Doctor Strange : Poslední dny magie

Mágia zomiera. Krok za krokom je systematicky decimovaná a od úplnej skazy ju delí len málo. Kúzla nefungujú a vyberá si to svoju daň. Empirikul sa nezastavia, kým mágiu nevykorenia úplne. Jediný, kto im v tom môže zabrániť, je najvyšší čarodejník Doctor Strange. Ale aj on je už na dne.

Prvá kniha Cesta podivných fungovala ako skvelý úvod do sveta Doctora Strangea. Zoznámili sme sa s mágiou vo všetkých jej formách, či už farebných, alebo temných. Vo vzduchu bolo nebezpečenstvo a to sa pomaly dostávalo aj do nášho sveta. Druhý diel Poslední dny magie však žiadnu idylku neprináša. Magický svet sa otriasa v základoch a „vedeckú inkvizíciu“ sa nedarí zastaviť. A aj keď v tom Strange nie je úplne sám, je otázne, či to bude stačiť.

Jason Aaron už v prvej knihe dokázal, že je skvelý v kritizovaní dogmatizmu, a táto línia je v pokračovaní ešte o niečo citeľnejšia. Kým v Ceste podivných, sme držali palce mágii a na radikálnu vedu sme pozerali tak trochu cez prsty, Aaron nenechal tento konflikt čierno-biely. Zoznamujeme sa totiž s tým, čo bolo na začiatku, a razom je nám veda o niečo sympatickejšia. Je to síce pasáž, ktorá mi pripadala trochu infantilne, ale na druhú stranu bola dôležitejšia myšlienka. Paralely s históriou, keď bola veda zaznávaná a trestaná, nie sú náhodné. Čitateľ odrazu nepozerá na hlavného zlosyna ako na číre zlo, ale je tu istá forma sympatie a to dodáva tomuto príbehu plastickosť a uveriteľnosť.

Veľmi oceňujem aj fakt, že príbeh sa v druhej knihe zmenil tak trochu na tímovku. Interakcia s inými mágmi tu síce bola aj predtým, ale nebola taká intenzívna. Doctor Strange totiž na road tripe po svete, na ktorom zháňa posledné fragmenty mágie, potrebuje pomoc. Neznalý čitateľ síce možno bude trochu tápať v postavách a v ich schopnostiach, ale všetko mu to vynahradí záverečný bonus, ktorý po hlavnom príbehu spĺňa podmienky akejsi predstavovačky.

Kresba Chrisa Bachala je svojská a od prečítania prvého dielu veľa ľudí odradila. Našla si ale aj veľa fanúšikov a v tomto príbehu si dovolím tvrdiť, že je ešte o niečo lepšia a vypilovanejšia. Je stále magická, ale nechýbajú jej temné momenty. Ak vám teda vizuálne sadol prvý diel, tento si užijete ešte o niečo viac.

Jediným mínusom je v tomto príbehu záporák, respektíve jeho vystupovanie v závere a pri samotnom rozuzlení. A aj to rozuzlenie nepatrí práve medzi majstrovské kúsky. Na to, ako bola situácia rozohraná, si to možno zaslúžilo niečo zaujímavejšie. Na druhú stranu záverečný cliffhanger funguje, prečítanie si ďalšieho dielu je priam povinnosť a Doctor Strange na to svojím záverečným slovom priam vyzýva.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár: Jason Aaron
  • Kresba: Chris Bachalo
  • Počet strán: 168
  • Väzba: brožovaná väzba
  • Rozmer: 258 x 168 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2018
  • ISBN: 9788074495786

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
21 + 30 =