Crossover #1 – Geekovia, traste sa!

Crossover od Image Comics hovorí o svete, kde sa sen každého komiksového geeka zmenil na najhoršiu nočnú moru. Bude to teda napínavý príbeh, ktorý nás donúti zamyslieť sa nad realitou komiksu? Alebo to bude len priemerné rozptýlenie, ktoré rýchlo zapadne medzi ostatné metapríbehy?

Prvý diel si kladie zaujímavú otázku. Zatiaľ, čo mnoho príbehov sa pohráva s myšlienkou, že komiksy sú skutočné, Crossover sa namiesto toho pýta – ak sú komiksy skutočné, sme skutoční my? Už len týmto ťahom sa odlišuje od mnohých ostatných metapríbehov. To však nie je jediné, čím sa komiks snaží zaujať.

Štandardne v takomto príbehu príde superhrdina do nášho sveta, ideálne spolu so svojím najväčším nepriateľom. Po krátkom zmätení sa vydá konať  dobro a poraziť starého nepriateľa v novom prostredí. Avšak Crossover hádže všetky tieto formy do koša a namiesto toho sa sústredí na krutú realitu toho, čo by takéto stretnutie realít naozaj znamenalo pre našu planétu. (Rozumej, stalo sa to v USA a zvyšok sveta sa v komikse nezobrazuje, avšak prekvapuje nás v tomto bode niečo také?)

Dokopy to teda vyzerá tak trochu ako keby sme skombinovali The BoysFolklords do jediného príbehu. Ale teraz konečne konkrétnejšie:

Príbeh sa zameriava na jednu z hlavných postáv, Ellie, ktorá stratila rodinu pri spomínanej katastrofickej zrážke realít. Ellie je geek, čo je vo svete po tejto katastrofe dosť nepopulárny „image“. Skrz jej deň vidíme, aký presne mala táto udalosť vplyv na tvár „dnešného“ sveta. Spoznáme ju a aj pár ďalších postáv, u ktorých je nám sľúbené, že budú dôležitejšie neskôr. Okrem spoločenského komentára sa však dozvedáme viac aj o pravidlách tohto nového sveta. Nič z toho však nepôsobí príliš nemiestne alebo ako očividne nasadené len pre čitateľa. Príbeh sa však na rozdiel od mnohých začiatkov hýbe celkom rýchlo, nenecháva veľa hluchých miest a vo všeobecnosti má veľmi svieže a dynamické tempo.

Zároveň je v príbehu kopa odkazov na komiksovú kultúru, ako aj spomínaný „spoločenský komentár“. Aj keď oboje je zvládnuté nadpriemerne dobre, je zároveň vidieť, že tento komiks je písaný fanúšikmi komiksov pre fanúšikov komiksov. Priemernému čitateľovi môže veľa z týchto jemnejších náznakov uniknúť, no treba povedať, že príbeh funguje dobre aj pre bežného človeka, ktorého znalosti sú obmedzené na popkultúrne referencie a kultúrnu osmózu. Nie však „rovnako dobre“, takže ak ste fanúšik komiksov a celej geek subkultúry, pokojne si pripočítajte k finálnemu hodnoteniu bod.

Avšak ten bod si možno zase niektorí z vás môžu odpočítať. Najmä ak máte pocit, že je tak trochu klišé mať bielych konzervatívnych kresťanov zobrazených ako násilnú, polomilitantnú skupinu, ktorá nemá celé dni nič lepšie na práci, iba obťažovať nevinných geekov. Alebo skupinu underground geekov, ktorí stoja bdelo na stráži pravého umenia a sú spoločensky ostrakizovaní za svoje divné hobby, zatiaľ čo MARVEL filmy zarábajú miliardy a JOKER vyhráva Oscara za najlepšieho herca. Miestami nie je isté, či náhodou spoločenský komentár nezamrzol kdesi pred pár dekádami, a bohužiaľ, na konci prvého dielu to stále nie je jasné.

Čo sa vizuálnej stránky týka, kresba a rozloženie panelov dopomáhajú tempu, ktoré nasadzuje príbeh. Žiaden z panelov nevyzerá ako statická kresba, ale skôr ako zastavený film, všade je implikovaný pohyb a farba. Zaujímavým rozhodnutím bolo znázornenie komiksových postáv oným „retro“ štýlom s mriežkou z bodiek, ktorá celý charakter prekrýva. Charaktery zároveň majú mierne neľudské proporcie, čo im v scénach, kde interagujú s „normálnymi“ ľuďmi, dodáva akýsi nesprávny, cudzí vzhľad.

Dokopy teda máme celkom originálny, dobre napísaný a kvalitne nakreslený komiks, ktorý rozpráva o geekovskej subkultúre a tak trochu o spoločnosti obecne. Kresba a príbeh sa dobre dopĺňajú a prezentujú dynamický a zaujímavý svet. Jedinou výčitkou teda ostáva obsah toho spoločenského komentára, ktorý je kdesi v superpozícii medzi nadčasovým a zastaraným.

  • Vydavateľstvo: Image Comics
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Donny Cates
  • Kresba: Geoff Shaw
  • Dátum vydania: 11/2020
  • Dátum vydania pokračovania: 12/2020

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
10 × 27 =