Game of Thrones : The Last of Starks

Veľkolepý boj s armádou mŕtvych, na ktorý sme čakali celé roky, sa skončil. A aj keď bitka o Winterfell, hoci nepochybne veľkolepá, vyznela v detailoch rozpačito a často nelogicky, posunula príbeh seriálu k svojmu koncu. Mýty a legendy však už idú bokom. Do centra deja sa opäť vrátil boj o Železný trón, na ktorom stále sedí Cersei, pripravená urobiť pre jeho udržanie čokoľvek.

V úvodných titulkoch nastala malá, no očakávaná zmena pri zobrazení Winterfellu. Ako dôsledok porážky Night Kinga sa už ľad zo severu nešíri ďalej a v blízkosti hradu pribudli hranice s padlými. Tie vidíme hneď v úvode epizódy a na nich niektoré z našich obľúbených postáv, ktoré neprežili veľkú vojnu. Hneď prvého vidíme Joraha Mormonta, pri ktorom stojí zronená Daenerys a pri poslednej rozlúčke mu čosi pošepká do ucha. Čo presne to bolo, sa však zrejme nikdy nedozvieme. Nasleduje Theon Greyjoy, s ktorým sa lúči Sansa, ktorú kedysi zachránil z pazúrov Ramsayho Boltona. Tá mu venuje odznak so zlovlkom, znak Starkovcov, ktorí ho odmalička vychovávali. Pri pohľade na preživších vidíme aj Jonovho zlovlka Ghosta. Pri boji prišiel o ucho a na jeho bielej srsti sa vynímajú krvavé rany.

Tých, ktorí obetovali svoje životy v boji s armádou mŕtvych, následne Jon vo svojom príhovore označí za „štíty, ktoré bránili ľudské ríše“, čo je odkaz na prísahu členov Night’s Watch. Po ceremónii a zapálení hraníc sa už presúvame k oslave veľkého víťazstva. Tá sa začína pochmúrne. Čo vlastne čakať, keď sa len pred chvíľou rozlúčili s tisíckami padlých. Jediný, kto na hostine chýba, je najväčšia hrdinka bitky – Arya, po ktorej sa už ohliada Gendry. Samozrejme, chce sa jej len poďakovať. Keď vstane od stola, aby ju šiel hľadať, osloví ho pred všetkými Daenerys. Tá sa najprv zahrá na trolla, keď mu pripomenie, že to bol jeho otec, Robert Baratheon, kto vzal trón jej otcovi a pokúsil sa ju zabiť. Už-už to vyzerá, že sa Gendry stane potravou pre draky, keď ho zrazu pred zrakmi všetkých legitimizuje a urobí ho lordom Storm’s Endu, sídelného hradu Baratheonovcov. Na nového lorda hneď pripíja Davos, ktorý predtým verne slúžil jeho strýkovi Stannisovi. A mŕtvolné ticho konečne prehluší zábava.

My sa však ešte na chvíľu pristavíme pri Davosovi a jeho rozhovore s Tyrionom. Tomu hovorí o Melisandrinom úmrtí. A aj keď ju on sám chcel zabiť, za to, čo spravila Shireen, jej smrť vníma tak, že ich jej boh, Pán svetla, po víťaznej bitke opustil a teraz, bez jeho vedenia, nik nevie, aké sú v skutočnosti jeho zámery. Tyrion neskôr upozorní na fakt, že aj keď porazili White Walkerov, stále majú veľa problémov medzi sebou. Nejde pritom len o to, že preživší sú skutočne rôznorodou zmesou národov, ale najmä o dvojicu Sansa – Daenerys.

