Game of Thrones: Winterfell
Podarilo sa. Celých 595 dní sme čakali na ôsmu sériu Game of Thrones, ktorej prvý diel s názvom Winterfell videlo len v Spojených štátoch v deň premiéry 11,8 milióna divákov, čo je bez pochýb najlepší začiatok novej série v 8-ročnej histórii vysielania seriálu. Na porovnanie – úplne prvú epizódu Winter is Coming videlo v USA 2,22 milióna divákov a posledný diel siedmej série si podľa oficiálnych štatistík pozrelo 12,07 milióna milovníkov tejto temnej a intrigami naplnenej série. Číslo, ktoré by tvorcovia fantasy seriálov ešte pred pár rokmi považovali za číru utópiu.
Teórií, čo všetko v novej sérii môžeme očakávať, bolo neúrekom, no s prvou epizódou sa mnohé z nich začali rozplývať a iné zas naberať reálnejšie kontúry. Niektoré z nich sme taktiež spomenuli v nedávnom článku, v ktorom sme sa pozreli na posledný trailer pred začiatkom 8. série.
Pre tých, ktorí si už veľmi nepamätali, čo všetko sa na kontinentoch Westeros a Essos za tých 8 rokov udialo, nezabudli tvorcovia na krátku rekapituláciu tých najdôležitejších udalostí, ktoré budú mať najväčší dopad na postavy a dianie v samom závere série, no my sa presunieme hneď na začiatok epizódy, presnejšie na úvodné titulky, ktoré spolu s ich už legendárnou zvučkou nemilujeme o nič menej než samotný seriál. Aj keď ich grafická štylizácia zostala rovnaká, v mnohom sú predsa len odlišné. Veľký luster z knižnice Citadely, ktorého výjavom sa začínajú každé úvodné titulky, je tentoraz zdobený trochu inými reliéfmi, ktoré sa prispôsobili dianiu v seriáli. Hneď sme si mohli všimnúť draka, ktorý na ňom doposiaľ ležal na zemi, no teraz z výšky chrlí oheň.
Následne sa presúvame k mape, ktorá už nezačína v King’s Landing, ale na úplnom severe, z ktorého sa dívame na rozborenú The Wall, od ktorej sa dláždi cesta k najsevernejšiemu severskému hradu, Last Hearth, sídlo kedysi mocného severského rodu Umber. Od neho sa presúvame k Winterfellu, z ktorého teraz vidíme nielen vonkajšok, ale v impozantnej grafike sme sa dostali aj do starobylých krýpt ukrytých hlboko v jeho útrobách. Na reliéfoch lustra následne vidíme trojicu výjavov – leva (symbolizujúceho Lannisterovcov), bezhlavého vlka (Starkovci) a muža držiaceho odseknutú vlčiu hlavu, ktorý môže symbolizovať tak Boltonovcov, ako aj Lannisterovcov. Odtiaľ sa napokon konečne dostávame ku King’s Landing, ktoré taktiež vidíme z nových uhlov aj s mapou Westerosu, ktorú nechala namaľovať Cersei. Po tom všetkom sa dostávame až k Železnému trónu, nad ktorým sa vyníma lannisterský lev. Nasledujúci výjav z lustra napokon ukazuje hneď štvoricu drakov – jeden je väčší, akoby stál na zadných nohách, a tri menšie v lete, nad ktorými letí kométa, ktorá kedysi mala predznamenať práve návrat drakov. Pri pohľade na tento výjav sa zdá, akoby draky chrlili oheň na čosi, čo pripomína neznámu armádu.
Začiatok samotnej epizódy je presné taký, aký sme očakávali a aký predznamenával už trailer. Sme teda svedkami príchodu Jona, Daenerys a jej armády spolu drakmi, čo sleduje malý chlapec z vrchu stromu ako pripomienka príchodu sprievodu kráľa Roberta Baratheona a Brana, ktorý ho sledoval z hradných múrov Winterfellu. Aj keď sú v záberoch takmer len šíky armády Unsullied, medzi ktorými sa mihne zopár Dothrakov na koňoch, je veľkosť prichádzajúcej armády skutočne impozantná. Je tu aj Arya, ktorá to celé sleduje z Winter Townu. Tá sa najprv poteší, keď zbadá Jona, no vzápätí ju schladí pohľad na jej niekdajšieho spoločníka, ktorého kedysi nechala napospas zdanlivo istej smrti, Hounda. Chvíľu na to sa jej oči opäť rozosmejú, keď po mnohých rokoch uvidí Gendryho.
