Game of Thrones: Najtemnejšia noc prichádza

Je to tu. Po deviatich rokoch volania starkovského hesla nielenže do Westerosu konečne dorazila zima, ale s ňou k nám prichádza aj záver pravdepodobne najvýznamnejšieho seriálu natočeného za poslednú dekádu a možno i viac. A to nielen čo sa týka fantasy, ale svetovej seriálovej tvorby vôbec. Dôkazom je obrovské množstvo ľudí, ktorých si Hra o tróny získala napriek tomu, že tomuto žánru neholdujú a možno sa mu dokonca vyhýbajú.

Zatiaľ posledný trailer pred premiérou poslednej 8. série, ktorá bude mať na televíznych obrazovkách premiéru už 14. apríla, sa nás snaží pripraviť na dlhoočakávané udalosti bez toho, aby nám prezrádzal kľúčové momenty.

Hneď v jeho úvode vidíme Aryu Stark v rozpoložení, v akom ju takmer nepoznáme – je vydesená, na tvári má krv a pred čímsi uteká. V ruke drží krátku zbraň, ktorú síce nie je veľmi dobre vidieť, no zrejme ide o jej valyrijskú dýku (ktorú predtým dostala od Brana) alebo o dýku vyrobenú z dračieho skla. Ak je pravda, že sa práve nachádzala v kryptách pod Winterfellom, je otázne, či utekala pred prichádzajúcimi White Walkermi a ich nemŕtvymi alebo pred inými hrôzami. Vynárajú sa i teórie, že môže ísť o „prebudených“ mŕtvych Starkovcov pochovaných v kryptách.

Nasleduje Aryin prehovor, v ktorom najprv hovorí: „Poznám smrť, má mnoho tvárí.“ To je nepochybne jej narážka na boha mnohých tvárí, ktorého vyznávajú v Braavose, odkiaľ sa nie tak dávno vrátila domov. Následne nám ukazuje čepeľ vyrobenú z dračieho skla so slovami „Teším sa na toto“. Pravdaže, aj keď v traileri sa zdá, že je tento prehovor súčasťou jednej scénky, v reáli to tak byť vôbec nemusí, ale význam scénky je jasný, ukazuje nám zbraň, ktorou možno poraziť ich nových nepriateľov.

Počas toho opäť vidíme vystrašenú Aryu utekať, no nakrátko sa nám ukáže aj Davos Seaworth prechádzajúci sa po hradbách Winterfellu počas noci. Pravdepodobne ide o scénku pred blížiacou sa veľkolepou bitkou. Vidíme tiež vydeseného Varysa a niekoľko žien a detí ukrývajúcich sa v kryptách, o čom svedčí socha muža, Starka, so zlovlkom po boku. Medzi skrývajúcimi sa je aj Gilly s malým synčekom Samom.

Následne sa nám ponúka záber na trojicu lodí s čiernymi plachtami a zlatým greyjovským krakenom. Chvíľu nato sa presúvame na palubu jednej z nich a vidíme zošíkovaných vojakov a postavu v zlatom brnení. Aj keď to môže diváka zvádzať k tomu, že ide o Jaimeho, v skutočnosti je to s najväčšou pravdepodobnosťou kapitán Golden Company Harry Strickland, ktorého si v seriáli zahrá nemecký herec Marc Rissmann (Into the Badlands). O tom, že sa Cersei rozhodla do svojich stenčujúcich sa radov naverbovať práve týchto žoldnierov z Essosu, vieme už zo záveru predchádzajúcej série, keď po nich vyslala Eurona Greyjoya.

Počas toho počujeme hlas Brana Starka, ktorý vraví: „Všetko, čo si doteraz urobil, ťa priviedlo tam, kde si teraz… kam patríš… domov.“ Aj keď tieto slová pravdepodobne adresuje Jonovi, vztiahnuť ich môžeme na prakticky všetky postavy Hry o tróny, ktoré doposiaľ prešli zložitým vývojom, zanechali za sebou neľahké rozhodnutia a zúčastnili sa nejednej bitky, aby sa ocitli tam, kde sa napokon naplní ich osud.

(zdroj: variety.com)

Nasleduje niekoľko zaujímavých záberov. Prvým je Sam v spoločnosti Brana Starka, ktorí možno práve preberajú Jonov skutočný pôvod, a neskôr vidíme aj dvojicu postáv, ktoré boli od konca minulej série prakticky nezvestné. Sú to pravdaže Berric Dondarion so svojím už legendárnym ohnivým mečom a Tormund Giantsbane, ktorým robí spoločnosť súčasný Lord veliteľ Nočnej hliadky Eddison „Edd“ Tollett.

Ďalšie zábery mnohým pripomenú úvod celého seriálu a príchod Roberta Baratheona do Winterfellu. Tentoraz je to však Jon spolu s Daenerys a jej armádou s dvojicou zostávajúcich drakov, ktorí vstupujú do rodného sídla Starkovcov. Z hradieb ich sleduje malý chlapec podobne, ako to kedysi robieval Bran.

V tom k nám prehovára Jonov hlas o prichádzajúcom nepriateľovi, ktorý „… je neúnavný, nezastavuje sa a necíti.“ Nasledujú zábery Jona a Daenerys odohrávajúce sa opäť v kryptách Winterfellu a kováčov vyrábajúcich zbrane na boj proti armáde Night Kinga, medzi ktorými sa objaví Gendry. Tu sa vynárajú špekulácie, že sa Gendry pokúša nielen vyrobiť zbrane z dračieho skla, ale že možno pracuje na meči z valyrijskej ocele, ktorý by bol prvý za niekoľko storočí od zničenia starej Valyrie.

