Netflix na nás v tretí júlový piatok vypustil záverečný diel hororovej trilógie Fear Street a každý, kto sériu sleduje, aj bez traileru pochopí, že nás film zavedie do 17. storočia. Prostredníctvom vízie sa tak konečne dozvieme, ako to bolo s čarodejnicou Sarah Fierovou.
Ocitáme sa v malej osade Union, založenej zrejme ešte Otcami pútnikmi, ktorá sa neskôr rozdelila a stala mestami Shadyside a Sunnyville. Píše sa rok 1666 a mladí dedinčania sa pripravujú na tajnú nočnú párty v lese. Sarah sa na ňu teší tiež – okrem iného preto, lebo dúfa, že nočný les poskytne trochu romantického súkromia jej a pastorovej dcére Hannah. Problém je, že niekto ich v inkriminovanej chvíli zazrie a problém je na svete – v prvom rade preto, lebo sa o vzťahu dvoch dievčat dozvie celá osada; čo je však horšie, na druhý deň sa v Unione začnú diať nepríjemné veci a medzi ľuďmi sa šíria reči, že niekto podpísal zmluvu s Diablom. Obvinenia zo sodomie a čarodejníctva potom na seba nenechajú dlho čakať.
Queer línia je v tretej časti filmovej série prítomná zásadným spôsobom: teda nielen v rámci reprezentácie queer postáv, ako tomu bolo doteraz, ale – čo je menej časté – ako dejotvorný prvok. Pri porovnaní s aktuálnymi historickými filmami a seriálmi, ktoré obsahujú aj LGBTQ+ motívy, by sa dalo povedať, že ide o klišé ako hrom. Faktom však je, že v young adult produkcii sa s témou pracuje pomerne jednostranne a len máloktoré (žánrové!) diela dokážu funkčne začleniť do deja napríklad problematiku internalizovanej homofóbie.
Obdobie 17. storočia má vo filme opäť špecifickú atmosféru – rurálne prostredie, pôsobivé zábery prírody a hororové motívy spojené najmä so zvieratami predstavujú solídnu zmes zlých znamení a temných očakávaní. Síce sa opäť dlho nedočkáme explicitnej brutality, niektoré scény však pôsobia primerane odpudivo či znepokojivo. Všetko to sprevádza raz hravá, raz temná folková hudba – znovu skvelo pripravená.
Film nie je len vyvrcholením série a spojením všetkých voľných koncov príbehu, ale aj príjemnou zmesou odkazov na predošlé diely – stretávame sa tu so známymi tvárami z jednotky a dvojky a tvorcovia sa pohrali aj s opakovaním niektorých motívov (známe mená postáv, užívanie opiátov, hrubá sila sekery ako nástroja aj zbrane atď.).
Zatiaľ čo historická prvá polovica filmu dopovedá príbeh Sarah Fierovej a objasňuje dôvody výskytu sériových vrahov v Shadyside, druhá časť nás opäť vracia do roku 1994 a uzatvára rámcový príbeh zo súčasnosti. Problém je, že spolu s 90. rokmi sa vracia aj uletená logika prvého dielu a okaté kopírovanie netflixového hitu, ktorého meno v recenziách spomínam tak často, že sa mi už bude zjavovať potme v zrkadle namiesto Krvavej Mary. Aj to, čo teda na papieri funguje ako príbehové pozadie bez problému, vo filme trpí spracovaním a pôsobí zmätene alebo nepresvedčivo.
Tento problém sme však už raz riešili – aktuálne viac zamrzí premrhaná slasherová príležitosť. Už druhý diel si dal záležať na tom, aby na nás vybalil „krvák“ až v závere filmu. My, napašmaní diváci, preto očakávame, že po – priznajme si, trochu zdĺhavom, hoci informačne a dejovo zaujímavom – historickom úvode dostaneme poriadnu spŕšku krvi, odseknutých končatín a mľaskavých zvukov tupých zbraní.
Fear Street Part 3 sa však priveľmi sústredí na snahu hrdinov poraziť záporáka vďaka prešpekulovanému plánu a takmer zabúda na hororovú zložku. Pritom sa ponúka hneď niekoľko scén, ktoré sa nám mohli zapísať do pamäti červenou farbou – večná škoda napríklad tej, v ktorej sa stretnú všetky persony posadnutých zabijakov.
Ako séria teda Fear Street zanecháva zmiešané dojmy. Má jasnú cieľovku, pukancové ambície letnej zábavy a prostriedky na ich naplnenie. Najmä rámcový príbeh zo súčasnosti má však vnútornú logiku postavenú na slabých základoch a záverečný diel trpí aj nedostatkom hororovej brutality. Ako víťaz a prakticky najlepší diel série tak z toho vychádza druhá časť, ktorá je výnimkou z pravidla o (ne)úspechu pokračovaní.
Napriek tomu sa Fear Street oplatí pozrieť – ako letná zábava poskytuje zaujímavý námet, viacero zapamätania hodných okamihov a aj primeranú dávku slasherovej brutality.
Zhrnutie
Sľubný druhý diel nás navnadil – hoci Part 3 prináša zaujímavo spracované námety a úspešne dopovedá príbeh Sarah Fierovej, občas trpí pomalým tempom a v druhej polovici filmu aj pokrivkávajúcou logikou.