Finger Guns #1 – superschopnosti a reálne problémy

Finger Guns od Vault Comics rozpráva príbeh dvoch tínedžerov so zvláštnymi schopnosťami. Dokážu meniť realitu pomocou „finger guns“. Dostaneme teda originálny a zaujímavý príbeh, ako pri Alienated #1, alebo pôjde len o ďalší remake X-Menov?

Komiks sa zameriava na život Sadie a Wesa, ktorí sa okrem problémov v rodine, musia zapodievať aj schopnosťou meniť ľudské emócie. Prvý diel sa sústredí na predstavenie oboch postáv a ich zázemí. Čo ale pôsobí vtipne, je spôsob, akým sa postavy vysporiadavajú so svojimi schopnosťami – namiesto klasických X-MEN scén so strašnými mutáciami, dostávame pokojný, intímny príbeh. Nielenže Finger Guns potom pôsobia úprimnejšie, ale úplne sa vyhýbajú najklasickejším klišé spojenými so superschopnosťami. Vo svojom srdci je to „len“ príbeh o „deťoch“, ktoré dostali nepochopiteľnú moc. Teenageri sa nesprávajú ako malí dospelí, je im dovolené sa hrať a prežívať a robiť chyby. Nejde totižto o „hlavných hrdinov“, ale o „hlavné postavy“ s dobrými i zlými vlastnosťami. A práve tá úprimnosť je najsilnejšou stránkou komiksu.

Zdroj: multiversitycomics.com

Čo je celkom veľká chvála, keďže aj po vizuálnej stránke má Finger Guns čo ponúknuť. Nemá síce nijaké obrovské a nádherné panely s panorámami či akciou, namiesto toho sa sústredí na postavy a na to, ako reagujú, ako sa cítia, ako ich ovplyvňuje dianie okolo nich. Miestami to síce hraničí s „repetetívnosťou“, avšak obecne sa komiksu darí obmeňovať scenériu práve tak často, aby udržal pozornosť.

Zdroj: multiversitycomics.com

Máme teda kvalitne vizuálne spracovaný príbeh s dobrými postavami, ktoré máme čas spoznať a na ktorých nám môže záležať. Čo teda chýba? Nuž, v krátkosti, nič poriadne sa neudeje. Niežeby si postavy ničím neprešli, ale namiesto úderného konca Finger Guns skôr dokrivkajú skrz cieľovú čiaru. Nie, tento komiks nie je jeden z tých, ktoré by potrebovali obrovskú akciu a nie je to ani pointa. Avšak aj s ohľadom na vyššie napísané je koniec najslabším koncom inak zaujímavého zvratu na klasické príbehy o superschopnostiach.

  • Vydavateľstvo: Vault Comics
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Sabs Cooper, Justin Richards
  • Kresba: Val Halvorson
  • Dátum vydania: 02.2020
  • Dátum vydania pokračovania: 3/2020

Hlasujte na našom Facebooku, ktorú komiksovú novinku si rozoberieme budúci týždeň!

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
20 ⁄ 10 =