Get out – film, ktorému neutečiete

POZOR! Článok obsahuje brutálne spoilery z Get out a je určený len tým z vás, ktorí tento film už videli!

Z nenápadného filmu Get Out (čes. Uteč) sa vykľulo hororové prekvapenie roka a to nielen po finančnej, ale i kvalitatívnej stránke. Od vydarenej úvodnej scény (podmaľovanej v kontexte mrazivou pesničkou „Run Rabbit Run“) som mal dojem, že sledujem budúcu klasiku. Je to možno odvážne tvrdenie, ale podporili ma v tom skvelé herecké obsadenie s vydarenými výkonmi, zručná réžia, výborná atmosféra a zamotaný scenár, kombinujúci Stepfordské paničkyRosemary má dieťatko, Kľúčom (s Kate Hudson) a so všeličím ďalším, ale zároveň prichádzajúci s vlastnými nápadmi. Čo je, samozrejme, vždy vítané, cenné a mimoriadne dôležité, než len lacná kópia.

Dej filmu Get out obsahuje toľko čudných momentov, až každému musí byť jasné, že na nás na konci čaká šokujúce rozuzlenie. Nakoniec síce nie je z rangu nezabudnuteľných á la Šiesty zmysel, ale i tak je okej a na druhé pozretie je to možno ešte lepšie, pretože už „viete“, a teda mnohé scény (a herecké výkony!) môžete hodnotiť inak a vnímať v odlišnom svetle.

Zápletková vsuvka (aby sme si v tom urobili poriadok): Mladý pár – Chris WashingtonRose Armitage – vyrazí k rodičom a bratovi mladej ženy, ktorí bývajú v luxusnom, zazobanom sídle na vidieku. Kým oni sú bieli, Chris je čierny. Rodičia to nevedia, z čoho je Chris nervózny. Rose ho ubezpečuje, že nebudú problémy. A skutočne, od prvej chvíle je Chris potenciálnymi svokrovcami privítaný mimoriadne priateľsky. Zdá sa, že povinná rodičovská návšteva s cieľom predstavenia potenciálneho zaťa dopadne na jednotku. S hviezdičkou. Dobrý dojem kazí len čierne služobníctvo, ktoré sa nespráva príliš normálne. Detto Rosein čudácky brat. Potom začnú prichádzať prví hostia, pretože svokrovci pre Chrisa zorganizovali uvítací večierok.

Začnime, ehm, koncom filmu Get out. Ako sa vo finále ukáže, Chris bol obeťou šialeného klanu Armitageovcov. Svokra je psychiatrička, svokor neurochirurg a deti sú určené plus-mínus na zháňanie ďalších obetí (a syn má zrejme v budúcnosti pokračovať v otcových šľapajach). Šarmantná Rose pred niekoľkými mesiacmi predstierala, že sa do Chrisa zamilovala. Armitageovci, obklopení pracháčmi, sa špecializujú na „operácie“, počas ktorých ich bieli priatelia dostanú nové (černošské) telá od unesených obetí. Chris nie je prvý a nemá byť ani posledný. Ako ukáže predfinálne archívne video, s operáciami (hovorme im „proces Coagula“) nezačal Rosein otec, ale jej dedko Roman.

 

Čo mala znamenať úvodná scéna so zabitým černochom?

Nikto nebol zabitý. Na prvý pohľad sa zdá, akoby bol mladý černoch dobodaný, ale nič také tam v skutočnosti nie je. Podľa všetkého bol len omráčený. Zabitie by predsa nemalo žiadny zmysel, na operáciu potrebovali živého jedinca. Ako neskôr vraví Chrisov biely parazit: „Buď rád za spôsoby, aké má Rose, s jej bratom je to podstatne horšie.“ Kým Rose unáša černochov tak, že s nimi chodí (a sexuje!) a nakoniec ich vezme na rodičovskú návštevu (a tam „zmiznú“), jej pošahaný brat ich unáša drastickejšie. Na strane druhej aj praktickejšie – nebyť Roseiných „jemných“ spôsobov, asi by sme nemali film, ale WTF, keď sa Rose X mesiacov komplikovane piple s predstieraním vzťahu, kým jej brat má černocha (násilnou metódou) uneseného počas večernej vychádzky.

