DC Superhrdinky : Zkouškové peklo

Veľké komiksové a na ne nadväzujúce filmové štúdiá sú známe prepracovanými svetmi a množstvom superhrdinských či inak výnimočných postáv. Platí to aj pre DC Comics, tam sa rozhodli zacieliť aj na mladšiu vekovú kategóriu a púšťajú sa do výchovy budúcich komiksových fanúšikov. Predstavujú nám DC Superhrdinky, ktorých prvú časť nedávno vydalo vydavateľstvo Crew. V ňom si svoj vzor či obľúbenca môže vybrať každá dievčina či každý chlapec.

Máme veľké šťastie, že tu máme Crew a v tomto prípade najmä edíciu Crew kids, aj vďaka nim sa k českému a slovenskému čitateľovi dostávajú tituly, ktoré by si inak mohol – ak neovláda cudzí jazyk – len listovať. To platí najmä v prípade detí a každý, kto zháňal darček pre mladého nadšenca, vie, aké je ťažké nájsť preložený komiks – česť výnimkám v ostatných vydavateľstvách. A povedzme si pravdu, slovenské dieťa s češtinou nemá problém (overené), takže máme vyhraté. Preto som rada, že je tu konečne niečo rýdzo superhrdinské aj pre tých najmladších čitateľov.

Dobre sme si to našliapli s Mladými titánmi, tentoraz sa však pozrieme na Superhrdinskú strednú, kde sa superžiaci pripravujú na skúškové obdobie. Ako napovedá názov, komiks sa venuje predovšetkým dievčatám zo sveta DC – v hlavných úlohách, v mladom veku: Wonder Woman, Supergirl, Batgirl, Bublebee, Poison Ivy, Katana, Harley Quinn, Beast Boy, riaditeľka Wallerová, zástupca Grodd a mnohí ďalší. Je to svet, kde to po dobrom skúsili aj záporácké postavy – aj keď v ich správaní nie je všetko úplne na poriadku, sekajú v laviciach dobrotu.

Je zábavné sledovať, ako známe postavy aplikovali do takého bežného prostredia, ako je škola. Riešia sa v nej podobné problémy – nevôľa strácať voľný čas so štúdiom – na opačnú stranu sa nájdu aj nenapraviteľní šprti a hviezdy tried. Rieši sa rivalita, outsiderstvo, vzťahovky a celý komiks je rozdelený do kapitol, ktoré nám o jednotlivých superdievčatách prezradia viac. Tesne pred najdôležitejšími skúškami prvého ročníka ich však začne niekto unášať. A neuveríte, kto bude napokon ich záchrancom.

Je to hravé, je to farebné, je to jednoducho pre deti. DC Superhrdinky sú komiks vytvorený presne pre jeho cieľovku – jednoduchá a zrozumiteľná digitálna kresba, rozdelenie postáv na tie „dobré“ a tie „zlé“, výchovné posolstvá vyplývajúce z príbehov (pre mňa bolo tým najpoučnejším nikoho nepodceňovať). Veľmi sa mi páči, koľko známych postáv z univerza sa tam mihne a s mladým čitateľom si môžete pokojne zahrať hru Nájdi všetkých. Oceňujem tiež dizajnovú úpravu kostýmov – pančušky, legíny a polokošele a zakryté bruchá sú tu na mieste.

Autorkou scenára je Shea Fontan, ktorá má na svedomí aj rovnomenný seriál DC Super Hero Girls, takže je to tá najpovolanejšia, a o kresbu celej tejto série, ktorá síce mne veľmi nesadla, ale vzorke potomkov áno, sa postaral Yancey Labat.

Pokiaľ ste sa pri Titánoch, či už komikse alebo seriáli, prichytili, že vy sa smejete na jednom a váš potomok na niečom úplne inom, keďže Titáni silno cielia aj na dospelé publikum, pri DC Superhrdinkách toho toľko ukrytého pre dospelákov zas nie je, ale je to skvelý štart do univerza DC od 7 rokov.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Preklad: Kateřina Tichá
  • Počet strán: 128
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 152 x 230 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
27 + 4 =