Tyrion sa potom pristavuje pri Branovi, ktorému pochváli jeho kolesové kreslo. Hovorí o ňom síce ako o úžasnom vynáleze, no podobné sme už dávnejšie videli u Dorana Martella. Bran však prezradí, že to svoje odkukal od návrhu Daerona Targaryena pre jeho synovca pred 120 rokmi. Tyrion ho potom nazve lordom Winterfellu, no je jasné, že Bran, teda Trojoký havran, už dávno o takéto tituly nestojí. A ako sám neskôr povie, žije väčšinou v minulosti. Škoda. Jeho schopnosti by sa totiž dali v prebiehajúcej vojne veľmi dobre využiť, nebyť scenáristov, ktorí sa toho rozhodli do zostávajúcich epizód vtesnať toľko, že im neostalo iné, než použiť často nelogické skratky. Kiežby sa to skončilo pri superrýchlom Gendrym a ešte rýchlejšom havranovi z predchádzajúcej série.

Nasleduje Tormundov prípitok na dračiu kráľovnú a prípitok dračej kráľovnej na hrdinku Winterfellu Aryu Stark, ktorej sestra Sansa hádže po dračej kráľovnej divné pohľady. A medzi nimi Jon, ktorý Daenerys nepochybne miluje. Nám je však jasné, že Game of Thrones sa na žiadne šťastné konce nehrá a že to medzi nimi bude ešte veľmi zložité. Nepomôže tomu ani Tormund, ktorý po pár rohoch vína začne ospevovať Jona do nebies. Popri všeličom inom spomenie jeho zmŕtvychvstanie a to, že vyliezol na draka a jazdil na ňom. Vraj to spraví len šialenec alebo kráľ. Nuž, aj Tormund už raz vyliezol na draka a kráľom sa byť veľmi necíti. Samozrejme, Daenerys je urazená, je to predsa ona, kto na drakoch lieta už zopár rokov a koho dokonca volajú Matka drakov. Uvedomuje si však, že napriek všetkým jej úspechom, mestám, ktoré dobyla, armádam, ktoré rozdrvila, a otrokom, ktorých oslobodila, napriek tomu, že bez jej armády by Night Kinga nikdy neporazili, ju Sever neprijal. Stále je tu cudzinka a navyše si uvedomuje, že ľudia majú oveľa radšej Jona, právoplatného dediča, než ju. Vstane a odíde od stola, pričom ju pozorne sleduje Varys. Ten si už teraz uvedomuje, že jej správanie môže byť nebezpečné, i keď ešte nepozná pravdu o skutočnom dedičovi trónu.

Medzitým prebieha stará známa Tyrionova hra, ktorú kedysi hrával s Bronnom a Shae. Tentoraz sú jej účastníkmi Jaime a Brienne. Zábava sa však skončí, keď Tyrion uhádne, že Brienne je ešte panna. Tá odchádza a za ňou sa vyberie Jaime. To zničí dobrú náladu Tormundovi, i keď jeho žiaľ príliš dlho netrvá. Sansa si zas prisadne k Houndovi, ktorý kedysi býval strážcom jej milovaného Žofrého, ehm, Joffreyho Lannistera, teda vlastne Baratheona. Ten na rozdiel od ostatných priveľmi neoslavuje. Zdá sa, že má ešte nejaké nevybavené účty, a my vieme, o koho ide – o jeho brata, Horu, ktorý teraz slúži kráľovnej Cersei. Sanse povie, že nič z tých strašných vecí, ktoré zažila, by sa neudiali, keby sa vtedy rozhodla utiecť spolu s ním. Ona však oponuje, že bez toho všetkého by stále bola len „malým vtáčatkom“, ako ju sám Hound kedysi nazýval. Prerod Sansy z naivného dievčatka zaľúbeného do svojho vysnívaného princa v ľadovú lady zo Severu je pritom jeden z najväčších v celom seriáli.

Nato sa opäť vraciame ku Gendrymu, ktorý konečne natrafí na Aryu, ktorá zas takmer trafí jeho. Najprv sa jej spýta, prečo nie je na oslave, aby sa jej hneď nato pochválil, že už viac nie je Gendry Rivers, ale Gendry Baratheon, lord Storm’s Endu. Hm, samozrejme, že nie je Gendry Rivers (rieka – podľa Riverlands), však ním ani nikdy nebol. Gendry je totižto bastardom z Crownlands, narodil sa v King’s Landing, takže jeho bastardské priezvisko je Waters. Ale čo, zrejme je to len ďalšia drobná chybička, ktorej sa scenáristi dopustili a na ktorú už možno majú pripravené nejaké divné vysvetlenie.

