E3 2018 Hype

Ako mnohí isto viete, onedlho sa v Los Angeles začína Electronic Entertainment Expo, najväčšia herná akcia na svete, známa hlavne pod skratkou E3. A na Multiverze vám prinesieme všetky aktuálne novinky! A aby ste sa na E3 mohli začať poriadne tešiť, v tomto článku si prejdeme, čo sa dá od jednotlivých konferencií očakávať. Upozorňujem, že celý tento článok je viac-menej špekulatívny. Vychádzam z klebiet, o ktorých sa v hernom priemysle hovorí pomerne dlhodobo, takisto z uniknutých informácií, ktoré sa objavujú na Reddite, 4chan alebo ResetEra. K tomu ešte treba pripočítať skúsenosti s minuloročnými E3 a trochu toho sedliackeho rozumu. Nižšie sa tu povaľuje obrázok s časovým rozvrhom jednotlivých šou, takže ak budete chcieť pozerať naživo, môžete si ho preštudovať a pripraviť sa na pár nocí bez spánku. Ešte upozorním, že Devolver Digital pokrývať nebudem, pretože (ak mám vychádzať z minulého roka) to nie je reálna konferencia, ale skôr parodická zábavka s pár trailermi na hry. Pokiaľ tam budú nejaké zaujímavé, pridám ich pravdepodobne k PC Gaming Show.

Čo na E3 NEBUDE

Ešte predtým, než sa pozrieme na hry, ktoré sa dajú očakávať, povieme si, čo na E3 pravdepodobne nebude. Aby ste sa netešili zbytočne. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou neuvidíme Red Dead Redemption 2. Bude to asi najväčšia hra, ktorá bude chýbať, a dôvod je jednoduchý: priestor na E3 stojí obrovské peniaze a Rockstar Games sa historicky nezúčastňujú – pretože nemusia. Ďalej, z rovnakého dôvodu, pravdepodobne neuvidíme ani nič od Blizzardu. Tí majú svoj BlizzCon, na E3 veci neoznamujú. Ďalšou veľkou hrou, o ktorej predpokladám, že na E3 nebude, je Final Fantasy VII Remake. Pokiaľ sledujete vývoj tejto hry, viete, že sa akosi nikam nehýbe. Dokonca sa hovorí, že nedávno sa celý vývoj reštartoval. Samozrejme, Square Enix má vlastnú tlačovku a FF7 by určite chceli ukázať, ale obávam sa, že hra ešte nie je v takom štádiu, aby nám mohli dať nejaké nové informácie. Takisto je takmer vylúčené, že sa objaví niečo z Elder Scrolls VI. Hra, samozrejme, bude, ale ešte je na ňu príliš skoro. Očakával by som ju v ten rok, keď sa oficiálne oznámi nová generácia konzol. Či už to bude budúci rok, alebo až o dva. A keď už sme pri hrách, na ktoré je príliš skoro – Bioshock 4. Nedávno internetmi prebehla informácia, že hra začala produkčnú fázu, ale na nejaké reálne informácie si pravdepodobne počkáme ešte tak dva roky. Ako posledné by som určite nečakal plnohodnotné pokračovania minuloročných úspešných hier od Nier cez Nioh, Zeldu, Maria, Hellblade až po Horizon. Robí sa na pokračovaniach? Pravdepodobne áno. Budeme o nich počuť už tento rok? Asi nie. To by boli zlé správy, poďme sa radšej vrhnúť na ten klasický pred-E3-kový hype.

(zdroj: flickr E3 Expo)

 

