavou, keď mi kamarát snáď pred vekom elfov ukázal úplne prvú sériu Power Rangers, ktorú zrejme vyhrabal z „len-Fury-vie-akého“ archívu. Iste viete, že čokoľvek, čo dostane vašich kamarátov, to poväčšine skôr či neskôr dostane i vás. Kto sú teda Power Rangers?

Prví Power Rangeri začali v roku 1993 pod titulom Mighty Morphin Power Rangers. Bol to nie príliš originálny nápad americko–izraelskej televíznej spoločnosti Saban Entertainment. Išlo o preformovanie japonského nápadu do západnej kultúry. Seriál, ktorý bol inšpiráciou pre Power Rangers, sa volal Super Sentai (pozn. Sentai sa zvykne prekladať ako task force). Saban Entertainment tušilo, že by riskovalo nižší záujem, ak by len predabovalo japonských hercov. Tak zobrali jadro, myšlienku a zakomponovali ju do nášho prostredia. Príbeh si vymysleli svoj, i keď v niektorých častiach prvej a druhej série sa nájdu isté podobnosti so Super Sentai. Čo je teda jadrom univerza Power Rangers?

Skupina teenagerov, ktorí sa väčšinou spoznajú náhodou, narazí (alebo sú vybraní, to záleží od série) na predmet, ktorý im dá jednotlivo špecifické schopnosti a spraví z nich Rangerov. Uchá z toho chytia šok a vtedy dôjde niekto, kto im povie, že sú Rangeri, ovládajú nejakú moc a s touto mocou majú chrániť svet pred nebezpečenstvami zvonka, prípadne uctievačmi týchto nebezpečenstiev. A tak novopasovaní hrdinovia začínajú žiť dvojitý život. Na jednej strane ako obyčajní študenti s obyčajnými problémami a zároveň ako tím ochrancov sveta. Ak sa nad tým zamyslíte, minimálne psychologicky je to zaujímavé. Power Rangers žije ako kultové univerzum doteraz. Má devätnásť rozličných sérií (PR: Mystic force, PR: Time force, PR: Jungle force…) kartovú i počítačovú hru a dva staršie filmy – Mighty Morphin Power Rangers: The movie (1995)Turbo: A Power Rangers Movie (1997).

V októbri 2016 bol oznámený snímok Saban‘s Power Rangers. Režírovať ho bude Dean Israelite. Je to mladý režisér, čoho sa trochu bojím. Jeho film Project Almanac (2015) však nevyzeral vôbec zle. Jeho tvorba naznačuje, že sa často zameriava práve na mladšie charaktery. Uvidíme. Vo filme si zahrajú: Dacre Montgomery, Naomi Scott, RJ Cyler, Becky G, Ludi Lin, Bryan Cranston a Elizabeth Banks.

Podľa dvoch zatiaľ zverejnených videí pôjde o reboot série. Konkrétne úplne prvého titulu: Mighty Morphin Power Rangers. Oba trailery do bodky spĺňajú vzorec klasických Power Rangerov. Teenageri, ktorí o sebe nevedia, ale chodia na rovnakú školu, sa nejako zoznámia a pôjdu sa pozrieť na vrak niečoho, čo spadlo na Zem. Pritom nájdu akési mince. Potom zistia, že majú superschopnosti a šokovaní sa na to miesto vrátia ešte raz. Kamsi skočia a narazia na vnútro lode, kde im niekto zatiaľ bližšie nešpecifikovaný povie, čo sú zač, a začne ich trénovať. Následne sa objaví celkom zaujímavá záporáčka. Prečo zaujímavá? Pretože Rangerov pozná a už ich raz zabila, ako vraví. Navyše ju mentor Rangerov označil za číre zlo, čo naznačuje, že ju nemá veľmi rád. Ak má režisér trochu fantázie, môže sa tento charakter ukázať dosť dramaticky… alebo to môže byť len ďalší šialený pes utrhnutý z reťaze.

Teší ma, že máme možnosť v traileroch okrem pästných súbojov vidieť i Zordov (mechanické stroje, ktoré rangeri pilotujú) a Megazorda (kombináciu týchto vozidiel). Osobne sa ich neviem dočkať. Samozrejmosťou je trocha romantiky medzi ružovým a červeným rangerom. Na filme mi už teraz prekáža fakt, že tam dali komplet nové, lacné soundtracky s americkou hudbou. A pritom majú bohatú knižnicu zvučiek zo seriálov, ktoré by mohli len trochu upraviť. Film má trochu smolu, že trh zasycujú filmy od DCMarvelu. Je teda pravdepodobné, že trailer nedostane v očiach nových divákov toľko priestoru, koľko by mal. Sám Dean sa však vyjadril, že točí film pre komunitu. Osobne ho za to obdivujem, keďže Power Rangers nemajú extra veľkú komunitu.

Keď už vravím o komunite, fanúšikovia sa rozdelili: jedni sa na film tešia, druhí si myslia, že to nebude dobré, pretože Power Rangers stoja na vývine vzťahu medzi rangermi a ich mentorom, na čo je vo filme málo priestoru. Tá výčitka má niečo do seba, ale nemyslím si, že by sa kvôli tomu mal film odsúdiť. Snímok sa snaží o reboot série, čo iste univerzu prospeje, ak sa spraví kvalitne. Zatiaľ to vyzerá, že Saban‘s Power Rangers nebude filmom roka, to mu však nebráni v tom, aby bol filmom, ktorý zabaví. Do kín sa dostáva už 24. 3. 2017. Ak sa naň dostanem, rád vám poskytnem aj plnohodnotnú recenziu!

(zdroj:www.powerrangers.movie)

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách

 

Romanus

Každé estetické dielo je metarealita. Ja som len obyčajný pútnik medzi rôznymi existenciami, ktorý sa chce podeliť o svoje zážitky z ciest.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
19 × 5 =