Dryad #1 – rodinná šou v ríši mágie

Dryad od Oni Press sľubuje príbeh o rodine a dobrodružstve v odľahlom mestečku Frostbrook. Pôjde o dobrodružstvo pre všetky generácie? Alebo bude výsledkom nezaujímavý a zmätený príbeh pre nikoho?

Komiks rozpráva príbeh o jednej rodine žijúcej v malom, idylickom mestečku, kde najväčším problémom vyzerá byť občasné monštrum v pivnici. My však vieme pravdu, že elfsko-ľudský pár sem tak úplne nepatrí a že neďaleké ruiny skrývajú tajomstvá. A tie lákajú nielen rodičov, ale z akéhosi dôvodu aj ich deti, dvojčatá.

Po vizuálnej stránke je komiks Dryad veľmi pútavý. Jednotlivé panely sú prepracované a plné života, akcia je zrozumiteľná a prehľadná. Z obrazov je cítiť atmosféra, či už ide o starú kobku, alebo rozprávkovú dedinku. Výnimočný je aj dizajn charakterov. Nielenže skvele ladia k predstaveným osobnostiam, ale vďaka množstvu detailov dopĺňajú charakteristiku tak, nuž, ako by to správny komiks mal robiť.

A príbeh nezaostáva. Komiks ukazuje už od začiatku, kde sú jeho silné stránky – charaktery a tajomstvá. Namiesto prázdnych sľubov sa však nehanbí hneď aj niečo dodať a prvý diel nasadzuje príjemné, nenáročné tempo, ktoré dovoľuje postavám a scénam dýchať. Dôraz je kladený na vzťahy medzi postavami a na ich prežívanie, čo je stvárnené nielen prekvapivo prirodzeným dialógom, ale aj už spomínaným dizajnom charakterov. Toto tempo však zároveň pomáha aj onomu tajomstvu, ktoré je v strede celého príbehu Dryad, ako aj všetkým menším tajomstvám, ktoré sú naznačené.

Čo ešte komiks zvláda dobre, je striedanie scén. Žiadna scéna nevyzerá, že sa skončila priskoro či prineskoro, vždy je jasné, kde sa nachádzame a koho sledujeme. Vďaka tomu má čitateľ čas sa sústrediť na to podstatné a možno si aj všimnúť nejaký ten dobre ukrytý detail. Jedinou výčitkou pre Dryad je onen klasický cliffhanger koniec, ktorým trpí mnoho prvých dielov.

Dokopy teda máme dobre nakreslený, dobre napísaný a dobre štylizovaný prvý diel. Až na malé výčitky je to veľmi sľubný začiatok originálneho príbehu o postavách, ktoré majú čím zaujať.

  • Vydavateľstvo: Oni Press
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Kurtis J. Wiebe
  • Kresba: Justin Osterling
  • Dátum vydania: 3/2020
  • Dátum vydania pokračovania: 4/2020

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
27 − 18 =