Deadpool: Hodný, zlý a ošklivý

V roku 2016 sa vydavateľstvo CREW pustilo do vydávania Deadpoolovej série (vol. 3) z roku 2013, ktorá dokopy pozostáva zo 45 zošitov. A tak sme sa v priebehu minulého roka dočkali vydaní dvoch TPB-čiek s názvami Mrtví prezidenti a Lovec Duší, ktoré mapujú prvých 12 čísel. Tie vďaka svojej kvalite zožali úspech, a tak rok 2017 priniesol číslo tretie s podtitulom Hodný, zlý a ošklivý.

Ak by som mal začiatok Deadpoolových príbehov tejto série zhrnúť v pár vetách, povedal by som, že scenáristi Brian Posehn a Gerry Duggan od začiatku odviedli dobrú prácu. Začali niečo, na čo sa dá naskočiť bez akýchkoľvek znalostí. Je to akčné, krvavé, zábavné a vydavateľstvo CREW má odo mňa pochvalu za to, že sa pustilo do vydávania práve tohto. Prejdime však k spomínanej novinke.

Tá má zo všetkých doposiaľ vydaných TPB-čiek najväčší rozsah, obsahuje až 7 zošitov. Hneď prvá otázka, ktorá sa núka, je – treba čítať aj prvé dve čísla? Áno aj nie. Ako je to u Marvelu bežné, dej sa pochopiť dá aj bez znalosti predchádzajúcich čísel. V Amerike však išlo o ongoing sériu, v rámci ktorej boli dejové linky, ktoré sa tiahli viacerými číslami. Čiže pre úplný a celistvý zážitok by som odporúčal čítať pekne od jednotky a druhá vec je, že kúpiť z čohokoľvek ako prvé tretie číslo je barbarstvo a v knižnici to nevyzerá dobre.

(zdroj: crew.cz)

Príbeh Deadpoola s podtitulom Hodný, zlý a ošklivý by som rozdelil na dve časti. Prvá časť by boli prvé dva zošity (zošit #13 a #14) a druhá by pozostávala zo zvyšných 5 zošitov (zošit #15 až #19), ktoré aj reálne nesú podtitul Hodný, zlý a ošklivý. Spomínaná prvá časť by dokonca mohla stáť samostatne, aj keď neskôr sa ukáže, že istým spôsobom dopĺňa tú druhú. 13. zošit je opäť v retro kabáte po vzore 6. zošita (v Deadpool 2: Lovec Duší). Tentoraz sa pozrieme na Deadpoola a jeho život v bláznivej ére disko čias, kde, samozrejme, celá zápletka vznikne na úplne hlúpom Deadpoolovom nápade. Následne sa prechodom do ďalšieho čísla dostaneme do prítomnosti a blížiacim sa koncom 14. zošita sa na jednej stránke pozrieme aj do veľmi vzdialenej budúcnosti, čo bude celkom humorné. Deadpool sa v rámci tejto série stretáva s rôznymi hrdinami, ktorých väčšinu času len hnevá alebo ich zneužíva (v prvých dvoch zošitoch sa napríklad pokúšal skamarátiť s dvojkou Power Man a Iron Fist).

(zdroj: crew.cz)

Tretie číslo som teda rozdelil na dve časti, a to najmä preto, lebo prvá časť (zošit 13. a 14.) je veľmi podobná predchádzajúcim vydaným číslam – prvých 14. zošitov tejto série sú bláznivá jazda, kde Deadpool hláškuje, zabíja a nemá rešpekt voči ničomu a nikomu živému či mŕtvemu. Na pozadí sa nám však ukazuje, že aj Deadpool ma svojich kostlivcov. Tí sa na povrch dostávajú práve v druhej časti komiksu Hodný, zlý a ošklivý. Máme možnosť vidieť úplne iného Deadpoola ako doposiaľ. Už to nie je ukecaný blázon, uvedomuje si vážnosť situácie, hľadá pomoc, spoznáva svoju minulosť a tá ho ťahá ku dnu viac, ako by čitateľ čakal. Skutočne bolo toto „opustenie sa“ veľkým prekvapením, no mierne to kazí celkový dojem. Pre niekoho je to možno vítaná zmena po toľkých zošitoch vyvádzania, mne to však nesadlo. Na druhú stranu je neskutočne zaujímavé sledovať, ako spolu kooperujú postavy Deadpoola, Wolverinea a Captaina Americu.

(zdroj: crew.cz)

No a záver príbehu? Po udalostiach posledných zošitov bol omnoho vyspelejší, než by som čakal. Keďže ide len o 19. zošit zo série, posledná stránka sa vo vás už tradične snaží vzbudiť potrebu čítať ďalej. Priznám sa, u mňa to zafungovalo! A čo sa týka prekladu, keďže som prvých 12. zošitov čítal v angličtine, mal som na prvých pár stranách problém. To sa však rýchlo zmenilo a musím povedať, že sa vskutku podaril. Najviac kvitujem, že je prispôsobený československému publiku a k aktuálnemu dianiu – dočkali sme sa aj odkazu na seriálové Marvel univerzum!

Za recenzný výtlačok ďakujeme Vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Počet strán: 160
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 258×167 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-7449-454-3
  • Rok vydania: 2017

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

IntrOvert

"Keď dáš snom priestor, svet sa stane viac farebným."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
20 − 10 =