Hneď nato sa na celý príchod dívame z opačnej strany, najprv si Tyrion robí vtipy na Varysov účet (komu len táto dvojica nechýbala?), Missandei a Grey Worm pozorujú nie veľmi nadšených severanov a Jon vysvetľuje Daenerys ich silnú nedôveru voči cudzincom. Nezabúdajme, že to bol práve jej otec, Mad King, ktorý pred rokmi popravil Lorda Rickarda Starka a jeho najstaršieho syna Brandona. A v tom prilietavajú Drogon s Rhaegalom, výjav, na ktorý väčšina severanov reaguje strachom, výkrikmi alebo dokonca útekom, kým Arya to sleduje s úžasom a nadšením v tvári.
Po tomto efektnom príchode hlavných postáv na scénu sa konečne dostávame k prvým z mnohých „reunionov“ a stretnutí, na ktoré sme sa od konca siedmej série tak tešili. Pri srdcervúcom zvítaní Jona s Branom nás však hneď ovalí ten trápny pocit, keď vidíme nášho najobľúbenejšieho warga, greenseera a aktuálneho Trojokého havrana, ako venuje svojmu nevlastnému bratovi bratrancovi len chladný pohľad a jediné slovo. No tak, Bran, vieme, že máš zadarmo celú Westeros TV, ale prejavenie kúštika citov by ti hádam neublížilo! Ale nie, samozrejme, Bran sa svojej gandalfovskej úlohy ujal so všetkou vážnosťou a naozaj bravúrne, čo nám krátko nato dokazuje, keď prerušuje sériu zvítaní vyjavením skutočnosti, že Night King a jeho drak, nemŕtva verzia Vyseriona, už prekročili zničenú The Wall a pochodujú smerom k nim.
Hneď vzápätí sme svedkami zasadnutia vo winterfellskej sieni, kde bol len nedávno za kráľa Severu menovaný Jon Snow. Tentoraz je však v úplne inej situácii, keď čelí paľbe severských lordov, ktorí nevedia zniesť, že sa vzdal koruny a pokľakol pred targaryenskou kráľovnou. Ešte predtým sa však riešia zmysluplnejšie veci, ako je vyslanie havranov k Night’s Watch, aby sa stiahli zo svojich hradov do Winterfellu, či vyslanie mladého lorda Neda Umbera, aby sa vydal po svoj ľud na už spomínaný hrad Last Hearth.
Samotnú kritiku voči Jonovi potom nespúšťa nik iný, ako Lyanna Mormont. Jon sa síce snaží svoje rozhodnutie obhájiť, no napokon je to Tyrion, kto sa musí ujať slova a opäť raz previesť svoje rečnícke vlohy. Všetko sa však komplikuje, keď spomenie, že sa k nim má pridať aj lannisterská armáda, čo, pochopiteľne, lordov Severu i Údolia, ktorí sa k nim pridali už počas Bitky bastardov, veľmi nepoteší. Sansa má pritom ešte praktickejší argument týkajúci sa toho, ako nakŕmiť, ako Tyrion povedal, „najväčšiu armádu, akú svet kedy videl“ a ešte k tomu dvoch dospelých drakov. Ešteže tu máme Daenerys, ktorá jej s chladnou hlavou vysvetlí, že draky proste jedia „čokoľvek chcú“. V Sansinom výraze je vidieť, že jej po tých slovách naozaj, ale naozaj odľahlo.
Chvíľu nato už vidíme do Winterfellu dovážať zásoby dračieho skla, čomu velí Gendry, a taktiež očakávaný rozhovor medzi Sansou a Tyrionom, ktorá mu dá najavo, že prísľubom jeho sestry neverí a v podstate mu naznačí, že je hlupák, ak on áno. A potom, konečne! Scénka, ktorej útržok sme videli už v traileri, keď Jon stojí pred winterfellským stromom srdca a zrazu za ním, nik iný ako Arya! Ako inak, po zvítaní si tí dvaja začnú premeriavať svoje meče, aby vzápätí došlo na vážnejšiu tému, pri ktorej Arya, pre Jona nečakane, bráni Sansu.
