Game of Thrones : Knight of the Seven Kingdoms

Druhú epizódu Game of Thrones s názvom Knight of the Seven Kingdoms máme za sebou. Ak ste to doposiaľ nevedeli, rovnaký názov zdieľa aj súbor troch noviel od G. R. R. Martina, ktoré rozprávajú príbehy rytiera Siedmich kráľovstiev sera Duncana Vysokého, o ktorom dnes ešte bude reč.

Veľký stret s armádou Night Kinga je blízko a ukazujú nám to aj úvodné titulky, v ktorých oproti predošlej časti pribudli obranné štruktúry okolo celého Winterfellu znamenajúce prípravu na nadchádzajúci boj. Okrem toho v nich k zmenám nedošlo.

Po nich sa dostávame k postave, ktorá sa objavila na konci predošlej časti – Jaime Lannister stojí pred tribunálom, ktorý má rozhodnúť o jeho živote. Aký názor bude mať Daenerys na človeka, ktorý zabil jej otca, nám bolo jasné, takže sa na obranu svojho brata musel postaviť Tyrion. A keby sme zabudli na túto „drobnú nepríjemnosť“, bolo by snáď všetko v poriadku, avšak Jaime dorazil sám, nie na čele lannisterského vojska, čo narobí v plánoch na obranu Winterfellu diery. Napokon je to však hlas lady Brienne of Tarth, ktorý zaváži, keď presvedčí Sansu, aby Jaimeho ušetrila. Tieto dve postavy spolu čo-to prežili.

V tejto časti sa však narúša takmer idylický vzťah medzi Jonom a Daenerys a vidieť to už v tejto scénke, keď je to práve Jonov hlas, ako Strážcu Severu, ktorý definitívne rozhodne o Jaimeho živote. Je nám jasné, že to má aj niečo spoločné s tým, čo sa dozvedel v závere predošlého dielu, a možno ešte väčší vplyv na to mali Samove slová o ušetrení nepriateľov. Jaime tak dostane späť svoj valyrijský meč a my sme zvedaví, nakoľko mu bude v jeho ľavej ruke v boji s mŕtvymi a s White Walkermi platný. Daenerys nato predviedla svoju prchkú povahu, keď si ľstivú taktiku Cersei zlizol Tyrion, ktorý podľa nej mal svoju sestru odhadnúť lepšie.

Aj prípravy na boj sú v plnom prúde a nezaháľa ani náš najobľúbenejší veslár Gendry, ktorý mal vyrobiť pre Aryu jej špeciálnu a toľko prepieranú zbraň, no chalan si trochu zaprokrastinoval (no dobre, vyrobil medzitým „zopár“ zbraní pre obrancov Winterfellu) a hlavne zjavne nedôveruje Aryinym bojovým schopnostiam. Ešteže ho rýchlo presvedčila, že je na veľkom omyle. Scénka, ktorú pritom sledujeme, je jedna z tých, ktoré sme videli už v traileri, a je už teda jasné, že Arya nemá strach ani zo zosobnenej smrti a teší sa, ako s ňou bude bojovať so svojou novou zbraňou z dračieho skla. Mimochodom, viete, že v knihách sa zbraň z dračieho skla po zabití White Walkera roztaví? Knižná verzia vojny s White Walkermi (v knihách skôr nazývaní ako the Others) teda, zdá sa, bude oveľa náročnejšia ako tá v seriáli, aj keď ani tú sme zatiaľ nemali tú česť vidieť.

Následne pokračuje náš obľúbený reunion, keď Jaime nachádza Brana pod Stromom srdca. Počas spomínaného tribunálu síce mali krátku interakciu, avšak z nej Jaime oveľa múdrejší nebol, keďže jediné, čo od Brana počul, boli jeho vlastné slová: „The things we do for love,“ ktoré vyslovil, keď Brana vystrčil z okna po tom, ako ich načapal so Cersei. Bran mu však vysvetlí, že bez toho okamihu by Jaime nebol tým, kým je, a Bran by bol stále Brandonom Starkom, nie Trojokým havranom s obrovskou mocou a hlavne so znalosťami, ktoré budú v nadchádzajúcej bitke nenahraditeľné.

