Gotham Central 2: Šašci a blázni

Překvapilo by tě, jak je většina zločinců hloupá.

Policajný zbor z asi najtemnejšieho komiksového veľkomesta na svete sa vracia na scénu a opäť je s ním veľká zábava. A to napriek tomu, že na každodennom poriadku sú brutálne vraždy, znásilnenia a krvavé zločiny často za hranicou pochopiteľnosti. Čo je zodpovedné za tú zábavnosť? Odpoveď prenechajme jedinej osobe, ktorá môže zapínať batsignál, a to recepčnej Stacy. „Chvíli jsem si musela zvykat, že vlastně pořád vtipkují, i když to občas vypadá nepatřičně. Tihle muži a ženy vyšetřují ty nejohavnejší zločiny, jaké si umíš představit. Brodí se krví obětí, aby našli odpovědi pro mrtvé a přesto se v jejich přítomnosti skoro pořád uculuju.“ Je to tak, Stacy má pravdu. Za seba dodám, že schovávanie hrnčeka na kávu hovorí za všetko.

Séria Gotham Central je zaujímavá a pozoruhodná úžasnou, parádne drzou myšlienkou, že Batman v nej nielenže nie je hlavnou postavou, ale tu takmer vôbec nevystupuje. Pohybuje sa na hrane camea, a keď už sa predsa len objaví, narobí skoro viac škody než úžitku. Všetok ten neskutočný bordel po ňom nakoniec musia zametať práve strážcovia zákona. A občas sa niektorý z nich dostane medzi Batmana a jeho protivníka a škaredo to schytá. Taký je život v Gothame.

Naopak, o Batmanových slávnych nepriateľov nie je núdza. Tentoraz sa do centra pozornosti dostanú najmä tí nižšieho vzrastu a so slabosťou pre cylindre. V pokračovaní sa dokonca objaví legenda najlegendárnejšia, Joker. Ostatne, škerí sa na nás z obálky. Paradoxne však sú najsilnejšími prípadmi tie bez kultových zločineckých mien. Vtedy sa ukazuje skutočné zlo. To, že často za ním stoja napohľad obyčajní ľudia s tuctovými motívmi. Je to strašidelné, desivé a plne to odpovedá realite. V tej často tiež vraždia tí, na ktorých by ste to povedali najmenej. Najlepšie prípady v tejto komiksovej knihe sú tie najtriviálnejšie, keď sa ukáže, že za šialenstvo nemôže diabolský plán slávneho DC zloducha, ale radová ľudská vášeň. Prípadne hlúposť. Hlúposť spôsobujúca krvavé, nedozerné dôsledky.

Postáv je strašne veľa, ale hoci sú super, často som sa v nich strácal; preto som ocenil úvodnú dvojstranu, kde sú všetky tváre zobrazené, pomenované a je v stručnosti opísané, kto je kto. K tejto dvojstrane som sa v priebehu čítania často vracal, aby som mal lepší prehľad. Všetci majú spoločné to, že vedia, že Gotham je cirkus. Len sa menia atrakcie.

Ide o fajnovú, skoro kilo vážiacu (!) publikáciu, rozprestierajúcu sa na takmer 300 stranách. Za istých okolností môže byť použitá aj počas nutnej obrany alebo krajnej núdze. Sranda je, že dej je veľmi vulgárny, ale väčšina nadávok je „vypípaná“. Vskutku šikovný spôsob, ako zostať svoj a zároveň lacno nepohoršovať. O to väčšia sranda potom je, keď raz za čas zaznie nejaká hláška natvrdo.

Palec hore dávam i za odvahu likvidovať pre dej dôležité postavy. A to, ako scenár ukazuje policajnú prácu. Čo to s policajtom urobí, ak nevyrieši prípad a ten ho máta zo spánku aj dávno po odchode na dôchodok? Ako sa na detektívovi podpíše korupcia? Čo tak byrokracia? A naozaj platí, že ruka ruku myje? Aby šéfka neprišla o príplatky pre svojich ľudí za nadčasy, musí na post veliteľa druhej zmeny odklepnúť osobu, ktorú by sama nikdy nevybrala, no želá si to starosta mesta, a musí ignorovať tú, ktorú na daný post dávno plánovala dosadiť . Tak to chodí, taký je život.

A Batman? Ten nie je žiadny hrdina, ale skôr problém, ktorý to policajtom akurát komplikuje. Na strane druhej, v niektorých najextrémnejších prípadoch je to práve Temný rytier, nezviazaný pravidlami a zákonmi, kto môže byť na šialených grázlov kladivo a nie diplomat. Starý dobrý Jim Gordon sa tu len mihne, zato Harvey Bullock má kľúčový priestor.

Základné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: BBart
  • Počet strán: 288
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 168 x 258 mm
  • Jazyk: český jazyk
  • Rok vydania: 2018
  • ISBN:  978-80-7507-745-5

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Ivan "tron" Kučera

Autor knihy Obchádza nás temnota. Životné krédo: Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
16 + 17 =