Electronic Arts

Čo čakať od EA? Pár vecí je jasných. Nedávno oznámený Battlefield V bude pravdepodobne hlavnou atrakciou ich tlačovky. Zrejme uvidíme nejaký ten gameplay, asi aj pomerne dlhý. Dúfam len, že sa nezopakuje minuloročné polhodinové hranie Battlefront 2, lebo to bolo utrpenie. Určite bude aj klasicky najnudnejšia 15-minútovka celej E3, kde nám EA prezradí, že aj o rok sa bude hrať futbal (FIFA), americký futbal (NFL) a basketbal (NBA). Hrať sa bude aj hokej (NHL), ale ten viac-menej nikoho nezaujíma, takže z neho nič neuvidíme. Posledná vec, ktorú určite uvidíme, bude Anthem – Destiny klon od Bioware. Hra vyzerá pomerne dobre, som zvedavý, čím a ako veľmi sa EA podarí nahnevať hráčov v tomto prípade. Čo ďalej? Popravde, neviem. Nezachytil som nejaké zásadné nové informácie. Možno nám ukážu niečo zo Star Wars hry, na ktorej pôvodne pracovali ľudia z Visceral Games. Pravdepodobne ale nie, celá situácia ohľadom zrušenia hry a štúdia sa odohrala len pred necelým rokom. EA potrebuje jednu vec. Získať si späť dôveru hráčov. Minulý rok mali totiž absolútne katastrofálny. Podarilo sa im zabiť obrovské značky ako Mass Effect a Need for Speed. Star Wars Battlefront 2 bol fail taký monumentálny, že sa na herný priemysel uprel zrak amerického senátu a niekoľkých európskych gamblingových komisií. A to skutočne nie je dobre. Akým spôsobom EA plánuje získať späť dôveru, je zatiaľ nejasné. Ale práve na tejto konferencii by s tým fakt mali začať.

Battlefield V
Microsoft

Microsoft nemá dobrú pozíciu. Oproti Sony zaostávajú pomerne veľkým spôsobom. Tento problém už počas tejto generácie nevyriešia, preto by sa mali začať pozerať do budúcnosti. A tu prichádzajú služby. Toto je jediné odvetvie, kde nad Sony jednoznačne dominujú. Xbox Live je lepší ako PSN, pomerne funkčná spätná kompatibilita je tiež veľkou devízou. A ich služba podobná Netflixu, Xbox Game Pass, by za iných okolností možno bola revolúciou v celom hernom priemysle. Preto by som očakával, že na konferencii oznámia vylepšenia súčasných služieb a možno dokonca aj nejakú novú. Vedia, že do budúcnosti sa im to oplatí. Čo je ale momentálne dôležitejšie, sú hry. Jednoducho musia priniesť nové hry. Ukázať, že sa oplatí investovať do konzoly Xbox One.

Crackdown 3 bol ohlásený už dávno a vlastne už mal aj vyjsť. Nejako sa im to predlžuje. Je otázne, či vôbec bude na tohtoročnej E3. Ale pokiaľ sú pripravení hru vydať, určite sa ukáže aspoň trailer. Halo, Gears of War, Forza Horizon – toto sú všetko značky, od ktorých sa očakáva, že nejakým spôsobom budú prítomné. Oznámenia nových dielov (alebo aspoň spin-offov) sú asi nevyhnutné. Ďalej sa v kuloároch šepká o oznámení Borderlands 3, práve na konferencii Microsoftu. Asi nie ako úplne exkluzívneho titulu, ale určite s nejakými výhodami pre majiteľov Xboxu.

Že bude Cyberpunk 2077 na E3 prítomný, už CD Projekt Red potvrdil. Otázne je, na ktorej konferencii (a či vôbec na nejakej) sa objaví. História by hovorila v prospech Microsoftu, práve u nich ukazovali aj Zaklínača 3. Naopak súčasná trhová situácia hovorí v prospech Sony. Nakoniec ešte spomeniem Rocksteady Studios. Tvorcovia trilógie batmanovských Arkham titulov vydali naposledy Arkham Knight v roku 2015. Odvtedy určite pracujú na novej hre. Už minulý rok sa čakalo oznámenie. Neprišlo. Ani na E3, ani na Paris Game Week, ani na Game Awards. Opäť sa teda očakáva, že príde teraz. A pokiaľ skutočne príde, pravdepodobne sa tak stane práve na konferencii Microsoftu. Mimochodom, šepkanda tvrdí, že by malo ísť o hru so Supermanom. Ako veľmi je to založené na pravde a nakoľko je to len zbožné prianie Grega Millera z Kinda Funny Games, je zatiaľ otázne.

Crackdown 3

Ešte jedna záležitosť. Táto je ale absolútne vytiahnutá z ničoho. Ed Boon, kreatívny riaditeľ NetherRealm Studios, totiž na Twitteri dostal od fanúšika návrh, že by bolo cool, ak by Injustice 2 oznámilo na E3 nové postavy/DLC. Ed odpovedal jednoduchým „You know what else would be kool?“. Áno, len na základe tohto jedného písmenka v slove „c/kool“ sa okamžite začalo špekulovať, že nás čaká oznámenie Mortal Kombat 11. Koniec koncov, bolo by načase.

