Dobrodruh Timo – Veľké dobrodružstvo malého chlapca

Viete si predstaviť, že prečítate všetky dostupné knižky, až sa stane, že zrazu nemáte po čom siahnuť? Práve to sa stalo Timovi, malému chlapcovi, ktorý žil v neveľkej osade pri lese. Jedného dňa sa dozvie, že prečítal všetky knihy, ktoré v osade boli. Najradšej však mal tie dobrodružné, ktoré mu slúžili ako návod na jeho vlastné dobrodružstvo, po ktorom tak veľmi túžil. Práve preto sa pripravený, napriek zákazu rodičov, vydal do sveta po vlastné dobrodružné príbehy. Kniha je určená najmä detskému čitateľovi, preto, ak ste rodič, nezabudnite vysvetliť nebezpečenstvá vlastných výprav do sveta.

Malý Timo vo veľkom svete spoznáva fantastické tvory, ktoré pomenováva vlastnými detskými názvami. Tieto tvory si zapisuje a zakresľuje do akéhosi dobrodružného denníka, ktorý na konci dňa slúži ako súhrn toho, čo zažil. Keď bude zápisník plný, bude z neho hrdo čítať mladším obyvateľom osady. Cestou sa pridá k Timovi zviera pripomínajúce pandu červenú – Brulf, ktorý však skrýva tajomstvo. Ostatné postavy sa v príbehu objavujú len na chvíľu, preto nemáme príležitosť sa s nimi lepšie zoznámiť a obľúbiť si ich.

Kresba francúzskeho ilustrátora Yohana Sacrého je jednoduchá, milá, farebná a na veľkom formáte vyniknú všetky potrebné detaily. V konečnom dôsledku sú dôležité myšlienky, ktoré sú v príbehu načrtnuté. Je to príbeh o odvahe, vernosti, odhodlanosti a odpúšťaní sebe aj iným. Aj keď je to komiks určený vekovej kategórii 6+, neznamená to, že by po ňom nemali dospelí siahať – práve naopak.

Prostredie, v ktorom sa Timo so svojím parťákom Brulfom pohybujú, je skvele spracované, farebné a skoro každá dvojstrana je inak farebne ladená, vzhľadom na rýchlo sa vyvíjajúci dej a svižné Timovo putovanie.

Vo všeobecnosti kniha pôsobí ako dobrá oddychovka pre dospelých a pre detského adresáta napínavé čítanie až do samého konca. Okrem motívu tajomstva, ktoré sa vyskytuje od tretiny knihy až do konca, udržia čitateľovu pozornosť veselé ilustrácie a samotný Brulf, ktorého by chcel mať doma každý. Verím, že s Timovým zapálením pre dobrodružstvo sa stotožní nielen mladší čitateľ. Kniha je často prirovnávaná k úspešnej Hilde – to len utvrdzuje kvalitu tohto milého a farebného komiksu.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu CREW.

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Scenár: Jonathan Garnier
  • Kresba: Yohan Sacré
  • Preklad: Lucie Šavlíková
  • Počet strán: 128 farebných
  • Väzba: tvrdá, viazaná
  • Rozmer: 23 x 30 cm
  • Jazyk: český
  • Roky vydania: 2020

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
15 − 8 =