Fullmetal Alchemist: Ocelový alchymista

Fullmetal Alchemist (skrátene FMA) je v legendárna japonská manga, ktorej prvé číslo vyšlo v origináli v roku 2001. Vďaka nakladateľstvu Crew prišla koncom roka 2017 konečne aj k nám. Pôvodne vychádzala v rámci magazínu Monthly Shōnen Gangan a dočkala sa úctyhodných 108 kapitol, zozbieraných v 27 knihách. Pre autorku Hiromu Arakawa je to jej zďaleka najúspešnejšia séria. Okrem mangy sa FMA dočkalo napríklad aj dvoch anime seriálov, dvoch anime filmov, jedného filmu hraného, šiestich light noviel a niekoľkých videohier. Takisto vyšlo množstvo klasického merchandisu, od akčných figúrok, sošiek a artbookov až po zberateľskú kartovú hru. Jednoducho, FMA je obrovsky úspešná séria, ktorá šliape na päty aj takým komerčným velikánom, ako sú Naruto či Dragon Ball. Nespornou výhodou je, že oproti podobným sériám je kratšia, a aj preto nemá na rozdiel od nich príliš kolísavú kvalitu. A že kvalitu skutočne má, o tom sa vás pokúsim presvedčiť v nasledujúcich riadkoch.

Vyššie bolo spomenuté, že podľa FMA vyšli dva anime seriály. Myslím si, že väčšina fanúšikov v našich končinách sa po prvýkrát s Edwardom a Alphonsom stretla práve pri sledovaní jedného z nich. Ja som na tom rovnako a hneď na začiatku chcem upozorniť, že vďaka tomu viem, kam sa bude uberať príbeh, čomu trochu prispôsobím recenziu. Prvá kniha, ktorej sa tu primárne venujeme, je totiž hlavne o predstavovaní. Predstavovaní charakterov, sveta, alchýmie a jej zákonov. Alchýmia vo svete FMA nie je to, čo si pod týmto pojmom predstavovali stredovekí alchymisti na čele s Nicolasom Flamelom. V rámci série k nej síce všetci pristupujú ako k vednému oboru, ale netreba sa nechať mýliť. Alchýmia je tu magickým systémom, v základe podobným mágii, ktorá sa dá nájsť napríklad v prácach Brandona Sandersona. V FMA hovoríme najmä o transmutácii, teda premene niečoho na dačo iné. Základný princíp je jednoduchý: zákon rovnocennej výmeny. Aby ste niečo získali, musíte obetovať čosi iné s rovnakou hodnotou. Samozrejme, existujú rôzne pravidlá, zákazy a výnimky, no tie vás nechám objaviť spolu s hlavnými hrdinami.

Apropo, hlavní hrdinovia – Edward Elric a Alphonse Elric – sú bratia a obaja sú alchymisti. Starší Edward je dokonca štátny alchymista, čo je armádny titul, ktorý sa vydáva len tým najlepším v krajine. Ich cieľom je (pre alchymistov veľmi typicky) kameň mudrcov. Nechcú ho ale preto, aby mohli vyrábať zlato, to dokážu aj bez neho. Veria, že s jeho pomocou sa im podarí napraviť jednu dávnu chybu. V minulosti sa totiž pokúsili o voľačo kompletne proti zákonom alchýmie. Pokúsili sa o transmutáciu človeka – teda o oživenie mŕtveho. Zaplatili veľkú cenu. Edward prišiel o nohu, Alphonse o celé telo. Edovi sa podarilo zachrániť aspoň bratovu dušu a umiestniť ju do obrovského brnenia. Na výmenu musel obetovať ruku. Starší brat má odvtedy namiesto jednej nohy a ruky automailové protézy. Ten mladší chodí po svete len ako obrovské, prázdne brnenie. Dúfajú, že vďaka kameňu mudrcov sa im podarí vrátiť sa do normálu.

Svet je v FMA pomerne zaujímavý. Inšpiráciu si berie všelikde, tou hlavnou je Európa v období industriálnej revolúcie. Ale už v prvej knihe sa dajú vidieť napríklad aj náznaky steampunku, divokého západu či západnej fantasy/sci-fi. V praxi to znamená vlaky, strelné zbrane, technológiu na úrovni pary či elektrinu. Zároveň ale aj „mágiu“ (alchýmiu), neskôr aj bytosti s nadľudskými schopnosťami a podobne.

Rád by som zmienil, že FMA je šónen manga. Mnohí ľudia si myslia, že to značí žáner, ale nie je to úplne tak. Označuje to skôr  demografické zaradenie. V tomto prípade je manga primárne cielená na tínedžerov, konkrétne chalanov vo veku 10 – 18 rokov. Na porovnanie s klasickou literatúrou si môžete predstaviť young adult. Žáner to môže byť v podstate akýkoľvek, či už fantasy, sci-fi alebo detektívka. Keď vám ale niekto povie, že je kniha young adult, máte určité očakávania z tohto zaradenia vyplývajúce. To isté platí aj pre šónen (a inú) mangu.