 

Bethesda Softworks

Bethesda je pomerne jasná. Určite ukážu niečo z Rage 2 (pravdepodobne gameplay), inak by hru neoznamovali mesiac pred E3. Fallout 76 už takisto stihli oznámiť a niečo viac nám o ňom povedia, ale pozor! Nerobte si nádeje, že pôjde o plnohodnotné pokračovanie Falloutu. Podľa predbežných informácií to bude staviteľská hra so silnými online elementmi. Neviem úplne, čo si pod tým mám predstaviť, ale predpokladám niečo v zmysle staviteľského módu z Fallout 4 kombinovaného s gameplayom podobným Minecraftu? Uvidíme, určite sa dozvieme viac. Toto sú veci, ktoré už boli oznámené.

Z tých neoznámených sa dá len špekulovať na základe histórie, neuniklo nejaké veľké množstvo informácií. Dá sa predpokladať oznámenie nejakého DLC, pravdepodobne pre nového Wolfensteina. Možno aj pre Prey? To asi skôr nie. Nová expanzia alebo aspoň veľký patch pre Elder Scrolls Online? Takmer určite. To isté by som tipol aj pre Elder Scrolls Legends. Nové kartičky predsa musia zarobiť poriadny balík. Quake Champions je stále ešte v beta verzii. Možno sa konečne dočkáme dátumu vydania. Očakáva sa ale aj oznámenie niečoho veľkého. Ako sme si povedali vyššie, Elder Scrolls VI to na 99 % nebude. Mohla by to byť úplne nová značka, to ale nie je príliš pravdepodobné. Preto ostáva už len jedna možnosť, o ktorej sa v posledných dňoch začína hovoriť s čoraz väčšou istotou, a tou je, samozrejme, Doom 2. Ste pripravení znovu nakopať zadok celému peklu? Ja určite.

Rage 2
Square Enix

Square Enix to má pomerne zložité. Zapríčinili si to ale sami. Pred rokmi oznámili hry ako Kingdom Hearts 3 a Final Fantasy VII Remake, pričom z nich nemali hotové absolútne nič. Dokonca to vyzerá, že ani len koncepty. Celé FF7 sa šije horúcou ihlou za pochodu. Najprv zmenili súbojový systém, ale keď videli reakcie hráčov, tak pomerne rýchlo nabehli na inú rétoriku. A viete o tom, že by  malo ísť o epizodický koncept? Square Enix to začal tvrdiť zhruba pred rokom. Bohvie, či sa odvtedy zasa niečo nezmenilo. V každom prípade, ako som písal už vyššie, myslím, že FF7 na tohtoročnej E3 neuvidíme. Ale možno sa mýlim, nechajme sa prekvapiť. To Kingdom Hearts 3 je pravdepodobne vo vývoji ďalej. Dokonca už vybraným novinárom ukazovali hrateľné demo. Asi budú chcieť, aby hra vyšla už v roku 2019, a v tom prípade z nej niečo uvidíme aj na tohtoročnej E3.

V septembri Square Enixu vychádza anglická verzia JRPG Dragon Quest 11. Ja osobne sa na túto hru veľmi teším a som presvedčený, že na konferencii budú na DQ11 klásť veľký dôraz. Takisto v septembri im vychádza aj Shadow of the Tomb Raider, v poradí už tretí diel po reboote série. Určite uvidíme veľa aj z neho. Pokiaľ sledujete Twitch, možno ste pred časom zachytili beta verziu hry Battalion 1944. Tohto spirituálneho pokračovateľa Enemy Territory a pôvodných Call of Duty takisto vydáva Square. Či sa objaví na E3, je otázne, ale je to možné. Life is Strange 2 je ďalšou hrou, ktorú Square vydáva. Pokiaľ ste hrali pôvodný Life is Strange, určite sa na pokračovanie tešíte rovnako ako ja. Predpokladám, že sa na E3 objaví aspoň trailer či nejaká bližšia informácia o príbehu. Nakoniec si ale nechávam tú asi najväčšiu záležitosť. Stačí názov. The Avengers Project. Táto hra bola oznámená už v januári 2017, takže je pomaly načase, aby sa objavilo viac informácií. Kedy by bol lepší čas, než teraz, po fenomenálnom úspechu Infinity War? Pravdepodobne nedostaneme gameplay trailer či dátum vydania, ale aspoň nejaký CGI trailer sa predpokladať dá. Či oznámia aj niečo úplne nové, je zatiaľ vo hviezdach, možností majú niekoľko.

