Doctor Strange: Cesta podivných

S mágiou nie je niečo v poriadku. Do našej sféry prenikajú bytosti, ktoré by tu nemali byť. Utekajú. Niečo ich vystrašilo a tak hľadajú útočisko. Doctor Strange a prakticky všetko spojené s mágiou, sa stáva terčom útoku. Útoku, ktorý sa nezastaví pred ničím.

Keď Marvel v roku 2015 odštartoval svoju iniciatívu All-New All-Different, prinieslo to do tohto vesmíru veľa. Nie všetko bolo pozitívne, ale to tu rozoberať nebudem. Ak sa ale pozrieme na tie podarenejšie a úspešné momenty, jedným z nich by určite bola séria o najvyššom čarodejníkovi. Je preto úplne skvelé, že sa Crew rozhodla vydať ju aj v našich končinách. Zaraďujem ju totiž medzi to najlepšie, čo Marvel za posledné roky vyprodukoval. Ale poďme na to postupne.

Prvou nespornou výhodou je fakt, že tento komiks je určený aj pre nováčikov, ktorí s Dr. Strangeom nikdy nič nečítali. Dá sa povedať, že ani o Marvel vesmíre nepotrebujete žiadne encyklopedické vedomosti. Hneď na úvod totiž dostávame dostatočné vysvetlenie problematiky. Ale pozor! Nie je to nič, čo by ľudí, ktorí majú „načítané“, nudilo. Skôr naopak. Koncept, s ktorým prišiel scenárista Jason Aaron, vám zoberie ilúzie o tom, aké je čarovanie skvelé. A Jason Aaron je v braní ilúzií o dokonalom svete majster. Každé kúzlo má svoju cenu, respektíve si vyberá svoju daň. Doctor Strange je tak po súbojoch a situáciách, ktoré zvládal len vďaka kúzlam, často fyzicky a mentálne na dne. A tie veci, ktoré kvôli tomu musí jesť! Vždy sa z tohto vyčerpania nakoniec dostane, ale je tu jedno veľké ale, ktoré považujem za jeden z najdrvivejších twistov, ktorý vám definitívne zoberie ružové okuliare. Darmo, je treba dospieť. Harry Potter to mal s tými kúzlami až príliš jednoduché.

Okrem konceptu mágie, sa dozvedáme všetko potrebné, aby sme ako čitatelia vedeli, čo sa vlastne deje. Skvelým nástrojom na toto predstavovanie je Zelma Stanton, dievčina, ktorá sa už nevedela pozerať na stav Strangeovej knižnice a predchádzal tomu jeden magický problém, ktorý potrebovala vyriešiť. Vďaka nej tak môžeme zažívať šoky, strach, znechutenie, ale aj fascináciu svetom, v ktorom Strange žije.

V úvode som načrtol, že svet mágie ohrozuje tajomná sila. Táto sila sa dosť podobá na istú formu inkvizície a Aaron si tento motív nevybral náhodou. Kto pozná jeho tvorbu lepšie, určite registruje sériu Thor: God of Thunder, v ktorej sa rieši podobný problém. Vo svete bohov tam vyčíňa Gorr the God Butcher a Thor má plné ruky práce, aby tohto zabijaka zastavil. Určite by sa podobný princíp našiel aj v iných jeho dielach, ale tu je viac ako zreteľný. Jason Aaron má tento koncept, ako rodák z Alabamy, skrátka v krvi. Dogmatizmus, s ktorým sa denne stretával, sa na ňom jednoznačne podpísal. A je to cítiť aj na postavách, ktoré predstavujú spomínanú „inkvizíciu“.

Niekoľkokrát som sa stretol s tým, že ľuďom sa nepáčila kresba Chrisa Bachala. Na jednu stranu chápem, prečo s ňou má niekto problém, avšak podľa môjho názoru sa k príbehu neskutočne hodí. Je hravá, miestami psychedelická, možno až experimentálna, ale presne taký je aj svet mágie. Rôzne tvory a bytosti často vyzerajú ako z iného sveta a práve tak to má byť. Mainstreamovejšia, prípadne viac uhladená kresba, by čitateľa obrala o ten pocit, že sa pozerá na niečo magické. A ten je na nezaplatenie.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Základné informácie o knihe:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár: Jason Aaron
  • Kresba: Chris Bachalo
  • Počet strán: 136
  • Väzba: brožovaná väzba
  • Rozmer: 258 x 168 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2018
  • ISBN: 9788074495458

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
6 × 20 =