V jednom momente Bran tiež povie, že ak by ostatným prezradil, čo Jaime kedysi vykonal, zabili by ho skôr, ako by im pomohol v tejto bitke. A keď sa ho ten spýta, čo bude potom, Bran oponuje slovami: „Ako vieš, že je nejaké potom?“ Slová, z ktorých naskakuje husia koža, a predsa ich význam nie je úplne jasný. Mohol tým, pravdaže, myslieť, že všetci zomrú a Night King zvíťazí alebo že zomrie len jeden z nich alebo obaja. A možno Bran sám netuší, aký koniec to celé bude mať.

Chvíľu nato sa zas Jaime stretáva s Tyrionom a je hneď jasné, čo si o nich Severania myslia. Od momentu, keď v sprievode kráľa Roberta Baratheona dorazili na Winterfell, prešli roky a obaja majú za sebou ešte dlhšiu a tŕnitejšiu cestu. Z ich rozhovoru sa zdá, že Cersei naozaj čaká dieťa alebo prinajmenšom o tom dokázala presvedčiť aj Jaimeho. Uvidíme. Keď následne Tyrion spustí reč o tom, ako si vždy predstavoval svoju smrť, väčšine z nás sa v mysli iste vynorila scénka, keď sa stretol s horskými kmeňmi v Údolí Arryn.

Od Tyriona sa Jaime presúva k Brienne, o ktorej sa dozvedáme, že velí ľavému krídlu obrancov. Napätie medzi nimi je obrovské, a to ešte ani nedorazil Tormund! Každopádne sa zdá, že počas bitky uvidíme Jaimeho a Brienne bojovať bok po boku.

Krátko nato sa od Jaimeho vzťahových peripetií dostávame k Daenerys. Už v minulosti sme boli svedkami toho, že spomedzi všetkých postáv, s ktorými kedy mala niečo do činenia, na ňu má najlepší vplyv Jorah a aj teraz je to práve on, ktorý jej dohovára, aby Tyrionovi po jeho zlyhaní dala ďalšiu šancu. A čo viac, dokonca ju presvedčí, aby si sadla so Sansou, s ktorou si, no, jednoducho povedané, doposiaľ vôbec nesadla. Aj keď sa ich rozhovor vyvíja, povedzme, dobrým smerom a už-už sa zdá, že dôjde k zmieru, Sansa nadhodí otázku, čo bude so Severom, ak porazia Night Kinga. Nejde však len o to, že Daenerys zjavne sama netuší, ako odpovedať, určite by bola najradšej, keby zostal súčasťou obnovenej ríše, ale čo skutočne zamýšľa, ak to vôbec má premyslené, to sme sa už nedozvedeli. Zaujímavé je však sledovať aj Sansin výraz. Keď sa už zdá, že si porozumeli, všetko sa zrazu zvrtne a my v nej opäť raz vidíme kúsok Cersei, ktorý v nej po dlhom čase strávenom v jej blízkosti a učením sa od nej ostal.

Ich rozhovor preruší ďalší príchodzí, ktorého sme mohli vidieť už v predošlej epizóde. Sansa na jeho návrat a ochotu bojovať za Winterfell reaguje veľmi emočne a aj neskôr sa zdá, že medzi nimi toho možno bude ešte viac, ak teda prežijú.

V hrade medzitým roľníci a starci dostávajú prídel jedla a medzi nimi aj tí, ktorí sa už čoskoro chopia zbraní, aj keď sami nikdy nebojovali. Davos im vysvetľuje, že ani on nie je vojak a predsa prežil Bitku bastardov. Gilly zas pomáha ženám a hovorí im, aby sa počas boja ukryli v kryptách. Najsilnejší je však moment, keď sa pri Davosovi zastaví po prídel jedla malé dievča so zjazvenou tvárou, odhodlané bojovať tak, ako kedysi jej dvaja bratia. Davosovi i nám istotne pripomína malú Shireen, dcéru Stannisa Baratheona, ktorú obetoval na popud lady Melisandry. Spoločne s Gilly ju presvedčia, že ak chce bojovať, mala by chrániť ľudí skrývajúcich sa v kryptách.