Po tomto momente sme sa však konečne presunuli do King’s Landing, kde Cersei z hradieb vyhliada prichádzajúcu flotilu Eurona Greyjoya naplnenú žoldniermi z Golden Company. Pre neznalých ide o veľkú žoldniersku armádu z Essosu založenú Aegorom Riversom, jedným z tzv. „veľkých bastardov“ kráľa Aegona IV. Pri pohľade na lode Cersei nerozhodí ani správa, že mŕtvi prelomili The Wall, dokonca sa zdá, že sa tomu pri svojej vypočítavosti teší. Nato sa presúvame na jednu z lodí, kde najprv vidíme kapitána Golden Company Harryho Stricklanda a Eurona, ktorý sa poberá do podpalubia, kde vidíme spútanú Yaru Greyjoy.
V trónnej sieni sa neskôr s Euronom a Stricklandom stretáva aj Cersei, ktorá je nepochybne najviac sklamaná z toho, že Golden Company so sebou nepriniesla aj svoje legendárne bojové slony. Čo Cersei, sklamaný som ostal aj ja a som si istý, že aj mnoho ďalších divákov, ktorí sa na ich predvedenie sa v akcii určite tešili. Dozvedáme sa však aj jedno číslo – dvetisíc koní a zjavne aj rovnaký počet jazdcov, ktorých so sebou Strickland priviedol. A hneď nato si Euron konečne vydobyje svoju sľúbenú odmenu. Však viete. Cersei. O čosi neskôr sa dozvedáme, že jej na ňom imponuje jeho arogancia. Nuž, proti gustu žiaden dišputát. Čo je však dôležité, zdá sa, že Cersei, ktorá si pokojne popíja víno a netvári sa veľmi nadšene, už naozaj nie je tehotná (ak teda vôbec niekedy naozaj bola).
V ďalšej scénke konečne vidíme aj Bronna, ktorého pri, ehm, užívaní si života, vyruší Qyburn, aby mu od Cersei zveril úlohu zabiť jej dvoch bratov, ak sa im teda podarí prežiť vojnu, ktorá je na Severe na spadnutie. A čo viac, na splnenie tejto úlohy mu zverí tú istú kušu, ktorá kedysi patrila Joffreymu a ktorou Tyrion zabil ich otca Tywina.
Neskôr sa vraciame na palubu Euronových lodí, na ktoré sa dostal Theon so svojimi mužmi, ktorým sa podarí vyslobodiť Yaru. Z ich neskoršieho rozhovoru vyplývajú dve veci – Yara sa vráti na Iron Islands, aby tam vytvorila útočisko pre Daenerys v prípade, že sa bitka s Night Kingom skončí nešťastne, kým Theon sa vydáva k Jonovi, aby bojoval po jeho boku.
Do Winterfellu medzitým dorážajú ďalší utečenci z celého Severu, tentoraz sú naše pohľady upriamené na Karstarkovcov, ktorí ešte donedávna stáli proti svojim vzdialeným príbuzným z Winterfellu na strane Ramseyho Boltona. Okrem toho však vidíme aj rozložený vojenský tábor a výstavbu katapultov, ktoré budú akiste použité v nadchádzajúcom boji.
Následne sa dostávame k rozhovoru Tyriona a Davosa Seawortha, ktorý na urovnanie problémov, ktoré vyvstali z Jonovho vzdania sa koruny v prospech Daenerys, navrhuje ich sobáš. Samozrejme, veľmi rozumný návrh, ak uvážime, že tí dvaja to už spolu aj tak ťahajú. Kto však vie, ako sa k tomu postavia, keď sa dozvedia o Jonovom pôvode. Budú za sobáš, aj keď budú vedieť, že ide o tetu a jej synovca? Otázne tiež je, kedy sa ho dočkáme. Je celkom možné, že ak k nemu dôjde, tak už v nasledujúcej časti, teda pred samotnou bitkou, aby sa tým upevnila morálka a oddanosť Severanov.
