Gotham Gazette #1

V tejto novej (a snáď nezostane len pri prvom čísle) rubrike by som sa rád venoval Batmanovi a vecí okolo neho na rôzne spôsoby. Či už novinkám z komiksového alebo filmového sveta, alebo nejakou tematickou jednohubkou na tému výtvarného spracovania v batmanovských komiksoch. Tak začnime!

Ben Affleck ako Batman z filmu Batman v Superman: Dawn of Justice (zdroj: Warner Bros.)

Po  odchode Bena Afflecka z postu režiséra a scenáristu z pripravovaného filmu s pracovným názvom THE BATMAN („Hello darkness my old friend…“) sa stal režisérom Matt Reeves. Ten prednedávnom prehlásil, že jeho podanie batmanovskej sólovky bude úplne odlišné rozprávaním, ktoré zvolil. Chce totiž z filmu urobiť noirovú detektívku. Čo to znamená? To, že sa fanúšikovia komiksov môžu tešiť na to, že film bude atmosférou potemnelý (ako snáď každá batmanovka, až na Schumacherove srajdy), ale možno pôjde aj o úplne unikátne výtvarné spracovanie vizuálu. Reeves pri svojom opičom univerze dokázal, že má nápady na netradičné poňatie, tak mu držme palce, aby prišiel s niečím, čo nám vytrie zrak. Tým ale jeho prehlásenie nekončilo. Vo filme budeme počuť vnútorné monológy rozprávača – a to práve Batmana. Najlepší stratég DC Comics nám bude objasňovať svoje kroky v boji so zločinom v Gotham City rovnako, ako v nám známych komiksoch! Najbližšie mi asi príde prirovnanie k filmu Sherlock Holmes od Guya Ritchieho, kde Sherlock (Robert Downey Jr.) najmä pri bojových scénach využíval bohatú metodologizáciu.

Strecha Gothamskej policajnej stanice z pripravovaného comicsu Seana Gordona Murphyho (zdroj: twitter)

Sean Gordon Murphy je vo svete komiksových kresličov pojem! Od začiatku svojej kariéry v komiksovej brandži (rok 2000) je jedným z výtvarne najosobitejších a najvymakanejších vo svojom obore. Pracoval na komiksoch, ako napríklad: Constantine: City of Demons, American Vampire vol. 3., Batman/Scarecrow: Year One, The Wake, Joe: The Barbarian, Tokyo Ghost a jeho autorský komiks Punk Rock Jesus. Spolupracoval s najpopulárnejšími scenáristami dneška a mal už po niekoľkýkrát možnosť spolupracovať so Scottom Snyderom (s ktorým stvoril The Wake) na jeho sérii ALL STAR BATMAN. Takmer pred rokom začal Sean písať scenár k svojmu vlastnému komiksu o Batmanovi, ktorý mu požehnal sám Snyder. Sean v niekoľkých svojich tweetoch naznačil, že chce stvoriť opus magnum porovnateľný s legendárnym Návratom Temného Rytiera od Franka Millera.

 

 

Frank aj Sean si napísali scenár na mieru a rovnako si to aj sami kreslili. Do Murphyho Batmana, ktorý má po novom oficiálny titul – Batman: White Knight –  a aj dátum vydania (4. 10. 2017), budú začlenení klasickí batmanovskí záporáci, ako napríklad Clay Face, Penguine, Joker, Harley Quinn, Ra‚s al Ghul. Ale aj známi klaďasovia. Nebudem ale prezrádzať príliš. Dej má zaujímavú premisu – Joker, ktorého Batman dostal nespočetnekrát do Arkhamovho ústavu pre kriminálne živly, povstal zo svojho šialenstva a postavil sa Batmanovi.

Joker z pripravovaného comicsu Seana Gordona Murphyho (zdroj: twitter)

Nie však tvárou v tvár, ale naprieč médiami. Murphy prezentuje svoj Gotham viac ako skutočné mesto, než ako klasicky štylizovanú metropolu. Joker tu rozohráva hru, kde je on hrdinom, ktorý bojuje proti bohatým mužov, ktorý zo svojich slonovinových veží nedovidia na problémy bežných občanov. Jedným z  týchto zbahatlíkov je aj Bruce Wayne! A tak Joker bojuje s Batmanom aj bez masky. Poukazuje na to, že ľudia, ktorí berú zákon do vlastných rúk a proti kriminalite používajú iba násilie, nie sú kompetentní zasahovať. Jokera tak namiesto jeho bežných postov, ako napríklad maniak, vrah, alebo klauní princ zločinu, budú obyvatelia Gothamu volať White Knight! Murhy chce ukázať, ako veľmi sa dajú ľudia ovplyvňovať prostredníctvom médií. Joker rozohráva šachovú partiu a Batman bude potrebovať viac než len odvahu na to, aby sa mu postavil. Dizajnovo sa pri tvorbe tohoto komiksu Sean inšpiruje seriálom Bruca Timma – Batman: Animated Series –, ale kombinuje to so svojím neuveriteľne vyspelým kresličským štýlom a záľubou v cyber-punku a art-deku. Áno, sú to dosť nesúrodé prísady, ale zaručujem, že tento žvanec bude stáť za čakanie! A aby som nezabudol, jeho kresbu bude dopĺňať jeho dvorný colorista Matt Hollingsworth, ktorý sa pri spolupráci s Seanom inšpiruje štruktúrami, ale aj jemnými farbami japonských malieb a drevorytov.

Komiks vychádza 4. októbra. Tak si to nenechajte ujsť!

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 ⁄ 5 =