Dracula – Čaro je v detailoch
Steve Moffat (a jeho verný partner Mark Gatiss) si prerobil ďalšiu klasiku. Chce sa mi napísať, že je to najlepší Dracula, ale je to o niečo komplikovanejšie. Ono však ste to asi všetci videli. Ak však nie a váhate či, si trojdielnu minisériu od Netflixu pustiť, rád vám pomôžem.
Steve Moffat vo mne nevzbudzuje nadšenie tak, ako kedysi. Kedysi, keď s Doctorom Who len začínal, Sherlock mal len jednu sériu a jeho Jekyll bol v mainstreame neznámy, ale univerzálne pozitívne hodnotený. Lenže roky prešli a Moffatove (aj Gatissove) scenáristické triky sa ošúchali a spriehľadnili. Problém im robia komplexnejší hrdinovia, ženské postavy a zvraty. Dávajú prednosť efektnosti pred logikou. Epickosti pred atmosférou. Drakula je v podstate komorný príbeh, dráma o dvoch lokáciach, desiatich ľuďoch a dvoch vraždách. Fakt mi neprišlo, že by boli dobrá voľba na jeho modernú adaptáciu.
V zásade som sa nemýlil, ale tvorcov som aj podcenil. Ich tradičné triky a témy sa Draculovi nevyhýbajú, ale ani veľmi nebijú do očí. Najvýraznejším aspektom série je však jej rozdielnosť – cielená nekoherentnosť. Každý diel sa nesie v inej atmosfére a v inom prístupe k originálnemu textu. Prvý je (do istej miery) pomerne presná adaptácia, ktorá stavia hlavne na vizuále, maskách a priestore. Príbeh je slabší, trochu deravý, ale krásne krvavý. Dostávame skvelé lokácie, neokukané herecké tváre, ktoré do prejavu dávajú maximum a výbornú hudbu. Aj tak považujem tento diel za najslabší. Prečo?
Lebo zvyšné dva ukázali, čo by sa dalo s Draculom robiť, keby duo M&G nechcelo silou mocou šokovať. Druhý diel je detektívka naruby – skvelé rozšírenie pôvodného príbehu. Celý sa odohráva v tiesnivej atmosfére lode stratenej v hmle, kde vystrája „tajomný“ vrah. A vyšetrovania sa ujíma krvavý gróf. A tretí diel? Tretí je moffatovská variácia. Témy sú tie isté, pointa je nádherne romantická, idey sú verné dobovej literatúre, ale forma, ten obal, to je niečo úplne iné, pravý opak toho, čo Dracula v podstate je.
Má to svoje ale – zmena tónu, silené zvraty a zopár nelogických situácií. Oceňujem ale, že M&G sa nesnažia byť silou-mocou chytrejší ako divák, ale kooperujú s ním. Vykrádajú pri tom samých seba, ale asi preto ich to Netflix nechal písať. Keby chceli niečo úplne iné, najmú si iných scenáristov.
Je Dracula dobrá adaptácia? Na úrovni príbehu nie. Seriál má v sebe priveľa zmien. Na úrovni tém? Určite áno a skvele ich aj rozširuje. Zle sa to vysvetľuje bez spoilerov, ale verte mi, je to tak. Je to najlepší filmový Dracula? Nie. Tým je pre mňa stále Coppolova verzia z 1992. Ale je to najlepšie zahraný Drakula. Claes Bang je skvelá voľba nie len hereckým prejavom, ale aj vizuálnom. Napriek tomu, že je Dán, má v črtách niečo juhoslovanské a zároveň mu celú tú aristokratickú pózu dokonale veríte.
Zhrnutie
Dracula od Netflixu je fajn. Snaží sa, ale ostrieľaného diváka neprekvapí. Zopár momentov je na facepalm, ale vo všeobecnosti je dojem dobrý. Ide o zaujímavú variáciu známeho, ktoré sa drží koreňov upírskeho mýtu, ale zároveň má svieži a moderný pohľad. Len občas to výrazne zaškrípe. A finálny obraz je dokonalým záverom upírskeho príbehu.