Ale späť ku Gendrymu. Ten vzápätí požiada Aryu o ruku, no tá ho odmietne s tým, že nie je lady a ani ňou nikdy nebola, pretože to jednoducho nie je ona. To nám pripomína jej dávny rozhovor s Nedom, ale aj stretnutie s Nymeriou. Po nich sa presúvame k ďalšej dvojke – Brienne a Jaime, ktorý sa jej rozhodol pomôcť s ďalším problémom a tentoraz ju zbaví panenstva. Chrabrý rytier ser Jaimer Lannister je prosto všade tam, kde ho ľudia v núdzi potrebujú.

Nato zas prichádza Daenerys za takmer úplne triezvym Jonom, no ich rozhovor sa skončí inak. Daenerys Jona požiada, aby o svojom pôvode nikomu nehovoril. No viac ako toho, že by potom ako príbuzní nemohli byť spolu (aj keď to bývala u Targaryenov tradícia) sa, zdá sa, obáva možnosti, že Jon miesto nej usadne na trón. A je jej jedno, že Jon sám po tom netúži, keďže netúžil byť ani kráľom Severu. On však oponuje, že to musí povedať minimálne Aryi a Sanse, no najmä tej druhej sa Daenerys obáva. Jonovmu mlčaniu napokon podriadi všetko.

Konečne sa dostávame aj k výsledku bitku. Dozvedáme sa, že padla polovica Nepoškvrnených, polovica Severanov a polovica Dothrakov. A keďže Cersei dostala posilu v podobe Golden Company a flotily Eurona Greyjoya, sú sily na oboch stranách veľmi vyrovnané. Aj to je však celkom dobre, pretože na konci Bitky o Winterfell sa zdalo, že obrancovia stratili výraznú väčšinu svojich síl. Daenerys správne podotkne, že Cersei urobí všetko preto, aby ľudia na juhu ich boju proti mŕtvym neuverili. Nato navrhne na Cersei zaútočiť, no Tyrion je proti, nechce, aby bolo King’s Landing zrovnané so zemou. Daenerys si však uvedomuje, že bez hlavného mesta nikdy nebude kráľovnou, bez ohľadu na to, koľko lordov ju podporí. A to už má sľúbenú podporu Dornu a Železných ostrovov, ktoré medzičasom zabrala Yara Greyjoy.

Sansa však navrhuje, aby si ich zostávajúca armáda najprv oddýchla, no Daenerys o tom nechce ani počuť. Bojí sa, že ak dá Cersei viac času, tá ešte viac zosilnie. Samozrejme, platiť by to mohlo aj naopak, no dračia kráľovná v tom už má jasno a na juh sa chce vydať čo najskôr. Tyrion aspoň navrhne, aby nechali mesto hladovať a ľud sa o zvrhnutie Cersei postará sám. Jon však z lásky k Daenerys (a z vlastnej hlúposti) urobí všetko, čo mu jeho kráľovná nariadi.

Jon s väčšinou armády sa napokon vydáva na juh po kráľovskej ceste, kým Daenerys, oba draky a zvyšok jej vojska odplávajú na Dragonstone. Jaime popritom zostane vo Winterfelli ako hosť. A keď je už všetko dohodnuté a pripravené, Daenerys vyhlási, že po veľkej vojne vyhrajú aj tú poslednú. Ak teda Pán svetla a scenáristi dajú.

Nato sa presúvame do Godswoodu k stromu srdca, kde sú už všetci poslední Starkovci. A s nimi Jon. Arya a Sansa mu najprv hovoria, že jeho kráľovnej neveria, no Jon oponuje tým, že bez nej by nikdy nezvíťazili. Keď Arya začne s tým, že oni štyria sú poslední žijúci členovia ich rodu a že aj Jon patrí k nim, že je Stark rovnako ako oni, rozhodne sa im povedať pravdu. Vlastne, nechá to na Brana po tom, čo mu sľúbia, že budú mlčať. Škoda, že sme sa už nedočkali ich reakcií na fakt, že bastard Jon Snow je v skutočnosti Aegon Targaryen.

