Game of Thrones: Dragonstone

Tak sme sa dočkali. Po niečo vyše roku od finále 6. série sa konečne rozbehlo pokračovanie. Game of Thrones odštartovalo svoju 7. sezónu, od ktorej sa, ako inak, očakáva veľa. Podarilo sa dychtiacich fanúšikov zaujať?

V ďalšej časti článku sa to hemží SPOILERMI. Takže čítať len na vlastné riziko.

Hneď v prvej scéne, ktorú vidíme ešte pred úvodnými titulkami, je nám jasne pripomenuté, aký seriál pozeráme. Zo začiatku sa to javilo ako nejaký flashback, ale Arya nám všetkým vytrela zrak. Krutosťou sa to síce na povestnú Red Wedding nechytá, ale bez problémov sa to dá nazvať Red Wedding Revenge. Arya už skrátka podrástla. Nezabudla nič z toho, čo sa za posledné série naučila a evidentne chce tieto znalosti využiť vo svojej ceste za pomstou.

 

 

Arya bola súčasťou ešte jednej zaujímavej scény. Keď sa stretla so skupinou Lannisterovských vojakov, čakal som po nevinnom oťukávaní nejaký chladnokrvný fight, ale Arya asi nechcela zahlušiť Eda Sheerana hneď na začiatku jeho účinkovania v Game of Thrones. Jeho cameo bolo, ako inak, spevavé a dostal sa vďaka nemu do spoločnosti umelcov, ktorí v Game of Thrones už hosťovali. Oplatí sa spomenúť členov kapiel Snow Patrol, Coldplay, Sigur Ros alebo Mastodon. Mnohí ale tvorcom vyčítajú, že Sheeran bol skrátka Sheeran. Predošlé menované hudobné cameá ste si pravdepodobne nevšimli, keďže nejde o vyslovene známe tváre a aj tak boli zväčša výrazne zamaskované. Sheeran je ale pri ohníku a spieva si. Niekoho to potešilo, niekoho vytočilo a mne to je jedno. Dávam mu životnosť ešte jednu epizódu. 😉

 

 

Vcelku zaujímavá situácia panuje v King´s Landing. Z Lannisterovcov už ostali len Cersei a Jaime a obom je jasné, že majú nepriateľov všade naokolo. Po „ohňostroji“ z konca 6. sezóny sa ale človek nemôže čudovať. Chce to spojencov a tí prichádzajú. Teda, prichádza len jeden, ale je dostatočne silný na to, aby dokázal zamiešať kartami. Euron Greyjoy, ktorý prevzal kontrolu na „slanom tróne“ a najradšej by pozabíjal Theona a Yaru, ktorým je ujom. Jeho flotila je dostatočne silná na to, aby Lannisterovci mali šancu, ale samozrejme nebude to zadarmo. Euronovi sa musí nechať, že má ťah na bránu, veď požiadal o ruku rovno kráľovnú, a že má naozaj krutý zmysel pre humor. Mám z tejto postavy radosť, keďže je pre Lannisterovcov a aj pre divákov naozaj nevyspytateľná.

 

 

Na Severe sa všetko pripravuje na príchod armády mŕtvych. Jon Snow sa zžíva s funkciou kráľa a aj keď mu do toho Sansa kecá, ide mu to vcelku dobre. Už spomenutej Sanse stále dýcha na krk Littlefinger, verný zásade, že keď mu to nevyšlo s mamou, aj dcéra je fajn. A som veľmi rád, že sa opäť ukázala najväčšia zbraň Severu – Lyanna Mormont z Bear Island. Táto 10-ročná hubatá vladárka dala zase do pozoru chlapíkov, ktorým by mohla hovoriť pokojne dedo. Je úžasná a ak by mala draky ona a nie Daenerys, tak by bol celý seriál už dávno vybavený.

 

 

Zaujímavé boli aj scény, v ktorých sa Bran a Meera po troch sezónach konečne dostali na druhú stranu múru, alebo keď sa Sandor ukáže na mieste činu, kde svojho času vyčíňal a prispel tak ku smrti otca a dcéry. Následná Sandorova vízia bola určite nový element, ale veľmi mi to nesadlo. Sandor je chladnokrvný bezbožný pragmatik a že by práve on odrazu mal videnia pri pohľade do ohňa?

 

 

Nechýbali ale ani vtipné momenty. Stačila chvíľka a Tormund s prehľadom získal titul najväčšieho baliča vo Westerose. Jeho pohľady na Brienne sú na nezaplatenie. Zábavný a zároveň nechutný bol strih rutiny, ktorú zažíva Sam v Citadele. Som na jeho ďalšie účinkovanie zvedavý a najmä na to, čo sa mu podarí v „potterovskej“ zakázanej knižnici objaviť. Vojny často vyhrávajú informácie.

 

 

Na záver sme sa dočkali aj vylodenia Daenerys, ktorá sa tak vôbec po prvý raz v rámci seriálu ukázala na domácej pôde. Scéna to bola určite efektná, ale pripadala mi strašne nelogická. Keď sa totiž vyloďujem na cudzom, nepriateľskom území, určite nepošlem najdôležitejšie osoby v prvej loďke na pevninu s minimálnou ostrahou. Lannisterovci správne predpovedali, kde zakotvia a čo im teda bránilo nechať tam niekde v hrade „zašitých“ zo desať vrahov? Ak by tam boli, tak mohli vďaka nulovým bezpečnostným opatreniam ukončiť inváziu za 5 minút. Ale rozumiem, že efekt je efekt a niekedy tak musí ísť logika bokom.

 

 

Celkovo sme teda videli zaujímavú epizódu, ktorá ale nepriniesla nič zásadné. Iba zrekapitulovala to, čo sme približne čakali a pripomenula nám postavy a ich umiestnenie v priestore. Pre ďalší vývoj je to síce dôležité, ale je škoda, že jeden z najlepších momentov si táto epizóda minula už pred titulkami.

 

(zdroj:hbo.com)

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 × 28 =