DC Comics News #8

Aké komiksy vyšli tento týždeň? Čo nás čaká ten budúci? Aký bol rok 2017 a na čo sa môžeme tešiť v roku 2018? Odpovede na tieto otázky vám prináša obnovená rubrika o komiksoch z dielne vydavateľstva DC Comics.

V novembri oficiálne skončil Rebirth. Od minulého týždňa sa jeho logo neobjavuje na súborných TPB ani na zošitoch. Nahradilo ho nové logo DC Universe, ktorým sa budú komiksy z hlavného univerza odlišovať od imprintov či iniciatív ako The New Age of Heroes (o tej pár slov neskôr). Pod logom sa objavuje ikonka konkrétneho titulu alebo rodiny, do ktorej patrí. Superman bude mať klasické S-ko, Arrow šíp, Batman Bat-signal.

 

 

Tento týždeň zaujalo 18. číslo New Super-mana, ktoré končí príbeh Equilibrium. V januári bude vydané samostatné číslo a v 20. začne nový príbeh Seas of Change už v premenovanom New Superman-man and Justice League of China. DC sa evidentne tohto titulu nechce tak ľahko vzdať,  napriek tomu, že patrí k najmenej predávajúcim sa. Komiksy, ktoré sú na tom zhruba rovnako – Cyborga, Blue Beetlea a Superwoman – DC od februára ruší.

 

 

Opačným prípadom je piate číslo titulu Mister Miracle, ktoré vyšlo tiež túto stredu. Miracle je momentálne podľa stránky comicbookroundup najlepšie hodnotený komiks a predaje má tiež slušné, lepšie ako Wonder Woman, Saga či X-men Blue. Komiks je aj príjemným zoznámením s týmto Kirbyho hrdinom. Píše ho Tom King. A keď už sme pri tomto scenáristovi, tak z tohtotýždňových súborných vydaní odporúčam štvrtú zbierku Kingovho Batmana. Zahŕňa príbeh The War of Jokes and Riddles, ktorý sa odohráva v prvých rokoch fungovania Batmana, a v zošitoch skončil iba koncom októbra. DC tak znižuje čas na vydanie tradeu o mesiac.

 

 

Fanúšikovia Geoffa Johnsa či tímoviek by si nemali nechať ujsť TPB JSA by Geoff Johns, ktorý slúži aj ako výborný začiatok čítania príbehov prvého superhrdinského tímu Justice Society of America.

 

 

Budúci týždeň nás čaká predovšetkým o týždeň posunutá štvrtá časť eventu Dark Nights: Metal. Z komiksových shopov určite zmizne ako teplé rožky (trojka a jednotka boli s prehľadom najpredávanejším komiksom októbra a augusta, septembrovú dvojku predčil iba one-shot Marvel Legacy).

 

 

Už 20. decembra začína aj ďalší supermanovský mini-event Super Sons of Tomorrow a to rovno dvoma časťami, ktoré vyjdu v komiksoch Superman #37 a Super Sons #11. Pokračovať bude koncom decembra v Teen Titans #15 a vyvrcholí 3. januára v Superman #38. Superman v ňom stretne postavu zo 60. rokov, pomenovanú Batman of Tomorrow. Ten prichádza do súčasnosti zabiť jeho syna Jonathana, aby tak zabránil smrti miliónov v budúcnosti. Objavné to nie je, ale vzhľadom na kvalitu všetkých troch zúčastnených titulov to vyzerá na veľkú zábavu.

 

 

Veľmi som zvedavý aj na 35. číslo Justice League. Pôjde už o druhý zošit z pera Christophera Priesta. Jeho debut bol výborný, aj keď trocha chaotický. Totálny opak priamočiarych Hitchových čísel (viď recenzia na Justice League). Snáď už začnú príbehy do seba zapadať.  Zo súborných vydaní by som vypichol kompletku minisérie Wonder Woman: The True Amazon, najnovšieho originu princeznej Diany, či TPB eventu Justice League vs. Suicide Squad. Zberateľov omnibusov možno poteší Batgirl: The Bronze Age Vol. 1, ktorý prináša príbehy Barbary Gordon od prvého vystúpenia pod menom Batgirl až do roku 1982. Nasledovalo už len zopár sporadických spoluprác, kým ju v roku 1988 nedokaličil Joker v The Killing Joke.