Od Starkovcov sa presúvame k bratom Lannisterovcom, ktorí preberajú Jamieho vzťah s Brienne (nazvime si ho Bramie alebo snáď Jamienne?). Každopádne ich veľmi vážnu debatu prekazí Bronn, ktorý ich prekvapí s kušou v ruke – tou istou, ktorou kedysi Tyrion zastrelil vlastného otca. Aj keď ho vyslala Cersei, aby jej bratov zabil, Bronn má iný plán. Vie, že Cersei pravdepodobne prehrá, a tak sa rozhodne vyjednávať. A keďže Cersei mu za jeho služby prisľúbila hrad Riverrun (sídlo rodu Tully), Tyrion túto ponuku zdvojnásobí a napriek Jamieho namietaniu mu prisľúbi High Garden (niekdajšie sídlo rodu Tyrell).

Po tejto scénke vidíme Sandora Clegana, ktorý sa osamote vydáva na juh. Keď zbadá Aryu, najprv nie je nadšený, no táto dvojka jednoducho patrí k sebe. Obaja smerujú do King’s Landing, kde majú nedokončenú robotu – Sandor so svojím bratom a Arya so Cersei.

Daenerys nato sleduje zraneného Rhaegala ako opäť vzlietne k oblohe, čo z diaľky sleduje Sansa. Za ňou prichádza Tyrion, ktorý ju presviedča, že Daenerys bude dobrou kráľovnou, čomu však Sansa neverí, a tak mu vzápätí prezradí ono veľké tajomstvo. Opäť sme však ukrátení o jeho bezprostrednú reakciu.

Medzitým sa už armády poberajú na odchod a Jon sa naposledy lúči s Tormundom, ktorý odchádza so zvyšok Divokých na sever. Pritom ho požiada, aby so sebou vzal aj Ghosta, ktorý sa akosi scvrkol. Vzápätí sa lúči aj so Samom a Gilly, ktorí spolu čakajú dieťa. A keďže tvorcovia seriálu chceli zopár dolárov ušetriť, so svojím verným zlovlkom Ghostom sa rozlúči letmým pohľadom z diaľky. Málo vecí nedokážu fanúšikovia Game of Thrones jeho tvorcom odpustiť a toto je zrejme jedna z nich.

Presúvame sa k flotile, ktorá sa už blíži k svojmu cieľu. Grey Worm a Missandei sú šťastní a spolu, kým Tyrion sa už s Jonovým tajomstvom zveruje tej najsprávnejšej osobe – Varysovi. Ten to, samozrejme, pojme po svojom a toto tajomstvo nazve informáciou, ktorá si podľa neho čoskoro začne žiť vlastným životom. Daenerys potom stratí Sever a Údolie a navyše má Jon silnejší nárok na trón. Tyrion síce navrhne svadbu, no je tu problém s ich príbuzenským vzťahom. Targaryenovcom to síce, pravda, nikdy neprekážalo, no Jon bol predsa len vychovaný na Severe. Varys sa navyše podelí so svojimi obavami o Daenerysinu príčetnosť. Tak či onak, kým sa im nepodarí dobyť King’s Landing, nie sú tieto problémy aktuálne.

V okamihu, keď lode začínajú spúšťať kotvy, zaútočí na nich Euronova flotila. Najprv sa postarajú o nečakané zostrelenie Rhaegala, pričom Daenerys s Drogonom uniknú len o vlások po jej pochabej snahe o čelný útok. O tom, že mali byť na takúto situáciu pripravení a že samotná dračia kráľovná mala mať z výšky prehľad o tom, že sa pred nimi nachádza obrovské loďstvo, sa už popísalo veľa. Každopádne, Euron zničí jej flotilu a navyše sa stratila Missandei, ktorú na začiatku útoku poslal Grey Worm do člnu.

