Gotham nie je len Batmanov rajón

Komiks, ktorého storyline je zasadený do mesta, v ktorom dominujú Batman a veci s ním súvisiace… bez Batmana. Keď sa povie Gotham, málokto si predstaví ruch veľkomesta s jeho tradičnými dominantami ako výškové budovy, zápchy (tie dopravné, nie zdravotné…) či každodenný pracovný zhon. Väčšinou v nás slovo Gotham vyvolá projekciu zaprdenej stoky, kam by ste sa svojvoľne nevydali, ani keby ste lístky vyhrali vo firemnej tombole. Strachom opradené temné uličky a pach zločinu vznášajúci sa ako aróma bujónu maggi nad babičkinou polievkou sú všadeprítomné a je to najmä atmosféra, na ktorej sa podarilo autorom postaviť túto úspešnú sériu.

 

 

O čom to je?

Ok, metaforicky som sa už vybúril, takže budem písať viac k veci, aby ste to vôbec dočítali a tento krátky článok mal aj určitú výpovednú hodnotu.

Gotham Central je crime-noir komiks, ktorý opisuje dej a príbehy točiace sa okolo policajnej jednotky pomenovanej ako MCU (nie, Marvel Cinematic Universe to vskutku nie je, ide o major crimes unit). Detektívovia riešia zväčša vraždy a často sa v rámci deja musia potýkať aj s osobnými problémami, dilemami či všadeprítomnou korupciou. Striedajú sa tu 2 služby: denná a nočná, pričom sa scenáristickému duu podarilo krásne zachytiť širokú paletu rôznorodých ľudských vlastností, takže každý si tu nájde favorita, s ktorým sa bude stotožňovať a úporne dúfať do konca, že všetko dobre dopadne. Ako som spomenul na začiatku, Batman tu hrá menej ako druhé husle a jeho výskyt sa v priebehu 40. čísel dá opísať skôr ako camea na pár paneloch, tobôž ho nemôžeme brať ako hýbateľa deja. Je však symbolom, ktorým mesto žije, a ako taký symbol má svojich priaznivcov aj odporcov. So záporákmi je to trochu inak. Tí sa tu vyskytujú v pomerne hojnom počte a pomáhajú vyšperkovať (niekedy je to možno prílišné „tlačenie na pílu“) a vygradovať dej poviedky. Tých v je v celej sérii približne 15 a ich dĺžka je od one-shot issue až po 4 – 5 zošitové arcy. Takto si viete knihu krásne dávkovať a hoci by sa zdalo, že takmer 1 000-stranový špalek vám dá zabrať, jeho koniec sa blíži často rýchlejšie, ako by ste chceli.

 

 

Autori

Scenár majú na rováši Ed Brubaker a Greg Rucka (čítaj, ako chceš, len nie Rúčka). Bratsky si podelili jednotlivé poviedky a treba povedať, že sa svojej úlohy zhostili bravúrne. Nejde o žiadnych nováčikov na noir scéne, a preto mohli naplno využiť svoje skúsenosti a premeniť ich na pútavé čítanie so skvelými postavami a pohlcujúcou atmosférou.
Art, teda kresbu, má na starosti Michael Lark, ktorý s Brubakerom spolupracoval už napríklad na Scene of the Crime. Kresba pasuje k príbehu a hoci sa na prvý pohľad môže zdať surová alebo nie príliš detailná, dá sa na ňu zvyknúť a určite neurazí. Jediné, čo by som odporučil, je v rámci prvých zošitov zvýšiť pozornosť, upratať si informácie v hlave a sledovať mená postáv, lebo sa ich tu vyskytne niekoľko a môžu sa vám pliesť dlhšie, ako by vám bolo milé.

 

Ed Brubaker (zdroj: comicvine.org)

 

Čo sa vydarilo?

+         Postavy
Výborne napísané a dokonale vykreslené rôznorodé charakteristické črty v uveriteľnom prostredí. Možnosť pochopiť a stotožniť sa s ich rozpoložením, životnou situáciou a na druhej strane vypracovať si averziu voči tým, ktorí by sa mali variť v hrncoch pekelných.

+         Atmosféra
Či už ide o vyšetrovanie miesta činu, tajnú stretávku s informátorom alebo podpichovanie medzi kolegami na oddelení, všetko krásne dýcha vlastným životom a pôsobí ako nastavené hodinky.

+         Absencia Batmana
Autori odtlačili netopiera do úzadia a spravili dobre. Výsledkom je civilný komiks zasadený do prostredia mesta zmietaného zločinom a korupciou, kde sa musíte prebíjať po svojom a často sa musia aj správni poliši uchýliť k špinavým praktikám, aby bola dosiahnutá spravodlivosť. Lebo život predsa nie je fér.

