Gotham Gazette #2

Je tu druhé číslo Gotham Gazette (áno, trochu to trvalo) a na sklade máme zopár noviniek, prečítaných komiksov a batarangov, takže to bude opäť zaujímavé čítanie. Na začiatok sa pozrieme na  udalosti posledných dní, predostriem vám svoje dojmy zo série White Knight a potom sa dostaneme k hlavnej téme. Rozoberieme a porovnáme si kresbu a štýl najlepších komiksových kresličov súčasnosti, ktorí patria do mojej absolútnej TOPKY.

(zdroj: 9gag)

 

Pred týždňom sa do kín dostala filmová adaptácia Justice League. Batman, ako vodca superhrdinského tímu, je určite jeden zo svetlých momentov filmu. Ben Affleck, aj napriek tomu, že chce tejto úlohy zriecť, zahral opäť kvalitne, či už Bruca Waynea, alebo Batmana. Viac o tom, ako tento film hodnotím, sa môžete dočítať v mojej recenzii.

 

 

Minulý víkend sme mali jedinečnú šancu stretnúť sa so samotným Scottom Snyderom – scenáristom sérií Batman, All Star Batman a ďalších – na neďalekom, no kvalitatívne od Slovenska na míle vzdialenom Vienna Comic Cone. Snyder sa prejavil ako veľký pohoďák a medzi rečou sa zmienil aj o tom, že už dopisuje scenár k novinke, ktorú kuchtí so Seanom Gordonom Murphym a iným členom našej redakcie zas ukázal, ako vyzerajú najčerstvejšie inky z komiksu Dark Nights: Metal, na ktorom robí spolu s Gregom Capullom a Jonathanom Glapionom. Ako veľký fanúšik som Scottovi daroval obraz k jednému z svojich obľúbených komiksov, ktoré má na svedomí – WYTCHES. Ten si podrobne pozrel, vyjadril nadšenie a prisľúbil mi, že sa ozve. Ktovie, možno sa raz v tomto článku dočítate o mne. 😉 Viac o akcii VIECC 2017 sa môžete dočítať v našom reporte.

 

Batman: White Knight – Sean Gordon Murphy (zdroj: DC Comics)
Batman: White Knight (Sean Gordon Murphy)

Medzičasom nám vyšli už dve čísla série Batman: White Knight od Seana Gordona Murphyho (teraz sa mu určite štikúta), ktorú som predstavoval v Gotham Gazette #1, a tak prišiel čas sa na tento komiks pozrieť bližšie. Murphyho séria je kvalitne rozbehnutá. V prvom čísle sme dostali úvod do tohto alternatívneho sveta, kde je Batman prezentovaný ako násilnícky sociopat, ktorého sa Gotham viac bojí, než by ho uctieval ako strážcu poriadku a zákona. Ale keď sa na to pozriete optikou muža, ktorý už roky vedie vojnu proti zločineckým živlom, dá sa pochopiť, prečo sa pomaly, ale isto, stáva jedným z nich.

V druhom čísle nahliadame viac do mysle samotného Jokera alebo skôr Jacka Napiera. Murphy mal kvôli otázke, či môže pomenovať Jokera podľa Burtovej verzie, rokovanie s hlavou DC Comics. Pozeráme sa na jeho minulosť aj pohľadom Harley Quinn. Máme tu dejovú linku s Mr. Freezom a taktiež sa dostávame k akémusi majstrovskému plánu samotného Jokera. Nie však vedúcemu k zničeniu, ale skôr k záchrane Gothamu. Ako to zhrnúť?

 

Batman: White Knight – Sean Gordon Murphy (zdroj: DC Comics)

 

White Knight má veľa silných momentov, či už v laboratóriu, kde zúfalý Mr. Freeze bojuje o záchranu života svojej ženy, alebo Jokera, ktorý spomína na nepríjemné momenty zo svojej zločineckej kariéry. Je veľmi dojemné, ako si spytuje svedomie, kvôli tomu, čo spravil malému chlapcovi s prezývkou Robin (Jason Todd). Som veľmi zvedavý, kam nás v ďalšom čísle Murphy zavedie, pretože jeho práca s postavami, z ktorých krásne vidieť, ako ich poľudštil, je skvelá. A nahráva mu, samozrejme, jeho božská kresba. Či už výtvarne, alebo scenáristicky, Murphy svoj svet vytvoril ako kombináciu Nolanovho reálnejšieho poňatia a sveta Brucea Timma – Batman: The Animated Series. Celé to krásne dopĺňa coloring Matta Hollingswortha, ktorý sa pri práci so Seanom inšpiruje štruktúrou japonských drevorytov.