Cersei si medzitým v Red Keep robí z obyvateľov mesta ľudské štíty. Dúfa, že na nich Daenerys nezaútočí, a ak aj áno, bude zodpovedná za smrť tisícov nevinných. A čisto len pre istotu si poisťuje Euronovo spojenectvo tým, že mu povie, že s ním čaká dieťa. Ktoré v skutočnosti čaká s Jaimem. Ak teda vôbec nejaké dieťa čaká. A ešte jedno prekvapenie – v reťaziach už drží zajatú Missandei.

O chvíľu neskôr už Daenerys plánuje útok na mesto. Grey Worm ju v tom podporuje, no Varys jej do očí hovorí, že robí chybu. Všetci sú si pritom až podivne istí, že King’s Landing bez problémov dobyjú, hoci predtým sa to až tak isto nejavilo. Jasné, majú ešte nejakých tých Nepoškvrnených a Dothrakov, jedni i druhí sú považovaní za neporaziteľných, no proti nej stojí celá Golden Company a vysoké hradby, proti ktorým jej Dothrakovia veľa nezmôžu. Tyrion ju ešte presvedčí, aby so Cersei vyjednávala, aspoň kým nedorazí Jon so zvyškom armády. Daenerys to však vidí len ako zámienku na to, aby obyvateľom mesta ukázala, kto môže za ich blížiace sa nevyhnutné utrpenie.

Varys s Tyrionom potom rozoberajú jej správanie. Varys sa pohráva s myšlienkou, že práve Jon by bol lepším kráľom, no Tyrion sa svojej kráľovnej stále zastáva. Zdá sa však, že Pavúk je už o tom, čo je pre ríšu najlepšie, presvedčený a zrejme má aj plán.

Správy o tom, ako dopadla Daenerysina flotila, medzitým dorazili do Winterfellu, kde sa o tom dozvedá Jaime. Ten sa rozhodne opustiť Sever a vydať sa do King’s Landing, nechávajúc Brienne za sebou. Otázny je však dôvod. Teda, vieme, že odchádza kvôli Cersei. Ale či preto, lebo si zrazu uvedomil, že ju naozaj miluje, aj keď pred chvíľou chcel stráviť život s Brienne, či ju chce len zachrániť pred smrťou alebo preto, že ju chce zabiť, to nám zatiaľ jasné nie je. Ktovie, Cerseina veštba hovorí, že ju zabije jej malý brat a čisto teoreticky to môže byť práve Jaime.

A na záver sme opäť na juhu, tentoraz pred bránami King’s Landing, kde sa Daenerys pokúsi vyjednávať so svojou sokyňou. Hradby mesta už zdobia obrovské balisty a nad bránou stojí Cersei, Euron, Hora a spútaná Missandei.

Pri samotnom vyjednávaní sa stretnú dvaja pobočníci svojich kráľovien – Qyburn na jednej a Tyrion na druhej strane. Qyburn sa zdá byť neoblomný a Tyrionovi je jasné, že pri ňom s rečami o záchrane ľudských životov nepochodí, a tak sa rozhodne prehovoriť priamo k Cersei. Isteže, tá doposiaľ netúžila po ničom inom tak, ako po jeho smrti, pričom na to mala najlepšiu príležitosť, no scenáristi sa rozhodli, že ju jednoducho nevyužije. Miesto toho ho nechá hovoriť i keď dopredu vie, že nech je jeho ponuka akákoľvek, neprijme ju. Snaží sa ju presvedčiť, že nie je monštrum, za aké sa považuje. Vytiahne na ňu jej lásku k deťom, ktoré stratila, i to, ktoré čaká. Škoda, že sme nevideli Euronov výraz, ten musel dobre prepočítavať. Nič z toho však nepomôže a Cersei sa spýta svojej väzenkyne na jej posledné slová predtým, než jej Hora zotne hlavu. Jediné, čo Missandei povie, je „dracarys“.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
21 − 7 =