Daredevil #1 – Sága pokračuje

Text obsahuje spoilery pre sériu Daredevil (2019) a event Devil´s Reign (2021). Bez nich sa, žiaľ, nedá popísať základné nastavenie tohto komiksu. Spoilery k recenzovanému zošitu tu, samozrejme, nie sú.

Chip Zdarsky odštartoval svoj run pri sérii Daredevil v roku 2019. Od tohto momentu s ním prešiel dlhú cestu a za svoju prácu zožal veľmi kladné reakcie. Okrem spokojných fanúšikov a kritikov si ho všimli aj pri udeľovaní Eisner Awards, kde v roku 2020 spolu s Marcom Checchettom získali nomináciu za najlepšiu ongoing sériu. Nomináciu následne získal aj v roku 2021. Celá jeho snaha prekopať Daredevila od úplných základov vyvrcholila v evente Devil´s Reign. Finále tejto udalosti znamenalo vo svete Matta Murdocka zemetrasenie a je skvelé, že duo Chip Zdarsky a Marco Checchetto vo svojom príbehu pokračujú.

Matt Murdock je mŕtvy. Wilson Fisk je na úteku. Luke Cage je starosta. V New Yorku stále platí zákaz superhrdinov a skupinu Thunderbolts čaká prestavba. Keď to človek vidí takto pokope, je použitý výraz zemetrasenie určite na mieste. Zároveň je to skvelá štartovacia čiara pre ďalší zaujímavý vývoj.

Daredevila v tejto chvíli poháňa najmä pomsta. Chce sa pomstiť Fiskovi za peklo, ktoré v nedávnej dobe rozpútal. Zároveň chce opäť vybudovať organizáciu The Fist, aby bola účinnou protiváhou organizácii The Hand. Všetko sú to globálne ciele a pôsobenie v Hell´s Kitchen do tohto plánu nezapadá. Preto sa dá tento zošit označiť ako sumarizačný. Daredevil si chce uzatvoriť svoje pôsobenie v New Yorku a zároveň v pozadí štartujú plány pre dosiahnutie už spomenutých cieľov. Matt už svoje štandardné pôsobisko niekoľkokrát opustil, avšak nikdy to nebolo týmto spôsobom.

Dianie však nesledujeme lineárne a občas je rozprávanie príbehu časovo prepletené. Vôbec to ale nevadí a nepôsobí to zmätočne. Skôr naopak. Dáva nám to na dianie viac perspektív a možnosť pochopiť aj širšie súvislosti. Zároveň sú po celom zošite náznaky toho, ako by to mohlo pokračovať, respektíve, kam všade sa môže dianie vybrať. Najzaujímavejšou líniou, ktorá sa samozrejme ponúka, je medzinárodná konfrontácia s The Hand, ktorej aktuálne šéfuje Punisher. Čaká nás globálny duel dvoch tieňových organizácií? Rozdajú si to Daredevil a Punisher?

Zaujímavé bude určite sledovať aj ďalšie, trochu civilnejšie príbehové línie, keďže v živote Matta Murdocka je toho komplikovaného naozaj dosť. Najviac samozrejme fakt, že je mŕtvy. V tomto smere to ale záleží od toho, koľko z príbehu sa bude odohrávať v New Yorku a koľko vo zvyšku sveta. Netreba tiež zabúdať na Elektru, ktorá tiež vystupuje v úlohe Daredevila. Ako budú spolupracovať dvaja Daredevilovia?

Autor : Paulo Siqueira

Riešiť kresbu Marca Checchetta je ako nosiť drevo do lesa. Ak niekde v slovníku existuje heslo – kvalitne nakreslený Daredevil – musí byť vedľa neho uvedený práve Checchetto. Skvele totiž vystihuje povahu a aktuálne rozpoloženie hrdinu, ale aj mesta, v ktorom bojuje.

Autor: Marco Checchetto, Matthew Wilson

Ak teda posledné roky Daredevila sledujete, nie je dôvod s tým práve teraz skončiť. Ak ste Daredevila od Chipa Zdarskeho doteraz obchádzali a zaujíma vás, či je teraz ten správny čas naskočiť, odpoveďou bude nie. V tomto prípade je nutné vrátiť sa do roku 2019 a vychutnať si príbeh od začiatku. Najvážnejším problémom by asi neboli chýbajúce súvislosti, ale skôr fakt, že ste preskočili jeden z najlepších runov, aký v Marvel Comics za posledné roky vyšiel.

Scenár – Chip Zdarsky
Kresba – Marco Checchetto, Matthew Wilson
Obálka – Marco Checchetto, Matthew Wilson
Lettering – Clayton Cowles
Vydavateľstvo – Marvel
Dátum vydania – 13. júla 2022

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
27 ⁄ 9 =