Tento silný moment preruší trúbenie rohu a príchod jazdcov, samozrejme, ide o Edda Tolleta, veliteľa Nočnej hliadky, spolu s Bericom Dondarionom a Tormundom, ktorý hneď, ako oznámi, že Last Hearth aj Umberovci sú stratení a že nemajú čas ani do úsvitu nasledujúceho dňa, začína hľadať „veľkú ženu“. Pre mnohých najdôležitejšia love story celej série pokračuje!

A vtedy sa to začína, od tohto aspoň trochu úsmevného momentu sa presúvame k prípravám na samotný boj – Severania, Rytieri Údolia, Dothrakovia a šíky Nepoškvrnených, k tomu katapulty, priekopy a ostnaté zátarasy. Jon Snow to pritom vystihne dokonale – obrancovia síce majú dračie sklo a zopár mečov z valyrijskej ocele (všetky vo vlastníctve tých najlepších bojovníkov), no armáda Night Kinga ich prevyšuje. Koľkonásobne? Asi to ani sami netušia, no taktická mapa bojiska, okolo ktorej už stoja všetci velitelia, hovorí veľmi jasne. Aj bez armády Lannisterovcov sa síce podarilo zhromaždiť úchvatné vojsko, ktoré by si za iných okolností podmanilo každý kút Siedmich kráľovstiev, do ktorého by vkročilo. V porovnaní s vyznačeným vojskom Night Kinga a White Walkerov však pôsobí doslova chatrne, pričom bude stáť proti prinajmenšom desaťnásobnej presile.

Nádej na víťazstvo však predsa existuje a skrýva sa za ňou práve Night King. Keďže celú armádu mŕtvych ovláda práve on, ak ho zabijú, porazia aj jeho vojsko. Jaime však pohotovo podotkne, že ak je to pravda, potom sa sám Night King riziku nikdy nevystaví, no do toho opäť raz vstupuje Bran a my sa konečne dozvedáme, čo je vlastne cieľom Night Kinga. Nekonečná noc. A tú chce dosiahnuť tým, že zabije Trojokého havrana, o čo sa mal v minulosti už viackrát pokúsiť. Ak sa mu to podarí, vymaže tým všetku pamäť ľudstva, ktorú Bran zosobňuje. A človek bez pamäte a spomienok je prakticky len zviera. Bran sa teda podujme stať sa návnadou, pričom sa má počas boja ukryť vo Winterfellskom Godswoode, kde ho budú chrániť Theon a jeho Ironborns.

Zvyšok obrancov sa počas toho pokúsi gigantickú armádu mŕtvych zadržať a nám sa medzitým naskytá detailnejší pohľad na mapu, na ktorej vidíme rozmiestnenie síl obrancov. Ľavé krídlo tvoria rytieri Údolia, za ktorými sú rozmiestnené šíky Starkovcov. Stred tvorí Daenerysine vojsko, vpredu sú zrejme Dothrakovia a za nimi Nepoškvrnení, i keď logiku by to skôr malo naopak. Uvidíme. Napokon pravé krídlo je podľa mapy tvorené výlučne Starkovcami. Osobne mi však počty trochu nesedia, najmä keď uvážime príliš malý počet vyznačených rytierov Údolia, no nechajme sa prekvapiť. V samotnom hrade potom podľa mapy ostanú najmä bojovníci pod velením mladej lady Mormont. Dočkať sa máme aj ohňa, s tým už má napokon skúsenosti Tyrion pri obrane King’s Landing, i keď teraz si budú musieť obrancovia vystačiť s obyčajným, nie s tým divokým, ktorý by v boji s White Walkermi istotne prišiel vhod. Draky majú popritom zostať chrániť Brana, no i ten sám uzná, že nevie, či ich oheň dokáže Night Kinga zastaviť, jednoducho preto, že sa o to dosiaľ nik nepokúsil.

