Gamescom 2018

Gamescom 2018 je v plnom prúde (v čase, keď toto čítate, už vlastne za nami) a napriek tomu, že sa nekonali klasické tlačové konferencie ako v prípade E3, dostali sme pomerne veľké množstvo nových trailerov, ohlásení dátumov vydania a aj úplne nových titulov! V tomto článku sa pokúsim zosumarizovať to najdôležitejšie a najzaujímavejšie, čo sa počas konferencie odohralo. Pokiaľ chcete vidieť skutočne všetko, odkážem vás na YouTube kanál IGN, kde konkrétne v tomto zozname by mali byť skutočne všetky videá, ktoré boli počas Gamescomu uvedené.

Na začiatok sa poďme pozrieť na nové tituly oznámené počas otváracieho ceremoniálu. Pre mňa osobne asi najväčšie a najviac hype oznámenie prišlo hneď na začiatku. Supermassive Games, autori Until Dawn, jednej z mojich najobľúbenejších hier tejto generácie, konečne oznámili ďalšie tituly v tomto štýle. A áno, hovorím tituly. The Dark Pictures bude totiž antológia viacerých hororových hier. Všetky budú v štýle Until Dawn (pokiaľ Until Dawn nepoznáte, rovnaký žáner je napríklad aj úspešné Detroit Become Human), teda hry, v ktorých vaše rozhodnutia vo veľkom menia priebeh celého hrania. Všetky hry v rámci antológie budú úplne samostatné. A vývojári tvrdia, že tak ako Until Dawn bola klasický tínedžerský slasher, hry v rámci The Dark Pictures budú skúmať rôzne subžánre hororu.

Ich prvá hra sa bude volať Man of Medan. Príbeh bude o pätici ľudí, ktorí sa vyberú skúmať potopený vrak z druhej svetovej vojny. A ako to tak býva, dobre to nedopadne. Respektíve možno aj dopadne, koľko a či vôbec niekto prežije, bude záležať len na vás, hra počíta s prežitím všetkých, nikoho alebo čokoľvek medzi tým.

Mimimi Games, tvorcovia úspešného hitu Shadow Tactics: Blades of the Shogun, minulý rok oživili subžáner taktických stratégií v štýle Commandos, Desperados a podobne. A práve Desperados je značkou, ktorú si zoberú do parády ako ďalšiu. A teda áno, skutočne sa dočkáme tretieho dielu Desperados, ktorý vyjde budúci rok pre Xbox One, PS4 a PC.

Ako ďalšie sa nám konečne oficiálne predstavilo pokračovanie Life is Strange. Prvá epizóda Life is Strange 2, s novou dvojicou hlavných hrdinov vyjde už 27. 9. 2018. Odohrávať sa bude zhruba tri roky po udalostiach z prvého dielu a Max s Chloe v ňom vystupovať nebudú. Namiesto nich máte bratov Diazovcov, staršieho Seana a mladšieho Daniela. Ovládať budete práve Seana, ktorý spolu s Danielom putuje na vlastnú päsť do Mexika. Nie je úplne jasné prečo, každopádne jedna z príčin bude situácia z úvodu prvej epizódy, kde jeden z bratov objaví svoje špeciálne schopnosti, spôsobí výbuch policajného auta a na mieste ostanú traja mŕtvi či zranení ľudia. Okrem traileru nižšie si pozrite aj toto video, ktoré ukazuje asi 20 minút práve z úvodnej epizódy.

Ubisoft Blue Byte nám pri príležitosti 25. výročia série Settlers oznámil The Settlers History Collection, vylepšenú verziu Settlers 1 – 7, ktorú si budú môcť hráči na moderných PC zahrať už 15. 11. 2018. To ale nebolo všetko, pretože zároveň oznámili aj úplne nový diel! Tentoraz bez číslovky, jednoducho len The Settlers by malo vyjsť na jeseň 2019.

Následne sme dostali niekoľko menších oznámení od vydavateľa Deep Silver. Ďalšie DLC pre české RPG Kingdom Come: Deliverence vyjde na jeseň tohto roka. Tiež na jeseň vyjde závodná simulácia Dakar 18. 12. 2. 2019 zasa vyjde fantasy RPG Outward, ktoré je význačné tým, že do open world prinesie možnosť split-screenu.

Ďalej sme sa dočkali oznámenia XBox One/PS4 portu mnou kickstartovaného RPG Pathfinder: Kingmaker, ktorý by mal vyjsť v priebehu budúceho roka. Samotná hra vychádza pre PC už v septembri, takže ak vás zaujímajú klasické RPG v štýle Baldur’s Gate, hoďte na ňu očkom. No a nakoniec sme sa dočkali aj portu Saints Row: The Third pre Nintendo Switch. Toto ale štandardne ešte nebolo všetko, dočkali sme sa aj dátumu vydania pre Shenmue 3. Ja osobne túto sériu poznám skôr z počutia, ale na západe je očividne veľmi populárna, snáď sa nejakí fanúšikovia nájdu aj u nás. Shenmue 3 vychádza 27. 8. 2019.