Od tohto rozhovoru sa plynulo presúvame práve k našej kráľovskej dvojke. Spoločne idú skontrolovať drakov, ktorí podľa Dothrakov príliš málo jedia. Nasleduje niekoľko scénok, ktoré poznáme už z traileru, a ako sa ukázalo, predpoveď z nášho rozboru sa potvrdila a Jon spolu s Daenerys sa skutočne šli preletieť na drakoch, z ktorých boli v traileri odstránení.
Po tomto sa presúvame do vyhní, kde sa už usilovne pracuje na zbraniach z dračieho skla. Odlievajú sa hroty šípov a pre Hounda má Gendry dokonca jednu poriadnu sekeru. Na rad však prichádza hneď dvojitý reunion. Na scéne sa totiž objavuje Arya, ktorej cesty sa s Houndom nerozišli práve v najlepšom. Veľmi krátke je aj jej stretnutie s Gendrym, ktoré je síce trochu nostalgické, no hlavne má naňho požiadavku vyrobiť oštep s hrotom z dračieho skla. Do akej miery sú postupy, z ktorých sa tieto zbrane vyrábajú realistické, to radšej prenecháme odborníkom.
O čosi neskôr sa dozvedáme prvé dôsledky toho, že sa Jon vzdal koruny, keď Sansa číta oznam od Robetta Glovera, ktorý sa rozhodol zostať vo svojom hrade. Je jasné, že ani Sansa nedokáže toto Jonovo rozhodnutie pochopiť. Vzápätí sa však dostávame k ešte napätejšej situácii, keď Jorah Mormont spolu s Daenerys vyhľadajú Sama, ktorý, ako ho už dobre poznáme, opäť pri svetle sviečok študuje staré zvitky. Prišla sa mu poďakovať za záchranu Jorahovho života, no situácia naberá úplne iný spád, keď sa dozvie, z akého rodu Sam pochádza a že to boli jeho otec a brat, ktorých verejne popravila, keď sa jej rozhodli vzoprieť a neuznali ju ako svoju kráľovnú.
Sam pri svojom náhlom odchode z miestnosti stretáva vonku Brana, ktorý vraj čaká na starého priateľa. Povie Samovi, že je čas povedať Jonovi pravdu o jeho skutočných rodičoch, čo je ďalší moment, na ktorý sme roky čakali. Sam teda vyhľadá Jona v kryptách pri pomníku Neda Starka, kde mu najprv povie o Daenerysinom čine a následne mu vyjaví jeho pôvod. Je zaujímavé sledovať Jonovu reakciu. Z chlapca, ktorý bol vychovávaný ako bastard, ktorý sa pridal k Night’s Watch a stal sa jej veliteľom, ktorý bojoval s divokými, mŕtvymi a napokon aj o Winterfell, aby bol následne menovaný za kráľa Severu, sa stal Aegon Targaryen, dedič Železného trónu. Čo všetko sa mu v tom momente preháňalo hlavou, to zatiaľ nevieme.
Nato sa presúvame k hradu Last Hearth, kam na začiatku epizódy vyrazil mladý Ned Umber. Hrad je však pustý, vidíme síce kaluže zamrznutej krvi na snehu, no nikde žiadne mŕtvoly, čo môže svedčiť iba o jednom. A sú to Tormund Giantsbane, Beric Dondarrion a zopár ďalších preživších z útoku Night Kinga, ktorí zisťujú, čo sa na hrade vlastne udialo. Natrafia však na Lorda veliteľa Edda Tolletta spolu s neveľkou skupinkou členov Night’s Watch. Tí ich privedú do komnaty, kde na stene visí zabodnuté telo malého Neda Umbera, okolo ktorého je z ľudských končatín vytvorený obrazec osemramenného kola so zahnutými ramenami, ktorý sme počas seriálu videli už viackrát ako symbol White Walkerov. Keď náhle ožije a Beric ho svojím ohnivým mečom prebodne, celý symbol vzbĺkne v plameňoch. Celé to znamená jediné – Night King a jeho armáda sú už medzi nimi a Winterfellom, takže si musia skutočne pohnúť, aby naň stihli doraziť ako prví.
A sme na konci prvej epizódy, kde nás však čaká ešte jeden zaujímavý reunion. Na Winterfell totiž prichádza dobre zamaskovaný jazdec, z ktorého sa nevykľuje nik iný ako Jamie F. Lannister. A na koho padne jeho pohľad? Predsa na Brana, jeho starého kamoša.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.