Crew vychádzajúceho slnka

Manga je fenomén, ktorý si nachádza stále viac fanúšikov po celom svete a je s ňou spojených množstvo ďalších popkultúrnych fenoménov – seriály, cosplaye, komunita. Vydavateľstvo Crew, ktoré naše knižnice pravidelne vypĺňa najmä mnohými skvelými komiksmi, si pre nás na jeseň pripravila novú nádielku príbehov japonských komiksových tvorcov. Čo však bude vážne skvelá pecka, je pripravovaná pôvodná populárno-náučná publikácia s názvom Planeta Nippon, ktorá vychádza už v týchto dňoch!

Planeta Nippon – Anna Křivánková, Karel Veselý a Antonín Tesař

Návod na porozumenie japonskej populárnej kultúre.

Túto publikáciu napísali a zostavili traja najväčší českí odborníci na japonskú kultúru, aby tak tunajšiemu čitateľovi sprostredkovali background, ktorý pri mnohých komiksoch, seriáloch, filmoch a hrách nemá Stredoeurópan šancu chápať. Japonsko sa dlho stránilo zahraničným vplyvom a budovalo svoju kultúru nezávisle od zvyšku sveta, doposiaľ tam vznikajú úžasné nápady a príbehy, ktoré vyrážajú dych.

Kniha vznikala niekoľko dlhých rokov. Obsahuje témy ako napríklad dejiny fanov (otakov) a fandomu, históriu zrodu mangy, text o kultúre roztomilosti (áno, Hallo Kitty je fenomén, ktorý otravuje nás všetkých), ale napríklad aj vzťah Japoncov ku gay komunite alebo k vlastnej histórii. Nachádzajú sa tam tiež obsiahle texty o filozofii mangy, o japonskom bojovom duchu, o rebeloch, experimentoch, počítačových hrách, samurajoch, jakuze, fanatickom nacionalizme… kniha sa nevyhýba ani negatívnym úkazom.

Prekladateľka a autorka Anna Křivánková: „Japonská populární kultura je u nás vnímána jako něco vzdáleného, jako z jiné planety, často velice matoucího. A tak jsme se hodně snažili odkrýt právě to společenské pozadí nejrůznějších jevů v japonském komiksu, anime a filmech. Myslím, že se nám to do jisté míry podařilo. Rozhodně myslím, že kniha přinese hodně jak těm, kdo o japonské kultuře nevědí mnoho, tak i těm, kteří už něco vědí a přeci jenom by si tu znalost ještě rádi prohloubili.“

Obsahuje 11 obsiahlych tematických blokov na 300 stranách, každá jej kapitola je bohato ilustrovaná a erudovane sa venuje vždy niektorému z veľkých fenoménov. Nájdeme v nej tiež zhrnutie histórie mangy u nás, register, bohatú farebnú prílohu a vychádza s obálkou od slávnej japonskej výtvarníčky Juko Šimizuovej (kreslila tiež obálky pre sériu Mezi řádky).

Crew, 312 čierno-bielych strán + 32 strán farebnej prílohy, 399 Kč (cca 15 €), vychádza 26. 9. 2017.

BOJOVÝ ANDĚL ALITA 1

Séria: Jukito Kiširo

Epická akčná sci-fi o bojovom robotovi, ktorého jedného dňa nájde doktor na vrakovisku. Nemá pamäť, ale vie bojovať. Legendárna manga, ktorú sa rozhodol filmovo spracovať James Cameron (premiéra naplánovaná na rok 2018) prináša monumentálne súboje, ale aj prepracovaný sci-fi príbeh a silné emócie.

Crew, 452 čierno-bielych strán, 489 Kč (cca 18 €), vychádza v októbri.

FULLMETAL ALCHEMIST – OCELOVÝ ALCHYMISTA

Séria: Hiromu Arakawa

Jedna z najúspešnejších manga sérií sa dostáva aj k nám! Základné pravidlo alchýmie znie: aby ste niečo získali, musíte obetovať niečo s rovnakou hodnotou. Hlavní hrdinovia Edward a Alphons Elricoví sa o tom mohli presvedčiť – jeden prišiel o ruku a nohu a druhý sa stal len dušou uväznenou v zbroji. Teraz putujú svetom a hľadajú spôsob, ako to napraviť. Cestou sa potýkajú so skorumpovanými predstaviteľmi cirkvi aj štátu, ale najmä s vlastným svedomím.

Crew, 200 čierno-bielych strán, 199 Kč (cca 7 €), vychádza v novembri.

GHOST IN THE SHELL 2: MAN-MACHINE

Série: Shirow Masamune

Komiks sa odohráva 5 rokov po udalostiach pôvodnej mangy. Major je teraz známa ako Motoko Aramaki a pracuje ako bezpečnostný dôstojník medzinárodného konglomerátu. Dokáže digitálne transformovať svoje schopnosti a vedomie do tiel kyborgov, ktoré má rozmiestnené po celom svete. V hlbinách modernej technológie sa však začína rodiť umelá inteligencia a keď sa práca experta na túto oblasť dostane do nesprávnych rúk, môže to ohroziť tak celý svet, ako aj samotnú Motoko.

Crew, 304 čierno-bielych a farebných strán, 499 Kč (cca 19 €), vychádza v novembri.

(zdroj: Nakladatelství Crew)

Dúfam, že máte peňaženky plne nabité, pretože sa vám to zíde!

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
28 × 2 =