Nič moc, ale mohlo to byť aj horšie

Daredevil (ďalej len DD) je po udalostiach z Defenders mŕtvy. To si aspoň myslia KarenFoggy. Keďže ale počítam s tým, že ste veľmi inteligentní (+ viete, že tretia sezóna nie je prequel a disponujete informáciou, že kostým od DD neoblieka iná postava… hoci to posledné až taká pravda nie je, veď uvidíte), tak je vám jasné, že Diabol z Hell´s Kitchen prežil svoju smrť. Tým pádom pripomína týpka z Doby ľadovej 3 („A zabil ťa?“ – „Bohužiaľ áno. Ale prežil som to.“). Vzhľadom na pomerne nízke kvality tretej série by však bolo lepšie, ak by zomrel. Prípadne aby Netflix tak, ako zrušil ďalšie série Lukea CageaIron Fista, zrušil aj ďalšiu sériu DD.

Príliš sa mi do tejto recenzie nechcelo. Jednak ma séria sklamala (nebaví ma písať o nezaujímavých veciach) a jednak som riskoval nenávisť zo strany hardcore fanúšikov. Na nete som zachytil množstvo recenzií, ktoré pokladajú tretiu sériu za výnimočnú. Čo ma zaskočilo a musel som si overiť, či omylom nečítam recenziu druhej série. Ale nie, nečítal som.

Pomsty fanúšikov sa každopádne nebojím, pretože od DD dal ruky preč aj Punisher. A pritom nešťastníčke Karen svojho času tak dojemne sľuboval, že keď sa ocitne v nebezpečenstve, môže sa naňho spoľahnúť. Vidno, že už ani slovo Franka Castlea nič neznamená. Mimochodom, Karen patrí podľa mňa najlepšia časť tretej série – prequel takmer bez DD. Ten nevystupuje ani v jednej z vrcholných scén sezóny, pokecu Kingpina a zasa Karen. To je hrozná vizitka pre čokoľvek, čo sa volá Daredevil.

Karen aj Foggy to síce s emóciami preháňajú a občas pôsobia dojmom, že by si pokecali aj v momente, keď by sa ocitli uprostred bankovej lúpeže. Ale napriek istej otravnosti a monotónnosti postáv sú to práve oni dvaja, ku komu môžeme obracať oči s nádejou. Určite to nie je Matt, z ktorého sa v tretej sérii stáva iná postava. Jasné, musí to byť napriek krvi a nadávkam politicky korektné, takže ide len o dočasné morálne váhanie a na konci je to opäť TEN dobrák Matt, na ktorého sme zvyknutí. Ale väčšinu série pán advokát vykazuje značne nihilistický prístup.

Jasné, sú tu aj ďalšie charaktery. Ale neviem, či ma viac iritoval kňaz alebo mníška, z ktorej sa vykľuje… no veď vy asi viete kto. Bol som zaskočený, aké haló z toho tvorcovia urobili, veď predsa už keď sa v Defenders objavila „tá“ potitulková scéna, pomerne otvorene sa hovorilo o tom, kto to je. Alebo mi niečo uniklo? Postava hraná herečkou Joanne Whalley (Willow) je fajn, ale ako skoro všetko v tretej série, zároveň aj nudná. Dobrý dojem síce na chvíľku zanechá šéfredaktor, ale od strážcu novinárskej etiky by som čakal predsa len inú reakciu, než tú z nemocničného lôžka. Chápem, že po tom, čo prežil, sa nachádzal v šoku. Ale každopádne som mu chcel poslať hravé šteniatko s čokoládovo-marcipánovou tortou, no rozmyslel som si to a po tretej sérii DD mu nič posielať nebudem.

V tretej sérii má veľký priestor FBI. Zostal som v nemom úžase z toho, ako neuveriteľne naivne a detsky sa tvorcovia na túto inštitúciu pozerajú. Už to, že by agentom mohol byť psychopatický maniak ako Dex, je úplne scestná, mimo reality enormne postavená predstava. Toto je skrátka celé zle. Rovnako úžasne zjednodušujúci je pohľad na fungovanie domáceho väzenia, vypínanie bezpečnostných kamier, ako sa kedy komu práve zachce, atď. Každopádne, FBI zastupujú predovšetkým dvaja agenti. Zradný Kingpin každého z nich nejakým spôsobom do konca života poznačí. Z jedného sa stáva nepriateľ DD a druhý je tiež strašne nudný, ale na konci sa ukáže, že detailná práca, ktorú si s ním scenáristi dali, predsa len mala relatívny zmysel. Len nechápem, prečo som na to musel čakať 11 dielov.

Ako väčšina seriálov Netflix/Marvel, aj DD disponuje nepochopiteľne vysokým počtom dielov. Atmosféra sa kvôli tomu riedi, ako keď do džúsu nalejete vodu a lejete, a lejete, a lejete, a na konci to už s džúsom nemá nič spoločné. Dlho sa nič nedeje. Tempo stagnuje. Pripomína krásne ospalý daždivý jesenný deň, keď ležíte na gauči, pijete kakao s repákom a čítate Skalpy.