Tyrion sa následne rozhodne vypočuť si Branov príbeh a Grey Worm s Missandei sa rozprávajú o svojej budúcnosti po tom, ako Daenerys usadne na trón. Videli sme toho však už priveľa na to, aby sme naivne verili, že sa ich sny pretavia v skutočnosť a že všetko napokon nedopadne úplne inak.

Na Winterfell už každopádne padla noc. A my sa presúvame k Jonovi, Samovi a, hádajte komu?! Ghost himself! Jonov zlovlk, ktorého sme nevideli už pekne dlho (snáď od šiestej série?) stojí za Samom, ktorý od Jona vyzvedá, či sa už Daenerys zveril zo svojím tajomstvom, no ten dosiaľ nemal odvahu. Prejde chvíľa a pridáva sa k nim Edd Tollet so slovami „… a teraz sa moja stráž začína.“ Jasný odkaz na prísahu, ktorú skladajú noví členovia Night’s Watch, práve kvôli boju, ktorý sa nezadržateľne blíži. Je opäť trochu nostalgické vidieť týchto troch (vlastne štyroch) opäť spolu. Posledných, ktorí prežili zo skupinky mladíkov, ktorí si pred rokmi chtiac či nechtiac obliekli čiernu. Teraz však nestoja na vrchole najmonstróznejšej stavby sveta, ktorá mala chrániť ríše ľudí pred vecami z najdiaľnejšieho severu, teraz stoja na hradbách Winterfellu a pohľadom prečesávajú tichý les pred nimi, z ktorého sa už čoskoro prirúti ich možná záhuba. A ako napokon povie Edd: „Posledný, čo prežije, spáli ostatných.“ Mŕtvi prichádzajú a nik sa nechce pridať do ich šíkov.

Nato sa presúvame k horiacemu kozubu, pred ktorým sedia Jaime s Tyrionom, ktorý sa zamýšľa nad tým, čo by ich otec, slávny Tywin, povedal na to, že sa chystajú brániť Winterfell. K diškurujúcej dvojke sa čoskoro pridajú Brienne s Podrickom a chvíľu po nich sa zjaví Davos a následne Tormund, ktorý si, na rozdiel od ostatných, priniesol vlastné pitie, o ktorom porozprával jednu úchvatnú historku o zabití obra a o tom, ako ho tri mesiace dojčila pani obrová, a tak z neho vyrástol silný severský junák, akým je dnes. Brienne bola evidentne uchvátená, najmä z jeho názornej ukážky pitia mlieka.

Nasleduje krátky reunion Arye a Sandora Clegana, ktorých preruší Beric Dondarion, a tak sa Arya poberie preč, robiť pred možno svojimi poslednými hodinami nažive niečo zmysluplnejšie. Najprv ju vidíme, ako strieľa z luku, no chvíľu nato ju prekvapí Gendry. Ten už má so sebou zbraň, ktorú pre ňu vyrobil, a o čosi neskôr jej prezradí, čo sa kedysi dozvedel od Melisandry – že je bastardom Roberta Baratheona a my dodávame, že je zrejme posledným jeho potomkom, ktorý prežil. A keďže je oná posledná noc pred bojom s armádou mŕtvych, Arya sa rozhodne zistiť, aké je to s niekým sa milovať. A či už je to náhoda, alebo nie, nablízku je práve Gendry, posledný syn kráľa Roberta, ktorý kedysi dávno v kryptách Winterfellu dohodol svadbu iného svojho syna s inou Nedovou dcérou. Ak to všetko Arya s Gendrym prežijú, bude zaujímavé sledovať, ako sa ich vzťah vyvinie a či sa z bastarda Gendryho napokon nestane lord Baratheon zo Storm’s End a z Arye jeho lady.

Neskôr sa opäť vraciame ku kompánii pri kozube. Tyrion začne s tým, koľko bitiek už všetci prežili a prečo by teda nemali prežiť aj tú, ktorá čoskoro vypukne, no zaujímavejší je moment, keď sa dostane k Brienne a Tormund sa dozvie, že nie je rytierom, keďže tým sa podľa tradície môže stať len muž. A tu sa dostávame k titulu celej epizódy, teda Rytier Siedmich kráľovstiev. Jaime sa totiž rozhodne, že tradíciu poruší a pred všetkými pasuje Brienne za rytiera. A ak sme v úvode spomínali ser Duncana Vysokého, ktorý sa preslávil snáď ako najslávnejší rytier všetkých čias, opäť sa k nemu vraciame, keďže sám Martin pred pár rokmi potvrdil, že Brienne je jeho potomkom. Pre samotnú Brienne je to silný okamih a my jej to prajeme, keďže si len ťažko dokážeme predstaviť niekoho, kto spĺňa všetky rytierske cnosti tak ako práve ona.