Tak, otváraciu ceremóniu by sme mali za sebou, poďme sa ešte v rýchlosti pozrieť na niektoré trailery, ktoré pri príležitosti Gamescomu vyšli. Opäť prízvukujem, pokiaľ chcete úplne všetko, pozrite sa na kanál IGN, kde máte k dispozícii takmer 170 rôznych videí.

Začnime takým menším Blizzard kútikom. Oznámili novú mapu pre Overwatch, Diablo III Eternal Collection na Nintendo Switch (ohlásenie, gameplay) a vydali dve animované videjká, ktorými je Blizzard taký známy. Jedno pre hrdinku D.Va z Overwatch a druhé pre kráľovnú Aszharu z World of Warcraft.

Ďalej sa pozrime najprv na tie väčšie a očakávanejšie tituly. Assassin’s Creed Odyssey dostal hneď dva trailery. Keďže v najnovšom diele série bude na výber medzi ženskou hrdinkou Kassandrou a mužským hrdinom Alexiosom, obaja dostali svoj trailer. Líšia sa ale skutočne len v tom, akú hlavnú postavu zobrazujú. Inak sú rovnaké. Pozrieť si takisto môžete dve gameplay videá, jedno zo štandardnej misie, druhé zo súboja s bossom.

Battlefield 5 takisto ukázal dva trailery. Jeden pomerne klasický trailer, ktorý síce natočili v game engine, ale z reálnej hry toho veľa neukazuje. Zato ale pekne vyzerá. Ten druhý už ukazuje z hry viac a navyše vysvetľuje progression systém v multiplayeri. Vývojári z DICE navyše oznámili dátum, kedy začne open beta – 4. septembra pre majiteľov predobjednávok, 6. septembra pre všetkých ostatných.

Ďalšou hrou na zozname je Devil May Cry 5. O tom, že to je jedna z mojich obľúbených sérií, som sa rozplýval už počas E3, takže teraz to nechám na pokoji a len sucho skonštatujem, že hrá má nový trailer (áno, správne ste videli, na konci je to Dante a áno, skutočne dual wielduje motorku), 15 minút záberov priamo z hrania a navyše aj dátum vydania – 8. 3. 2019.

Fallout 76 sa do Nemecka dostavil s novým trailerom, ale to je, bohužiaľ, všetko. Pokiaľ viem, ani tam nebol v hrateľnej podobe. Pri Bethesde ale ešte chvíľku ostaneme, pretože aj keď nepriniesli Fallout 76, predstavili v hrateľnej podobe Rage 2. Ten vyzerá ako pomerne klasická open-world strieľačka, ktorej sa ale nedá uprieť, že má svoju dušu a celkom pekne dokáže predať svoj audiovizuál.

Metro Exodus, tretí diel známej série podľa kníh ruského sci-fi spisovateľa Dmitriho Glukhovskeho, bol na Gamescome tiež a ukázal nám nový oficiálny trailer a zhruba štvrťhodinu komentovaného hrania od IGN. Graficky vyzerá hra, samozrejme, úžasne a presun z Moskovského metra do otvoreného sveta tomu skutočne pomáha.

Remake Resident Evil 2 sa pre zmenu dostavil s dvoma videami priamo z hrania. To prvé je komentované a ukazuje po prvýkrát Claire Redfield, zatiaľ čo to druhé už je starý dobrý Leon. A ostaňme ešte chvíľku v Japonsku. Sekiro: Shadows Die Twice, očakávaná hra od štúdia From Software, dostala na Gamescome dátum vydania – 22. 3. 2019. A na oslavu si môžeme dať hneď dve gameplay videá. To prvé ukazuje štandardné hranie, to druhé zas ukazuje, čo sa stane, ak stretnete príliš silného súpera.

Nvidia sa očividne nejak spolčila so Square Enix, pretože pri prezentácii nových grafických kariet vo veľkom používali zábery zo Shadow of the Tomb Raider. A práve z tejto hry máme aj dvojicu trailerov – jeden ukazuje, čo všetko hra dokáže pomocou technológií od Nvidie, ten druhý zas gameplay na najsilnejšej oznámenej grafickej karte.

Ako posledný z tých očakávanejších titulov (aj keď mám pocit, že očakávaný je najmä na západe, u nás tá komunita až taká veľká nie je) máme zopár gameplay záberov (1v1 ; 2v2) zo Super Smash Bros. Ultimate pre Nintendo Switch.

Po tých asi najočakávanejších hrách, ktoré sa na Gamescome objavili, tu ešte máme niektoré možno trochu menej očakávané mainstreamom, ale zato veľmi očakávané vo svojich komunitách. Či už kvôli tomu, že je to pokračovanie veľmi kvalitnej série, alebo ide o nový titul známeho vývojára, všetky tieto hry sú niečím špeciálne, a preto im venujeme toto miesto.