 

Za únosom v tejto scéne stál brat?

Áno. Mal prilbu a biele auto. Keď vo finále Chris ukradne z pozemku Armitageovcov auto, je biele a na sedadle spolujazdca leží prilba. A vo filme nie je povedané, že by sa únosov zúčastňoval aj niekto iný než Rose a jej brat. Plus vo vozidle na začiatku a na konci hrá rovnaká pesnička.

 

Čo malo znamenať černošské služobníctvo vily Georgina a Walter?

GeorginaWalter sa podľa svokrových slov starali o jeho rodičov. Keď tí zomreli, nemal srdce vyhodiť ich, a tak si ich vo vile nechal, aspoň na týchto „ponižujúcich“ pracovných pozíciách. V skutočnosti ide o černochov, ktorí boli unesení rovnako ako Chris, resp. mladík z úvodnej scény. Keď sa Chris na konci dostane k fotkám Rose, na ktorých je so svojimi predchádzajúcimi obeťami, vidíme medzi nimi tak Georginu, ako aj Waltera. Stali sa obeťou únosu a následne do nich boli prenesené duše Roseinho dedka a babky. (Áno, Rose je natoľko dobrá herečka, že sa v pohode načas stala bisexuálkou, resp. lesbou.)

 

Preboha, čo mal znamenať ten strašidelný nočný beh Waltera???

Spomínate si na Chrisov príchod do vily? Hneď potom ho svokor vzal na obhliadku domu a pristavili sa pri fotke jeho otca. Profesionálneho olympijského bežca. 🙂

 

Takže Chris nebol Roseinou prvou černošskou známosťou…

Tak to vážne nebol. Rose sa na „odchyt“ černochov špecializovala pravdepodobne roky, čo dokazuje album s fotkami, na ktorých je odfotená s mrazivo veľkým množstvom černochov.

 

Prečo sa Chris dostal k fotkám tak ľahko?

Toto neviem. Mal scenárista blbý deň a rozhodol sa až tak si to zjednodušiť? Možno fotky naschvál do Chrisovej blízkosti pohodili Georgina alebo Walter, keď sa náhodou „dostali ku kormidlu“ (vysvetlím neskôr).

 

Keď Armitageovci uniesli také veľké množstvo černochov, prečo bol na večierku iba jeden?

A prečo by ich malo byť viac? Večierok bol len maskovacím manévrom. V skutočnosti šlo o zraz potenciálnych záujemcov o Chrisovo telo. Čiže, logicky, tam už „vybavení“ klienti nemali prečo ísť. Až na jedného, Logana Kinga, ktorý sa tam zamotal najmä preto, aby mohli tvorcovia nakrútiť pôsobivú scénu s „epileptickým útokom“.

 

Kto to bol?

Stroho šarmantný, belošsky oblečený čierny mladík s neprirodzeným správaním a afektovaným vystupovaním sa na večierku objaví s o 30 rokov staršou ženou. Tá pôsobí dojmom, že si ho sexuálne vydržiava (ako naznačuje Chrisov kamoš na telefóne), ale nie je to pravda. Logan King pred niekoľkými mesiacmi záhadne zmizol na „zazobanom predmestí“, čiže tiež sa stal obeťou „procesu Coagula“ (a žena je pravdepodobne manželka bieleho parazita).

 

Moment! To je ten mladík z úvodnej scény?

Áno. Nemal však šťastie na Rose, ale do cesty sa mu priplietol jej nevydarený, násilnícky brat. Ten ho uniesol a následne sa Logan stal hostiteľom pre bieleho parazita.

 

Chris ho poznal?

