Geiger #1 – Nukleárny, neónový, neuveriteľný

Geiger od Image Comics nás zavedie do sveta po nukleárnej katastrofe. Pôjde o ďalšie nudné, no pekne nakreslené postapo? Alebo je kombinácia superhrdinov a nukleárnej katastrofy presne tým, čo oba žánre potrebujú?

Nukleárna katastrofa je jedna z tých vecí, ktorých sa síce bojíme, no tak nejak nás neprekvapí, ak k nej dôjde. Aj preto je tento druh príbehov reprezentovaný hojne vo všetkých druhoch médií. Takáto reprezentácia môže viesť k problému: ako napísať niečo nové v takom populárnom žánri? Jeden z prístupov, ktorí autori zvolili, je nehrať sa, že všetko v ich svete je originálne. Vidíme silné inšpirácie z Fallout univerza, ako aj zo superhrdinských komiksov (ktoré aj samotný titulárny Geiger číta vo voľnom čase). Aj keď koncept postnukleárnych mutantských superschopností sám osebe nie originálny, táto kombinácia žánrov funguje pre prvý diel prekvapivo dobre. V tomto smere teda autori prvého dielu nezlyhali.

Príbeh nám predstaví tajomstvami opradeného muža menom Geiger, jediného známeho „človeka“, ktorý dokáže chodiť po vonkajšom svete bez ochranného obleku. A svieti pritom. „The Meltdown Man“ je legendou medzi tými, čo prežili, no nie vždy v dobrom zmysle. Svet po nukleárnej katastrofe je nemilosrdný a „ľudia“ ako on vedia pritiahnuť ten nesprávny druh pozornosti – aj o tom hovorí prvý diel komiksu Geiger.

Po vizuálnej stránke je prvý diel Geiger veľmi sľubný. Svet po nukleárnej katastrofe je v mnohých stvárneniach veľmi jednotvárny. Komiks Geiger toto obchádza hneď niekoľkými spôsobmi. Máme tu flashbacky na minulosť tesne pred výbuchmi, neónové superschopnosti, striedanie dňa a noci, a dokonca aj pohľad na šialené, postnukleárne Las Vegas. Nukleárna katastrofa samotná je zobrazovaná striedmo, čo je obecne dobré rozhodnutie. Prvky ako obrovský kráter či nukleárnej explózia potom čitateľa zasiahnu o to viac. Kresba je detailná, čo vynikne najmä pri občasných väčších paneloch so širokým záberom.

Spoločne tieto prvky tvoria sľubný základ, na ktorom autori očividne plánujú budovať väčší príbeh. Ostáva dúfať, že autori tento základ aj dobre využijú.

  • Vydavateľstvo: Image Comics
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Geoff Jones
  • Kresba: Gary Frank
  • Dátum vydania: 4/2021
  • Dátum vydania pokračovania: 5/2021

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
21 ⁄ 7 =