Decorum #1 – prednáška z vesmírneho dejepisu

Decorum od Image Comics sľubuje sci-fi príbeh o najvychovanejšej nájomnej vrahyni známeho vesmíru, tajomnej žene menom Morley. Pôjde o vzrušujúci náhľad do života zločinca alebo je celý komiks rovnako vzrušujúci ako skutočná hodina etikety?

Prvý diel je rozdelený na tri kapitoly. Prvá kapitola je zhruba polovica komiksu, prebieha takmer bez dialógu a vyzerá ako sci-fi verzia kolonizácie Ameriky. Od domorodých obrancov s laserovými kyjakmi, cez robota v conquistadorskom brnení až po plachetnice s tryskami. Ďalšie dve kapitoly nemajú s prvou nič spoločné a sústredia sa na stretnutie našich hlavných postáv, Neha Nori Sood a Morley. Ak sa práve teraz pýtate „ale prečo?“, nemám pre vás odpoveď – a nemá ju pre vás ani Decorum.

Komiks je zvláštnou kombináciou premrhaných stránok a neskutočného množstva informácií. Uvidíme encyklopedické vstupy o rôznych, navzájom (zatiaľ) nesúvisiacich udalostiach v histórii galaxie a dialóg, ktorý je v podstate len recitácia motivácií postáv a lekcie z dejepisu. Do toho ale presne vieme, z čoho sa skladá pouličný ramen alebo kto sú rôzne frakcie vo vesmíre (nie, nestretneme ich). Po štrukturálnej stránke teda Decorum zlyháva. „Ale prečo?“

Zatiaľ čo sa nedá povedať, že nerozumieme motivácii postáv v komikse alebo že nevieme nič o ich osobnosti, to nie je hlavným problémom komiksu. My vieme všetko o ich okamžitej motivácii – a je to klišé. A vieme aj dosť o tom, aké sú to postavy – klišé. Akoby autor nechápal, že na charakterizáciu postáv bohato stačí obecná motivácia „postava X potrebuje peniaze na pomoc niekomu blízkemu“. Je v podstate jedno, či chce postava kúpiť pre svoju matku magický odvar alebo pre svojho brata kybernetický implantát – pre čitateľa je to asi rovnako podstatné, ako kov, z ktorého sú vyrazené mince. Zaujímavý detail, iste, ale netreba nás zahltiť.

Aby tieto detaily čitateľa zaujímali, musí mať dôveru v autora, že to všetko bude niekedy niekde niečo znamenať. A po popkultúrnych sklamaniach ako Game of Thrones alebo The Last Jedi je otázne, či budú ľudia ochotní veriť autorovi ešte pred prvým dielom. Čo je ale isté, je, že na prvý diel komiksu očakáva Decorum od čitateľa priveľa.

A tak pôsobí celé dielo – zahlcujúco, plné balastu a neprirodzeného dialógu. Akcia, ktorá sa objaví, je síce úžasne stvárnená, ale keďže sme sa namiesto budovania postáv venovali recitovaniu ich backstory, má zhruba rovnaký efekt ako boj červených proti modrým. Napriek tomu všetkému je ťažké Decorum zatratiť. „Ale prečo?“

Napriek nedostatkom v scenári, tempe, postavách, štruktúre a tak ďalej je Decorum vizuálne neuveriteľne zaujímavé. Práca s farbami, pohybom, výrazmi tváre postáv, všeobecne práca s médiom komiksu je pozoruhodná. Iste, občas mätúca, ale najmä fascinujúca. Najhoršie, čo sa o vizuálnej stránke dá povedať, je, že nie je pre každého.

 

Dokopy teda máme úžasné stvárnenie podpriemerného príbehu. Napriek nezvládnutiu prvého dielu ostáva dúfať, že autori komiksu sa rozhodli pre beh na dlhé trate a jedného dňa nám encyklopedické znalosti kryogenických stázových komôr na niečo budú.

  • Vydavateľstvo: Image Comics
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Johnatan Hickman
  • Kresba: Mike Huddleston
  • Dátum vydania: 3/2020
  • Dátum vydania pokračovania: 4/2020

Hlasujte na našom Facebooku, ktorú komiksovú novinku si rozoberieme budúci týždeň!

Rozhodnite, čo budeme čítať! ?Resistance #1 – Celosvetová katastrofa zabije milióny ľudí. Krátko nato tisíce…

Uverejnil používateľ Multiverzum Pondelok 16. marca 2020

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
24 ⁄ 1 =