Áno, a poznal ho aj jeho kamoš, sekuriťák z letiska. Akurát nie pod menom Logan King, ale pod jeho pravým menom – Andre Hayworth. Sekuriťák si to uvedomil hneď, ako mu Chris pošlal Loganovu/Andreho fotku. Chrisovi bol mladík povedomý, ale až s pomocou kamoša na telefóne si spomenie.

 

Prečo osoby čiernej pleti?

Na toto sa opýta aj Chris, ale nie je mu na to uspokojivo odpovedané, resp. by sa dalo odpovedať protiotázkou „a prečo nie?“. Väčšiu logiku by dávali bezdomovci, ktorých by zrejme nikto nehľadal, ale ich telá by vyššej spoločenskej vrstve, ktorou sa Armitageovci obklopujú, zrejme príliš nevoňali. Ak Get Out niekto pokladá za rasistický film, tak možno má pravdu, ale nejde o to, že by boli rasisti postavy, ale režisér (a zároveň scenárista v jednej osobe). Biele telá sú podľa neho nedokonalé a všetci belosi v tomto filme túžia po lepšom, čiernom. To je kvalitnejšie, príťažlivejšie, je viac v móde a plusy má zrejme i po sexuálnej stránke, ako je taktiež naznačené.

 

Čo znamenalo „bingo“?

Chris sa ho nikdy nemal zúčastniť, pretože by sa tým všetko prevalilo. Všimnite si, že ho na prechádzku (kým ostatní idú „hrať“) nahovorí Rose. Jeho neúčasť na bingu tak nie je z jeho hlavy. Hmmm, šikovné, Rose. „Bingom“ vyvrcholil večierok, keďže sa ho zúčastnili osoby, ktoré mali záujem o Chrisovo telo. Jeden na Chrisovi obdivuje silný stisk ruky (starý ex-golfista, ktorý by sa vďaka Chrisovmu telu mohol stať novým Tigerom Woodsom), iný by zas rád mal jeho zrak (slepý znalec fotografií) atď. Pravidlá „binga“ nie sú vysvetlené, ale víťazom sa stáva slepý obdivovateľ Chrisových fotografií.

 

Čo znamenalo hypnotizovanie?

Svokra bola v tejto oblasti skutočnou profesionálkou a zrejme nemáme dôvod neveriť jej mužovi, ktorý tvrdí, že hypnózou ho zbavila fajčenia. Pri pohľade na cigaretu po hypnóze na vracanie napína aj samotného Chrisa, a tak s nikotínovým zlozvykom sekne. Odnaučenie od cigariet bol však len svokrin maskovací manéver. V skutočnosti Chrisa v hypnóze „naučila“ odpadnúť pri cinknutí lyžičky o šálku. Čo je veľmi dôležité v neskoršom deji.

 

Blesk z foťáku „oslobodzuje“ pôvodných majiteľov tela?

Asi by sa to tak dalo povedať, ale detailne vysvetlené to nie je. V priebehu filmu Chris tento fígeľ použije dva razy a vždy to má rovnaký účinok – na oslave mladík dostane „záchvat“ a napadne ho (v skutočnosti ho vystríha, aby utiekol, kým sa ešte dá) a na konci Chris odfotí Waltera, čím z hry na pár sekúnd vyradí Roseinho dedka (prebývajúceho vo Walterovom tele), „skutočný“ Walter strelí do Rose a spácha samovraždu skôr, než sa vráti biely parazit. Zdá sa ale, že parazit môže občas nebyť pri kormidle aj bez bleskov. Vtedy sa prebudí pôvodný majiteľ tela, väčšinou to ale trvá len pár sekúnd. Pekne je to vidieť na scéne, v ktorej Chrisovi Georgina nalieva ľadový čaj.

 

Prečo Rosein brat od Chrisa na večeri vyzvedá toľko vecí o bojových umeniach?