Ako prvá sa nám ukáže budovateľská stratégia Anno 1800. Séria, ktorá má svoje miesto v srdci mnohých stratégov, sa nám predstavuje novým dielom zasadeným do obdobia kolonizovania Ameriky.

Ďalšia hra s názvom Breach je tu vlastne asi len preto, lebo bola práve na Gamescome oznámená. Nebolo to ale počas otváracej ceremónie ani som nezachytil žiadnu oficiálnu akciu, podľa všetkého len vyšiel trailer online a hrateľná verzia bola prítomná na výstavisku. O hre viac-menej nič nevieme, ale nechcel som vám ostať dlžný nové oznámenie, takže tu ho máte. Navyše ide o hru od bývalých vývojárov z Bioware, takže kvalita sa dá očakávať.

Control, nová hra od Remedy, tvorcov Maxa Payna, takisto dostala nový trailer, ktorý je ale rovnako ničnehovoriaci ako ten predošlý. Každopádne ale vyzerá pekne. Omnoho viac nám toho ponúklo akčné RPG Darksiders III. Pozrieť si môžete trailer, komentované demo alebo takmer 40 minút nekomentovaných záberov priamo z hry. Alebo všetko. Nechám to na vás.

Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age nám ponúka tiež dve videá, komentované demo od IGN a takisto aj polhodinové oficiálne gameplay demo. Hra vychádza už o týždeň, takže pokiaľ máte radi klasické ťahové JRPG, určite ju nezmeškajte. Pri JRPG ešte chvíľu ostaneme. Francúzske štúdio Midgar sa pokúša vytvoriť poctu klasikám JRPG žánra so všetkým, čo k tomu patrí. Grandiózny príbeh, ATB súbojový systém, skvelá muzika a tak ďalej. Na toto sa im podarilo vyzbierať peniaze na Kickstarteri a na Gamescome oznámili novým trailerom, že hra prichádza do Early Access programu na Steame už 29. 11. 2018.

Ako ďalšia sa predstavuje bojovka Jump Force. V oficiálnom traileri nám oznámili nové charaktery, zatiaľ čo pri komentovanom deme konečne povedali aj trochu viac informácií o samotnej hre. Mimochodom, pokiaľ dobre počítam, zatiaľ nám boli predstavené charaktery z Dragon Ball Z, Naruta, One Piece, Bleach, Death Note a Hunter x Hunter. Myslíte, že to je všetko? Ja osobne pochybujem… Povedal niekto My Hero Academia?

Hardcore simulátor stredoveku (lebo naozaj, čo iné to je?) Mount & Blade II: Bannerlord sa nám tiež predstavuje dvoma videami. Najprv teaserom kampane a následne aj pár minútami z hrania. V tomto prípade platí, že sa netreba nechať odradiť grafikou, pretože komplikované RPG systémy tejto hry zaručujú, že s ňou dokážete stráviť mnohé a mnohé hodiny. Len keby už vyšla.

Kúzelná plošinovka Ori and the Will of the Wisps predstavila na Gamescome nový mód pod názvom Spirit Trials, ktorý vás postaví proti iným hráčom v pretekoch, kto prvý dosiahne koniec úrovne. Tá grafika stále vyzerá neskutočne pekne. Pri plošinovkách ešte chvíľku ostaneme, pretože nové gameplay zábery ukázal aj Spyro Reignited Trilogy, remake všetkých troch hier v sérii s fialovým dráčikom pre nové konzoly.

Nové trailery či ingame zábery ukázali aj The Quiet Man (hra od Square Enix, o ktorej zatiaľ nevieme viac-menej nič), najnovší simulátor diktátora Tropico 6, Twin Mirror – ďalšia adventúra od tvorcov Life is Strange (vrátane zhruba 10 minút gameplayu) a JRPG kombinované s prvkami stratégie Valkyria Chronicles 4 (takisto vrátane gameplay záberov).

To by z našej malej obhliadky za Gamescomom 2018 stačilo. Nejde o úplne všetko, ale verím že všetko podstatné som zachytil. Ešte by som rád zdôraznil, že pokiaľ vás niektorá hra zaujme, môžete skúsiť pozrieť na YouTube, či nejaký youtuber nenahral celé Gamescom demo. Pri veľa hrách som si všimol, že sa dajú pozrieť aj polhodinové či dlhšie demá priamo z hrania od prakticky neznámych youtuberov. Čo sa herného obsahu na Multiverze týka, najbližšie sa asi stretneme opäť pri klasickej hre mesiaca. No a najbližší event, ktorý budem pokrývať ďalším takýmto článkom, bude zrejme až decembrová The Game Awards. Tak zatiaľ sa majte pekne, užívajte zbytok leta a nezabúdajte hrať dobré hry!

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Tayshren

Kallor shrugged. ' I have walked this land when the T'lan Imass were but children. I have commanded armies a hundred thousand strong. I have spread the fire of my wrath across entire continents, and sat alone upon tall thrones. Do you grasp the meaning of this?' 'Yes,' said Caladan Brood. 'You never learn.'

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
23 − 19 =