 

V rebríčkoch najlepších komiksov tohto roka sa pravidelne objavuje Ruckova Wonder Woman. Škoda, že od jeho odchodu už naňho nedokázali ďalší tvorcovia rovnako kvalitne nadviazať. Nasledujú dva spomínané Kingove tituly a uznávaný, no slabšie predávaný je Priestov Deathstroke. Z eventov všetko prevalcoval Metal, no aj Superman Reborn priniesol zaujímavé čítanie. Z nových komiksov očarili hlavne Super Sons, naopak nová Justice League of America ani obnovená Batwoman neohromili kvalitou ani čítanosťou. Masívnu čitateľskú podporu si nenašli ani imprinty Wildstorm a Young Animals. Naopak, veľmi dobre sa predávajú tituly Bombshels zamerané na ženské superhrdinky a licencované komiksy od Hana-Barbera.

 

 

 

A čo DC v roku 2017 u nás? Udalosťou roka bol, samozrejme, štart DC Komiksového Kompletu. V ňom ste si mohli (alebo v najbližších týždňoch si budete môcť, keďže Slovensko je tradične asi dva mesiace pozadu) prečítať originy Green Lanterna (Tajemství původu), Green Arrowa (Rok Jedna), prvého Robina (taktiež Rok jedna), tretieho Flasha, Wallyho Westa (Zrozen k běhu), Harley Quinn (Preludia a nokurňa) a hneď dva originy Supermana (Utajený počátek a Muž z oceli). Nesmieme ale zabudnúť na vznik Justice League. Niekoho možno dvojdielny Justice League: Rok jedna sklamal, pretože v ňom chýba veľká trojka, no pravda je, že zakladateľmi Justice League až do New52, Superman, Batman ani Wonder Woman neboli. Noví čitatelia DC komiksov si mohli pochutnať aj na jednom z chronologicky prvých a najlepších batmanovských príbehov Dlouhý Halloween či na prvom stretnutí Supermana a Batmana – Nepřátelé státu. Origin Supergirl ste si mohli prečítať v jednom z najnovších čísel, Superman-Batman: Supergirl. Pokročilejší čitatelia si mohli okrem populárneho Ticha prečítať aj jeho náprotivok Superman pro zítřek alebo jeden u najlepších príbehov Justice League Babylonská věž či zaujímavý Lex Luthor: Muž z oceli.

 

 

Okrem DCKK tu vydávali DC komiksy hlavne v BB arte. Vyšli siedmy a ôsmy príbeh New52 Batmana, druhá Wonder Woman a z nejakého dôvodu aj druhé vydania Batman: Temný rytíř: Temné děsy a Batman Detective comics: Tváře smrti. Fanúšikov Vertiga museli potešiť nové Mýty, Mezi řádky, Skalpy a Knihy magie.

 

 

Pre prvé mesiace roku 2018 bude pre DC kľúčové okrem dokončenia Metalu a The Doomsday Clock rozbehnutie nových titulov The New Age of Heroes. Je to šestica, ktorú avízovali pod hlavičkou Dark Matter. Okrem toho prídu dva ďalšie nové komiksy. Hororový The Curse of Brimstone bude písať Justin Jordan (Green Lantern: New Guardians, Superboy) a ilustrovať from Philip Tan (Hawkman, Batman and Robin). Steve Orlando (JLA, Midnighter) bude písať a Ryan Sook (The Sprectre) ilustrovať komiks The Unexpected, ktorý Orlando opisuje ako spojenie Siedmich samurajov a Temnej veže. Ďalšie dva tituly, Damage a The Silencer, začnú 17. a 31. januára. Damage je o veľmi pozitívnom americkom vojakovi, ktorý sa na hodinu premieňa na veľmi negatívnu príšerku. Píše Robert Venditti (Green Lantern, Flash), ilustruje  Tony S. Daniel (Batman, Teen Titans).

 

 

Komiks The Silencer bude tiež od hviezdnej dvojice, Dan Abnett a John Romita Jr. Hlavná hrdinka je afroamerická bývalá tajná agentka, ktorá sa vracia do aktívnej služby. 31. januára sa rozbieha aj crossover hlavného DC univerza s Young Animals Milk Wars a vo februári nás čaká prvá miniséria aquamanovej Mery. Apríl bude v znamení tisícky prvého superhrdinského komiksu Action Comics, dovtedy je však ešte veľa času na nové tituly (napr. pre novú posilu Briana M. Bendisa).

 

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
27 ⁄ 9 =