Site icon Multiverzum

Godkillers #1 – ako pokaziť úvod príbehu

Godkillers od AfterShock Comics nás privádza do prostredia amerických špeciálnych jednotiek, bojujúcich s nadprirodzenými silami. To všetko očami muža, ktorý v nadprirodzeno neverí – to sa však má zmeniť. Naplní komiks potenciál svojej premisy?

Krátka odpoveď je: nie, nenaplní.

Dlhá odpoveď je: Godkillers sa ako v písaní, tak aj v kresbe, sústredí na všetky nesprávne časti. Najdôležitejšou časťou akéhokoľvek hororu je totižto hlavná postava či skupinka, ktorá bojuje proti ohromujúcej presile – či už je to nadľudsky silný zabijak, neuveriteľne inteligentný psychopat, nadprirodzené monštrum so schopnosťami mimo tento svet, alebo v okrajových prípadoch, psychická choroba, ktorá útočí zvnútra, bez varovania a dôvodu. Na druhú stranu vojenské príbehy majú sledovať jednu osobu či skupinku, ktorá bojuje proti ohromujúcej presile a …

Áno, na papieri dáva toto spojenie vojenského boja proti mytologickým monštrám dokonalý zmysel. Obe sa sústredia na postavy, na boj proti pravdepodobnosti, na život ohrozujúce situácie. Aj horor so zbraňou vie byť horor, keď je napísaný dobre. A vo svete už existujú dobre spracované príbehy s podobnou témou, napr. Lovci monster s.r.o. (Larry Correia, FANTOM Print 2012), čo je priam definícia testosterónom nabitých akčných scén, kde na Cthulhu zhadzujeme atómovky.

(Zdroj: https://twitter.com/TheBigBang_ )
(Zdroj: https://twitter.com/ComicBookFX )

Kde ale Godkillers zlyhávajú, je práve srdce oboch žánrov – postavy. Existuje istá polemika o tom, či je v horore dôležitejšia postava „hrdinu“ alebo „zloducha“, faktom však ostáva, že ak nič necítime k postavám, je jedno, v akej akčnej či strašidelnej scéne sa nachádzajú. Komiks má akčné scény aj strašidelnú scénu na konci – chýba mu však emočná odozva.

Väčšina postáv, ktoré stretneme, majú k sebe pripojený krátky popis a inak majú len jednu či dve vety dialógu. Občas to stačí – tu však nie. Rovnako zbytočne temný štýl necháva tváre postáv často v tieni, nedodáva to však dramatický efekt, práve naopak. A keď Godkillers konečne dokrivkajú k svojej prvej hororovej scéne, komiks zrazu skončí.

Spojenie hororu a vojnového príbehu teda komiksu nevyšlo. Ani pekne nakreslená akcia nezachráni príbeh, kde nevieme nič o postavách, ktoré sa v nej nachádzajú. Namiesto toho sa komiks venuje úplne zbytočným zachádzkam a spoločenským komentárom. Komentáre na súčasnú politickú situáciu môžu byť zaujímavé, no ak zaberú miesto, ktoré malo byť venované postavám, stávajú sa prekážkou. Komiksu by prospelo presunúť tieto „prívesky“ na neskoršie diely, keď nám už na postavách bude záležať.

Hlasujte na našom Facebooku, ktorú komiksovú novinku si rozoberieme budúci týždeň!