(zdroj: variety.com)

Trailer pokračuje zábermi zo začiatku nadchádzajúcej Bitky o Winterfell s cválajúcimi Dothrakmi, ktorým velí Jorah Mormont a čo je zaujímavé, na boku mu visí valyrijský meč, ktorý Samwell Tarly vzal zo svojho rodinného sídla. Nasledujú zábery pochodujúcej armády Nepoškvrnených, vidíme Grey Worma lúčiaceho sa s Missandei, ktorí sa možno vidia naposledy, Brienne bojujúcu na horiacich hradbách Winterfellu a Jaimeho Lannistera, ktorý sa zjavne pripojí k obrane severu.

V ďalších scénkach sa presúvame do King’s Landing. Najprv na zábere vidíme sieň so železným trónom, kde pred Cersei s najväčšou pravdepodobnosťou stoja Euron Greyjoy a spomínaný veliteľ Golden Company Harry Strickland. Hneď nato vidíme Cersei pri svojej obľúbenej (no dobre, možno pri druhej obľúbenej) činnosti – pije víno, čo však môže znamenať, že už nie je tehotná, prípadne že ani nikdy nebola, čím by sa naplnila veštba, že bude mať len tri deti. Navyše sa netvári príliš šťastne, čo môže byť znamením, že sa na ňu začali rúcať dôsledky jej činov a možno i výsledku bitky na severe.

Opäť vidíme prelietavať RhaegalaDrogona ponad zasneženú severskú krajinu a pomedzi hlboké kaňony. Možno ide o scénku, v ktorej sa šli na nich preletieť Jon a Daenerys, i keď v týchto záberoch sa nezdá, žeby mali draky jazdcov, ktorí však mohli byť len pre potreby traileru odstránení. Potom prichádza už známy záber na udivenú Aryu, ktorá pravdepodobne prvý raz v živote vidí draky, a na Grey Worma, ktorý sa so svojimi oddielmi pripravuje na najťažší boj svojho života. Ďalší záber je na winterfellský Strom srdca, pod ktorým stojí Jon. Je otázne či prosí Starých bohov o pomoc v nasledujúcej bitke, o radu alebo si v hlave vyjasňuje svoj pôvod, o ktorom už v tom okamihu s najväčšou pravdepodobnosťou vie. Ďalej vidíme Sandora Clegana obklopeného tým, z čoho má najväčší strach – plameňmi. Nezabúdajme, že oheň je jednou zo zbraní, ktorá dokáže zabiť nemŕtvych, a aj keď samotným White Walkerom neublíži, je možné, že bude v bitke hojne použitý, a to nielen v podobe toho dračieho.

Do týchto záberov rozpráva Jaime Lannister. V scénke sa už zrejme nachádza na Winterfelli a snaží sa Jonovi a Daenerys vysvetliť, že hodlá dodržať svoj sľub a bojovať v nadchádzajúcej bitke na strane živých, keďže jeho sestra Cersei na konci poslednej série rozhodla, že Lannisterské vojská na sever nevypochodujú.

(zdroj: variety.com)

Ďalšie zábery sa odohrávajú počas Bitky o Winterfell, vidíme Jona so skupinou vojakov utekajúcich do boja (alebo možno z neho?) a cválajúcu jazdu (v ktorej niektorí spozorovali Jonovho zlovlka Ghosta, ktorého sme od šiestej série nevideli. Predchádzajúcu domnienku o Jonovi jazdiacom na Rhaegalovi (pomenovanom po jeho otcovi Rhaegarovi Targaryanovi) podporuje ďalší záber, kde sa k dvojici drakov blíži spolu s Daenerys, ktorá zas smeruje k Drogonovi. Nasleduje Sansa s utrápeným výrazom, Arya, opäť uprostred boja na horiacom bojisku a krátke zábery na Tyriona a Daenerys, na konci ktorých je Drogon chrliaci oheň.

Posledné scény traileru sa nás napokon snažia opäť navnadiť na prichádzajúcu veľkolepú bitku, na ktorú čakáme, odkedy sme prvý raz v prológu prvého dielu uvideli Bieleho chodca – zošíkovaní Nepoškvrnení, armády Severu a rytieri Údolia a na čele voja Gendry, Brienne a Jorah Mormont. A nakoniec záber na nohy nemŕtveho koňa White Walkerov.

Pri pozeraní traileru a najmä scén odohrávajúcich sa počas samotnej bitky si môžeme všimnúť ešte jeden zaujímavý detail – celá sa odohráva v tme, počas noci, ktorá prichádza s Night Kingom. Nepochybne na ňu odkazuje názov Nočnej hliadky i slová prísahy jej členov – „Noc sa prikráda a moja stráž sa začína… Som meč v temnote… Som oheň, ktorý horí v tme, svetlo, ktoré prináša úsvit… Zverujem svoj život a česť Nočnej hliadke, pre túto noc a pre všetky noci, ktoré prídu.“

A čo vy, všimli ste si v traileri nejaké detaily, ktoré nám unikli? Napíšte nám ich do komentárov.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
15 × 17 =