Shadow of the Tomb Raider
Ubisoft

Konferencia Ubisoftu sa bude niesť viac-menej v znamení už ohlásených hier. Je ich veľa, napríklad z minulého roka Starlink: Battle for Atlas, The Crew 2, Skull & Bones a Beyond Good and Evil 2. Niektoré z nich sa zrejme objavia aj na tohtoročnej konferencii. Určite uvidíme aj prvé zábery z nedávno potvrdeného Assassin’s Creed Odyssey. Podľa toho mála informácií, ktoré prenikli na verejnosť, pôjde o diel zasadený v starovekom Grécku. Z Egypta do Grécka, to znie ako logický krok. Dovolím si dokonca predpovedať, že vyjde na jeseň 2019, dva roky po Origins. Dáva to zmysel a sedí do biznis modelu Ubisoftu.

Potvrdený je už aj vývoj The Division 2. O ňom ale nie je známe vôbec nič, takže si netrúfam ani predpokladať. Ukázať by sa ale mal, nejaké prvé video plus prvých pár informácií o hre sa určite dozvieme. Čo ale ďalej? Nejaké prekvapenie ešte pravdepodobne majú skryté v rukáve. Žeby pokračovanie Tom Clancy’s Rainbow Six Siege? Môže sa stať, hra má pomerne veľkú a aktívnu komunitu, druhý diel by si určite našiel svojich zákazníkov. Napriek tomu, že to nič nenaznačuje, ja osobne by som predpovedal aj nejaké DLC pre Far Cry 5. Hra bola úspešná a Ubisoft to má vo zvyku. Čo sa ale najviac skloňuje v posledných dňoch, je názov Tom Clancy’s Splinter Cell. Značka, ktorá bola uložená k ľadu v roku 2013, sa opäť hlási o slovo. Hlavným dôvodom je koniec Metal Gear Solid. Príbehový špionážny subžáner má momentálne voľné pole a určite bude viac záujemcov o pozíciu jednotky. A Splinter Cell do toho sedí ako uliaty.

Assassin’s Creed Odyssey
Sony Playstation

Playstation momentálne kraľuje hernému priemyslu. Nielen kvôli množstvu predaných konzol, ale aj vďaka kvalite herných titulov, ktoré vydávajú. Stačí sa pozrieť na posledný rok. Horizon Zero Dawn, God of War, Detroit: Become Human a tak ďalej. Všetko prvotriedne herné zážitky. A Sony ani náhodou nespomaľuje. Už dopredu ohlásili, že z vlastných titulov sa budú sústreďovať na štyri. Spider-man, The Last of Us Part 2, Death Stranding a Ghost of Tsushima. K týmto určite dostaneme množstvo nových informácií, trailerov a iných videí. Zároveň to znamená, že nedostaneme nič nové k Dreams či Days Gone. Takisto pravdepodobne žiadne ďalšie prekvapenia priamo od štúdií patriacich Sony. S výnimkou DLC ku God of War. Popravde, bol by som prekvapený, ak by sa nejaké neoznámilo.

Ghost of Tsushima

To ale nevadí, pretože okrem týchto štyroch hier sa môžeme tešiť na množstvo ďalších titulov od tretích strán. Už som spomínal, že Cyberpunk 2077 sa môže pokojne objaviť aj tu. Predpokladá sa, že zistíme niečo viac o novej hre od From Software tvorcov Bloodborne a Souls série. Tá síce bola oznámená už minulý rok na Game Awards, ale nevie sa o nej vlastne vôbec nič. Mnoho ľudí si myslí, že ide o Bloodborne 2. Ďalší hovoria o pokračovaní Tenchu. A v poslednom čase sa objavili informácie, že by to mohlo byť pokračovanie absolútne prehliadanej hororovej hry Kuon z PS2. Na konferencii Sony sa pravdepodobne dozvieme viac.

