Goddamned #1 – Recenzia

Je doba približne 1 600 rokov po stvorení sveta. Zem je jedno prehnité, smradľavé a nebezpečné miesto. Z jamy plnej výkalov vstáva chlap. Je bez zranenia napriek tomu, že ho včera okradli a zabili. Veľa toho nepovie. Pýta sa len, kde nájde tých, ktorí mu to spravili.

Jason Aaron je už na komiksovej scéne pomerne dlho považovaný za záruku kvality. Tento scenárista, pochádzajúci z Alabamy, si komiksových fanúšikov získal napríklad vďaka Wolverinovi, Ghost Riderovi alebo trochu zabudnutou, ale mojou veľmi obľúbenou, vojnovou sériou The Other Side. V našich končinách ho poznajú čitatelia najmä vďaka sérii Skalpy, ktorá vychádza vo vydavateľstve Crew. Jeho tvorba je známa nekompromisnosťou, rýpaním do kontroverzných tém a aj tým, že je plná „krvi a blata“. Preto už od prvého ohlásenia vydavateľstvom Image bolo jasné, že Goddamned nebude séria pre slabé povahy.

Goddamned sa už od úvodu snaží navodiť pocit beznádeje a zhnusenia. Znechutiť vás môže scenéria zdevastovanej krajiny, rozkladajúce sa mŕtvoly, kostry neznámych tvorov alebo ľudia správajúci sa ako zvery. Prirodzene sa tak navodzuje pocit, že by to mala celé spláchnuť jedna veľká potopa. A práve o to ide. O dianie pred potopou, ako ho nepoznáme.

Na to, aby vizuálne znechutenie fungovalo, je potrebná detailná a nekompromisná kresba. Tejto neľahkej úlohy sa zhostil Aaronov starý známy R.M. Guera, ktorý s ním spolupracoval na už spomínaných Skalpoch. Je nutné uznať, že sa to Guerovi podarilo priam dokonale. Či už ide o panorámu alebo detailný záber, človeku je miestami nevoľno z toho, čo vidí. A neplatí to len pre statické zábery. Akcia, ktorá v tomto čísle zaberá nemalú časť, je tiež dostatočne dynamická a detailná. Prerazenú lebku alebo fatálnu tržnú ranu si tak užijete do sýtosti.

Príbeh sa zatiaľ hodnotí veľmi ťažko, keďže sa toho okrem vzkriesenia hlavného hrdinu a nasledujúcej masakry veľa neudeje, ale živná pôda pre košatý príbeh je tu kvalitná. Krátke citáty z Biblie dokresľujú koncept niečoho veľkého a myšlienky blonďavého zabijaka nás utvrdzujú v tom, že to nebude asi úplne tak, ako sa hovorí na hodinách náboženstva.

Aaron si tu na malom priestore naložil na plecia pomerne objemnú dávku biblických príbehov a ostáva len čakať, ako sa mu ich podarí rozviť a či nás po úvodnom šoku bude mať čím zaujať aj v ďalšom čísle. Ja som ale optimista.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

One thought on “Goddamned #1 – Recenzia

  • 18. novembra 2015 at 16:11
    Permalink

    Happy end tu rozhodne nečakám. Tu môžeme pekne vidieť ako ľudstvo napredovalo. Ľudia sa takto chovajú dodnes, len namiesto sekery v hlave mi zazvoní telefón so snahou ošklbať ma…

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
20 + 20 =