Pri tomto štýle sa dôraz kladie hlavne na grandióznu akciu a humor. Ďalej sa často môžeme stretnúť s postupným vylepšovaním schopností hrdinov, čoraz ťažšími prekážkami, ktoré musia prekonávať, a dôrazom na ich postupné dospievanie (fyzické aj psychické). A, ako je pre japonskú tvorbu zvykom, neboja sa ani dospelejších tém. Od obetovania samého seba pre väčšie dobro cez riešenie ťažkých zločinov a terorizmu až po strach zo samoty či straty blízkeho. Vzhľadom na cieľovú skupinu čitateľov sú ale podobné témy väčšinou podané s istou dávkou naivity, prípadne odľahčenia.

Toto je len všeobecná charakteristika štandardnej šónen mangy. Existuje množstvo výnimiek, ktoré napríklad vôbec neriešia akciu či neobsahujú humor. Fullmetal Alchemist ale takouto výnimkou (minimálne v prvej knihe) nie je. Počas štyroch kapitol obsiahnutých v úvodnom zväzku hrá prím jednoznačne akcia, ktorej zdatne sekundujú vtipy. Osobne ma najviac prekvapil práve ten humor. Že bude akcia dobrá, som vedel už dopredu. Ale humoru je viac, než som si pamätal, pričom pri niektorých paneloch som sa vyslovene zasmial – čo sa mi pri japonských veciach zas až tak často nestáva. Vyzdvihol by som najmä Edwardove reakcie, keď ho niekto nazve krpcom. Samého ma prekvapuje, že sa mi zdali vtipné aj teraz, asi po 10 rokoch, odkedy som ich videl prvýkrát. Takisto poznámky mimo bublín majú tendenciu byť celkom úderné.

Po stránke príbehovej sme toho v prvom zväzku mnoho nedostali. Ako som spomínal na začiatku, kniha je hlavne o uvádzaní čitateľa do sveta. Prvé dve kapitoly obsahujú jeden príbeh, ktorý predstaví hlavných hrdinov, ich minulosť, poslanie a pridá maličký náznak vecí budúcich. Zvyšné dva príbehy sú v podstate one-shoty, slúžia najmä na prehĺbenie charakteru hlavných postáv a, v prípade kapitoly štyri, predstavenie dôležitého vedľajšieho charakteru. Už tu si ale môžeme povšimnúť niektoré zo znakov klasickej šónen mangy. Naivita a odľahčenosť pri riešení situácií sú zrejmé, bez ohľadu na to, či sa rieši skorumpovaná cirkev, zneužitie právomocí štátneho úradníka, alebo únos vlaku. Toto bude v ďalších dieloch ustupovať do úzadia, ale úplne to nikdy nezmizne.

Kresba je typicky japonská, so všetkým, čo k tomu patrí. Pokiaľ ste už niekedy čítali mainstreamovú mangu, viete, čo zhruba čakať. Detailné charaktery, výrazné črty tváre, klasické veľké oči. Ja osobne, ako človek, ktorý zas až tak veľa mangy neprečítal, som ocenil, že kresba bola absolútne prehľadná. Ani raz sa mi nestalo, že by som sa stratil medzi panelmi či dokonca nevedel, čo sa práve deje.

Preklad je, ako sme si pri Crew už zvykli, prvotriedny. Dva či trikrát som si povedal, že sa mi daná veta zdá preložená trošičku kostrbato, ale to je podľa mňa spôsobené najmä rozdielmi v japončine a češtine. Prekladať dva také odlišné jazyky pri takom obmedzenom priestore je skutočne náročné. Trochu ma prekvapilo, že postavám menom Lust a Gluttony (teda Chtíč a Obžerstvo) ponechali ich anglické mená, ale predpokladám, že to tak bolo aj v origináli. Jedinú drobnú chybičku som našiel v štvrtej kapitole, kde ostali na stene jedného vagóna nepreložené anglické slová pre vodu a uhlie.

Fullmetal Alchemist je manga, po vydaní ktorej volalo množstvo fanúšikov v Čechách i na Slovensku. Konečne sa dočkali a začiatok je to viac ako dobrý. Akčné a zábavné čítanie ubieha rýchlo a než sa človek nazdá, má za sebou celú knihu. Ostane mu len čakať na ďalší diel. Ten našťastie vychádza už onedlho, vo februári. A pokiaľ som dobre čítal upútavku na konci knihy, máme sa na čo tešiť. Obsahovať by totiž mal príbeh, ktorý je podľa mnohých jedným z najdepresívnejších príbehov v šónen mange vôbec. Aj to je jeden z dôvodov, prečo si myslím, že by ste FMA mali dať šancu. Predsa len, jedným z celosvetovo najospevovanejších titulov sa nestal pre nič za nič.

Za recenzný výtlačok ďakujeme Vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Počet strán: 188
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 130 x 180 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 9788074495045
  • Rok vydania: 2017

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Tayshren

Kallor shrugged. ' I have walked this land when the T'lan Imass were but children. I have commanded armies a hundred thousand strong. I have spread the fire of my wrath across entire continents, and sat alone upon tall thrones. Do you grasp the meaning of this?' 'Yes,' said Caladan Brood. 'You never learn.'

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
11 × 1 =