Druhá záchrana galaxie hrá na city a na istotu

V roku 2008 začínajúce štúdio s názvom Marvel Studios urobilo odvážny krok. V tom čase veľa riskovali a ako dnes vravia veľké hlavy z tohto štúdia – pokiaľ by sa prvý Iron Man nepodaril, žiadne MCU (Marvel Cinematic Universe) by dnes nebolo. Našťastie sa podaril a tým, ktorí sa vtedy smiali, dnes ostali oči pre plač. Marvel Studios však po pár rokoch riskovalo znova. V roku 2014 prinieslo snímku Guardians of the Galaxy, film o partičke neznámych hrdinov, ktorých skutočne poznali len komiksoví nadšenci. Nikto to nečakal, ale prvý film sa stal megahitom, ktorý mal bravúrne zvládnutú réžiu, scenár a svedomite vybraný soundtrack. Nie je žiadnym prekvapením, že jeho pokračovanie bolo skutočne dychtivo očakávané.

(zdroj: imdb.com)

Po troch rokoch sme sa dočkali pokračovania filmu Guardians of the Galaxy, ktorý dostal krátky a výstižný podtitul Vol.2. Vzniká tu otázka, či pokračovanie prekonalo predchodcu. A keď nie, podarilo sa aspoň vyrovnať kvalitám prvého dielu? Toto je skutočne zložitá téma, najlepšie sa dá zodpovedať v jazyku rasy známej ako Flora Colossus: „I am Groot.“ – tak si vyberte.

Ak si divák našiel na prvom dieli niečo, čo sa mu páčilo, určite to dostal aj v pokračovaní. Film totiž v tomto smere hrá na istotu. Fungovalo to prvýkrát, dobre, musí to fungovať aj druhýkrát. A úprimne, ono to funguje! Zbesilá vesmírna jazda v rytme hudby z 80. rokov. Keď sa nad tým zamyslíte, nie je toto presne to, čo sme chceli? Vesmír, Groot, hláškujúci Drax, akcia, frajerina àla Star-Lord, sexy Gamora a množstvo vesmírnych tvorov, bytostí a rás. Pre toto všetko sme milovali jednotku a presne toto všetko nám James Gunn opäť naservíroval. Niekto by sa mohol sťažovať, že druhý Guardiani skutočne nepreskočili svoj vlastný tieň, čo je nakoniec aj ich kameňom úrazu.

(zdroj: imdb.com)

Čo však druhý diel mal, je väčšia interakcia hlavných postáv medzi sebou. Koniec koncov sú už fungujúci tím a nielen partia ľudí (zvierat a stromov), ktorých zviedol osud dokopy, ako to bolo v prvom dieli. Postupné otváranie svojho vnútra pred ostatnými členmi bolo skutočne zaujímavé – odkrývanie ich minulosti a či „vymetanie kostlivcov zo skrine“. Áno, vzťahová linka bola jedna z veľmi silných elementov filmu, čiže všetky tie dôležité veci ako láska, rodina, teplý obed, lojalita a priateľstvo. Dokonca si dovolím tvrdiť, že tieto vzťahové záležitosti boli omnoho zaujímavejšie ako príbeh samotný. Ten bol oproti jednotke o dosť slabší. Ale po vizuálnej stránke, akcii, hudbe a rôznych cameách je film na vysokej úrovni.

(zdroj: imdb.com)

Vesmír je veľký, krásny a v podaní James Gunna očarujúco farebný. Po vizuálnej stránke je tažké niečo filmu vytknúť. Akcia síce mohla občas pôsobiť na niektorých spomalených jedincov neprehľadne, ale bola svižná a svojím spôsobom zábavná. Čo sa týka hudby, neviem, kto ju vyberá, ale opäť odviedol/odviedli dokonalú prácu. Ak ste si soundtrack pred premiérou nezakúpili, určite tak urobíte po zhliadnutí filmu. Samostatná kapitola filmu sú cameá, všemožné odkazy na popkultúru, narážky na iné filmy či rôzne udalosti. Film si získa srdce každého komiksového fanúšika množstvom easter eggov, ktoré dokázal poňať. James Gunn pristupuje k filmu s obrovskou láskou a rešpektom ku komiksovej predlohe. A ako fanúšik vesmírneho univerza Marvelu to môžem s úsmevom na perách len potvrdiť.

Mimochodom, veľkým prekvapením bolo 5 potitulkových scén, čiže sa z kina absolútne netreba ponáhľať. Ak ste už film videli a neporozumeli ste všetkým potitulkovým scénam, určite si prečítajte náš rozsiahly rozbor.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

IntrOvert

"Keď dáš snom priestor, svet sa stane viac farebným."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
4 ⁄ 2 =