Deadpool: Nejaký blbeček o mne napísal recenziu!
Deadpool je obyčajný ukecaný magor. Akože, to nezačíname vôbec dobre! Toto je pravdepodobne názor všetkých, ktorí Deadpoola poznajú len vďaka reklamnej kampani, prípadne počítačovej hre. To, že si ako postava prešiel komplikovaným a miestami nesmierne zaujímavým vývojom, vedia už skôr len komiksoví fanúšikovia, ktorí registrujú túto postavičku viac ako posledné 2-3 roky. Debata o tom, kto je väčší fanúšik – Alebo kto ho má väčšieho – a aké sú paralely medzi filmom a komiksom, je však zbytočná – Ja ho mám najväčšieho! –, keďže film je iné médium a logicky si vybral z komiksu to najaktraktívnejšie – Mňa! –, čo dokázal jednoducho predať širokým masám. Reklamná kampaň, ktorá bola nesmierne zaujímavá či už v žánri alebo celkovou originalitou, zaujala aj množstvo ľudí mimo žáner. Neriadená hláškujúca strela s katanami a R-kovým ratingom bola produktom, ktorý sa predáva sám. – Nie som vec! Ani produkt, som cítiaca bytosť s neskutočne veľkým vtákom! 😀
O čom teda tento film bol? – Počkajme si, toto môže byť veľmi šokujúca odpoveď. – Držal sa toho, ako bola vedená už spomínaná reklamná kampaň. Dôležitý bol Deadpool a všetko ostatné išlo bokom. – Tadááá – Bola to One-Man Show, v ktorej bol ukecaný blázon ako ryba vo vode. Hlášky prakticky už v úvodných titulkoch a čierny krvavý humor v každej akčnej scéne. Skvelé je, že tvorcovia nepoňali Deadpoolov vývoj lineárne – line čo? –, ale striedali časové línie a udržiavali tak divákov záujem. V momente, keď sa dianie v minulosti dlhšie nikam neposúvalo, nasledoval prestrih do súčastnosti a najlepšie priamo do zúriacej akcie, ktorá diváka vytrhla z možnej letargie. Ja zaspávam z posledných riadkov, však to nemá gule! – Ak by to urobili štandardným spôsobom a Deadpool by si svoj kostým slávnostne navliekol až niekde v druhej polovici, bol by to veľký problém. Wade Wilson totiž nie je tak zaujímavý, ako jeho alter-ego v kostýme. Netvrdím, že civilné vložky – si si ich mal vymeniť- boli vyslovene zlé alebo nudné, ale pripadali mi ako vata – ktorú si mal v ušiach –, ktorú tam tvorcovia dali na vyplnenie scén, kvôli ktorým a na ktoré diváka primárne nalákali.
Keď sa na film pozrieme v príbehovej rovine, je to veľmi triviálna zápletka a dá sa povedať, že podobný dej sme videli už asi stokrát vo väčšine nie len superhrdinských filmov. Ja som takýto blábol čítal tiež už aspoň stokrát. Nemáme tu žiadny zvrat, nič čo by nás prekvapilo alebo šokovalo. Sklamal ma aj záporák, ktorý tu prakticky absentoval, lebo bol absolútne nezaujímavý. Si si nevšimol, ten záverečný fight! Ty by si s ním nevydržal ani 20 sekúnd! Je nutné uznať, že jeho finálny súboj s Deadpoolom bol zaujímavý a prudko pozerateľný, ale garantujem vám, že si na druhý deň nebudete pamätať záporákovu tvár alebo schopnosti, ktorými ovplýval. Spomienku na svoju tvár by ti vymlátil z hlavy!
X-menov sme sa dočkali len dvoch, ale myslím, že to úplne stačilo. Dvojka Colossus – pán kovošrot a veľký srdcervúci prejav – a Negasonic Teenage Warhead – to meno! – však práve, však to je megacool! – bol jediný element, ktorý hlavnej postave ako-tak sekundoval. Vyrovnanú partiu s ním určite nehrali, skôr by sa dalo povedať, že tam boli na nahrávanie na Deadpoolove vtipy, prípadne boli pre tieto vtipy vďačný cieľ. Tak uznaj, chlapík s kovovým guľami a Sinéad O’Connor. Na druhú stranu akčným sekvenciám dodali ten potrebný X-menovský šmrnc, čo som naozaj ocenil.
Viem, že to do tohto momentu vyzerá tak, akoby som si tento film vôbec neužil a akoby som na ňom hľadal len chyby. Naopak. Deadpool je veľmi dobrý film a hore-uvedené je tu len preto, aby bolo jasné, akým filmom Deadpool určite nie je. Ok, práve som sa rozhodol, že ti nenakopem riť. Klasický superhrdinský blockbuster totiž nečakajte. Deadpool nie je superhrdina a pravdepodobne sa nim ani nemá v pláne v dohľadnej dobe stať. Zabíjať ľudí je väčšia sranda. Tento film stojí a padá na humore. Originálnom, krvavom, čiernom, sebaparodujúcom humore. Ak vám tento typ humoru sedí, máte vyhrané. Kadencia vtipov a narážok je neskutočná. Mám lepší flow ako celá slovenská hip-hopová scéna bro! Samostatnou kapitolou sú odkazy na rôzne iné žánrové a kultúrne fenomény. Ak nepoznáte superhrdinskú históriu hlavného predstaviteľa Ryana Reynoldsa, prípadne ak neregistrujete Wolverina a sprznenú prvú Deadpoolovu verziu – toto fakt nevyťahuj –, mnoho luxusných vtipov pravdepodobne nepochopíte. Môj osobný top z tejto kategórie je narážka na fimovú sériu Taken. Ty vole, ani nespomínaj! Ešte teraz sa strhávam zo spánku.
Ak teda čakáte to, čo ste mali možnosť vidieť v reklame, nebudete sklamaní. Originálna, občas podozrivá hudba – Just call me angel of the morning angel, Just touch my cheek before you leave me, baby…sorry, nechal som sa uniesť –, skvele nasnímaná a nastrihaná akcia sú presne to, čo hlavný hrdina potreboval aby si mohol užívať svetlo reflektorov počas celého filmu. Ak čakáte ťažkú dejovú zápletku, charizmatického záporáka alebo niečo, čo v superhrdinských filmoch štandardne dostávate, radšej ostaňte doma. Vaše komentáre o tom, aká je to nereálna blbosť, by mohli zarytého a spokojného fanúšika vedľa vás dostať do kvalitnej vývrtky. Prípadne by ste si našli v zadku niečo, čo tam nepatrí!
PS: Ak niekto dotiahol svoju priateľku/manželku do kina na Valentínsky trailer, som veľmi zvedavý, ako to dopadlo 😉 A mňa zaujíma čo sa dialo potom 😉 Fotky alebo video zasielať na -> amateurpornfordeadpool@thebiggestdickinmarveluniverse.com
Celkové Hodnotenie
Záver:
Tento film stojí a padá na humore. Originálnom, krvavom, čiernom, sebaparodujúcom humore. Ak vám tento typ humoru sedí, máte vyhrané.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!
Veľmi zaujímavá a kreatívna recenzia 😀
snažil som sa to poňať trochu originálne 😉 Uletený film si zaslúži uletenú recenziu.