 

Batman: White Knight – Sean Gordon Murphy (zdroj: DC Comics)
Rafael Albuquerque

Gotham Gazette by mala byť aj o kresličoch, a tak sa tentoraz spolu pozrieme na môjho obľúbenca – Rafaela Albuquerquiho. Ten taktiež často spolupracuje so Scottom Snyderom. Ich kooperácia na Batmanovi začala pri New52! Batmanovi v story arcu The Court of Owls (u nás známe ako Soví tribunál). Tam robil Rafael celú flashbackovú sekvenciu tiahnucu sa každým zošitom a mal na starosti aj mini-event Night of Owls, kde v hlavnej sérii Batman kreslil zošit, v ktorom celá Batman Family bojovala proti zabijakom Talons.

 

Batman: The Court of Owls – Rafael Albuquerque (zdroj: DC Comics)

 

Albuquerque rovnako ako Murphy pracuje výhradne s tušom, aj keď prednedávnom začal používať pri tvorbe coverov aj akvarelové ceruzky. Ale ich práca sa líši v mnohých bodoch. Rafaelova kresba viac pripomína hororové ilustrácie. Často pracuje s čiernou plochou, ale aj s lavírovou maľbou. Lavírová maľba je miešanie tušu s vodou v rôznych pomeroch vďaka čomu vzniká celá paleta odtieňov sivej. To vytvára efekt plasticity a odstupňuje týmto spôsobom aj priestor. Keď si všimnete, tak narozdiel od Murphyho nepoužíva iba pierko, ale používa často aj štetce.

 

All Star Batman: The First Ally – Rafael Albuquerque (zdroj: DC Comics)

 

Keď sa bližšie pozrieme čisto na vykreslenie Batmana od Rafaela Albuquerqueho a porovnáme ho s tým od Seana Muphyho, tak môžeme dobre vidieť, čím sa každý z nich inšpiroval. Rafael si berie dosť z Batmana od Franka Millera (rovnako ako napríklad aj Greg Capullo, ktorého si bližšie rozoberie v niektorom z budúcich čísel) v tom, že jeho Batman má kratšie uši, pancier, na ktorom je tenká sivá vrstva látky(?) a čierny symbol. Batman má u oboch robustnú a masívnu postavu muža po štyridsiatke s veľkou výraznou čeľusťou. Murphyho Batman je naopak mladší, so šľachovitejšou postavou a má priliehavejší úbor, než môžeme vidieť u Millera alebo Albuquerqueho (ak vám stále vŕta v hlave, ako sa to jeho meno vyslovuje, tak je to [Albakŕký]).

 

Batman od Muphyho s výrazne dlhšími a špicatejšími ušami
Batman od Muphyho s výrazne dlhšími a špicatejšími ušami (zdroj: DC Comics )

 

V Murphyho Batmanovi môžeme vidieť jasnú inšpiráciu v sedemdesiatkovom Batmanovi od Neala Adamsa, ktorý rovnako ako Sean kreslí Batmanovi dlhšie, ihlovito ostré uši. Tie môžeme vidieť aj u kresličov, ako sú Dave McKean (Arkham Asylum: Pochmúrny dom v pochmúrnom svete), alebo  Tim Sale (Batman: Dlhý Halloween, Batman: Temné víťazstvo). Ale v poslednej dobe a hlavne vo White Knightovi používa aj Sean kratšie uši. Murphyho štylizácia si tiež berie príklad od Mikea Mignolu v jeho videní sveta v čiernych tieňoch a rozpadávajúcich sa stavbách.

 

All Star Batman: End of the Earth – Jock (zdroj: DC Comics)

 

V budúcom čísle sa pozrieme na ďalšieho kresliča, ktorý aktuálne pracuje so Scottom Snyderom na sérii All Star Batman – Jocka alias Marka Simpsona a tiež na ďalšie číslo Batman: White Knight. Prípadne mi napíšte, o ktorom kresličovi Batmana by ste sa chceli dozvedieť viac v ďalších číslach multivezáckeho blogu Gotham Gazette.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
20 ⁄ 10 =