DC Superhrdinky 2 : Hity a mýty

S našimi DC Superhrdinkami sa po Zkouškovém pekle (1.) vydávame na ďalšie dobrodružstvo a už akčná obálka s Trigonom napovedá, že sa tentoraz dievčatá dostanú do pekelných problémov.

Na mladú Wonder Woman je toho akosi priveľa. Síce je premiantkou triedy, všetko zvláda na výbornú, každému pomáha, ako môže, no aj na superhrdinku je toho niekedy dosť. Diana sa veľmi teší, že si na víkend s dievčatami naplánovali pyžamovú párty u nej doma, na Themyscire. Nevie sa dočkať zaslúženého oddychu, no ako inak, plány jej prekazia nečakané problémy. Ich učiteľ poézie-démon zmizol spolu s Batgirliným Batplanom, pomocou ktorého sa mali všetky dopraviť na ostrov Amazoniek. Takže oddych musí počkať.

Všetko naznačuje, že sa reformovaný učiteľ obrátil opäť na stranu zla a v pátraní po tom, čo sa skutočne udialo, využívajú dievčatá tímovú prácu, rozdeľovanie zodpovedností a zdravý rozum. Nevyhnutne sa zapletú so zloduchmi, ktorí sú tiež podozriví z kazenia pyžamovej párty. Opäť však môže byť všetko inak, než sa na prvý pohľad zdá, a vďaka Dianinej odhodlanosti, Batgirliným detektívnym schopnostiam a pomoci kamarátov odhalia pravdu.

Druhé číslo Superhrdiniek ma milo prekvapilo. Zachovalo si štandard zábavnej akcie a jasnej, jednoduchej kresby Yanceyho Labata ako v prvom dieli, no tentoraz ma viac zaujala kompozícia príbehu a jednotlivých zošitov v ňom. Na rámcovanie deja kreslič a scenáristka Shea Fontan využili grécke mýty, konkrétne príbeh Odysey od Homéra, ktorý si mladí superhrdinovia prerozprávali na hodine poézie. Nielenže bol stvárnený zaujímavým starogréckym štylizovaním aplikovaným na Labotovu klasickú kresbu (čo bol naozaj nice touch), ale celkovo to dalo druhej knihe DC Superhrdiniek presah, ktorý som nečakala.

Aj vďaka nemu u mňa tento komiks stúpol na hodnote. Nenásilné oboznámenie mladého čitateľa s „povinnou literatúrou“, s niečím, čo mnohí považujú za nudu, no je to nevyhnutné v rámci všeobecného prehľadu každého človeka, bolo naozaj nečakané, no veľmi príjemné. V ďalších kapitolách sa po pomyselných stopách tohto príbehu vydali naše hrdinky pri zachraňovaní pyžamovej párty. Nielenže tvorcovia veľmi jasne a zrozumiteľne ukázali, ako sa dá múdrosť mytológie využiť aj dnes, navyše by tým mohli decká zaujať a ja verím, že mnohé následne tú starú zaprášenú knihu gréckych mýtov, ktorú doma všetci máme, samy otvoria.

Čo mi na DC Superhrdinkách stále prekáža, je priamočiary pátos. Niektoré hlášky hrdinov aj hrdiniek vás obaria, pretože „Je čas zachránit den, jak to umí jen na superhrdinské střední.“ alebo „Ukrojíme si sousto ze zločinu.“ sú pre mňa vyhlásenia neprirodzené a pritiahnuté za vlasy. Na druhej strane rozumiem, že je to presne ten štýl naratívu, ktorý sa používa v novodobých rozprávkach a seriáloch pre deti, no vždy mi liezol na nervy.

Okrem našej partie z prvého dielu opäť spoznávame aj nové postavy – zaujímavým, no mierne zbytočným spestrením bol Lobo, problémy spôsobovali aj Birds of Prey či Bad Banshees, z mojich obľúbených Mladých titánov komiksových aj seriálových sa ukázali Mammoth, opäť Beasty, mihol sa aj Cyborg a moja milovaná Raven! DC Superhrdinky neraz pripomínajú zberateľský album postáv z DC univerza.

Dočkajú sa DC Superhrdinky vytúženého pyžamového večierka? To už si musíte zistiť sami. 🙂

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Preklad: Kateřina Tichá
  • Počet strán: 128
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 152 x 230 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2019

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
1 + 10 =