Kingpin. Ďalšia postava. Mám Wilsona Fiska rád. Nemá žiadne nadprirodzené schopnosti. Jeho obrovská postava síce budí rešpekt a čisto po fyzickej stránke by vďaka nej dokázal slušne zatopiť ľubovoľnému superhrdinovi. 14 sekúnd. 15 už nie. Proste to nie je „fyzický“ súper. Jeho moc je však nespochybniteľná a tento newyorský mafián je vždy obklopený armádou zabijakov. A má plán. V prvej sérii ho Vincent D’Onofrio (Olovená vesta, Muži v čiernom) zahral excelentne, šlo o jednu z najlepších záporných kreatúr televíznej obrazovky roka 2015. Zápletka druhej série bola vystavaná úplne inak, Kingpin v nej nefiguroval. O to prekvapujúcejšie bolo jeho mohutné cameo. V tretej je opäť za hlavného zlosyna, vystupuje v každej časti a je ho, nuž, priveľa. Pseudo morálne kecy tohto eticky absolútne zvrhlého psychopata ma otravovali, jeho manipulovanie ľuďmi v jeho okolí ma štvalo.

Spoiler!
Obdivuhodné je, že Kingpin pozná DD pravú identitu a napriek tomu mu v rámci zdiskreditovania svojho slávneho soka nenapadne nič lepšie, ako najať si magora podobnej výšky a váhy, nechať mu ušiť rovnaký kostým, aký mal DD a nechať ho zabíjať civilov v novinách a kostoloch. To by chcelo nejakú anti-cenu za špecifický spôsob uvažovania. Podľa mňa je to až príliš rafinovaný spôsob na to, že sa DD potreboval zbaviť čo najrýchlejšie.

Nejakú cenu by si za správanie zjavne zaslúžil aj samotný DD, ktorý, keď to nie je potrebné, sa správa ako čistý kretén nemajúci problém použiť najtvrdšie metódy. Keď však treba, trápne vymäkne a behom okamihu sa vráti k svojmu starému Ja, ktoré si nedokáže predstaviť stať sa vrahom. Zaujímavé sú tiež priebežne sa meniace schopnosti jeho protivníka, ktorý vás v jednej chvíli je schopný zabiť korálkou z náhrdelníka a v druhej vás zahádže desiatimi kilami skla a ste od krvi len o trochu viac, ako keď pripravujete nedeľný obed.

Čo sa týka akcie, nie je jej veľa a rozhodne nie je taká drastická, ako v dvojke. V nej sa o explicitnosť postaral hlavne nekompromisný tvrďák Punisher. Tretia séria je návratom k prvej, a to nielen obmedzením krvi, čo by až tak nevadilo, ale hlavne (ne)kvalitou akciou, čo vadí. V DD 3 sa síce nachádza dlhá a náročná chodbová scéna, no nevyrovná sa chodbovej z druhej série (schodisko s DD a väzenská chodba s Punisherom).

Jasné, sú tam aj plusy. Postavy sú vinou vysokého počtu epizód do nemalej miery rozriedené, ale tak stále sú to Foggy, Karen a Matt. Spolu im to klape, škoda, že majú tak málo spoločných momentov. Kingpin je nechutný a slizký človek, ale je to zdatný súper, ktorý vie zaskočiť. Kulisy mi tentoraz pripadali prepracovanejšie, hlavne newyorské ulice viac zaľudnené (v predchádzajúcich sériách mi pripadali divne vyľudnené, ak vezmeme do úvahy, o aké gigantické veľkomesto ide). Občas je to milé, vtipné alebo naopak mrazivé a desivé. Akcia je horšia, ale úplne mizerná nie je, sčasti vás pobaví. Ako sami vidíte, sú to všetko také plusy-neplusy. Nič moc, ale mohlo to byť aj horšie. Proste, takto seriálové hody nevyzerajú.

Štvrtú sériu (ak vôbec vznikne) po tretej zrejme už nedám, ak v nej nedôjde k výraznému posunu. Neviem si ale momentálne predstaviť k akému, aby ma Daredevil opäť začal zaujímať.

P. S.: Možno vás zaujíma napojenie na predchádzajúce marvelovky. Zvyšok odseku obsahuje SPOILERY. Žiadne napojenie tu nie je. Nepríde Claire, nepríde Elektra (u ktorej mi to však vôbec nevadilo), nepríde Stick (u ktorého je to ale pochopiteľné, ehm), nepríde Punisher, nepríde nikto z Defenders. Dokonca už ani slovné útoky na filmové marvelovky sa nedostavia. Je to dobre? Podľa mňa je to zle. Až na samom konci sa objaví jedna extra skromná hláška na Jessicu Jones (a pre Mattovo dobro dúfam, že sa o tom Jessica nikdy nedozvie). Čo mi naozaj, ale naozaj ku šťastiu nestačí.

Autor recenzie: Ivan „tron“ Kučera

Viac info a hlasovanie, či sa vám 3. séria Daredevila páčila alebo nie, nájdete vo Finálnom súboji.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.