+         Pomer cena/výkon
Ak vezmem do úvahy, že je (teda určite bolo) možné zakúpiť knihu pod 50 € a získať tak kompletný run 40. zošitov v oversized formáte, je to insta-buy.

 

 

Čo by som vytkol?

–         Dejové zvraty
V priebehu jednotlivých poviedok, ktoré sa postupom času odkazujú na skoršie príbehy v knihe, sa môžeme stretnúť s pomerne hojným počtom viac či menej známych záporákov Gothamu. Niektoré príbehy by bez nich nezafungovali, ale naopak, nájdu sa aj také, kde by akoby šlo o tzv. tlačenku toho, čo všetko má DC v talóne a už keď sme nechali Batmana na lavičke, vytasme aspoň so záporákmi. Čo na tom, že niektoré zvraty potom nedávajú úplne súvis pre čitateľa a že pôvodná zápletka bola dostatočne zaujímavá aj bez Áčkového zloducha. Ten, kto o tom rozhodoval, si povedal, že to predáva, tak sa príbeh prispôsobil. Nie je to však niečo, čo by sme sérii nemohli odpustiť.

–         Kresba
Nechcem, aby to pôsobilo, že sa mi kresba nepáčila a uvítal by som skôr klasický mainstream. To vôbec nie. Tento komiks má však tak málo negatívnych stránok, že okrem tých zvratov mi napadla naozaj iba miestami príliš jednoduchá kresba, kedy som mal problém rozpoznať postavu, ak bola v pozadí alebo skrz tradičný noirovo ladený coloring na mňa obrázok nepôsobil úplne jednoznačne.

 

 

Spracovanie knihy, iné vydania a kde kúpiť

Knižné vydanie, ktoré opisujem, je súborným vydaním kompletného runu 40. zošitov v oversized formáte, t. j. klasický omnibus. Má necelých 1 000 strán, matné dosky sú zakryté prebalom, ktorý som pri čítaní odložil. Väzba aj po prečítaní držala bez problémov. Retail price, teda odporúčaná maloobchodná cena pre kamenné predajne, je 99,99 dolárov, avšak kto už vlastní nejakú tú knihu v originálnom spracovaní, vie, že na internetoch sa dajú zohnať aj za polovicu. Jeden z najznámejších 3rd party sellerov na britskom amazone ju istý čas ponúkal za cca 50 € vrátane pošty – to už je obchod, nad ktorým by som odporúčal neváhať ani sekundu.

Kto rád číta v češtine (alebo nemá inú možnosť), u susedov sa, myslím, minulý rok pustili do vydania tejto série, kde by v paperback väzbe mali/mohli vyjsť 4 knihy po cca 10 zošitov. Cenovo porovnateľné vydanie, ale ak sa odvážite ohodnotiť sa ako aspoň pokročilý užívateľ anglického jazyka, jednoznačne by som odporučil omnibus (pevná väzba, zväčšený formát, stredne náročný text/slang, kvalitné spracovanie a kompletné vydanie v jednom balíku).

 

 

Zhrnutie a osobné hodnotenie

Od času, keď som dočítal Gotham Central Omnibus, už ubehli asi 2 mesiace. Približne toľko meškám so svojím prísľubom napísať pár riadkov o mojich dojmoch. Nieže by mi toľko trvalo dať týchto pár viet dokopy. Naopak. Ako to tak spätne čítam, stále mi pripadá, že ten pozitívny feeling, ktorý vo mne naďalej pretrváva, je lepšie zažiť na vlastnej koži ako si spraviť obraz na základe pár odstavcov.
Myslím si však, že toto je séria, ktorá stojí za povšimnutie. Máte na výber, do akého vydania pôjdete (české/anglické TPB, OHC omnibus), ale hlavne do toho choďte! Ak sa vám páčili komiksy ako Criminal či Blacksad… nie je o čom. Ja dúfam, že takýchto komiksov ešte zopár vyjde a je to určite jedna z tých kníh, pri ktorých som nechcel, aby prišla posledná strana, a ku ktorej sa určite v budúcnosti s radosťou vrátim.

Ak by som mal dať aj hodnotenie, tak by sa pohybovalo niekde okolo 4,5 z 5 Michelinských hviezdičiek, či 95 % alebo 1 s rozmazanou včeličkou.

 

 

Gotham Central Omnibus

Datum vydania: máj 2016

Obsah: rovnomenná séria #1-40

Jazyk: angličtina

Formát & váha: 193 x 282 x 63 mm | 3,091 g (štandardný omnibus v OHC formáte)

Počet strán: 968

Cena: Cover/Retail 99,99 USD

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
18 + 2 =