Od tohto silného momentu sa presúvame k Jorahovi, ktorý presviedča svoju sesternicu, mladučkú, no nebojácnu lady Mormont, aby sa nezúčastnila boja, keďže je poslednou, kto môže ich rod udržať nažive. Keď je jasné, že ona svojich mužov v boji neopustí, prichádza na scénu Sam a v rukách drží Heartsbane, dedičný meč jeho rodu, a chce, aby ho v nasledujúcej bitke držal práve Jorah, ktorého otec, niekdajší veliteľ Night’s Watch Jeor Mormont, kedysi naučil, ako byť mužom a ako konať správne veci a toto považuje za jednu z nich. Zaujímavé je, že dedičný meč rodu Mormont skončil v rukách Jona Snowa, pričom kedysi patril práve Jorahovi, ktorý sa ho vzdal, keď musel ujsť z Westerosu kvôli obvineniu z otrokárstva.

A chvíľu nato sme už opäť pri kozube, kde Tyrion svojich spoločníkov vyzýva, aby niekto z nich zaspieval pieseň, čoho sa napokon ujme Podrick. A pieseň, ktorú zaspieva, nie je žiadna iná ako Jenny of Oldstone, pomenovaná po manželke Duncana Targaryena. Nádherný, i keď veľmi smutný moment, ktorý asi najviac pripomína scénu z Pána prsteňov, keď Pipin spieva správcovi Denethorovi, kým jeho posledný syn Faramir odchádza na čele oddielu gondorskej jazdy na istú smrť, aby oslobodili Osgiliath z pazúrov ohyzdov. Počas jeho spevu vidíme zábery na Samwella s malým Samom a Gilly, Theona a Sansu, Aryu a Gendryho, Grey Worma a Missandei, oddiely Nepoškvrnených a Dothrakov idúcich do boja a Joraha v plnej zbroji na koni smerujúcom za hradby Winterfellu, kde to už čoskoro vypukne.

Ostalo však ešte čosi nevypovedané. Medzi Jonom a Daenerys, ktorí sa stretnú v kryptách pri soche Lyanny, kde sa Daenerys dozvie celú a pre ňu ťažko uveriteľnú pravdu o Jonovom pôvode, ktorý je už zjavne so svojím osudom stotožnený. Z výrazu Daenerys sa však zdá, že aj túto skutočnosť vidí ako prekážku pri svojom ťažení za Železným trónom. Než však stihne akokoľvek zareagovať, začujeme trúby.

Jon a Daenerys vyjdú na hradby, kde stojí Tyrion. Dajú si pokyn a nám všetkým je jasné, že moment, na ktorý sme toľko rokov čakali, konečne prichádza. V zábere sa ukáže noha mŕtveho koňa White Walkerov, ktorú sme videli už v traileri, no tentoraz záber pokračuje na jeho jazdca a na celý rad bielovlasých mužov s ľadovými mečmi a na Winterfell pred nimi.

V nasledujúcej časti sa tak môžeme tešiť na rozhodne najveľkolepejšiu bitku, akú nám kedy ponúkla svetová seriálová tvorba, a možno aj na jednu z najveľkolepejších vôbec. Už teraz dokonca vieme, že pôjde o najdlhšiu neprerušenú bojovú scénu od Dvoch veží a obliehania Hornburgu. A keď už toľko spomíname Pána prsteňov, nedá mi na záver nepovedať dve slová z Tolkienovho Silmarillionu, ktoré sa však hodia aj v tú noc, ktorá stojí pred hrdinami brániacimi Winterfell: Aure entuluva!

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
22 ⁄ 11 =