Adaptácia a seriál môžu byť Dobré znamenia

Na svete je pomerne veľa výnimočných autorov, no srdcoviek máme len pár. Stavím sa, že u viacerých z vás medzi ne patria aj Neil Gaiman a Terry Pratchett, v našej redakcii to tak je určite. A čo môže byť ešte lepšie, ako oni dvaja osve? No predsa oni dvaja spolu a to znamená kopu humoru! Ak by mi niekto povedal, že sa chystá adaptácia ich autorskej kolaborácie Dobré znamenia (Good Omens), tiež by som mu neveril. Ak sa však s niekým dostanete práve do debaty o tomto, prekvapíte ho kopou faktov z nášho článku! Dobré znamenia prichádzajú.

Koniec sveta, antikrist, čarodejnice, lovci čarodejníc a nie celkom zlý démon s anjelom. Znie to ako začiatok zlého vtipu, opak je však pravdou. Táto kniha bola veru jazda. Príbeh vyzerá byť komplikovaný, ale zdanie klame. Duo Pratchett/Gaiman nám vtipne servíruje, ako by mohol vyzerať príchod antikrista a čo všetko sa dokáže pri udalosti, akou je koniec sveta, pokaziť. Celou knihou nás prevádza niekoľko hlavných postáv, ktoré sa napokon stretnú – pretože všetky cesty vedú do Rí… ehm Tadfieldu. Démon Crowley a anjel Azirafal – neobvyklá dvojica, z ktorej sa aj navzdory svojmu pôvodu stanú dobrí priatelia, si ako zástupcovia neba a pekla na Zemi zvykli na obyčajný pozemský život a príchod konca sveta by ich nepotešil – náladu na finálnu konfrontáciu medzi nebom a peklom nemajú. Rozhodnú sa pracovať spolu a oneskoriť príchod konca sveta tak, že jeho hlavný prostriedok – antikrista – budú učiť o dobre aj zle a nakoniec sa nebude vedieť rozhodnúť, ktorú cestu si zvoliť. Toto všetko by fungovalo, ak by sa zámena detí v pôrodnici podarila a antikrist by bol umiestnený do dobrej rodiny, tak ako pekelné mocnosti plánovali.

(zdroj: cultjer.com)

Nevinná zámena, ktorá ho mala umiestniť na vopred určené miesto, zlyhala. Chlapec zostáva v Tadfielde a dostane meno Adam Young. Mladý Adam a jeho partia kamarátov, ktorú dospelí nazývajú „Oni“, vyrastá v Tadfielde bez znalosti o Adamovom pôvode. Čím bližšie je koniec sveta, tým častejšie Adam naivne a nevedome používa svoje sily a mení svet podľa informácií, ktoré našiel v konšpiračných časopisoch – vyzdvihnutie stratenej Atlantídy, príchod zelených mužíkov a pod. Chudák pekelný pes, ten je z toho všetkého najviac zmätený. K tomu všetkému sa primotá Armáda Lovcov čarodejníc (ALČ), jazdci apokalypsy a mnoho ďalších absurdných postáv a momentov, ako sme pri duu Pratchett/Gaiman zvyknutí.

(zdroj: geekandsundry.com)

Témy ako vojna, hladomor, znečistenie a bytie všeobecne, boli aktuálne v čase vzniku knihy (1990), no aj v súčasnosti. Je to jednoducho bláznivá jazda s množstvom absurdných momentov. Natáčanie Dobrých znamení začalo v druhej polovici septembra v Londýne, ako nám poodhalil spoluautor a zároveň showrunner Neil GaimanZnamenia nám budú naservírované v 6-dielnej sérii z dielne BBC 2 a Amazon Prime Video. A Dobré znamenia majú naozaj výborné obsadenie! Úloh záchrancov sveta sa zhostia Michael Sheen (Azirafal) a David Tennant (Crowley), ktorých veľmi dobre poznáme zo seriálov Masters of Sex (Sheen) a Doctor Who (Tenant. Allons-y, Alonso!). Anjelovi a démonovi budú v seriáli sekundovať Adria Arjona (Anatéma), Nina Sosanya (sestra Mária), Jack Whitehall (Newt), Michael McKean (Shadwell), Jon Hamm (Archanjel Gabriel) či Miranda Richardson (Madam Tracy).

(zdroj: ew.com)

Natáčanie bude prebiehať najbližších 6 mesiacov v Londýne, Oxfordshire a lokáciách v Južnej Afrike. Adaptácia uzrie svetlo sveta v roku 2019 na Prime Video, pričom neskôr bude odvysielaná aj na BBC 2. BBC Worldwide má na starosti distribúciu práv Dobrých znamení medzinárodne po premiére seriálu v službe Prime VideoDobrým znameniam vdýchne život uznávaný režisér/výkonný producent Douglas Mackinnon, ktorý je známy napríklad vďaka Knightfall, Dirk Gently, Doctor Who, Outlander a nezávislú viktoriánsku epizódu Sherlocka: The Abominable Bride, ocenenú Primetime Emmy Award v minulom roku.

Neil Gaiman sa k začiatku nakrúcania vyjadril (voľný preklad): „Ľudia sa zamilovali do anjela s démonom v Terryho a mojej knihe a nevedeli sa dočkať, ako budú vyzerať na obrazovke – a ja som  bol pravdepodobne najnervóznejší a najnadšenejší zo všetkých. Toto je prvá ukážka. Michael Sheen je najlepší a najdokonalejší z anjelských kníhkupcov, David Tennant najúžasnejší a najnádhernejší z démonov. „

Pozrite si galériu z natáčania seriálu, fotky postoval Neil Gaiman na svojom Twitteri a Instagrame.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Sarger

„Nechci bejt materialistická mrcha týhle party, ale co rizikovej příplatek?“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
2 × 7 =