Ako tutovka už je v podstate vnímané ohlásenie Devil May Cry 5. Po poslednom nevydarenom reboote by sme sa mali vrátiť späť k starému dobrému Dantemu, čo musí tešiť všetkých fanúšikov série. Monster Hunter World bola skvelá hra, ktorá vyšla vo februári tohto roka, a čoraz viac sa rozpráva o ohlásení veľkého DLC balíka. Pokiaľ k tomu dôjde, určite to bude na pódiu Sony. Bluepoint Games je štúdio, ktoré sa špecializuje najmä na HD remaky starších hier. Naposledy to bol skvelý Shadow of the Colossus. Vie sa, že pracujú na ďalšom remaku práve pre Sony. Nevie sa síce, o čo ide, ale čoraz viac sa v tejto súvislosti spomína názov Syphon Filter. Špekuluje sa o tom z rovnakého dôvodu ako pri Splinter Cell. Metal Gear Solid za sebou zanechal voľné pole pre takýto štýl hier a toto je jedna zo značiek, ktorá by mohla mať šancu dostať sa na trón.

Cyberpunk 2077

V posledných pár dňoch sa hovorí aj o možnom oznámení Horizon Zero Dawn 2. Osobne tomu ale neverím, dá sa predpokladať, že túto značku si nechajú až ako launch titul na PS5. Toto asi ešte nie je všetko, Sony má toho v rukáve pravdepodobne omnoho viac. Treba ale myslieť na to, že na rozdiel od konkurencie si necháva oznamy a tlačovky aj na Tokyo Game Show, Paris Game Week a Playstation Experience. Teda určite nevytiahnu všetko. Stále je ale pravdepodobné, že toto bude najlepšia konferencia celej E3.

 

Nintendo

Pri Nintende je vždy ťažké zistiť, čo vlastne majú v pláne. Nintendo totiž nerobí tlačovú konferenciu ani vlastnú šou. Už niekoľko rokov len pripravujú špeciálny E3 Nintendo Direct. Kto neviete, čo to je, ide o predpripravené, zhruba hodinové video, v ktorom šéfovia Nintenda a jeho štúdií oznamujú nové hry a ukazujú detaily z tých už ohlásených. Vzhľadom na to, že Zelda aj Mario vyšli v roku 2017, k týmto značkám pravdepodobne nič nové nedostaneme. Maximálne sa dá očakávať nejaké DLC práve k Mariovi. Preto sa musíme pozrieť na ďalšie veľké značky Nintenda. Určite bude veľká porcia Directu venovaná Super Smash Bros pre Switch. Hovorí sa o nových hrách pre Kirbyho a Yoshiho. Metroid Prime 4 bol ohlásený už minulý rok a pravdepodobne dostaneme omnoho viac informácií aj o tejto hre. No a nakoniec Pokemon. Určite uvidíme viac o nedávno ohlásenom Pokemon Let’s Go, ale osobne dúfam, že nám povedia niečo aj o klasickom pokračovaní série, ktoré by malo vyjsť v roku 2019. A to je od Nintenda asi všetko. Samozrejme, je to Nintendo, takže sa dá čakať aj nejaká serepetička tipu Nintendo Labo, ale to sa skutočne nedá žiadnym spôsobom predpovedať.

Pokemon Let’s Go

A práve Nintendom ukončím aj celý tento článok. Možno ste si všimli, že som vynechal PC Gaming Show. Tam sa totiž vôbec nedá predpovedať, aké hry sa budú prezentovať, pretože to neorganizujú žiadne herné firmy, ale Twitch a Intel. Tí si tam pozývajú pomerne náhodne zväčša indie vývojárov, takže neostáva nič iné, ako počkať, kto vlastne bude prítomný. Prešli sme si všetky tlačové konferencie, vieme, čo od nich očakávať, teraz už len zistiť, nakoľko som sa trafil. Dúfam, že na internet neuniklo úplne všetko a predsa len sa dočkáme aj nejakých úplných prekvapení. Pre viac info z E3 sledujte Multiverzum, články budú pribúdať, ako to len pôjde.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Tayshren

Kallor shrugged. ' I have walked this land when the T'lan Imass were but children. I have commanded armies a hundred thousand strong. I have spread the fire of my wrath across entire continents, and sat alone upon tall thrones. Do you grasp the meaning of this?' 'Yes,' said Caladan Brood. 'You never learn.'

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
1 × 23 =