Edge of Spider-Verse #1 – Začiatok konca

Koncept Spider-Verse je už na scéne relatívne dlho. V roku 2014 začali loviť pavúky naprieč Multiverzom Morlun a jeho podarená família. Peter Parker a jemu podobní hrdinovia tak museli biť na poplach. Zoznam zabitých pavúčích hrdinov uvádza 45 mien, avšak niektoré zdroje uvádzajú, že tzv. Inheritors vyvraždili stovky pavúkov.

Bude aktuálna hrozba rovnako desivá? Alebo bude ešte horšia? Hovorí sa o konci Spider-Verse a príbehy jednotlivých hrdinov v minisérii Edge of Spider-Verse nám majú objasniť dôvod.

Edge of Spider-Verse
Nováčik Spider-Laird

Prvý príbeh tohto zošita je krátka epizóda zo sveta Earth-1740. Predstavuje sa nám v ňom Spider-Laird – pavúčí bojovník v kilte, ktorý chráni Škótsko pred Angličanmi. Na scéne sa však objavuje Madame Web a ukáže hlavnému hrdinovi, čo to vlastne je Spider-Verse. Po prvý raz sa tu zmieňuje blížiace sa nebezpečenstvo, ktoré je doslova označené ako vojna. Nič viac nám tento krátky príbeh neponúka, ale ako jednohubka úplne postačuje. Scenárista Dan Slott a kreslič Martin Coccolo na malom priestore vyťažili z minima maximum.

Scenár – Dan Slott
Kresba – Martin Coccolo

Spider-Laird
Araña ako spojivo príbehu

Anya Corazon, známa ako Spider-Girl, ale najmä ako Araña, je ústrednou postavou tohto zošita. Jej príbeh je najdlhší a dá sa povedať, že aj najzaujímavejší. Okrem zoznámenia sa s touto hrdinkou a jej interakciou s Madame Web, prejde Anya najvýraznejšou zmenou. Po vyriešení svojho problému sa tiež vydáva na cestu, keďže Spider-Verse potrebuje jej pomoc. Ak beriem do úvahy fakt, že Araña sa ukáže aj v ďalšom príbehu, je jasné, že sa budeme s touto postavou stretávať asi častejšie. A to je dobre, keďže Anya je dostatočne zaujímavá a sympatická na to, aby bola ústrednou postavou príbehu.

Scenár – Alex Segura
Kresba – Caio Majado

Araña
Spider-Rex ako marketingový ťah

Keď sa objavovali prvé podklady k zošitu Edge of Spider-Verse, najväčšiu pozornosť určite pútal Spider-Rex. T-Rex s pavúčími schopnosťami je totiž niečo, čo sme tu ešte nemali. Jeho príbeh zo sveta Earth-66 je ale krátky a veľmi ma neupútal. Je jednoducho postavený na tom, že tu máme T-Rexa a nič iné na zaujatie podľa tvorcov netreba. Vnímam teda tento príbeh ako marketingovú výplň, ktorá má štandardnú kostru, ale prezentovanú v dinosaurom vydaní.

Scenár – Karla Pacheco
Kresba – Pere Perez

Spider-Rex
Veterán Spider-Noir

Spider-Noir je v tomto zošite určite najetablovanejším hrdinom. Jeho príbeh má hĺbku a potrebnú noirovú atmosféru, ktorá je dosiahnutá či už vizuálom, alebo spôsobom rozprávania. Niekomu by sa mohlo zdať, že je príbeh veľmi ukecaný, ale to k tomu jednoducho patrí. Záverečné rozuzlenie nám celkový príbeh opäť o niečo posunie a možno nám ukáže hrozbu, ktorej budú pavúky čeliť. Vyznenie príbehu po prvý raz vysiela dosť intenzívny signál, že situácia je vážna. Celkovo ide o veľmi kvalitnú jednohubku.

Tvorcovia – Dustin Weaver & D.J. Bryant

Spider-Noir

Coloring – Brian Reber
Obálka – Josemaria Casanovas
Lettering – Joe Caramagna
Vydavateľstvo – Marvel
Dátum vydania – 3. augusta 2022

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
34 ⁄ 17 =