Ťažko povedať, týmto si nie som istý. Najskôr som si myslel, že ho chce mať prelustrovaného, aby vedel, či sa má pripraviť na aktívny Chrisov odpor, keď ho bude viesť na operačnú sálu. Toto ale nesedí, pretože každá obeť, nielen Chris, je uspatá a teda nekladie odpor. Potom som si pomyslel, že brat má sám záujem o Chrisovo telo a zaujíma ho, či by s telom získal aj znalosť bojového umenia. Ale aj to je blbosť, brat sa totiž následne „binga“ vôbec nezúčastňuje. Potom mi napadla už len jedna, posledná možnosť. Brat bol opitý, nechcelo sa mu hrať hru rodičov/sestry a mienil sa Chrisa zbaviť už pri stole. Preto sa pýtal, či ovláda bojové umenie. Ak by Chris povedal, že neovláda, hneď by sa naňho vrhol a nikto by nemusel nič predstierať. K niečomu takému má potom blízko, keď chce s nápadníkom svojej sestry „predstierať“ súboj priamo pri stole, počas ktorého by ho akože omylom omráčil. Od tohto je ale odhovorený rodičmi.

 

Prečo vzal na konci Chris do auta Georginu?

Bohvie, ale pravdepodobne len preto, aby režisér predĺžil finále. Chris v tom čase predsa vedel, že Georgina je už iba telo s dušou belocha. Takže to, že ju vzal do auta, nemalo najmenší zmysel, akurát sa tým sám ohrozil. Ale aby sme mu nekrivdili, tesne predtým, než definitívne vystúpi z auta a naloží ju na sedadlo spolujazdca, spomenie si na krátky okamih, keď sa Georgina „prebudila“. Zrejme teda v kútiku duše tajne dúfal, že ju dokáže zachrániť.

 

Čo sa teda stane s dušou pôvodného majiteľa černošského tela?

Asi by sa dalo zjednodušene povedať, že mozog černocha sa vymaže, prenesie sa doňho mozog bieleho parazita, ktorého telo následne umiera a myseľ ďalej žije v hlave a tele černocha. Nie je to však úplne presné. V samotnom filme je ukázané, čo sa stane s dušou černocha (viď scéna hypnózy). Ďalej prežíva vo svojom tele (v „prepadlisku“), nedokáže ho však nijako riadiť a môže sa iba bezmocne prizerať, ako je pod totálnou nadvládou bieleho parazita.

 

Dala by sa duša pôvodného majiteľa vrátiť?

Bohvie. Možno starý Armitage by to vedel, ale zomrel a pochybujem, že mal nástupcu (až na zmagoreného syna, ktorý to má tiež za sebou). Duša pôvodného majiteľa v tele naďalej prebýva a môže sa vrátiť k „moci“ spomínaným bleskom z foťáka (možno aj inak?). Teoreticky by sa na postihnutého dalo blikať 24 hodín denne, ale to si v praxi ozaj neviem dosť dobre predstaviť.

 

Scéna s policajtom, ktorý po zrážke s jeleňom žiadal od Chrisa občiansky, mala hlbší zmysel?

Mala. Rose nechcela dopustiť, aby sa policajt dostal k Chrisovým záznamom. Následne by totiž tieto jeho vedomosti mohli byť použité proti Armitageovcom, ak by sa náhodou prevalilo, že Chris je nezvestný. Policajt by si možno spomenul, že tesne pred mladíkovým zmiznutím ho videl v spoločnosti Rose.

 

Čo majú všetci s tými jeleňmi?!?

He-he. Ťažko povedať. Hľadal som v tom spojitosti, súvislosti… ale nakoniec som prišiel len na to, že s týmto druhom zveri má osobný problém režisér. Možno ho v detstve napadol jeleň. Zviera sa zúčastní dopravnej nehody a následne hlavu jeleňa použije Chris pri likvidácii starého Armitagea.

(zdroj: imdb.com)

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Ivan "tron" Kučera

Autor knihy Obchádza nás temnota. Životné krédo: Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 − 22 =